Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Poradna gynekologa MUDr. Jana Šulce

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Každý šestý pár má dnes problémy s početím, na vině jsou ženy i muži. Na otázky týkající se léčby neplodnosti vám odpovídá MUDr. Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny GEST.Pomozte bourat společenská tabu v této oblasti.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

PGD, PGS
Dobrý den pane doktore,
je mi 37 let, jsem bezdětná. Prodělala jsem již 3 potraty.
Zajímám se o metodu PGS. Jakou částkou cca budeme v rámci CAR doplácet? Přispívá v případě opakovaných potratů na tuto metodu něco pojišťovna?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Jitka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Vždy záleží na tom, co konkrétně má dané pracoviště nasmlouvané ze zdravotní pojišťovnou a jaký rozsah PGS (kolik chromozomů) se testuje.

MUDr. Jan Šulc

P.S. Osobně bych doporučil speciální kultivační medium Embryogen

PGD, PGS
Dobrý den, jsem po dvou IVF s PGD, pouze u druhého embryo vhodné k transferu. Po KET jsem měla pozitivní test, ale ve 3. týdnu došlo ke ztrátě těhotenství. Jaké mohou být důvody, když proběhlo PGD vyšetření? Předem děkuji za odpověď.
Monika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

V případě PGD záleží na tom, jak rozsáhl bylo testování chromozomů. Zda se jich testovalo 7 či 8 párů nebo všechny.

Také záleží na tom, kolik buněk z embrya bylo testováno. Existuje tzv. mozaicismus - to znamená, že ne všechny buňky embrya mají vždy stejnou chromozomální výbavu.

Příčina potratu ale může být i jiná než chybná chromozomová výbava - infekce, chybná implantace, hormonální problém, aj., aj.

Rozhodně je ale fakt, že jste otěhotněla, do budoucna jednoznačně pozitivní informací.Šance, že vše příště vyjde na 100% je vysoká.

MUDr. Jan Šulc

PGD, PGS
Dobrý den pane doktore, mohu se zeptat na Váš názor na provádění techniky PGD u embryií /kdy má smysl/ a také zda v případě menšího zisku počtu embryií /6/ doporučujete ve vašem centru vést kultivaci až do pátého dne, tedy také, zda u všech embryií vedete kultivaci do stadia blastocyst. Děkuji.
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den. Na našem pracovišti transferujeme mezi 72 a 120 hodinami. Nepovažujeme za vhodné vždy kultivovat až stadia blastocysty. PGD považuji za vhodné pouze u vybraných genetických indikací MUDr. Jan Šulc
PGD, PGS
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat jestli je pro nás vhodná metoda PGS - já jsem přenašečka hemofilie A, manžel je zdravý. Máme tříletého zdravého chlapečka a v červenci jsem byla na revizi ve 14tt z důvodu nemoci u plodu - právě hemofilie A, těžká forma. A ještě by mě zajímalo jaká je alespoň přibližná cena u této metody. Děkuji za odpověď
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den. Metoda PGS = preimplanatční genetický screening pro Vás není to pravé. Máte na mysli zřejmě PGD = preimplatnační genetickou diagnostiku. Tato metoda vhodná je. Podrobnější info o rozdílu mezi PGD a PGS můžete najít na www.gest.cz např. v aktualitách či odpovědně. Po stránce úhrady záleží na tom, co má která genetická laboratoř a CAR nasmlouváno s pojišťovnou. Doporučuji vznést konkrétní dotaz na jednotlivá pracoviště. MUDr. Jan Šulc