Poradna gynekologa MUDr. Jana Šulce

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Každý šestý pár má dnes problémy s početím, na vině jsou ženy i muži. Na otázky týkající se léčby neplodnosti vám odpovídá MUDr. Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny GEST. Pomozte bourat společenská tabu v této oblasti.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

klimakterický syndrom
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je pravidlem, že menstruace u ženy kolem přechodu (ve 48 letech) je již slabší než v mladším věku, občas se objevuje pouze špinění a zda to může být známkou blížícího se přechodu či zda to s přechodem nesouvisí? Děkuji za odpověď.
Ivana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Ve 48 letech je již absolutní většina žen v přechodu. Ten obvykle začíná záhy po 40. roce života a trvá 10 i více let.
Zeslabování i vynechávání menstruace je jedním z  běžných příznaků.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, jsem po operaci odstranění vejcovodů, dělohy, měla jsem nádorové elementy v dutině břišní, karcinom vejcovodů, děložního čípku atd. Po 8 chemoterapiích zatím vše v pořádku. Trpím ale silnými návaly potu až 50 x denně. Užívám již více jak půl roku Serelys a piji meduňku. Zatím vše bez výsledku. Hormonální léčba nepřichází v úvahu.
Ivulka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Ne každý karcinom je citlivý na estrogeny. Tedy ne vždy je hormonální substituční léčba (HST) vyloučená. U většiny karcinomů čípku je možná. U karcinomu vejcovodu je to složitější. HST je v odstranění návalů nejúčinnější. Vyjádřit by se měl zkušený gynekolog-onkolog. 
Zkusit by pravděpodobně šlo nějaký jiný volně prodejný doplněk stravy než Serelys. Poradí v lékárně
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den pane doktore,je mi 47 let a 2 roky jsem bez menzes,údajně jsem v přechodu,hodnoty estradiolu poslední rok kolem 18,4.Brala jsem Estrofem 1 mg +progesteron.krém-1.týden,2-3 týden jen progesteron.krém a 4.týden pauza.Před měsícem jsem začala krvácet,což mne dost vylekalo.Můj gynekolog mne prohlédl s tím,že je vše v pořádku,že se to někdy i v přechodu stát může.Já jsem ale někde četla,že když více jak rok v kuse žena nemenstruuje,může krvácení značit něco v nepořádku.Nyní beru Activellle cca 3 týdny s tím,že jsem se měla panu doktorovi po 4 týdnech užívání ozvat,jak se cítím.Dnes jsem ale opět začala krvácet.Volala jsem ke gynekologovi a řekl,ať setrvám v užívání,že by to nemělo značit nic závažného.Pane doktore, jsem i přesto znepokojená a mám strach, jestli není něco špatně..Bylo mi řečeno,že otěhotnět už nemůžu,na což spoléhám,ale co si mám myslet, když už podruhé krvácím?Je to normální a může toto být považováno za stav,kdy "se nic neděje"?Moc děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Dana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Předpokládám že užíváte Activelle 1 tbl denně stále, bez pauzy.
Pak, byl-li Váš nález normální, především UZ, je možné vyčkat. Někdy může jít o průvodní jev nasazení Activelle. Pokud by ale krvácení neustalo nebo se opakovalo, navštivte raději znovu lékaře. 
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den pane doktore chtěla bych se zeptat je mi 52 let a byla jsem dvakrát na kyretáži lékař mi doporučil každý měsíc injekce agolutin protože dlouhodobě není tak prášky 5 dnů ráno a večer jnorethisteron protože vaječník je někdy ještě funkční neni nějaké jiné řešení třeba antikoncepce i když jsem asi v přechodu žádné další problémy nemám ( bolesti atd) jen to dostanu jednou za rok a to je mazec proto musím na kyretáž děkuji za odpověď
Radka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Osobně bych doporučil užívat gestageny vždy 10 dní v cyklu. Například Proveru 5 m 2x1 tbl, Je také možno nasadit hormonální substituční léčbu - například Klimonorm
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý deň, p. doktor. Pred nejakou dobou som Vás opakovane žiadala o odpoveď ohľadom HST pri androg. alopécii (49 rokov). Doporučil ste mi Climen, ktorý užívam cca 1 a 1/2 roka a cítim sa veľmi dobre. Stalo sa však to, že minulý rok na Slovensku liek vyradili z registr. Riešila som to tak, že na základe receptu mi ho známi kupovali v Prahe. Tento mesiac som ich požiadala znovu a údajne bude problém sa ku Climenu dostať aj u Vás. Neviete mi povedať, či ozaj aj v ČR vyraďujú Climen z regis., resp. z akého dôvodu, keď liek s podob. zložením, ako ste mi písal, na trhu nie je?
Ďakujem.
Andy
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Bohužel Vám nedokážu odpovědět. Otázku je třeba položit výrobci
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý večer, mám dotaz. Poslední MS jsem měla 27.12.2018 MS skončila 3.1.2019 v úterý 12 DC jsem začala špinit a špinění trvá dosud. Další MS mám dostat 24.1 .Je mi 45 let. Od března loňského roku MS mívám po 21-32 dnech. Mám myom který neroste. Na gynekologické prohlídky chodím pravidelně. Vždy po půl roce, sledován děložní čípek. Nyní jdu po roce teď v únoru, výsledky z cytologie byli v pořádku, proto kontrola až nyní v únoru. Mohlo by se jednat o začínají přechod. HA neberu již 5 let. Děkuji za odpověď. Hana
