Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Poradna gynekologa MUDr. Jana Šulce

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Každý šestý pár má dnes problémy s početím, na vině jsou ženy i muži. Na otázky týkající se léčby neplodnosti vám odpovídá MUDr. Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny GEST. V době od 13.7. do 8.8. je poradna pozastavena z důvodu dovolené. Pomozte bourat společenská tabu v této oblasti.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

cysta
Dobrý deň pán doktor, prosím o radu, čo robiť v prípade, že mi gynekológ na preventívke zistil 5cm cystu za maternicou, vodová nie je. Je nutná operácia? Ak áno, robí sa operácia laparoskopicky? Nedá sa to inak liečiť? S manželom sa snažíme už pol roka o dieťa a zatiaľ sa nám nedarí, je toto príčina? Mám strach, že operáciou, mi môžu zobrať vaječník a už nebudeme môcť mať dieťa a neviem si to ani predstaviť, keďže deti milujem a túžim mať aspoň jedno. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález přímo vidím, je těžké se vyjadřovat. Většinou se cysta nejprve sleduje. Přes menstruaci se často vstřebá. Pokud ne, bývá na místě laparoskopická operace. Jiná léčba příliš nefunguje. 
Některé cysty mohou být příčinou problémů s početím. 
Odstranění cysty plodnost neohrozí.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den pane doktore,
chtěla bych vás požádat o Váš názor o těhotentsví s cystou? Ve shrnutí z mé minulosti: před rokem jsem podstoupila odstranění cysty z levého vaječníku a nyní mám 2 cysty (5 a 3 cm) na pravém vaječníku - lékař doporučil sklerotizaci cysty,aby došlo k co nejmenšímu poškození vaječníku nebo se pokusit co nejdříve otěhotnět. Jaký na to prosím máte názor? Bojím se toho, že pokud bych otěhotněla s cystami, tak ty cysty vaječník zničí úplně, nebo že by cysty mohly mít vliv na těhotentsví a na miminko.
Děkuji za odpověď.
Pěkný den
Šárka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na charakteru cyst. Aniž nález vidím, je těžké se vyjadřovat. Většina cyst v těhotenství spíše mizí. Zda mohou bránit početí, nemůžu říct. Plod ale cysty určitě nepoškodí.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať na cystu na vaječniku čo zaberá,??? wobenzym, thiamin, ????aký máte na to nazor
MARIANNA
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den
Dle mých zkušeností žádný lék cystu nevyřeší. Většinou  se sama vstřebá i bez léčby. Pokud ne, je vhodné laparoskopické odstranění
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, mám na vaječníku zjištěnou cca 3,5 cm velkou dermoidní cystu, doporučeno odstranění - mám obavy, že přijdu o celý vaječník. Zároveň s partnerem uvažujeme o dítěti. Je lepší nejdříve nechat cystu odstranit, nebo počkat po dítěti? Děkuji!
Monika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den
Doporučuji nejprve dermoidní cystu odstranit a až pak se snažit o početí
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,chtěla bych se zeptat. Mám nepravidelnou menstruaci a často se mi objevují cysty na pravé straně o velikosti 6 cm. Bolesti v pravém podbřišku při potřebě na wc, prudkém pohybu, pohlavním styku. Dá se to nějak léčit,napravit menstruační cyklus přírodní cestou? Antikoncepci neberu,vysazena 2 roky zpět.
Předem děkuji
Olivie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález přímo vidím, je těžké se vyjadřovat. Většinou jde ale o problém v hormonálním řízení cyklu. Proto je nejspíše na místě hormonální léčba. "Přírodní cestě" příliš nevěřím
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
byla mi diagnostikována "cysta" na vaječníku okolo 10 cm, nicméně jsem operaci odložila, pak přišel koronavirus. Nyní se mi stala podivná věc. Ležela jsem v noci na pravém boku a ráno se probudila a všimla si, že celý útvar se přesunul na pravý bok skoro pod žebra. Může se cysta utrhnout a uzavřená putovat v rámci břišní krajiny? Nemám žádné bolesti ani jiné problémy. Během dopoledne se celý útvar nejspíše vlivem gravitace dostal na původní místo dole v břiše. Nemohlo by se také jednat spíše o vnitřní absces, který nelze rozeznat na obyčejném ultrazvuku od jiných útvarů? Děkuji předem za odpovědi. - otázka upravena poradcem
Kamila
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysta se nemůže utrhnout. Může ale změnit uložení v břiše i s vaječníkem.
O absces velmi pravděpodobně nejde
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, p. doktore, jdu na laparo operaci, bude mi odstraněna pouze cysta. Chtěla bych se zeptat, jestli celou dobu operace / prý to bude chvilka/ budu mít zavedenou v sobě moč. cévku či jestli se cévkuje ještě na operačním sále. Nebo nikoli, počká se až se proberu a odejdu na toaletu sama. Ptám se proto, protože moje maminka ji měla zavedenou, pak neustále trpěla moč. záněty, které nikdy předtím neměla. Děkuji za zodpovězení dotazu.
Simona
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Může to být v nemocnicích různé. Musíte se zeptat tam, kde je výkon plánován.
MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den, mám zjištěnu cystu na vaječníku, vel. do 2 cm. Je tam pravděpodobně delší dobu (druhým rokem). Antikoncepci neužívám, paní doktorka mě chce případně po kontrole v říjnu poslat na laparoskopii. Chápu, že antikoncepce je často účinnou prevencí před vznikem cyst. Můj dotaz ní, zda je možné, že po nasazení antikoncepce cysta zmizí nebo je to čistě preventivní záležitost a laparoskopie mě asi nemine? Děkuji
Bronislava
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysta 2 cm je velmi malá. Záleží na charakteru cysty.  A podstatné také je, zda se nález vůbec nemění. Spíše se domnívám, že laparoskopie  při takto malém nálezu není nutná 
Antikoncepce přítomnou cystu "nezlikviduje" Je obecně prevencí tvorby cyst.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den je mi 37 let. Jsem po rekonizaci čípku, který jsem prodělala v listopadu roku 2019. Nyní jsem byla na kontrole a našli mi na vaječníku 5 cm cystu. Pan doktor mi sice řekl, že to může být před měsíčky normální, že se to občas stává, a že po měsíčkách může zmizet. Ale mám docela strach abych nakonec nemusela na operaci.
Monika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysta opravdu ve většině případů s menstruací  zmizí. A ani pokud by se nevstřebala, není operace často hned nutná. Dá se často i čekat déle. Záleží ale na typu cysty
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den , je mi 40 let dnes jsem byla na roční kontrole na gynekologii v minulosti dvakrát konizace je to 11 let od té doby vše v pořádku .užívám už 5 let antikoncepci . Prohlídka dopadla dle Pana doktora v pořádku vše vypadá dobře, ale při hloupkovém ultrazvuku objevil cystu ,ale, jediné co na to řek , že to nebudeme řešit prý je to běžné .Myslím o velikosti 3 mm , ale, nejsem si jistá . dodal ať pokračuji v Antikoncepci a zavolám si na výsledky cytologie . Jinak kontrola za rok . Jak moc jsou cysty nebezpečné ? Je to běžné kontrola za rok ? Děkuji
Helena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysta 3 mm je zcela běžným nálezem. Spíše ale šlo o velikost 3 cm. Ani taková cysta ale nepředstavuje skoro nikdy nějakou hrozbu. Nález bych doporučil zkontrolovat po 3 měsících - kdyby šlo o 3 cm cystu. 3 mm bych nesledoval
MUDr. Jan Šulc
cysta
Pan doktor som v obdobi klimakteria, mam 50 rokov a mierne vykyvy v menštruacii- občasne vynechanie , potom nasledne silnejšie a dlhšie krvacanie. Bol mi zisteny nizky progesteron. Menzes mi meškal 2 tyždne, bol vyvolany Agolutinom. Na kontole po menzese lekar našiel na pravom vaječniku folikularnu cystu 3,5 cm.Bol mi nasadeny Thiamin.Je ta cysta nebezpečna? Može presknuť a nastať krvacanie do brucha? Lekar mi povedal, ak by som pocitila prudku bolesť, možem odpadniuť, alebo zvracať, mam hneď utekať do nemocnice. Mam z toho strach.Je takato cysta pre ženu nebezpečna a vyžaduje nejake obmedzenia napr. šport. Ďakujem za odpoveď.
Erika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Folikulární cysta této velikosti není nijak dramaticky nebezpečná. Skutečně může prasknout nebo se zkroutit (=torze), ale riziko je velmi velmi nízké.
Pokud jde o aktivitu - doporučuji omezit sporty s prudkými rotacemi - např. squosh
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den.Mám cistu 67x34 za dělohou lékař určil odstranění laporoskopicky. Lékař co bude provádět zákrok se zeptal zda nechci odstranit dělohu a vaječníku.Mám 54 let od porodu dětí 29let.První cista a zákrok.Přechod smáším vpořádku.Tak proč si nechat vzít orgány - preventivě.Nemůžu se s tím stotožnit.Prosím o Váš názor.
Miroslava
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na charakteru cysty. V některých případech nemusí mít lékař jistotu, že jde o nezhoubný (benigní) nález. Pak odstranění druhého vaječníku a dělohy má jistě smysl.
Při benigním vzhledu cysty dává podle mne smysl odstranění druhého vaječníku. V 54 letech již prakticky nefunguje a je potenciální hrozbou do budoucnosti. Může na něm také vzniknout cysta a hlavně -rakovina vaječníků se velmi špatně včas odhaluje.
U dělohy preventivní odstranění coby eliminaci rizika zhoubného bujení v budoucnosti má menší význam. Ale také stojí za úvahu
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý deň, pred cca rokom mi meškal menzes v dôsledku folikulárnej cysty a pán doktor mi povedal, že sa to môže stať znova. Teraz mi znovu meškajú štyri dni a bojím sa, že to môže byť znovu cysta. Mám ísť na sono alebo ešte počkať? A čo by ste prosím vás odporučili na predídenie tvorby cýst? Vopred ďakujem za odpoveď.
Sandra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Doporučuji v klidu vyčkat. A také radím, zbytečně se nestresovat možným vznikem cyst. Je to poměrně běžný jev. 
Prevencí tvorby cyst je užívání hormonální antikoncepce
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
Mám už rok a půl folikul na pravém vaječníku o velikosti 2,5cm a pan doktor mi stale říká,že musíme počkat až to více vyroste, ale ja mám bolesti při pohlavním styku, bolest v podbřišku a pořád mám nafouknuté břicho. Už jsem si i občas myslela,ze jsem podruhé těhotná,citím tlačení v tom podbřišku.
Opravdu se s tím nedá momentálně nic dělat?
Kristýna
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Jde-li o trvalý nález, nejde o folikl, ale o malou cystu. 
