Rady, jak účinně a rychle zmírnit spálení od slunce

Letní pohoda u moře, bazénu nebo na zahradě přináší i riziko spálení kůže, které není radno podceňovat. Co dělat, když pokožka dostane od sluníčka pořádně zabrat?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Někdy stačí ke spálení jen pár minut na přímém slunci, jindy si kůži spálíte až po celodenním opalování na pláži. Míra spálení totiž záleží i na intenzitě slunečního záření či na kožním fototypu.

Je velmi důležité nepodceňovat ochranu před slunečními paprsky. Každé spálení totiž znamená zvýšení pravděpodobnosti vzniku rakoviny kůže v budoucnu. Kromě toho nadměrné opalování a opakované spálení pokožky značně urychluje její stárnutí. A jak poznáte, že jste to s pobytem na slunci přehnali?

Domácí lékař

„Příznaky spálení sluncem jsou svědění, při těžkém popálení i napětí kůže a bolest, také bolest hlavy, zimnice, pocit zvýšené teploty a slabosti. Přitom může mít pacient horečku a zrychlený tep. Na kůži se začíná objevovat zarudnutí asi za 6 hodin a dosahuje maxima za 24 hodin. Při velké intenzitě záření se mohou objevit i otok kůže, puchýřky a velké puchýře,“ vyjmenoval dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

Statistiky ukazují, že pět nebo více spálenin pokožky ve věku od 15 do 20 let může zvýšit riziko melanomu - nejvíce smrtelného typu rakoviny kůže - o 80 procent, varuje dermatoložka Shari Lipnerová z Weill Cornell Medicine a členka American Academy of Dermatology. Ta doporučuje každodenní používání ochranného opalovacího krému, kterým můžete snížit riziko melanomu na polovinu.

Podle doktorky Lipnerové je také velmi důležitá správná péče o spáleniny, která může hrát velkou roli v tom, jak rychle se uzdravíte. Doktorka Lipnerová odhaduje, že spálení kůže může trvat něco mezi třemi dny a týdnem, než zmizí, v závislosti na závažnosti. Přečtěte si, jak nejlépe postupovat, abyste následky nadměrného slunění zmírnili.

Schovejte se před slunečními paprsky

Při prvních příznacích spálení je zásadou číslo jedna držet se ve stínu. Příznaky spálení často vymizí během několika hodin po pobytu na slunci. Pokud i přes očividné zarudnutí pokožky zůstanete na slunci déle, můžete spálenou oblast ještě více poškodit, nebo ji rozšířit, varuje dermatoložka Lipnerová. Ta podotýká, že písek, slaná voda a chlor mohou ještě zhoršovat stav pokožky, která tak bude bolestivější a náchylnější k infekci. Hrozí dokonce mokvavé a bolestivé puchýře.

Nejlepší je bezprostředně po spálení si dopřát klid v domácím prostředí. Pokud se však z nějakého důvodu nemůžete odlepit od pláže, pak určitě aplikujte opalovací krém s minimálním SPF 30 na postižené místo a také na celý zbytek těla. Rozhodně se držte ve stínu a zakryjte spálenou oblast oblečením. Jakákoli tkanina, skrze kterou neprosvítá světlo, když ji podržíte proti slunci, by podle Lipnerové měla mít natolik pevnou vazbu, aby vás ochránila. Ochranu před sluncem je také vhodné posílit nošením klobouku se širokou krempou.

Dejte si studenou sprchu

Vzhledem k tomu, že mnoho spálenin od slunečních paprsků se nevyznačuje jen zarudnutím, ale také otoky, může studená sprcha nebo koupel uklidnit pokožku a poskytnout úlevu od bolesti. Na spálenou kůži se však nehodí lázeň provoněná vonnými oleji a koupelovými pěnami.

Šest zásad správného opalování

Pokud už si chcete dopřát poležení ve vaně, můžete zvolit koupelové přípravky s obsahem ovesných vloček nebo sóji, které mají na pokožku uklidňující efekt. Voda by samozřejmě neměla být příliš teplá, ani když vás po spálení postihne zimnice a chcete se prohřát. Horká chlorovaná voda může totiž vaši kůži ještě více vysušit.