Hana Drahovzalová
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Ano, může jít opravdu o příznak nastupujícího přechodu. je třeba ale také vyloučit nějaký problém v děloze - například polyp. Bude-li vyloučen, zvažoval bych k úpravě cyklu užívání gestagenů v druhé polovině cyklu - např. Orgametril nebo Provera 2x1 tbl od 14. do 25. dne
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Vážený pane doktore, již jste mi odpovídal na můj dotaz, týkající se tvorby cyst a krvácení. Tak jak jste psal, po nasazení Norethisteronu krvácení ustalo, cysta zmizela.Operace se tedy (hura!) konat nebude. Dnes jsem byla na kontrole a bylo mi doporučeno užívat lék Activelle. (52let, osteopenie, občasné noční pocení) Mohu požádat o Vás názor na tuto terapii?
Zdravím a děkuji. E. P.
Eva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Activelle je kvalitní a na uvedené problémy  dobře fungující přípravek. Pokud se ale nasadí u ženy, která ještě má, byť třeba jen částečně, zachovaný menstruační cyklus, je časté nepravidelné krvácení. Volil bych proto spíše cyklicky podávaný lék - tedy 21 dní aktivní substituce, týden pauza (Activelle se užívá ve stejné dávce stále, bez pauzy). 
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, před časem jsem se dotazovala na Angeliq po odstranění dělohy a vaječníků. Nyní je to měsíc, co ho užívám a cítím se hrozně v depresi, vůbec nejsem schopná se najíst, zhubla jsem už 4kg. Psychiatr mi navýšil dávku Paroxetinu na 20mg denne (předtím jsem brala 10mg), ale je to stále stejné . Nepomohla by mi výměna za jiný lék, možná náplast nebo gel? Nebo mám hormony vysadit úplně? Děkuji za radu.
Anna
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Doporučil bych změnu za přípravek obsahují pouze estrogen, nikoli kombinaci estrogenu a gestagenu - např. Estrofem
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, je mi 45 let, vždy jsem měla pravidelnou menses s odchylkou maximálně tak tři dny. Poslední měsíc se vůbec nedostavila, lékařka mi po vyšetření řekla, že to již jsou výkyvy k přechodu a dala injekci na vyvolání. Poté se menses dostavila. Oznámila mi, že pokud se příště opět nedostaví, zkusíme injekci znovu a když by byl příště problém opět, navrhuje brát tablety. Chtěla jsem se zeptat, zda je toto nejvhodnější postup.(Vím, že udržení menstruačního cyklu má zabránit vzniku osteoporózy a jiným problémům, jen mne zajímá, jestli je to opravdu ten nejlepší postup).
Děkuji za odpověď. Jana
Jana Svobodová
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Postup považuji za správný. Nejde ani tak o prevenci osteoporózy ale o předcházení silnému nepravidelnému krvácení
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, je mi 50 let a jsem šest týdnů po odstranění dělohy a vaječníků (děloha pro myomy, vaječníky z důvodů rodinné amannézy). Asi měsíc po operaci začalo zvýšené pocení, podrážděnost, nervozita, úzkosti a hlavně obtíže se spánkem. Můj gynekolog mi předepsal Angeliq, prý je to nízkodávková substituce. Chtěla jsem se užívání hormonů vyhnout, zkusila jsem přírodní preparáty, ale bez účinku. Myslíte, že by moje obtíže mohl Angeliq vyřešit? Zároveň už asi deset let užívám antidepresivum Paroxetin (nyní pouze 10mg denně). Nebo by mi pohohlo navýšení dávky antidepresiv?
Anna
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Potíže nejlépe vyřeší hormonální substituční léčba. Osobně bych doporučil přípravek obsahující pouze estrogen - např. Estrofem 1 mg tbl. Angeliq obsahuje navíc drospirenon, který pro Vás, když máte odstraněnou dělohu, nemá význam.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, je mi 53 let, od 47 let užívám Activelle. Jak dlouho tento lék budu muset užívat? Přechod nastoupil nečekaně, velkou, nezvladatelnou intenzitou.Activelle byla spása.Co kdybych jej už vysadila?Děkuji za odpověď.
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Mám řadu pacientek, které užívají Activelle či podobný lék již 10 i více let. A  nechtějí přestat, protože se cítí dobře. Samozřejmě můžete zkusit vysadit. Jak se budete cítit a zda se vrátí či nevrátí obtíže, je těžké odhadnout.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý deň,mám 49 rokov a celý život mi komplikuje silná menštruácia.Pred 5-timi rokmi som podstúpila aj histeroskopické vyšetrenie a chodím pravidelne na gyn.prehliadky.Zatiaľ všetko OK.Menštruačná krv bola skôr hustejšia.Z neurologických dôvodov som si dala pichnúť infúziu vitamínu C a odvtedy sa mi celý cyklus zmenil.Každý mesiac som mala iný menzes,raz slabý,silný,alebo som ho vôbec nedostala.Táto premena trvala cca 9 mesiacov a teraz mám veľmi silný menzes a krv je riedka.Mám dojem,že tá infúzia ako keby to bola rozriedila,a preto mám teraz také silné krvácanie.Mohlo mi to zmeniť hormóny?Nemôžem vykonávať hocijakú prácu,nemôžem cestovať a celý život prispôsobujem menštruácii.Uvažujem nad "balónikom" na odstránenie sliznice maternice,ale neviem,či by mi to vlastne pomohlo,keby boli zlé hormóny.Alebo čo by ste mi odporučili?V poslednom rade uvažujem aj nad ostránením maternice,aby som už konečne začala žiť,ale moja lekárka to nepovažuje za vhodné. Ďakujem Vám za Vašu odpoveď. - otázka upravena poradcem
