Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Poradna gynekologa MUDr. Jana Šulce

PremiumPoradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Každý šestý pár má dnes problémy s početím, na vině jsou ženy i muži. Na otázky týkající se léčby neplodnosti vám odpovídá MUDr. Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny GEST.Pomozte bourat společenská tabu v této oblasti.

Nejvíce se ptáte

očkování proti rakovině čípku
Dobrý den chtěla bych se zeptat, zda mohou mít pohlavní styk se svým přítelem s kondomem, aniž bych ještě byla na očkování proti rakovině děložního čípku? Na očkování mám jít, ale je neuškodilo by mi se sním vypsat už předtím ale samozřejmě s ochranou?
Anonym
Pro zobrazení odpovědi se přihlaste k iDNES Premium
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,
je mě 48 let, byla jsem na konizaci děložního čípku. Nyní mám cytologoii v pořádku, nicméně HPV tesky ukazují na přítomnost viru. Mám se nechat očkovat, když už virus v sobě mám?
Blanka
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,
přítelkyně dostala druhou dávku očkování vakcíny Gardasil. Rád bych se zeptal, jestli má toto očkování vlil na plod dítěte? Rádi bychom se snažili o miminko. Děkuji za odpověď.
Roman
očkování proti rakovině čípku
dobrý den, je mi patnáct let. jsem po prvním očkování proti rakovině děložního čípku s přítelem jsme ale nepoužili je to problém? Můžu se i tak doočkovat?
anička
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, moje maminka prodělala rakovinu uzliny, prsu a jelikož ji měla dědičnou od babičky, jako prevence jí byla vyoperována děloha a vaječníky. Mně dnes řekla, že v 15 letech dostanu tři dávky injekcí jako prevenci proti tomu, že si to předáváme v rodině. Řekla mi, že tedy nebudu moct mít pohlavní styk. Chtěla bych jen vědět proč?
Děkuji
Alžběta
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, prosím zda byste k očkování dcery proti HPV doporučoval Gardasil nebo Gardasil 9. Podle informací na internetu si bohužel neumíme udělat relevantní názor, proto jsem Vás chtěla poprosit o radu. Děkuji.
Jana
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,
bývalá žena mého partnera zemřela na rakovinu děl. čípku - rakovina se nedala zjistit při stěrech, nádor rostl zevnitř čípku. Vychováváme partnerovu dceru (nyní 10 let) a zajímá nás, zda je možné provést stěr i zevnitř čípku? Je na to nějaké specializované vyšetření? Jaké další preventivní kroky byste doporučil: Kdy zajít na gynekologii poprvé, kde se na to v Praze specializují? Máme ji nechat očkovat? Děkuji.
Lenka
očkování proti rakovině čípku
Dobry den, jsem po 2 konizaci cipku. Mám dceru která se semnou sprchuje.Ma. Má otázka tedy zní. Zda bych ji mohla nakazit při společném míti intimních partií?? když se ja umyju rukou první oplachnu se a dcerku rukou jako druhou??? Jak zjistím zda je nakazena?? Jak to dále řešit? Jedná paní doktorka (obvodní) psala ze ji v nakažení brání panenská blána (ale ta prece neuzavira celi poševní vchod když je v ní dírka) A dále že se to dozví až bude dospělá a pujde na prohlídku na gynekologii. Nebude už pozdě? nebude met do té doby už rakovinu? Prosím a dekuji za odpoved.
Lucie Oravcová
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,
chtěla jsem Vás požádat o názor, zda má smysl se očkovat proti rakovině děložního čípku ve 42 letech, když jsem měla za život pouze dva sexuální partnery, přičemž s tím druhým žiji přes 10 let a předpokládám, že do budoucna se na tom nic nezmění? HPV na DČ mi byly zjištěny pouze ty lehké, před pěti lety mi byly sneseny (recidivující) kondylomata na DČ kličkou, od té doby zatím vše v pořádku.