Jelikož nemůžete strávit další tři až pět dní po spálení v chladné sprše nebo vaně, můžete chladivý efekt vody nahradit studenými obklady, které je potřeba vyměňovat každých 15 až 20 minut. Rychlou úlevu poskytne i led, který zabalíte do ručníku.

Namažte si pokožku

Existuje spousta babských rad, které mohou dobře posloužit v případě spálení sluncem. Doktorka Lipnerová se domnívá, že nejlepší je přípravek s aloe vera, který má protizánětlivé účinky a navíc má ochlazují efekt na pleť. Přípravky po opalování a pleťové krémy s obsahem sóji, ovesných vloček a ceramidů podle Lipnerové také ochrání a zklidní pokožku. Nevhodné jsou naopak parfémované krémy a pleťová mléka, které mohou dráždit kůži.

Dermatolog Miloš Kravciv radí mírné spálení léčit chlazením kůže, potíráním prostředků po opalování s obsahem panthenolu, vitaminu E nebo výtažku aloe vera.

„Lékař může eventuálně předepsat i slabě účinné kortikosteroidy, které mají protizánětlivý účinek. Celkově je možné reakci zklidnit podanými protizánětlivými léky (kyselina acetylosalicylová, indometacin). Pokud se objeví doprovodné příznaky jako teplota, bolest hlavy, nevolnosti a závratě, vyhledejte lékaře a zaměřte se na dostatečnou hydrataci. Proti teplotě a bolesti můžete použít léčivo na bázi paracetamolu. Velký pozor si dávejte v momentě, kdy naskákají puchýře. Nesnažte se je propichovat, jinak si říkáte o dost nepříjemnou infekci. Navíc čirá tekutina uvnitř ránu ochlazuje a dezinfikuje. Při těžkém spálení kůže se doporučuje klid na lůžku, případně může být pacient i hospitalizován a léčen s pomocí infúzí,“ vysvětlil doktor Kravciv a dodal, že při mírných spáleninách lze kůži chladit pomocí jogurtu nebo zakysané smetany. Syrovátka v nich obsažená působí protizánětlivě. U jakýchkoli těžších forem spálenin je samoléčba vysokým rizikem, upozornil lékař.

Pozměňte svou rutinu v péči o pleť

Poškození sluncem může zvýšit citlivost pokožky na ingredience v kosmetice, kterou obvykle používáte bez problémů. Ta pak může reagovat podrážděním, které se projeví jako svědění, vyrážka nebo dokonce puchýře.

Po spálení pokožky se snažte používat jen minimum kosmetiky, volte raději pouze jemné čisticí prostředky a hydratační krémy pro citlivou pleť. Rovněž není vhodné dopřávat si po spálení pleťové masky, přípravky na pleť, které bojují s akné, protistárnoucí kosmetiku, pleťové vody, tonika a peelingy.

Pozor si dejte také na produkty, které obsahují lidokain nebo benzokain, které mohou způsobit zanícení spálené pokožky. Pokud si spálíte obličej, odolejte nutkání zakrýt si rudou tvář make-upem, který může pleť ještě více podráždit, radí doktorka Lipnerová.

Hodně pijte

Dostatečný přísun tekutin je v horkých dnech pro zdraví velice důležitý, navýšit přísun vody byste měli také po spálení pokožky.

I když neexistuje dostatek údajů o tom, kolik vody je nutné vypít při spálení kůže sluncem, doktorka Lipnerová doporučuje pít častěji a ve větším množství než obvykle. Zároveň radí důsledně se po spálení vyhýbat konzumaci alkoholických nápojů, které mají dehydratační účinky a mohou tělo a pokožku ještě více vysušit.

Noste vzdušné oblečení

Přiléhavý oděv a těsná ramínka od podprsenky mohou vyvolat bolestivé puchýře na pokožce, která byla poškozena sluncem. Pokud nechcete své kůži ještě přitížit, volte po spálení volné oblečení, které se nelepí na kůži a nikde netlačí.

Jestliže máte spálená ramena, není vhodné zatěžovat je ramínky od podprsenky, která se mohou bolestivě zarývat do spálené kůže a znesnadnit tak hojení.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...