Katarína
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Jde pravděpodobně o důsledek hormonálních změn spojených s přechodem. Uvedená infuze není příčinou řadu měsíců trvajících potíží.
Je třeba vyloučit problém v děloze - například polyp.
Pak lze zkusit hormonální ovlivnění cyklu - gestageny vždy v druhé polovině cyklu - např. Orgametril 2x1 tbl 16.-25. den.
Destrukce děložní sliznice - ať už balonkem s horkou tekutinou nebo jinou metodou by měla pomoci. Pokud se odstraní podstatná část sliznice, hormonální změny nevadí.
Odstranění dělohy je opravdu až tou poslední možností
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, je mi 49 let a jsem po po hysterektomii a vyjmuli mi také vaječníky. Jsem jinak zdravá, mamograf OK. Lékař mi zamítl hormonální substituci, že mi bude lépe bez ní. Dělá mi to starost, nezestárnu rychle? Co osteoporóza? Je nějaký prostředek dostupný bez předpisu? Děkuji vám a odpověď. Alena.
Alena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Věk 49 let je hraniční. Pokud byste byla operována dříve, hormonální substituční léčba (HST) by byla na místě. V 49 letech, nemáte-li obtíže, není HST nutná. Zda Vám "bez ní bude lépe", není ale podle mne jisté.  
Prevencí osteoporózy je dostatečný přívod vápníku stravou a fyzická aktivita. A asi by bylo vhodné sledovat stav Vašich kostí pomocí opakované densitometrie. Pokud by se nález zhoršoval, lze HST nasadit kdykoli
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, je mi 52 let a mám problémy s výrazným a dlouhým krvácením a to i mimo cyklus (klidně 2x do měsíce). Na hormonálním profilu mi opakovaně vyšly vysoké hladiny estrogenu, takže to vypadá na to, že už ubývá progesteron. Vyšetření v pořádku, nějaké cysty a malé myomy.Vyšetření na trombogen také v pořádku. Dostala jsem Novofem, cítím se dobře, akorát jsem začala krvácet po 21 dni...na což jsem byla upozorněna, že se může ze začátku stát. Moje otázka je, proč v příbalovém letáku píší, že se Novofem může nasadit nejdříve 9 měsíců po skončení menstruace
a já ho mám i když stále menstruuji. Také uvádějí, že po vysazení bílých prášků přijde nepravá menstruace-bude ale stačit na odloučení děložní sliznice, když stále můj cyklus běží? Nebo se to týká žen po menopause a já budu mít normální (pravou) menstruaci?
Alice
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Máte-li vysokou hladinu estrogenů, osobně bych Novofem jako léčbu nezvolil. Spíše bych doporučil užívat pouze gestagen - vždy v druhé polovině cyklu.
Novofem se obvykle nasazuje u žen, které již nemenstruují, tedy mají nízkou hladinu estrogenů.
Jak bude vypadat Vaše menstruace je z výše uvedených důvodů  těžké odhadnout
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den,
mám 52 let a 16 měsíců od vynechání poslední menstruace. Dá se průměrně procentuálně vyjádřit o kolik se snížila produkce estrogenu v porovnání s obdobím , když jsem ještě menstruovala? Je možné, že před 1,5 lety jsem měla estrogenu i o 90 % víc? Případně z jakého testu se dá zjistit? děkuji Vám za odpověď. Zděńka
Zdeňka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Pokud již více než rok nemenstruujete, je pravděpodobné, že produkce estrogenů ve vaječnících klesla o 90 i více procent. Vyšetřit se dá hladina estradiolu (nejdůležitější estrogen) v krvi. Ovšem je třeba brát v potaz, že tato hladina může v průběhu dne kolísat. Zjistit,o kolik procent hladina poklesla, se nedá, protože neznáme předchozí hodnoty
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den pane doktore, mám na Vás otázku. V 37 l. mi byla provedena hysterektomie, z důvodu myomu. Letos je to11 let a před rokem a půl mi byla potvrzena menopauza. Měla jsem šílené návaly, pocity úzkosti atd. Gynekoložka mi nabídla léčbu Estrofermem 1Mg, kterou užívám 1,5 roku. Před 5 měsíci se mi objevila cysta na pravém vaječníku o velikosti 68mm/1,5. Po doporučení pití šťávy z citronu na lačno se po 3.měsících zmenšila na 57/1,5mm. Stále piji citronovou vodu, ale dnes při kontrole je cysta 72/2mm. Do toho 7. let jsem hlídaná s ložiskem na pravém prsu - benigního charakteru, který se za dva roky zvetšil z 21/16 na 28/21. Při sonu prsu mi dr. řekla, žeby to mohlo souviset s hormonální léčbou. Myslíte si, že když oboje takto začlo růst, žeby se měla hormonální léčba radši vysadit? Léčím se i se štítnou žlázou, kde stav je stále neměnný již 20 let. Beru Letrox 50. Ale letošního roku máme v rodině samé katastrofy, čili nervy, tak jestli růst taky nemůže být tímto. Děkuji za odpověď.
Markéta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález na vaječníku vidím, je obtížné se vyjadřovat. Ale hormonální substituční léčba není podle mne skoro jistě příčinou nálezu na vaječníku. Pokud jde o prs, je asi vhodné respektovat nález lékaře, který Vás sleduje.
Osobně si myslí, že substituční léčbu s ohledem na potíže bez ní vysazovat nemusíte, ale hlavní slovo musí mít specialista přes prsy. Měl by jasně říci, zda substituci užívat můžete či ne.
MUDr. Jan Šulc