Dále jsem se chtěla zeptat, zda je očkování vhodné, když jsem asi v 18 letech měla v prsu fibroadenom, který mi po 5 letech vymizel a dnes je vše zatím v pořádku (zda např. nemůže očkování tento problém znovu vyvolat)? Děkuji.
Lenka
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, je mi 42 let a léčila jsem se s kondylomaty, HPV test nebyl proveden, děložní čípek je v pořádku, bylo mi doporučeno očkování Gardasil 9 jako prevence, ve svém věku mám již více sexuálních partnerů za sebou (ale nejsem promiskuitní, někteří partneři zřejmě byli). Jsem zdravá, ale máme autoimunitní nemoci v rodině, sama jsem prodělala lokalizovanou sklerodermii, nyní negativní hodnoty. Má očkování ještě vůbec smysl? A nemohlo by naopak ublížit? Děkuji.
Iva
očkování proti rakovině čípku
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na očkovanie Silgardom. Mám práve 26 rokov a môj partner, je mojim 3 sexuálnym partnerom. Poslední dvaja sexuálny partneri mali tiež predo mnou už nejaké sexuálne partnerky. Deti ešte nemám a ani som ešte nemala žiadny nález na krčku. Prosím Vás, chcela by som sa opýtať na Váš odborný názor, či v mojom prípade mi odporúčate očkovanie?? V prípade, žeby som už bola infikovaná vírusom HPV, tak by to ukázalo cytologické vyšetrenie? Ďakujem.
Agáta
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den.Ráda bych se dozvěděla kam se mám dostavit na injekce s 15 letými vnučkami.Zda je potřeba na gynekologii nebo k praktickému lékaři .Děkuji.
Červená
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den , je mi 13 let a moje matka mě chce očkovat proti rakovině děložního čípku . Chci se zeptat k čemu takové očkování je a zda se mohou vyskytnout nějaké komplikace . Předem děkuji .
Simona
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, pane doktore.
Chtěla jsem se prosím zeptat.
Syn bude mít osmnáct roků a zvažujeme očkování vakcínou Gardasil 9. Jeho přítelkyně je očkovaná proti papilomavirům a užívá antikoncepci, tudíž při sexu nepoužívají kondom. Platí to stejné pro kluky jako pro dívky, že v průběhu tří očkování musí mít chráněný pohlavní styk? Předem děkuji za Váš čas a odpověď.
Aneta
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,

stále přemýšlím, zda dceru nechat naočkovat proti rakovině děložního čípku vakcínou Cervarix. Mohla bych se zeptat, zda nevadí, že dcera ještě nemá menstruaci. Zda jsou nějaké studie, že dívky po tomto očkování nemají problém s plodností nebo nástupem menstruace... Dcera také trpí na záněty, co by se stalo, kdyby byla naočkovaná a zrovna měla zánět. Děkuji
Karolína
očkování proti rakovině čípku
Dobry den,je behem kojeni vhodne ockovani Cervarixem?Dekuji.
Jana
očkování proti rakovině čípku
Děkuji pane doktore na bleskovou reakci na přeočkování Silgardem. Vy osobně - kdy byste přeočkování zvažoval? A opět Silgardem? Kolika dávkami? Nebo novějším a "širším" Gerdasilem? Vaše odpověď mě, přiznám se, trochu vyděsila. Čekala jsem, že napíšete jednoznačně, že v žádném případě nepřeočkovávat :( Děkuji, Dana - otázka upravena poradcem
Dana
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den pane doktore, bude mi 30, před deseti lety jsem se nechala očkovat Silgardem (3 dávky), před zahájením pohlavního života. Od té doby jsem samozřejmě měla několik partnerů. Jak se od té doby situace vyvinula - je to stále považované za doživotní dávku, nebo bude vhodné to nějak "přiživit"? Preventivní stěry vždy v naprostém pořádku, problémy nemám žádné, beru HA.
