Správný pokrm má být vyvážený. Kromě poloviny zeleniny by měl podle Ivy Málkové ze sdružení Stop obezitě (STOB) obsahovat čtvrtinu potravin s vyšším obsahem bílkovin a malým obsahem tuku a čtvrtinu sacharidů v podobě přílohy.
"Je-li součástí jídla omáčka, platí, že čtvrtinu tvoří opět příloha, čtvrtinu bílkovina, část zeleniny je sice v omáčce, ale zeleninu je pak třeba doplnit i v dalších jídlech nebo přidat zeleninový salát," konstatovala Málková.
Pokud nehubnete, může na talíři zaujímat větší plochu příloha, takže přidáte o něco víc sacharidů.
V každém případě platí, že dvě hlavní jídla by měla tvořit zhruba 60 procent vašeho denního energetického příjmu - 20 procent zbude na svačiny a 20 na snídani. Při hubnutí by se energetická hodnota každého hlavního jídla měla pohybovat okolo 1 500 až 2 000 kJ.
Ochutnejte klokana nebo pštrosa
Maso je významným zdrojem biologicky hodnotných bílkovin, ale jeho konzumace je často spojena s vysokým příjmem tuku. Například ve 100 gramech vepřového masa je průměrně asi 22 gramů tuku - v kýtě okolo 14 gramů, v tučném vepřovém 47 gramů.
Hubněte s odborníkyChcete i vy zkusit zhubnout natrvalo? Společnost Stop obezitě připravila tříměsíční program, kam se může každý přihlásit, a dokonce vyhrát zajímavé ceny. Pomáhat vám budou nejen lidé, kteří již zhubli, ale také odborníci z řad nejlepších českých lékařů a terapeutů. Více informací a registrace na: www.stobklub.cz |
To v hovězím je průměrně 9 gramů tuku, v drůbežím a rybím 4 gramy. Ale pozor na husu, ta má průměrně 32 gramů tuku ve 100 gramech.
"Zkuste i maso králičí, klokaní, pštrosí, zvěřinu. Do jídelníčku zařazujte zhruba dvakrát týdně ryby. Při přípravě masa a ryb dejte pozor, abyste z kaloricky chudé potraviny neudělali kalorickou bombu například smažením či přidáváním tučných omáček. Do jídelníčku zařazujte i alternativy masa," doporučila Iva Málková ze STOB.
Pozor na tučné omáčky
Pokud si chcete dopřát přílohu, můžete volit jakoukoliv v menším množství.
"Z hlediska glykemického indexu jsou nejvhodnější luštěniny, dále těstoviny vařené na skus, rýže basmati, vařené brambory," poznamenala Málková.
Zeleninu můžete konzumovat jako součást téměř každého jídla i jako samostatné jídlo, například v podobě hezky upraveného zeleninového talíře. Pozor však na smetanové a majonézové zálivky. Raději si salát pokapejte olivovým olejem a octem balsamico.
"Sladká jídla zařazujte výjimečně, a pokud možno taková, aby obsahovala nějakou bílkovinu, třeba tvarohové ovocné knedlíky," dodala Málková.