klimakterický syndrom
Dobrý den pane doktore, je mi 48 let a užívám roky ant Jeannine. Už bych ji chtěla vysadit, ale zároveň už bych pak nechtěla menstruovat. Chtěla jsem se zeptat zda se dá třeba z krve zjistit, zda po vysazení ant budu ještě menstruovat. Vím, že existují pilulky na toto jakoby zastavení menses, ale takhle násilně bych přestat menstruovat nechtěla a zkoušet ji vysadit a pak eventuálně zase začít brát mi pro tělo přijde také drastické. Hodnotu FSH z krve osmý den v menstruační pauze mám 48, ale to se asi týká jen možnosti otěhotnění. Je tedy nějaká šance jak toto zjistit? Přeji krásný den Dana
Dana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Ve 48 letech po vysazení antikoncepce budete ještě pravděpodobně menstruovat. Hladina FSH 48 sice svědčí pro vyhasínající funkci vaječníků, ale tento proces může ještě trvat roky.
Žádný jiný test, který by to odhadl, neznám.
Neznám ani žádný lék na zastavení menstruace, který by šlo běžně bez rizika užít. Nevím, co za "pilulky na toto zastavení" máte na mysli. Pokud by to byla hormonální substituční léčba v kontinuálním režimu, tu lze nasadit až po 6 měsících bez krvácení. Nasadí-li se u ženy, která ještě menstruuje, velmi pravděpodobně dojde k nepravidelnému krvácení. Užívat bez pauzy lze hormonální antikoncepci. Její užívání ale ve 48 letech již nepovažuji za ideální. Jde o zbytečnou zátěž syntetickými hormony. Hormonální substituční léčba, která v 48 letech jistě stačí, obsahuje přirozené estrogeny ve výrazně nižší dávce. Ovšem nelze její pomocí blokovat cyklus - viz výše.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den,prosím o radu.Je mi 43 let a od 40 roku mě provází noční pocení,nespavost,menstruaci mám tak jednou za tři měsíce.Podle lékařky se jedná o klimakterický syndrom. Užívám přírodní preparáty ,které častečně zabraly..Předepsala mi antikoncepci Mercilon,kvůli chybějícím hormonům.Mám lehce zvýšený cholesterol.nekuřačka a váha normální.Je možné se mi blíží přechod? Nebo je to ještě brzy? Děkuji za odpověď
Petra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Opravdu jde pravděpodobně o příznaky počínajícího přechodu. Mercilon by měl pomoci. Možná by ale stačila hormonální substituční léčba, ve které jsou orpoti antikoncepci nižší dávky hormonů.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den,je mi 64 roků,jsem v menopauze asi 14 let,žádné problémy.Jenom pohlavní styk mne velice bolí a dře,to mne mrzí!.Lékař mi napsal mast Ovestin,z příbal.letáku nějak nejsem chytrá,zdá se mi,že ubližuje játrům a dalším orgánům.Jinak se cítím dobře.Děkuji
Jitka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Tento krém by Vám opravdu mohl pomoci.  Játra při aplikaci do pochvy nejsou zatížena prakticky vůbec.  Riziko pro další orgány je velmi velmi nízké. Pokud byste brala doslova příbalové letáčky, nemohla byste užívat ani Acylpyrin.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den p.MUDr. Mám už 54r. a cca od 40r. som v menopauze.Neskoršie sa dostavili návaly ale väčšinou som počula,že tie ustanu tak za 3-5 rokov. Bohužial,ako som ja začala z návalmi,ktore boli neznesitelné,išla som za svojim gynekologom,ktorý mi predisoval nejake injekcie proti návalom a 1injekcia mala účinok do 2 mesiacov.Bola som spokojná,nemala som návaly a cenovo to bolo dostupne.Po čase sa tie injekcie stiahli z distribucie a ja som zostala zufala.Ked som Dr volala,čo robiť??povedala,aby som si niečo v&brala v lekárni na peirodnej báze.Všetko,čo mi ponukli,bolo len na krátku dobu a na moju penaženku privysoké zaťaženie.Trápim sa nadalej z návalmi po ktorých mi je potom zima,som celá uleptaná od potu a velmi sa zle cítim.Samozrejme mám už aj osteoporozu-vápnika ubuda.....Známa mi ukázala jeden sprey,alebo niečo pod. volá sa to LENZETTO 1,53mg dávka.Známa má po 65ke a je velmi spokojná s týmto spreyom.Tiež by som ho chcela vyskušať a nebyť zufala od návalov už 10rokov.Jana - otázka upravena poradcem
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Lenzetto dodává tělu hlavní žensk pohlavní hormony - estrogeny. Pokud má žena dělohu, nemůže Lenzetto užívat samotné. Je třeba tento přípravek kombinovat s dalšími léky (gestageny).
Existuje řada přípravků pro hormonální substituční léčbu, které se užívají velmi jednoduše (obvykle 1 tbl denně) a jsou při odstranění popisovaných obtíží velmi účinné. Jako příklad uvádím: Kliogest, Activelle, Femoston conti, aj., aj.  Existuje také možnost léčby pomocí náplastí, ale tabletky mi přijdou nejjednodušší
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
dobrý den
je mi 50 let a jsem v přechodu , jelikož mám hrozné návaly horka a v noci nemohu spát o náladě ani nemluvím , byla jsem u mého gynekologa a ten mi napsal FEMOSTON MINI 0,5MG , lék užívám 22den a stále mám návaly atd.... co mám dělat , poraďte
jarka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Pokud se stav vůbec nezlepšuje, požádejte o předpis jiného přípravku, nejspíše s o něco vyšší dávkou estrogenu
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
dobrý den lékař mi předepsal lék Fermoston mini,prosím za jak dlouho bude lék působit.Beru pátý den.Děkuji
jarka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den
Někdy se zlepšení potíží objeví již po několika dnech, jindy to trvá déle. Maximální efekt lze očekávat za cca 2-3 týdny
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den pane doktore. Dnes mi paní doktorka naordinovala Lenzetto z důvodu silných návalů horka a Vás bych se ráda zeptala za jak dlouho tento přípravek začne působit. Dnes jsem s léčbou začala a aplikovat mám jednou za dva dny. Děkuji za odpověď.
Pavlína
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Je to velmi individuální. Efekt se dostaví někdy po několika dnech, jindy to trvá i 2-3 týdny. Osobně užití ob den nepovažuji za ideální, lepší  účinek lze očekávat při každodenní aplikaci.
MUDr. Jan Šulc
P.S. Předpokládám, že máte odstraněnou dělohu. Pokud ne, je užívání samotného přípravku Lenzetto nevhodné, měl by se přidat lék s gestagenním účinkem
klimakterický syndrom
Dobry den,
je mi 44 let. Mam diagnostikovany polip na deloznim hrdle a jiz 3 roky zavedene nitroděložní tělísko bez hormonu. Zhruba pul roku zaznamenavam nepravidelnou menstruaci, nekdy mimo ocekavany termin, dalsi mesic jen slaba menstruace ktera trva 3 dny atd. Take pocituji navali poceni, horkosti atd. Jelikoz u me sestry ( o 6 let starsi ) uz od 45 let probihala menopauza ( i nase matka to mnela stejne), jsem nepravidelnou menstruaci povazovala za klasicky prechod. Ted se mne ale stala opacna situace, ktera mne trochu vylakala. Dostala jsem menzes, kdy jsem dlouho jen ruzovela cca 5 dni pak klas. menstruace, ale pote za 1den jsem opet zacala ruzovet, coz uz trva dalsi tyden. Muj dotaz zni, je mozna i tato varianta v pripade klimakteria ? Mam nechat odstranit telisko ? Mam okamzite vyhledat doktora nebo jeste vyckat ? Musim dodat ze nepocituji zadne bolesti. Dekuji za odpoved Martina