Je nepravděpodobné, že by cysta o průměru 2,5 cm byla příčinou Vašich obtíží. Jisté to ale není. Řešením je laparoskopie s odstraněním této cystičky a přesným posouzením nálezu v malé pánvi - může být odhalena jiná příčina obtíží - například srůsty, endometrióza apod.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co znamená, když jsou v cystě endofyty. Je taková cysta nebezpečná? Děkuji
Alenka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Endofyt je výčnělek ze stěny cysty směrem dovnitř. "Nebezpečnost" cysty se odvíjí od mnoha ukazatelů. Aniž nález přesně vidím, není možné se zodpovědně vyjádřit
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, jsem po laparoskopickém odstranění cyst(8cm) na obou vajecnikach. Je mi 27 let a jelikož děti jsem měla v plánu až za 2 roky, byla mi předepsaná jako léčba hormonální antikoncepce bez přestávek. Pokud bych ale zvážila otěhotnění a začali se snažit, mám strach, že se nezadari hned a cysty se mi objeví znovu a tím opětovné poškození vaječníku. Co by jste mi jako lékař doporučil?
Endometrioza
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž přesně vím, o jaké cysty šlo, je těžké dávat nějaká doporučení. Myslím, že navržený postup dává smysl. Teoreticky by možná stálo za úvahu nechat si odebrat a zamrazit vajíčka. Ale opravdu  ... o  Vašem případu mám jen minimum informací
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, prosím o vysvětlení lékařské zprávy z ultrazvuku. Hlavně co mě může čekat. Můj pan doktor mi bohužel nic nevysvětlil a já se ze stresu ani nezeptala. Jsem již objednaná na vyšetření do nemocnice, ale jsem z toho dost nervózní. Děkuji.

UZ: děloha napřímená, norm.struktry s nízkou sliznicí, IUS in situ, adnexa bilat. Za dělohou v souhybu, vs. Adheze, laterálně vlevo hladkostěnná cysta 40 mm bez perfuze s lehce homog. Obsahem, CD bez volné tekutiny
Re: cystis ov .l. sin, pelveoperitonitis plastica
Ari
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Vysvětlení nálezu - tedy čemu rozumím:
Děloha napřímená - to je normální nález. Zavedené nitroděložní tělísko. 
Adnexa = vaječník a vejcovod.  Proč zde uvedeno mi nedává smysl. 
Za dělohou pravděpodobně srůsty. 
Na straně vlevo cysta bez prokrvení. 
S lehce homogenním obsahem - přesně nerozumím. 
CD =  cavum Douglasi = Douglasův prostor - nejnižší místo břišní dutiny
Re = nejspíše resume, tedy závěr
Cysta levého vaječníku, zánět pánve s tvorbou srůstů
Nález není nikterak dramatický a osobně si myslím, jde-li o první takový nález, že jej bude třeba jen sledovat. Alternativou je laparoskopie s odstraněním cysty a rozrušením srůstů
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den. Jsem 1 1/2 roku po hysterektomii, nyní na pr.prohlídce mi mudr, našla 3 cysty a to o vel. i 6x4 . Mám bolest v bed.páteři i v podbřišku. Další kontrolu mám za 3 měsíce. Mám se nějak znepokojovat? Všude čtu že větší cysty by se měli laparoskopicky odstranit.
Šárka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na charakteru cyst, jejich vývoji, obtížích, které způsobují. Může jít o banalitu ale i o potenciálně závažný nález. Osobně bych kontrolu nejspíše doporučil o něco dříve. Ale aniž nález přímo vidím, je těžké se vyjadřovat
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,již 2 roky se mi objevuje cysta na levém vaječníku,která údajně 2 krát zmizela a pak se opět objevila.Lékař mi nedokázal odpovědět,zda je na stejném místě.Po celou dobu mám dost nepravidelný cyklus a hodně silnou menstruaci.Nyní je tam prý dutinka 2 cm,takže se opět zmenšila,ale je tam pořád.Krev mi bral v říjnu a asi v normě.Mám si vyžádat laparoskopické odstranění?Je mi 46 let.Děkuji za odpověď
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Pokud se cysta objevuje a opět mizí, jde velmi pravděpodobně o tzv. funkční cysty. Ty není třeba odstraňovat. Na dálku, když nález přímo nevidím, je ale těžké zodpovědně doporučit nějaký postup
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
byl mi nalezen na utz cystadenom o velikosti zhruba 9 cm. Mám naplánovanou operaci, kterou však nehodlám podstoupit po zvážení všech rizik a ani nesouhlasím s odstraněním vaječníku. Stačí do nemocnice, kde je zákrok plánovaný, zavolat a operaci ústně zrušit? Nechci tam jít osobně, aby mě někdo do něčeho nutil a přesvědčoval mě, když vím, že ze zákona mohu takovou operaci odmítnou. Jaký je váš názor na takový útvar na vaječníku? Může zmizet nebo se časem zmenšit? Předem děkuji za odpovědi.
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález přímo vidím, není dost dobře možné se vyjadřovat. Cysta se obvykle vstřebá. Jde-li ale o cystadenom, je vstřebání méně pravděpodobné. Osobně nepovažuji odmítnutí výkonu za vhodné řešení. Jen na základě UZ vyšetření nelze totiž dost dobře odhadnout povahu cystadenomu. Může jít o kompletně nezhoubný nádor, který se časem může zmenšit, možná i vstřebat. Nelze ale zcela vyloučit, že část cystadenomu je i na cestě ke vzniku zhoubného nádoru. Pak se jistě nevstřebá a budoucí operace může být dramaticky komplikovanější
Výkon můžete nejspíše zrušit i telefonicky. Jako solidní jednání mi ale přijde osobní zrušení operace. Nutit Vás k ní nikdo nemůže a ani nebude. Pravděpodobně ale budou chtít, abyste podepsala, že víte o možném riziku.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
na ultrazvuku mi byl zjištěn adnextumor I.sin velikosti zhruba 9 cm na 7 cm. Je doporučena operace s odnětím vaječníku. Nemám děti a je mi 29 let. Vzhledem k tomu, že děti plánuji, bych chtěla vaječník ponechat, byť i třeba jen polovinu. Jak moc je tento druh nádoru rizikový z hlediska rakoviny? Kde v ČR se specializují na tento typ operace a mohli by mi vaječník alespoň zčásti zachránit? Jaká rizika mi hrozí při nepodstoupení operace? Předem děkuji za Vaše odpovědi.