Děkuji, Dana - otázka upravena poradcem
Dana
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, je mi 13 let a dnes mi mamka oznámila že mě čeká očkování děložního čípku, ačkoli jsem jí řekla, že o něj nestojím.
Obsahuje průběh očkování, i gynekologickou prohlídku? protože to je to jediné společně s vedlejšími účinky, čeho se bojím a opravdu nevím co mám dělat. - otázka upravena poradcem
Jana
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,
chtěl jsem se prosím zeptat.
Mám přítelkini asi měsíc. Byla ještě panna, pokud neměla předevčírem orální sex ("já jí"). Potom se velice rychle rozhodla, že se chce nechat naočkovat proti rakovině děložního čípku. A prý se musí počkat se sexem nějakou dobu, dokud neproběhne série vakcinací, což může být cca 3-6 měsíců.
Otázka zní, A) platí to i pro chráněný sex s kondomen? Prý tam riziko je, ale velmi malé.
B) Je vakcinace pro mou přítelkini bezpečná? Jaká vakcína je nejlepší? NAPRŘÍKLAD u přípravku Silgard se v príbalovém letáku píše, že může hrozit i Guillain Barrého sy, a že nežádoucí účinky byly zjištěny až po uvedení na
trh (četnost nelze zdostupných údajů určit). Což mě pochopitelně znepokojuje.
Mě je 26 let, a poslední sex. partnerku jsem měl před půl rokem. Pak pauza až do teď. Jsem zdravý. A Přítelkyni je 21 let. - otázka upravena poradcem
Vojta Š
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,chci se zeptat kdy je nejlepší čas na očkování proti rakovině děložního čípku?Děkuji za odpověď
Klára
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda-li před očkováním musím být panna a zda-li je poté v průběhu očkování sex uplně tabu? Děkuji za odpověď.
Lucie
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den je mi 15 let a ještě nejsem očkovaná proti rakovině děložního čípku pujdu na to někdy v příštím tydnu a prý v tom očkování nemůžu mít pohlavní styk celých 6 mesícu co bude očkovaní probíhat je to pravda?
Jana
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, ještě nikdy jsem něměla pohlavní styk, nebo jiné uspokojování. V magazínu pro ženy jsem se ale dočetla, že i ženám bez pohlavní zkušenosti hrozí rakovina děložního čípku, a jiné pohlavní nemoci. Může se i dospělá žena bez sexuální zkušenosti nechat očkovat proti HPV virům, a kde se takové očkování provádí. Děkuji
Irena
očkování proti rakovině čípku
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na váš názor na očkovanie vakcínou Gardasil 9. Mám 22 rokov, ranku na krčku maternice a lekárka mi ponúkla túto možnosť. Je vakcína bezpečná? Na slovenskom trhu je iba dva roky. Odporučili by ste mi očkovanie? Ďakujem.
Katarína
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,dnes mě p.doktorka řekla o očkování proti rakovině děložního čípku pro 13letou dceru. Mám si vybrat mezi silgard nebo cervarix.Chci pro svou dceru to nejlepší.Muzete mě poradit kterou? Děkuji
Markéta
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, chtěla bych se zeptat je mi 13 a mám jít na očkování proti děložnímu čípku. S rodiči jsme si nejisti jakou vakcínu bych měla použít jestli Gardasil nebo Silgard. Prosím o poradu která z vakcín je lepší.
Děkuji - otázka upravena poradcem
Nikola
očkování proti rakovině čípku
Dobry den
je mi 13 a potřebuji poradit. potřebuji poradit může se očkovat rakovina děložnyho čipku i při menstruaci ? - otázka upravena poradcem
Eliška Macečková
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den chci se vás zeptat jaký máte názor na očkování Cervarix proti rakovině děložního čípu.. Prý je to jedno z nejhorších očkování, co si o tom myslíte vy?