Martina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Může jít o příznak přechodu
Návštěva lékaře je vhodná. Zda bude třeba vyndat tělísko musí posoudit lékař na základě nálezu
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den,
je mi 49 let, dostala jsem k užívání lék Klimonorm, k zmírnění potíží s přechodem (hlavně výrazná nespavost), lék zafungoval prakticky okamžitě, nicméně již dva dny po dobrání prvního plata (7 denní pauza) se potíže výrazně vrátily. Je možné, pokračovat (alespoň dočasně) v braní druhého plata? Poslední menstruaci jsem měla počátkem dubna,, kdy jsem měla hrozný PMS (výrazná nespavost, až depresivní nálada).
Předpokládám, že bych již měla brát hormonální léčbu bez přerušení, doporučíte mi prosím nějaký konkrétní přípravek. Děkuji.
Markéta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Určitě doporučuji užívat  hormonální substituční terapii  (HST) minimálně několik měsíců. Pokud by potíže v pauze přetrvávaly, lze užít přípravek, který dodává i v pauze nízký obsah estrogenů - např. Trisequens. Moje pacientky po nasazení HST v jejím užívání pokračují často roky, řada z nich užívá HST 15 i více let
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, je mi 65 let a po více než 12 letech nepřetržitého užívání HST jsem se s mojí gynekoložkou domluvily na vysazení Gynovelu (na vyšetření MR pro dlouhodobé bolesti hlavy zjištěna drobná isch. ložiska na mozku) Po 14 dnech se moje problémy s návaly, pocením,otoky, bolestmi kloubů, přibíráním na váze, psychickém rozladění, opět vrátily v ještě větší intenzitě než kdysi. Zkoušela jsem rostliné přípravky, ale ty nepomáhají. Jsem z toho zoufalá, návaly mám po celý den, několikrát do hodiny, v noci se nevyspím. Vydržela jsem to 5. měsíců, nyní jsem se domluvila se svojí lékařkou na dalším pokračování v HST, s tím, že jsem si vědoma všech rizik. Vím že bych HST už dávno neměla užívat, mám diabetes kompenz. (1x tbl.Glucophage),léčím se s vysokým tlakem 1/2 bl.Tezefort), ale ty potíže jsou fakt neúnosné. Prosím poraďte mi, je normální aby klimakterium trvalo tak dlouho? Myslíte že budu moci jednou HST konečně vysadit? Všude čtu jaké negativní dopady na zdraví HST má. Děkuji vám.
Alena Dýnková
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Podobně dlouho trvající příznaky klimakterického syndromu nejsou časté, ale nejde ani o až tak vzácnou výjimku. 
Kdy a zda vůbec nastane čas, že budete moci HST bez problémů vysadit, je obtížné odhadnout. Doporučuji zkoušet vysazení vždy po cca 2 letech. Pokud se intenzívní potíže obnoví, neváhám HST znovu nasadit.
Negativní dopady dlouholetého užívání HST nejsou dle mých zkušeností nikterak dramatické.  Na některé zdravotní problémy má naopak HST pozitivní dopad - jde například o prevenci osteoporózy či Alzheimerovy demence. 
Mám v péči řadu žen, které užívají  HST15 let i déle. Kompenzovaný diabetes a léčená hypertenze nejsou dle mých zkušeností problémem.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobry den, mam 45 rokov a mam nepravidelnu menstruaciu. Teraz som ju dostala o tyzden skor, inokedy neskor a tak hocijako a mavam len dva dni krvacanie a potom len take spinenie..Moze to byt perimenopauza ? Dakujem
Zaneta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Ano, velmi pravděpodobně jste na počátku přechodu, tedy v období, které se také někdy nazývá perimenopauza
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den,
mám ještě jeden dotaz ohledně činnosti vaječníků. Když menstruace skončí hodně se sníží produkce hormonů ve vaječnicích? Bohužel jsem po operaci a je mi 51 let.Co by jste mi doporučil ? Čím bych mohla nahradit tuto ztrátu? Mám velké návaly a deprese.
Děkuji Vám Irena
Irena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Konec každoměsíčního krvácení je způsoben výrazným poklesem produkce hlavních ženských pohlavních hormonů - estrogenů- ve vaječnících. 
Máte-li výrazní potíže, je na místě hormonální substituční léčba, tedy léky s obsahem estrogenů, případě gestagenů
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den,
v jakém průměrném věku ženy činnost vaječníků definitívně vyhasne?
Děkuji Vám za odpověď.
Alena
Alena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Definitivně činnost vaječníků obvykle  vyhasne někdy kolem 60. roku života. První známky poruchy činnosti vaječníků se objevují kolem 40. roku, menstruace pak končí někdy krátce po 50. roce.
Je to  ale velmi individuální. U některých žen vyhasíná činnost i výrazně později, u jiných dříve
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, je mi 49 let, bez HA. Beru jen Sarapis 1xdenne. Menses mam posledni 3 roky různý. Někdy po 72 dnech, 50 dnech, pak treba 2 x po 10-14 dnech. Délka stejná. Je to normální , k blizici se menopauze? Dekuju
Šárka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Prodlužování cyklu není kolem 50. roku života nic neobvyklého. Není třeba se tím zabývat.
Zkracování, tedy krvácení častější než po 3 týdnech, ale normální není. Pokud se takové zkrácení objevuje opakovaně, je třeba to řešit
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den
.Prosím chtěla jsem se zeptat jestli se dá při při užíváni léku Trisequens oddálit menstruace o týden .
Děkuji za odpověd
Magda
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Je možné se o to pokusit. Je třeba k tomu užít další balení. Prodlužte o 3 dny užívání modrých tablete a o 4 dny užívání tabletek bílých.
Další možností je užít navíc pouze 7 tabletek bílých. Pak ovšem to načaté balení vystačí jen na jeden odsun. V prvním případě lze balení využít 2x.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den,
je mi 46, neužívám antikoncepci ani HSL, praktikuji pouze hormonální jógu, žádné obtíže kromě vymizení menstruace nemám (poslední byla v říjnu - předtím nepravidelně), poslední hodnoty u MUDr. byly následující:FSH 86,8, LH 67,3, Estradiol 31,4 - měl by nějaký smysl agolutin, HSL nebo jiná medikace? Zatím mi má lékařka nic nenabídla (na poslední UTZ kontrole říkala, že jsou tam vidět dva folikuly. Děkuji
Jana Nová
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Výsledky svědčí pro předčasný konec činnosti vaječníků. Podání Agolutinu nemá pravděpodobně význam. Záleží na výšce děložní sliznice při UZ vyšetření. Předpokládám ale, že je nízká.
Osobně bych zvažoval nasazení hormonální substituční léčby, především kvůli prevenci osteoporózy