Eva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den
Záleží na tom, co je podkladem adnextumoru. Může jít o nádor zhoubný i nezhoubný, o cystu, endometriózu, ale třeba také o zánětlivý proces postihující vaječník a vejcovod. 
Při operaci se vždy gynekolog snaží zdravou část vaječníku ponechat. I v případě, že by bylo třeba celý vaječník odstranit, druhá strana plně převezme jeho funkci a plodnost není ohrožena.
Adnextumor je obecný název. Nevím-li o něm více, nemohu se vyjádřit k rizikům. 
Posouzením nálezů na vaječníku se zabývají specializované ambulance zřizované obvykle ve větších nemocnicích
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den. Měla bych na vás takový větší dotaz.
15.11 jsem prodělala samovolný potrat bez revize v 17tt. Důvod potratu byla zasažená placenta nějakou infekcí, jakou nebylo mi řečeno. V děloze nic nezůstalo, ani když sem byla na prohlídce u své paní gynekoložky nic nikde neviděla. Jen mám stále zvýšené teploty na 37,5 nejvíce. Občas teplota je občas není. Jak je to možné?
Další věc. při prohlídce mi byly zjištěny cesty na obou vaječníkách. Rozměry bohužel nevím ale bylo mi řečeno že to není nic závažného. Mám sem tam jen mírné bolesti.
1 cysta. Šlo vidět za ni nějaká volná tekutina.
2 cysta. Pavučinovitého tvaru? Tomu nerozumím už vůbec. Zajímalo by mě jestli je to nějak vážné nebo co od toho očekávat?
19.12. CRP 1,6 negativní a v moči také nic. Je mi pouhých 21 let. Děkuji.
Menstruace se také ještě nedostavila. 26.12 končí šestinedelí.
Renata
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Vysvětlení opakovaných teplot je obtížné. S ohledem na výsledek CRP nejspíše nejde o zánětlivou komplikaci potratu. Vysvětlení by měl po skončení šestinedělí, bude-li tento problém trvat, hledat praktický lékař. 
Krvácení by mělo přijít do konce roku, +- několik dní ale nehraje roli
Neznám-li velikost cyst ani je sám přímo nevidím, nemůžu se k nim dost dobře vyjadřovat. Popis "pavučinovitý tvar" mi nedává smysl. Pokud by šlo o popis charakteru cysty, nejde o nic neobvyklého - původně zcela tekutý obsah cysty se  někdy zahušťuje, což na UZ může vypadat jako pavučina. Nebo jde o jemné přepážky uvnitř cysty. Většina cyst se vstřebá a nevzniká z nich žádný problém
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den
Můžete mi prosím vysvětlit, co znamenají tyto věci ve zprávě?
Ovarium vlevo s 2 komor. cystou celkového průměru 52 x 41mm, větší anechog. cysta bez sept, uvnitř bez solidních částí a na ní navazuje hyperechog. cysticka resistence průměru 35 mm, uvnitř s hypoechog. obsahem, bez patol. Doppler průtoků, v.s.dermoid, CD bez volné tekutiny.
A CT břicha mám: Komplexní formace v obl. levostrannych adnex - v ddg teratom? Obraz drobného angiomyolipomu L ledviny. V lednu jdu na operaci, nevím co mě moc čeká. Otázek nikdy moc není, když se hned lékař zeptá. Obvodní se k tomu vyjadřovat nechtěl. A do operace se s gyn nesetkam. Předem moc děkuji za odpověď...
Michaela
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález přesně vidím, je těžké se vyjadřovat
Nejspíše dle zpráv jde o teratom. To je v 99,9% nezhoubný nádor.  Demoid je víceméně to samé. 