Děkuji za odpověd. - otázka upravena poradcem
Marie
očkování proti rakovině čípku
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať či sa môže Gardasil 9 pichnúť aj do zadku tak ako ked sa pichá vyvolávačka na mnz. Lebo mne ju sestrička pichla tam a na otázku že či mi ju piche do ramena alebo do stehna povedala ze to sa detom tak picha ze oni ju pichaju do zadku. Ďakujem za odpoved.
Zuzana
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,ráda bych se zeptala, jsem po druhé očkovací fázi na děložní čípek vakcíny Gardasil 9. Třetí očkování mám mít v březnu. Jde mi o to ,že bych si chtěla dát v únoru tetování na ruku. Moje gynekolozka mi řekla že to nesmím. Že by mi mohla otéct ruka.Je to možné? Myslela jsem si,že tetování jde do kůže. Děkuji předem.
Kamila
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den chtěla jsem se zeptat kam se očkování provádí.
Novánková
očkování proti rakovině čípku
dobry den jsem po konizaci delozniho cipku chtela chtela bych se nechat na ockovat proti viru HPV zabereto proti tomu jemi 27let a kolik stoji vakcina-vakciny dekuji
katka
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,

jsem po konizaci čípku (měla jsem 3 předrakovinový stupeň) a má ošetřující lékařka mi doporučila očkování Gardasilem 9. Chtěla bych se optat, zda toto očkování má u mě smysl (37 let) a jaký je rozdíl mezi Silgardem a Gardasilem 9, kdy opomenu dost značný cenový rozdíl?

Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Dana
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den,
je mi 13 let (čerstvě asi 2 tydny) a byla jsem u doktorky ktera rikala ze by jsem se mela nechat naockouvat proti rak.delozniho cipku .
Precetla jsem si o tom na pc a vsude pisou ze je to nebezpecne.
mamka rikala ze (mam problemy s rukou) ruka mi staci a ne resit jeste neco horsiho.
prosim poradte.dekuji moc - otázka upravena poradcem
Renata
očkování proti rakovině čípku
Ahoj, mé dceře je 13 let a přemýšlíme o vakcíně proti rakovině děložního čípku. Moje dcera ale nechce, má v sobě prostě blok, že ne. Na tyhle věci kolem medicíny má celkem dobrej názor a ví o tom hodně. Třeba, že na to potom může být více nachylná a spoustu dalších věcí. Její dětská doktorka jí do toho hodně nutí, a i moje dcera jí řekla ne. Je asi špatně aby jsem ji nechala naočkovat proti její vůli a že pak by to tělo ty látky nepřijmulo a byly by z toho akorát problémy? Jaký je váš názor na celou tuhle moji situaci a celkově na vakcínu proti rakovině děložního čípku? Jenom ještě dodám...mé dcery babička měla tenhle typ rakoviny a dcery tatínek má rakovinu na mozku. Takže je asi celkem velká pravděpodobnost že ji bude mít také. Děkuji za váš názor.
Laura
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, bude mít očkování proti rakovině děložního čípku nějaké dopady, když se nechám očkovat ve 14 letech? Děkuji
Gabriela
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, před 14 dny jsem podstoupila konizaci děložního čípku. V nemocnici, kde zákrok dělali, mi nic neřekli, ale má gynekoložka mi doporučila nechat se teď očkovat. Je mi 35 let. Má to ještě cenu?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Karolín
očkování proti rakovině čípku
dobrý den, chci se zeptat, v říjnu jsem byla očkovaná proti rakovině děložního čípku a v květnu mám jít na další, není to brzy ??