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, je mi 55 let, mám už podruhé Mirenu, menstruaci nemám po celou dobu, ale dostala jsem kvůli problémům s menopauzou Estrogel, který si dávám jednou denně.Problémy se trochu zlepšily, ale i tak jsou dny, kdy mám problémy, noční buzení, pocení, návaly, bušení, vnitřní neklid, strach ze všeho, občas stav na omdlení, nechuť cokoliv dělat. Na podzim by se měla Mirena vyndat a tím pádem bych musela přestat brát i Estrogel. Dr. mi navrhla, že bychom Mirenu dali ještě na jedno období a gel bych tím pádem mohla současně užívat také. Bojím se, že pokud přestanu s gelem a tělísko mít nebudu, aby se mi stav a problémy ještě nezhoršily, ale s nimi to ideální občas také není. Je nějaká jiná možnost, jak si pomoci a toto období ustát ve větší pohodě? Děkuji a přeji hezký den.
Bona.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Doporučil bych nasazení běžné hormonální substituční léčby, tedy kombinaci estrogenů a gestagenů
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, pane doktore,
mám následující výsledky hormonálního profilu:
vloni na jaře: FSH 46,9, LH 23,3, Estradol 18,4, měla jsem problémy jako návaly apod.,začala jsem cvičit horm. jógu, nyní nepociťuji na fyzické úrovni žádné problémy, od října nemám menstruaci, letos v květnu jsme měla tyto hodnoty: FSH 86,8, LH 67,3 a Estradiol 31,4 - neberu žádné přípravky - doporučil byste mi nějaké přípravky či hormony nebo mám jen dál cvičit tu jógu? děkuji
Jana Nová
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Výsledky svědčí pro výpadek funkce vaječníků.
Zda užívat či neužívat hormonální substituční léčbu záleží na Vašem věku. Je-i Vám 50 a více a nemáte-li obtíže, léčba je zbytečná. Jste-li mladší, nasazení hormonální substituce bych, především jako prevenci osteoporózy, zvažoval. Hormonální jóga sama o sobě osteoporóze nezabrání
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den pane doktore, je mi 51 let, cca 8 měsíců jsem bez měsíčků, před 14dny konrola u gynekologa, ten mi sdělil, že mám sliznici 7mm a že levý vaječník asi začal fungovat., že dojde ke krvácení během 2 týndů, pokud ne, tak musím dojít na agolutin. Měla jsem i týden citlivá prsa. Jinak jsem podle gynekologa v pořádku,chodím na pravidelné konroly a cítím se dobře.Měla jsem větší stres v rodině, péči o nemocné rodiče, Zatím se mi krvácení nedostavilo, musím opravdu začít krvácet,neupraví se mi to bez něj ?Děkuji.
Iva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Při výšce děložní 7 mm bych spíše očekával, že se krvácení  ještě dostaví. Je to ale "na hraně" a je i možné, že již krvácet nebudete. Podáním Agolutinu se ale nic nezkazí - má-li krvácení ještě přijít, pouze se jeho nástup urychlí
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Opätovne zdravím a ďakujem za odpoveď (androg. alopécia a HST). Ešte prosím o doplnenie Vašej odpovede. nakoľko Climen na Slovensku vyradiili z reg. doporučil ste mi ako náhradu Femoston. Prečo práve tento prípravok, resp.či je aj iná náhrada vzhľadom na môj vek a dôvod užívania HST.
Ešte raz vďaka.
andy
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Climen obsahuje gestagen cyproteron acetát. To je gestagen s nejvýraznějším působením proti mužským pohlavním hormonům. Stejně účinný ekvivalent podle mne na trhu není. Femoston obsahuje gestagen dydrogesteron, který mohl mít alespoň částečně podobný účinek
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý deň, mám 51 rokov, 2 roky po odstránení vaječníkov a hysterektomii. Doteraz som užívala Gynodian depot, ktorý ale nie je momentálne (?) dostupný, veľmi mi pomáhal /žiadne návaly, žiadne poruchy spánku, žiadne depresie, žiadne problémy s močovým mechúrom/. Keďže liek nie je momentálne dostupný, doporučili by mi Ste inú náhradu? Ďakujem za informáciu,
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Nevím, zda je dostupný jiný injekční přípravek s dlouhodobým efektem. Doporučuji přejít na podávání formou tabletek - např. Estrofem 1 mg tbl  1x denně
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý večer pane doktore je mi 50 let před 6lety jsem postoupila odebrání dělohy a nyní mi můj lékař předepsal Lenzetto ( navaly) . Dnes je to třetí den co jsem ho začala užívat a na ruce kam ho aplikují se mi objevila vyrazka. Nesvedi, ale je to viditelně kolečko od aplikatoru. Na nic alergická nejsem. Mám přestat užívat nebo to časem zmizí. Děkuji
Marie k.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Pokračujte v užívání, ale změňte místo aplikace. Pokud by stejný problém vznikl i na jiných místech ve stejné nebo i ve větší míře, o další aplikaci se poraďte se svým gynekologem
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Zdravím, pred necelým rokom som Vás žiad. o radu ohľadom androg. alopécie a s tým súvis. užívanie HST. Poradil ste mi Climen. Mám 49 rokov (výsled. z augusta 2017 pred nasad. Climenu - S-fT4-12,02, S-PROG menej ako 0,16, S-PRL 7,82, S-FSH 91,26, AMH menej ako 0,01, S-LH 48,69, S E2 60,69). Efekt na vlasy to síce doposiaľ nemá, padajú v rov. ak nie väčšej miera, ale subjek. sa cítim veľmi dobre. Ide o to, či pokrač. v HST a druhý problém je, že u nás "vypadol" Climen a gynek. tvrdí, že u mňa vzhľadom ne vek moc na výber nie je (klimakt. symptómy okrem toho padania vlasov som zatiaľ nemala). Prosím o radu. Vďaka. - otázka upravena poradcem
andy
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cítíte-li se dobře, s HST bych doporučil pokračovat. Neznám přípravek, který by měl složení stejné jako Climen. Doporučil bych zkusit  například Femoston
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, pane doktore. Paní doktorka mi předepsala HST. Rozhodla se mezi Livialem a Ladybonem pro Ladybon, protože má menší doplatek. Říkala, že mají oba přípravky stejné složení. Je to tak? Také by mně zajímalo, za cca jak dlouhou dobu užívání začne Ladybon na potíže zabírat? Děkuji za odpověď.
Markéta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Složení obou přípravků je zcela identické. Efekt se obvykle dostaví během cca týden, maximální až po několika týdnech
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den,
je mi 44 let, štíhlá
Loni mi začala vynechávat menstruace (duben, červenec, srpen) a občas jsem se v noci potila.
Moje gynekoložka mi na podzim aplikovala injekci Agolutinu, po které jsem do týdne menzes dostala.
Poté opět výpadek, po cca 4 měsících jsem lékařku požádala o krevní testy, zda již nejsem v přechodu,
což odmítla s tím, že pro ni jsou důležité klinické příznaky a že pokud chci, můžu si zakoupit test v lékarně,
ale na přechod že jsem ještě mladá.
Chtěla mi aplikovat další Agolutin, což jsem odmítla s tím, že upřednostňuji bylinnou léčbu, čemuž se jen zasmála.
Koupila jsem si přípravek DRMEK FORTE s vitamínem E, který nyní užívám asi 1 měsíc, ale zatím se menstruace nedostavila (v letošním roce menzes tedy pouze v březnu),naopak příznaky přechodu jsou intenzivnější, v noci se potím skoro pravidelně, návaly horka i přes den, mám stále nafouklé břicho a mírně jsem přibrala na váze.
Prosím o radu.
Mám raději vyzkoušet nějaký přípravek z červeného jetele ?