Obvykle se laparoskopicky odstraní pouze tento nádor a zbytek vaječníku se ponechá. Tím bývá vše vyřešeno
MUDr. Jan Šulc
cysta
Lekárska správa
jej časť ktorej skratkám nerozumiem, mohli by ste mi to prosím Vás čo najdoslovnejšie presnejšie preložiť:
...portio konické, na č.exofyt.rats.cysticky degen, polypček do 5mm, komp.sufic, uterus prim.veľkosti, semimobilný, nebol., oblasť AE I.sin. bpn, vpravo hmatná pružná rezistencia do 5cm, nebol., CD voľný. Per rectum nález v norme. UZV-TVS-uterus prim.veľkosti, AVF, ET 10mm sekrečná transformácia z tripleline, myometium homog, cervix ostroohran, ĽO bpn, PO zmenené do 2-komor.anechog,cystickej rezistencie 52x42mm s ht.septa do 2mm, BPF, bez sol.zložky, VT-0, moč.mechúr bpn
Z: TU cysticus adnexorum I.dx, Hypermenorrhoe recid, Anaemia sec
....vzhľadom na stav HGB 66, mi to veľmi nemyslelo, nechápala som veľmi čo mi hovorí a prišlo mi dodatočne doma, že v porovnaní s tým čo tam je popísané to bolo pár slov...Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

mery
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Ne všemu plně rozumím- slovenská odborná terminologie není s českou úplně totožná.  Někde nevylučuji, že jsou v textu překlepy. Rovnítko píši tam, kde je vše jasné
portio konické = čípek konický   to je norma
na č.exofyt.rats.cysticky degen, polypček do 5mm, komp.sufic -  jde o malý polyp asi na čípku, ale bližšímu popisu přesně nerozumím 
uterus prim.veľkosti, semimobilný, nebol. = děloha přiměřené velikosti, částečně pohyblivá, nebolestivá
oblasť AE I.sin. bpn, - pravděpodobně jde o to, že oblast adnex, tedy vaječníku a vejcovodu vlevo je bez patologického nálezu
Nález vpravo je srozumitelný
CD = cavum Douglasi, prostor za dělohou, nejníže uložená část břišní dutiny
Per rectum  = konečníkem
UZV-TVS = ultrazvuk transvaginální sonda
Utrazvukový nález -vysvětlení:  děloha v AVF, tedy v anteverziflexi, tedy v běžném umístění, děložní sliznice (ET) výšky 10 mm, v přechodu mezi 3linkovým vzhledem a sekreční přestavbou, to je normální obraz v období kolem ovulace, děložní svalovina a čípek - normální nález. Levý vaječník normální nález, pravý s dvoukomorovou cystou 52x42 mm
s ht.septa do 2mm, BPF, bez sol.zložky, - nerozumím
VT 0- asi volná tekutina nepřítomna
Z: TU cysticus adnexorum I.dx, Hypermenorrhoe recid, Anaemia sec  = cystiský nádor pravého vaječníku, opakované silné menstruační krvácení. Druhotná chudokrevnost
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, mám dvě cysty na vaječníku (levém) jedna 7cm druhá 5cm mám časté velké tupé bolestiy, lékař mi dal ATB a něco proti bolesti,poslal mě na vyšetření do nemocnice s tím že by se to mělo laparoskopicky vyndat, ale tam mě lékař odbyl stím že je tam i zánět dělohy ale i tak jsem mladá a mělo by se to vstřebat. Dostala jsem již 3 injekce agolutinu, prvně 2 injekce v pondělí a ve čtvrtek dalsí jednu, stím že by to mělo prasknout.
Už si připadám jako blbec, bolesti mám pořád a bojím se že když takto velké cysty prasknou že se něco stane, nevím jestli když mě to začne bolet, jestli mám jít znovu k lékaři nebo ne.. Už se celkem bojím toho co mi řeknou
Ilona
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysty pravděpodobně neprasknou, ale mohly by se vstřebat. Kdyby se objevily silné bolesti, určitě lékaře navštivte
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den. Ráda bych znala Váš názor. Při prohlídce mi dr. zjistila, na ultrazvuku nález cca 4 cm na vaječníku (někdy v srpnu). Říkala, že to rozhodně obyčejná cysta není, že je to vyplněné nějakou jinou tekutinou (než čirou). Říkala, že to nelze takhle určit, ale že by to mohla být endometrioza nebo dermoid. MS jsem měla vždy pravidelnou na den, v posledních měsících se mi vždy o pár dní zpožďuje a při MS mám spíše hnědou krev. HA
již několik let neberu. Jiné obtíže nemám. Měla jsem se dostavit na další ultrazvuk po další menstruaci, nález stejný 4 cm. Krev jsem měla v pořádku. Proto mi doporučila odstranění laparoskopicky a objednala mě do indikační poradny do nemocnice k primáři. Po novém ultrazvuku se ukázalo že nález se hodně zmenšil - je zhruba 18 mm. Primář konstatoval, že to chce jen hlídat, ale nic potřeba s tím není dělat. Jenže mi teda nikdo neřekl, co by to mohlo být? Jak to vidíte vy, o co by se tedy mohlo jednat?
MartinaMb
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Mohlo by jít o tzv. corpusluteinní cystu. Endometroidní  cysta je také možná. Oba tyto typy cyst se mohou v některých případech  zmenšit. Aniž ale nález přímo vidím, je těžké se vyjadřovat
MUDr. Jan Šulc
cysta
DOBRÝ DEN,
<br>
<br>chtěla bych se zeptat mám 4 dny zpozdění ,dělala jsem si dneska ráno těhotenský test který vyšel negativně mohla bych bejt i přes to těhotná,bolejí mě hrozně prsa a jsem unavená ..děla se mi cysta na vaječníku vetší muže to bejt tou cystou nebo mam volat na gynekologi aby se na mě pan doktor podíval jaka je pravděpodobnost přítelem spím přerušovaně. Děkuji. O miminko se zatím nepokoušíme
Těhotenství
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysta může způsobit opoždění menses i bolest v prsou. Pro jistotu ale doporučuji test za 2-3 dny zopakovat. Gynekologa každopádně navštivte, pokud by obtíže zesílily.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, tento týden jsem byla na preventivní roční prohlídce u svého gynekologa. Bohužel mi oznámil po vyšetření ultrazvukem, že mám cystu. Neřekl mi nic a nechal odebrat krev,že si mám zavolat na výsledek. Výsledek kreve budu mít v úterý 12.11. Jsem z toho opravdu nervózní, protože jsem nikdy neměla žádné gynekologické problémy. Podotýkám, že je mi 49 let a zatím stále menstruuji.( 25=30 dnů)
Předem děkuji za Vaši odpověď.
Kamila
Kamila
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysta je v 49 letech poměrně častým nálezem a ve většině případů nejde o nějak závažný problém. Nález je pouze třeba sledovat a často cysta bez jakéhokoli zásahu zmizí.
Neuvádíte ani velikost ani bližší popis cysty - takže přesnější  vyjádření není dost dobře možné
MUDr. Jan Šulc
cysta
dobry den, na pravom vajecniku mam cca 6cm cystu, som objednana na laparoskopicke odstranenie celeho vajecnika. zaroven sa ma lekar spytal, nakolko uz 2 roky nemenstr. ci nechceme odstranit zaroven aj druhy vajecnik a mat. aky je vas nazor na taketo komplexne riesenie?
