„Když dosáhnete jako žena určitého věku, společnost vám chce říkat, co byste měla nosit a jak byste se měla chovat. Tuhle bariéru musíme překonat,“ říká Beatrice Njoya. A sama je skvělým příkladem toho, že je to možné. I když jste manželkou či matkou.
Na finále v Mexiku bude nejstarší ze všech účastnic, a to díky tomu, že letos se soutěž poprvé otevřela i ženám starším 29 let. Její korunovaci provázely na sociálních sítích komentáře o jejím dechberoucím vzhledu a o tom, že už bylo na čase, aby soutěže krásy, tradičně pěstující kult mládí, začaly oceňovat i půvaby starších žen. Někteří ale také kritizovali její kamerunský původ a fakt, že nemluví pořádně maltsky, druhým oficiálním úředním jazykem středomořského ostrova (spolu s angličtinou).
Nejstarší, ale ne první
Ředitel maltské soutěže Miss Universe ale uvedl, že podle pravidel se soutěže může zúčastnit osoba, která v zemi žije alespoň šest měsíců v kuse, a tudíž je Beatrice zcela legitimní vítězkou. V roce 2019 získala tentýž titul Teresa Ruglio původem z Venezuely.
Kila navíc i boj o život. Plus size účastnice Miss Universe boří ideál krásy |
Korunovaná kráska tvrdí, že námitkám rozumí. „Můžu na ně odpovědět jen, že život na Maltě jsem si zvolila. Vybrala jsem si, že budu žít v téhle nádherné zemi a vychovám tady svoje děti. Chodí do školy a učí se maltsky. Jsme tady doma a máme tu mnohem víc příležitostí než v Kamerunu.“
Také maltská zmocněnkyně pro rovnost Rebecca Buttigiegová zveřejnila na Facebooku post, ve kterém upozornila na skutečnost, že vítězství cizí státní příslušnice není precedentem a že soutěž má nějaká pravidla, která platí pro všechny. „A jakýkoliv komentář ohledně barvy pleti vítězky je urážlivý,“ doplnila.
Beatrice, která se od svých 18 let živila modelingem, k této otázce přistupuje velmi pragmaticky. „Jsem černá. Nazvat mě černou nepovažuji za urážku, protože to lidé vidí, když se na mě podívají. Ale o barvu nejde. Pracuji, platím daně a vychovávám děti na tomto krásném ostrově. Je mi ctí reprezentovat Maltu jakožto černá žena,“ vysvětluje.
Sport i tiché sezení na pláži
Beatrice se na Maltu přistěhovala před sedmi lety spolu se svým francouzským manželem a třemi dětmi Faith, Nathanem a Emmou. Těm je nyní 20, 11 a 10 let. Předtím žili na Pobřeží Slonoviny a v dalších zemích včetně Francie.
Na Maltě se pár rozešel, Beatrice se zmiňuje i o domácím násilí a následném sebepoškozování, ale detaily nechce sdělovat kvůli dětem. Nejprve tu pracovala jako prodavačka, poté si našla práci v zábavním průmyslu a mezitím potkala modelingového agenta.
Soutěže krásy boří tabu. Oslavují změnu pohlaví, kypré tvary i vyšší věk |
S modelingem začala ve svých 15 letech a dostala se dokonce do semifinále soutěže Miss Kamerun. Je velkou milovnicí sportu a pravidelně chodí do posilovny. Jejím hlavním důvodem ale není udržování postavy. „Sport mi pomáhá si vyčistit hlavu,“ říká. Další aktivitou, kterou miluje, je prosté sezení na pláži.
„Miluju to tam, když zrovna není přecpáno, a jen v tichu sedím a přemýšlím. Pracuju a mám tři děti, takže moje mysl je konstantně zahlcena, tenhle čas je pro mě důležitý,“ říká s tím, že je spíše introvertkou, která je nejraději doma se svými dětmi. I přesto doufá, že může být hlasem všech, kteří procházejí různými těžkostmi a výzvami a možná zatím nemají sílu o nich mluvit, natož s nimi bojovat.