Zuzana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Na počátku přechodu již pravděpodobně jste.  Tato fáze přechodu se projevuje vynecháváním ovulace, což vede k problémům s otěhotněním a k nedostatku progesteronu v druhé polovině cyklu. Někdy se přidávají i výrazné výkyvy hladin estrogenů.
Prokázat to ale hormonálními testy je obtížné. - krev by se musela nabírat opakovaně v několika cyklech - a ani pak nemusí být výsledek jednoznačný - co je pro jednu ženu ještě normální, pro jinou již ne.
Osobně podobné bylinné preparáty svým pacientkám nedoporučuji. Nejpřirozenější, "nejpřírodnější"  léčbou je doplnění chybějícího ženského hormonu - progesteronu. To je právě Agolutin.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den pane doktore, je mi 47, nedávno jsem se Vás ptala na názor ohledně HST. Vy jste mi ji rozhodně doporučil, ale můj gynekolog mi stále tvrdí, že HST je nebezpečná kvůli rakovině prsu. Nechce mi už napsat Livial, o kterém minule uvažoval, protože jsem ho o něj žádala. Byla jsem nově na MMG, je v pořádku (tam mi také tvrdili, že HST kvůli rakovině nevidí rádi), CYT mám letos také ok. Řekla jsem si alespoň o Proveru, což je sice jen progesteron, ale na návaly horka a pocení mi pomáhá, užívám 2tbl denně. Trápí mně trochu únava, nevyrovnaná nálada, osteopenie a hlavně sucho v pochvě. Ptala jsem se i na náplasti. Lékař je však ochoten napsat mi maximálně přípravek s estradiolem na místní podávání a Proveru, to je prý bezpečné. Chtěla jsem se zeptat, zda je HST opravdu tak nebezpečná nebo zda je to jen předsudek některých lékařů. Nevím, zda mám na lékaři HST vyžadovat jako komplexní léčbu obtíží nebo jestli to mám nechat tak, jak mi doporučuje on. Děkuji moc.
Markéta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Riziko rakoviny prsu opravdu při dlouhodobém užívání HST stoupá. Jednoznačně prokázané je toto riziko ale až při užívání trvajícím 5 a více let. Není to ale tak, že užívání HST nutně vede k rakovině prsu. Osobně mám v péči desítky žen, které HST užívají již 10 i 15 let a rakovinu prsu nemají. A opačně -u několika žen se rakovina prsu objevila, byť HST nikdy neužily. Vždy je třeba zvažovat přínosy oproti riziku. Zlepšení kvality života podle mne za určité riziko stojí.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobry den,je mi 53, 3roky nemam menses. Trpim suchostí pochvy,nepohodou a několikrat jsem po styku špinila. Lekař mi předepsal Ovestin krém a posleze HST,kterou jsem nesnášela. Poté Livial.Situace se zlepšila se suchosti, ale boli mě po něm nohy a prsa. Navic se bojim zavažnych rizik jako rakovina nebo tromboza.rakoviny.Nyni se mažu Ovestinem, ale 2xtydne mi nestačí. Je možne použivat ho častěji? Mam strach, že se mi zniči intimni život a partner si najde jinou. Děkuji za odpověd.
Vanda
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Bolest prsů je při Livialu poměrně častým jevem. Obvykle po několika měsících ustoupí. Riziko vzniku rakoviny nezvyšují.
Pokud jde o riziko trombózy, bylo by třeba vyšetření u specialisty - flebologa.
Ovestin se po dobu 1-2 týdnů doporučuje užívat denně a  až v dalších týdnech 2x týdně. Při tomto dávkování a určité trpělivosti - maximální efekt se dostavuje po týdnech až měsících - by měly potíže postupně vymizet
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den,
je v přechodu jako prevence osteoporózy dávka 2 mg Estrofemu dostačující? Děkuji.
Lara
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
V absolutní většině případů jde o dostačující dávku. Často stačí i Estrofem 1 mg tbl.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý,den.Mám od řijna e colli v pochvě .Už jsem měla autovakcínu ,ale nezabrala.Mám pořád pálení a svědní.Ale výtok ne.Ted my pan doktor zase nasa dil antibiotika.unasyn.Po prvních ant.jsem dostala mykozu.a stejně to nepomohlo.Beru od začátku probiotika,jím jogurty dělám co se dá.Není vhodné třeba zjistit hormny jsem v řechodu.To prý není nutné.Jsem neštastná. Snažím se jíst minimum sladkého.Ještě zda nemám vysokéP H nebo nízké.Nikdy jsem neměla gynekologické problémy.Ale když sem v klidu tak vubec nemám problémy hlavně v noci. Prý problémy mají ženy i v noci,tak je mi to divné.Prosím kouat se doma v bazenu se asi nemohu.Je to přenosné při koupaání pro rodinu. Děkuji za odpověd.
Hana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Neuvádíte věk a též nepíšete, zda ještě menstruujete.
Hormonální profil opravdu nepomůže. 
Řešením běžně bývá léčba dle výsledků mikrobiologického rozboru se stanovením citlivosti. Někdy je třeba i přeléčit partnera