Simona
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na Vašem věku a typu cysty. Pokud jste již 2 roky bez menses, předpokládám věk nad 50 let. Pak je rozumné odstranit oba vaječníky
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, včera jsem byla na ultrazvuku prsou, kde mi byla zjištěna cysta. Byla píchnuta, tekutina odsáta. Zajímá mě, čím je to způsobeno?Moje známá mi řekla, že je to způsobeno nedostatkem hormonů a blížící se menopauzou a taky tím, že ještě nemám dítě. Je to prosím pravda? Mám 36 let, cyklus pravidelný. Co s tím mohu dělat?Je nějaká prevence?
Alena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysta v prsu vzniká obvykle atypickou reakcí prsní žlázy na hormonální změny. Spíše než o nedostatek hormonů jde o jejich kolísání. Nakolik to souvisí s bězdětností nevím. Spíše bych řekl, že přímá souvislost není prokázána. Onemocnění prsů nejsou ale mojí specializací.
Nález cysty obvykle není nebezpečný. Spolehlivou prevenci neznám. Do jisté míry může bránit vzniku cyst užívání hormonální antikoncepce
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den pane doktore. S manželem se snažíme rok o miminko. No, poslední dva měsíce mám nějak rozhozenou ms. Minulý měsíc jsem v den očekávané má začala špinit, spinila jsem šest dní, kdy už jsem se rozhodla jít k Dr. Ten mi píchl agolutin, protože mi byla nalezena cysta 2,3cm. Na kontrole mi bylo řečeno že cysta praskla. Menstruace se dostavila 17 dní po injekci. (Cyklus se mi protáhl na 51 dní). Tento měsíc už mi menstruace mešká 3 dny (normálně mám cyklus 28-30 dní) a 6 den špiním (hnědý výtok). Žádné bolesti nemám, žádnou změnu nepociťuji. Je možné, že je to celé ještě rozhozené tou cystou? Nějak se mi tam nelíbí to špinění. Předem děkuji za odpověď.
Tereza
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.

Podobná nepravidelnost může být způsobena kombinací cysty a podaného Agolutinu. Také je ale možné, že se opět vytvořila cysta nová. V této souvislosti upřesňuji, že cysta nemusí prasknout, může se vstřebat.

Pokud by se cyklus neupravil, tedy nepřišla v dalším cyklu normální menstruace nebo aktuální špinění neustalo, je třeba to řešit.

Snažíte-li se rok neúspěšně o početí, je vhodná péče specializovaného pracoviště. Bude třeba sledovat ovulaci. Právě "nepovedená" ovulace může vést ke vzniku cyst a k nepravidelnosti cyklu. Na místě budou i další testy jako podrobné vyšetření hormonálních hladin, spermiogram aj.

MUDr. Jan Šulc

P.S. V případě, že se rozhodnete pro péči specializovaného pracoviště a jsme-li pro vás dostupní, rádi se vám budeme věnovat. Objednejte se v tom případě i s partnerem na zcela nezávaznou konzultaci, při které bychom probrali všechny možnosti dalšího postupu. Objednání je snadné - telefonicky na naší recepci - 257212517

cysta
Dobry den, prosim vas, pokud by slo u mne o folikularnu cystu, co muze byt pricinou takovych cyst? Nikdy predtim jsem podobne problemy nemela a od leta mam problem jiz po nekolikate a pocituji ho. Mam uz 1 dite - SC, muze byt pricinou prave ta sekce? Alebo muze takova cysta vzniknout i kdyz jeste sice malo ale prikladam dite k prsu na spanek, tak si davam otazku jestli to prikladani nemuze nejak zblbnout hormony?Dekuji za odpoved.
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Folikulární cysta vzniká, jak praví její název, z folikulu. Obvykle je její vznik důsledkem neproběhlé ovulace. Jde o běžný jev. S císařským řezem nesouvisí. S přikládáním souviset může. Záleží na tom, je-li či není zvýšený hormon prolaktin. Vyšší hladiny prolaktinu mohou narušovat ovulaci
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
V pondeli mi našly 3cm cystu.. pani Dr mi řekla že mám přijít za tři měsíce na kontrolu zda zmizela nebo ne..
Chtěla jsem se tedy zeptat včera během pohlavního styku jsem dostala strašlivé bolesti od zadu do podbřišku bylo mi na omdlení a strašlivé horko.. ale nekrvacela jsem.. dnes už je mi dobře jen mi přijde že mám břicho jako na vodě.
Zítra si zavolám na gynekologii.
Myslíte že by to mohlo něco znamenat? Nemohla mi cysta prasknout?
Dekuji
Monca
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Prasknutí cysty nelze vyloučit. Kontrola na gynekologii je podle mne vhodná
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, v pátek (30.8.) mi praskla cysta na vaječníku, v nemocnici mi bylo řečeno, že už to bude jen lepší. Od té doby neustále krvácím, krvácení je velmi silné a nijak se za ten týden nezlepšilo. Je normální po prasklé cystě krvácet? A jak dlouho?
Pavla
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Po prasknutí cysty je krvácení možné. Ovšem krvácíte-li silně již téměř týden, normální to není. Navštivte lékaře
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, na sonu mi byla zjištěna hemoragická cystička 14mm na pravém vaječníku. Pani dr mi k tomu nic neřekla. Žádný další postup. Čeká mě velké cestování letadlem, tak mám docela strach, aby třeba nepraskla. Děkuji za názor.