- otázka upravena poradcem
Tereza
očkování proti rakovině čípku
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať zistili mi že mam HPV vírus, viem že to je problém ktorý má vela ďalších žien. Ide mi však o to, že nechcem len čakat či z toho časom môže vzniknúť rakovina alebo nie. Preto sa snažím nazbierať čo najviac informácií ako sa proti tomu dá aspoň preventívne bojovať. Bola som sa poradiť osobne v dvoch gynekologických ambulanciách. V jeden mi povedali, že sa proti tomu nedá robiť nič a očkovanie je zbytočné. V druhej mi povedali zasa presný opak, že je očkovanie velmi podstatné v tejto veci. Chcem sa spýtať na Váš názor. Nemôže sa stať, že po očkovaní sa vírus ešte viac rozšíri v tele, keď už ho raz mám? A má to vôbec význam dávať sa ešte očkovať?
Ďakujem za odpoveď - otázka upravena poradcem
Nika
očkování proti rakovině čípku
dobry den
som rizikovy onkologicky pacient. Chcem sa opytat, vysli mi pozitivne vysledky na PMV virus,mam 31r, ma vyznam sa este ockovat v takom veku? co by ste poradili? Je lepsia vakcina proti rakovine krcka maternice alebo kryochirurgia?
Dakujem - otázka upravena poradcem
zuzana
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, chtela jsem se zeptat, zda se očkuji 3 nebo dvě dávky vakcíny Silgard?
V. S.
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, v 15 letech jsem měla HPV na hlasivkach, nyní mi má gynekoložka nabízí očkování proti rakovině děložního čípku. Momentálně mi je 26, prosila bych o Váš názor? Zda-li to nebude zbytečné a zda učinky očkování budou pusobit?
.....
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, na hrázi jsem měla jeden kondylom, který mi byl odstraněn.Znamená to, že mám v sobě asi HPV vir že ? může přetrvávat ? jak se to může vyvíjet dál ? Bude mít očkování ještě nějaký smysl ? Je mi 22 let, pohlavní styk mám rok a půl se stálým partnerem.
Natálie
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, V 15ti letech jsem se nechala očkovat proti rakovině děložního čípku. Chci se zeptat, mám jít někdy na přeočkování?
Marcela
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den mohu se zeptat na pár otázek? děkuji
1) Mělo by smysl nechat se otestovat na vlastní žádost na infekci HPV ?( je mi 36 let a prodělala jsem dva zákroky na děložním čipku pro CIN 3 ) Od zákroku cytologie dobrá kontroly 1 ročně . Žádné problémy nemám užívám Ha .
2) Mám stálého partnera a můj sexuální život již není aktivní jelikož je o mnoho let starší a změna partnera nehrozí ani v budoucnu . Je i v mém věku dobré se nechat ,ale očkovat ? Mělo by to účinek ? Nějak tuhle problematiku nechápu tak děkuji za vysvětlení .
3) Dá se zjistit i kultivačním vyšetřením přítomnost hpv infekce ? Manžel je diabetik a mívá často kvasinkovou infekci důsledkem vysoké hladiny cukru která u něho neustále je jelikož inzulin nezabírá prodělala jsem kultivační vyšetření a bylo potvrzeno jen kvasinková infekce nasazená léčba , ale napadlo mě že pokud je hpv pohlavně přenosná zda se i kultivačním vyšetřením ukázala pokud by byla přítomna v pohlavních orgánech ? Děkuji a omlouvám se za dlouhý text. - otázka upravena poradcem
Dagmar
očkování proti rakovině čípku
Dobrý deň! Minulý rok mi na prehliadke robili cytologiu ale tú novšiu platila som za ňu 25 eur.Robili mi ju v januári 2015 a výsledky neboli dobré potvrdil sa hpv vírus,citologické vyšetrenie mi opakovali o pol roka a výsledky boli stále zlé tak mi robili konizáciu.Hlásenie teda výsledky z konizácie boli nasledovné:V zachytených excíziách z porcia ide o epidermizované ektropium s pachzdermiou v povrchovom epiteli ložiskovo s dysplastickým epitelom charakteru CIN II-III s prerastením do priľahlých cervikálnych žliazok.Jednoznačnú inváziu nenachádzam.Spodina pod dysplastickým epitelom je chronicky nešpecificky zápalovo infiltrovaná.Vnútorná resekčná línia nie je jednoznačne voľná.Imunohistochemické vyšetrenie:p16 +, p53 +, Ki67 výrazná + vdysplastických bunkách.Zachytené cervikálne žliazky sú bez pozoruhodností,bez dysplastického plochého epitelu.Doporučenie: vzhľadom na vek a želanú graviditu expektačný prístup,dispenz.v onkogyn.,kontrola o 6 mes.s akt.OC NáLEZOM OBV.GYNEKOLOGA.