Přenos na jiné členy rodiny při správné údržbě vody v bazénu nehrozí. Nicméně pro Vás bude lepší, když se koupat nebudete - tedy do vyřešení obtíží.

Někdy pomohou některá poměrně jednoduchá opatření:

například omezení kontaktu rodidel se všemi možnými chemikáliemi – aviváže, deodoranty, sprchové gely, apod. Je-li to možné, je ideální na mytí genitálií vůbec nepoužívat mýdlo, jen sprchovat vodou.

Pokud ještě menstruujete, radím  změnu prostředků intimní hygieny – zaměnit tampony za vložky a event. i naopak.

Nevhodné je těsné oblečení, obzvláště, je-li spodní prádlo ze syntetických materiálů.

Pokud již nemenstruujete, může pomoci místní podání estriolu, například Ovestin creme

MUDr. Jan Šulc

klimakterický syndrom
bude mi 55 let.Menses mám po 6 měsících slabé krvácení a nesesnesitelné pálení z venku pochvy.Lékař mi napsal Imacor, zabral.Chci se zaptat co dál, budu mít ještě menzes? Mám chut se s přítelem milovat ale mám strach,sucho v pochvě a z otěhotnění.
Alena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Zda budete či nebudete ještě menstruovat nelze  odhadnout. Otěhotnění nehrozí. Suchost v pochvě můžete "akutně" řešit volně prodejnými lubrikačními gely nebo chcete-li dlouhodobý účinek - několikaměsíční léčbou místně podávaným estriolem - například Ovestin krém - ten ovšem musí předepsat lékař.
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den,je mi 47 let. Poslední dobou se mi zpozdí menstruace třeba i o 10 dní. Již se nemohu "spolehnout" kdy ji dostanu a kdy ne. Navíc mám i po menstruaci citlivá prsa (dříve jen před). Jde zřejmě o přicházející menopauzu. Takto to budu již pořád, třeba i několik let než mestruace úplně odezní? Cyklus se již zjřejmě nesrovná..Je třeba něco užívat nebo mohu vše nechat jít jen cestou "přírodyů? Děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Pavla
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Nejde o nic neobvyklého. Ovšem odhadnout, jak dlouho bude trvat, než cyklus zcela vymizí, je obtížné. Žádná léčba podle mne aktuálně není třeba
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý den, pane doktore, je mi 53 let, jsem v přechodu, nemohu užívat HST, mám chronickou žilní nedost., tř. 2-3, křečové žíly, leidenskou mutaci a deficit proteinu S. Prodělané povrchové záněty žil. Slyšela jsem o Gynofloru tbl. na zavádění. Uvažovala jsem tak o zavádění 1 x týdně. Chtěla jsem se zeptat jestli by byly pro mě vhodné a méně rizikové než Ovestin krém. A j estli má nějaký efekt jen vnější mazání krémem Ovestin aniž by se musel zavádět dovnitř, jestli je to méně řizikové kvůli cévním komplikacím, když se ten krém použije v menším množství. Nebo jestli by byla vhodná kombinace zavádět něco nehormonálního a vně potřít třeba 1 x týdně Ovestinem. Děkuji za odpověď.

Martina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Gynoflor obsahuje stejný hormon jako Ovestin, tedy estriol. Ovšem v podstatně nižší dávce.  Rizika podání jsou totožná, samozřejmě v závislosti na dávce
Přes kůži se Ovestin krém obtížně vstřebává. Riziko  záleží na vstřebaném množství.
Nevím, co přesně máte na mysli pod pojmem "něco nehormonálního". A neuvádíte, proč o léčbě uvažujete. Takže více nedokážu odpovědět
MUDr. Jan Šulc
klimakterický syndrom
Dobrý deň pán doktor, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom HST, mam 44 rokov , od roku 2011 FSH nad 50 mmol/l , pred dvoma rokmi mi začali klasické príznaky klimakt. sy, ktoré boli dosť výrazné,FSH nad 100mml/l, tak mi dr. nasadil Klimonorm tbl. Chvíľu bolo akotak dobre , ale potom som začala mať opuchy a dosť výrazné depresie, takže sme s dr. vyskúšali aj iné estrogény , ale s rovnakým výsledkom. Chcela som sa Vás opýtať , či by bolo možné nasadiť Livial resp. tibolón , prirodzený menzes nemám 2 roky , problém cca 4 roky, ale údajne som príliš mladá a krátko v klimakteriu . Kedže mi z ostatných estrogén -gestagénových prípravkov nebolo dobre , chcela by som skúsiť práve tento , všetky výsledky -cytologia, mmg , krv mam ok.. Myslíte , že by som ho mohla užívať ?
Za odpoveď úctivo ďakujem
Denisa
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Určitě Livial nebo Ladybon (oba přípravky obsahují tibolon) vyzkoušejte

MUDr. Jan Šulc

klimakterický syndrom
Dobry den, p.doktor, mam 55 rokov, a v marci minul.r. mi bola robena kyretaz pre silne krvacanie, vysl.histol.:,vysledky z histologie-makrosk.nal.:endocervix,endometrium,mikrosk.nal.:cervik.sliz.bez zmien,dysfunkcne prolifer.endometrium, ale asi po dvoch mesiacoch po kyretazi som znovu krvacala,od juna minul.r.som brala norethisteron,ale pri znizeni davky sa vzdy objavilo kravacanie a tento mesiac som zacala uzivat Klimonorm,moze sa Klimonorm uzivat 3 mesiace bez prestavky, takto mi to urcil moj gynekolog...vraj aby sa zabranilo krvacaniu...sliznica maternice asi 3,5mm podla sona...ze potom sa uvidi podla sona co dalej...
danica
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Klimonorm se skládá z dvou typů tabletek s odlišným složením. Je určen k užíván v cyklech, vždy s týdenní pauzou. Užívání bez pauzy není obvyklé. Bez pauzy se užívají přípravky pro substituční léčbu, u kterých mají všechny tabletky stejné složení .
MUDr. Jan Šulc