Katka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
14 mm je velmi malá cysta. Riziko nějakých komplikací je podle mne velmi malé. Cystička se obvykle vstřebá
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, je mi 36 let. Před 4 měsíci mi dr zjistil cystu na pravém vaječníku, po 3 měsících jsem šla na kontrolu a cysta tam byla stále, řekl, že je potřeba jí odstranit ať přijdu za 2 měs (po létě) a domluvíme se. Nevydržela jsem a šla jsem teď. Cysta tam stále je, ale je v ní otvor,asi vytéká, má tvar větší hrušky. Takže k odstranění dle dr nic není. Co mě ale velmi znepokojuje, je už měsíc bolesti v podbřišku, někdy až dost protivné. je to tři dny zpět co mě boleli hrozně záda a bolest mi vystřelovala až do nohou (nemohla jsem skoro ani chodit). Pak večer jsem nemohla spát (bolest v podbřišku, zad a nohou). Bolest se dá vydržet, ale je to hnus. Dr mi na to řekl jen, že je to k tý cystě. A kdybych měla bolesti, které už by byli k nevydržení, mám hned přijít. Co mám ale dělat, už měsíc žiju každý den v bolestech několik hodin,pohlavní styk je pro mě nepředstavitelný a momentálně mě zase bolí nohy, že snad ani nevstanu. Co to tedy je? Je to opravdu normální? To teď budu žít jen v bolestech? Jak taková cysta dlouho mizí? Návštěva až za 2 měs. :-(, takhle se přeci nedá žít :-(
Nicol
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález vidím, je těžké radit.  Teoreticky je možné, že cysta praskla a slabě z ní krvácíte do břišní dutiny.  Cysta se někdy vstřebá během několika dní, jindy to trvá týdny i měsíce, často se ale cysta bez chirurgického zásahu nezmizí. Příčin bolestí ale může být řada. 
Opravdu  ale- bez možnosti vyšetření nelze posoudit o co jde , ani vymyslet řešení.
Máte-li tak intenzívní obtíže, jak uvádíte, určitě navštivte lékaře co nejdříve a situaci by měl řešit. Případně se můžete obrátit i na nemocnici
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den chtěla jsem se zeptat našli my cystu na vaječníku 30 milimetrů jestly seto dá nák léčit protože mi chtěj vzít i vaječníky a jase bojím že už nikdy nebudu mít děti děkuji za odpověď
Petra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na charakteru cysty. Cysty této velikosti se často samy vstřebají bez jakékoli léčby. Pokud by šlo o endometriózu, je možná hormonální léčba. Neznám přesně nález ani jeho vývoj. Myslím si ale, že odstranění obou vaječníků je vysoce nepravděpodobné. Obvykle se, je-li nezbytný zákrok, odstraňuje jen cysta, maximálně jeden vaječník.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat na Váš názor - na L vaječníku mám už přes rok cystu, zpočátku 2x zmizela, teď je stacionární, cca 25mm v průměru, tu markery před půl rokem negat. Mezitim jsem spontánně otěhotněla, ale bohužel missed abort, jsou to 4 měsíce. Jsem před plánovaným KET, bylo by lepší cystu laparoskopicky odstranit a pak teprve jít na KET? Šance na spont. vymizení je asi minimální? Je mi 39 let. Děkuji za odpověď.
Olga
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž znám přesně vzhled cysty, je těžké se vyjadřovat. Spíše bych se ale přimlouval za její odstranění
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké je pravdepodobnosť opakovania dermoidnej cysty? pred cca rokom mi bol odstarnený celý pravý vaječník a vajcovod. Som mladé dievča 25ročné a zatiaľ nemám deti. Veľmi sa bojím , aby som takto neprišla aj o ľavý vaječník
Simona
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Riziko opakování je obtížné přesně odhadnout, ale je nízké. Osobně jsem za řadu let své praxe opakovaný výskyt dermoidu zaznamenal jen jednou.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobry den, bola som na Ultrazvukovom vysetreni a gynekologicka mi do spravy okrem inych veci, ktore vyzeraju v poriadku napisala: PO 42x31mm s anechog.utvarom do 24x18mm ,CD s VT, max stlpec do 25mm. Mohli by ste mi napisat ci je tento nalez zavazny? Menstruaciu mam nacas 28 dnovy cyklus , ale posledny mesiac mam take neprijemne pocity- bolesti v podbrusku. Dakujem
BeaB
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Nejspíše jde o malou cystičku pravého vaječníku nebo jen o folikl. Aniž znám přesné souvislosti (den Vašeho cyklu, předchozí UZ, pohmatový nález, délku obtíží aj.) je velmi těžké se vyjadřovat. Myslím ale, že nejde o nic vážného
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobry den.
Nasli mi asi 5 centimetrovu cistu na lavom vajecniku . Doktorka povedala ze sa mi ozve v Pondelok a da mi vediet co bude dalej.Chcela by som ist cvicit kedze som v posilovni 3 krat do tyzdna. Je tam nejake riziko prasknutia cisty pri cviceni? Mam 27 rokov.
bee
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Určité riziko prasknutí existuje, ale není velké. Hrozí také torze neboli zkroucení cysty. Doporučuji fyzickou námahu trochu omezit a hlavně se vyvarujte prudkých rotačních pohybů
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý deň,
pri CT vyšetrení chrbtice mi bol objavený vedľajší nález: cystoidná formácia priemeru 6cm, denzioty 40HU natívne, naliehajúca na iické cievy, esp. lézia malej panvy, parailiakálne vľavo, ovariálna ... Mám 37, dve deti. Je to cysta bežná? Ďakujem
Zlatka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Neumím hodnotit CT nálezy. Myslím, že pokud by šlo o běžnou cystu, byl by popis pouze cysta, nikoli cystoidní formace. Ale opravdu nevím.
K posouzení závažnosti nálezu je vhodné UZ vyšetření
MUDr. Jan Šulc
cysta
Zdravim,
za jakou dobu se muze vytvorit cysta??
lucka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Během několika dní
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, je mi 27 let a byla jsem na pravidelné roční gynekologické prohlídce. Pan doktor mi zjistil tumor na vaječníku. Velikost mi neuvedl. Žádné potíže nemám. Řekl mi že neví co to je a že mám jít na operaci, kde mi vezmou vaječník i s vejcovodem a udělají hystologii. Chtěla bych se zeptat zda by nebylo možné provést CT a z toho určit o jaký tumor se jedná a pokud by byl nezhoubný zda by nebylo možné provést embolizaci a zachránit tak vaječník. Děkuji za odpověď
Iza
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález vidím, je obtížné se vyjadřovat. Často je u nádoru cystického vzhledu  možné vyčkat, zda se nález po menses nezmění. Neplatí to ale pro všechny nádory
V diagnostice nádorů vaječníku hraje klíčovou roli UZ, vyšetření CT nic moc nepřinese.  K upřesnění nálezu může přispět vyšetření krve na tzv. tumor markery.
Embolizace se u nádorů vaječníku, pokud je mi známo, neprovádí.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobry den,,dnes mi lekarka zistila cystu 5 cm,zobrala mi odbery,a mam prist po menstruacii ci praskla..ked nie mam ist na operaciu..otazka..je postup sprvavny?ked praskne,nemozem vykrvacat?ci pripadne otravu krvi,,..mala som aj cystu na krcku tu mi kolposkopista odstranil..je pravdepodobnost dvoch rovnaky cyst ( ta na krcku bola z upchatych zliaz)na krcku i na vajecniku?odber na markery sa berie len ked je podozrenie na zhubnu cystu?dakujem
Lia
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Postup považuji za správný. Cysta se obvykle vstřebá, nepraskne. 
I kdyby cysta praskla, je vykrvácení prakticky vyloučené. Ovšem krvácení je někdy třeba ošetřit laparoskopicky.
Otrava krve v souvislosti s cystou nehrozí.
Cysta na čípku je něco zcela jiného než cysta na vaječníku.
Odběr tumor markerů se dělá poměrně často. Záleží na posouzení UZ obrazu.
MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den,
dnes jsem byla na UZ, kde mi našli cystu na pravém vaječníku (65x65mm) .
jinak řečeno: levy vaječník:26x18x0mm
pravý vaječník: 76x60x0mm
Menstruace mi přestala před třemi dny.
Chci se tedy zeptat, zda je toto ještě normě nebo budu muset na laporoskopické odstranění?
děkuji za odpověď
Tereza
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na charakteru cysty a na tom, zda máte či nemáte nějaké potíže. Asi bych ještě vyčkal, zda cysta bude přítomna i po další menstruaci. Aniž ale nález přímo vidím, je těžké se vyjadřovat
MUDr. Jan Šulc
P.S. Vaječník nemůže mít jeden z rozměrů 0 mm.
cysta
V lékařské zprávě: sono nehomogenní rezistence ovaria vlevo 80 x 53 mm, kolekce tekutiny kolem ovaria.
Sono břicha nic neukázalo. Menstruace pravidelná (28 dní). Na gyn. prohlídky chodím pravidelně naposledy před 9 měsíci, věk 38 let. Krevní obraz a moč v normě. Co by to mohlo být? Děkuji.
Lenka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález vidím, je těžké posoudit, o co jde. Možností je více: naplněný vejcovod (=sactosalpinx), cysta vaječníku, k vaječníku přilepená střevní klička, opouzdřené ložisko tekutiny, nádor vaječníku aj.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, je mi 24 let, jsem stále studentkou. Z důvodu cysty mi byl odstraněn pravý vaječník i s vejcovodem, levý je v pořádku. Zajímá mě, jestli za přítomnosti pouze jednoho z vaječníků a tím pádem za nižšího počtu vajíček u mě nastane přechod dříve, nežli průměrně nastává, popř. zdali se dá zbylý vaječník "šetřit" užíváním HA, aby vydržel déle funkční, s dětmi jsem spěchat nechtěla. Navíc mě zajímá, zdali pro mě bude složitější otěhotnět. Děkuji za odpověď :) - otázka upravena poradcem
Viviann
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na tom, o jakou cystu šlo. 
Obvykle může ponechaný vaječník kompletně převzít roli toho odstraněného. O něco časnější nástup přechodu nelze vyloučit, ale nemusí tomu tak nutně být. Ani plodnost nemusí být  ovlivněna.  Neplatí to ale vždy.
Problém vidím v tom, že sklon k tvorbě cyst může ohrožovat i ponechaný vaječník.
Užívání hormonální antikoncepce, především pro snížené riziko tvorby cyst, považuji za vhodné
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den pane doktore, prosím o odpověď. Jsem 11 dnů po hysterektomii kvůli myomu a krvácení (vaječníky ponechány). Dnes mi pan doktor při ultrazvuku našel cituji: nad pahýlem poševním kulovitý ohraničený echogenní útvar prům. 40mm. Dle jeho vyjádření se nejspíše jedná o cystu - není si jist zda normální nebo hemoragickou. Je normální, aby od zákroku před 11ti dny cysta takto vyrostla? Je pravděpodobnost vstřebání? Děkuji.
Dana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysta může vyrůst během několika dní a většinou se vstřebá
MUDr. Jan Šulc
cysta
Děkuji .V lednu operace a nemocnice Krč .Thomayerova nemocnice .
Petra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Již zodpovězeno