Bola som u svojho obvodného gynekologa ktorý mi povedal že v máji mám prísť na ďalšiu cytológiu to úplne chápem ale doporučil mi aby som si dala pichnúť vakcínu Stilgard.Já som si ju kúpila a už ju mám asi týždeň v chladničke pretože veľa som o tej vakcíne čítala a napísané je všade že sa očkuje od 12 do 26 rokov já už mám 30 rokov a jedno dieťa.Dočítala som sa že ak mám už nad 26 rokov musím podpísať papier u lekára že beriem na seba veškerú zodpovednosť za možné následky po pichnutí vakcíny a teraz sa bojím a neviem čo mám robiť.Rada by som poznala váš názor prosím vás odpíšte čo najskôr.Mám alebo nemám si dať vakcínu pichnúť?ďakujem s pozdravom Michela - otázka upravena poradcem
Michaela
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den pane doktore je mi 22 let a ve 14 letech jsem byla naočkována Silgardem. Nicméně teď mi moje gynekoložka diagnostikovala drobná kondylomata u poševního vchodu a "vysněžila mi je"( na kontrole mi pak ale sdělila, že se mohlo jednat i o bradavici, kterou má člověk třeba na noze, že by kondylomata jistě určila pouze histologie). Současně s tím mi provedla kontrolní cytologii, protože před pěti měsíci mi vyšel ASC-US. Sice mi paní doktorka tvrdí, že je vše ok, ale pořád nevím, co si o tom mám myslet. To očkování bylo celkem drahé( teď mi paní doktorka doporučuje novou vakcínu Gardasil 9) a upřímně nevím, zda má smysl dávat opět hodně peněz za očkování, když mě stejně před kondylomaty neochránilo? A myslíte si, že ten AS-US znamená něco závažného? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Miša
očkování proti rakovině čípku
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na vedlejší účinky vakcíny. na internetu je mnoho článků o tom, že mnoho dívek zemřelo, či zůstalo s trvalými následky. Chtěla bych vědět co je na tom pravdy. Ještě jsem se dočea, že vakcína po 6 letech z těla zcela vyprchá. Mě je 15, po očkování jsem a je pravda, že od dovy očkování mi zrovna není nejlíp. Prosím o pravdivou odpověď. Z pozdravem Nikol.
Nikol
očkování proti rakovině čípku
Dobrý večer,
prosím o radu.Dceři bude koncem března příštího roku 14 let.Jak probíhá očkovací schéma a je třeba mít do dovršení 14 let naočkované všechny dávky nebo stačí jen jedna?
Na toto očkování je spoustu názorů,jak kladných i záporných a já bych chtěla znát váš názor.Vyváží negativa obsahu očkovací látky přínos ve formě ochrany před tímto virem?
Také jsem se doslechla ,že tu máme novou vylepšenou očkovací látku,která je účinnější.Chrání prý proti 9 typům papilomavirů.Můžete mi k tomu něco říci?Je tato látka dostatečně vyzkoušená a bezpečná?
Také bych se chtěla zeptat,dost mi vadí obsah hliníku v očkovací látce a zajímá mi,zda a pokud ano tak kdy můžu dceři podávat potravinové doplňky na odstranění hliníku z těla.Aby nebyla ohrožena účinnost očkovací látky.
Děkuji mnohokrát
Petra - otázka upravena poradcem
Petra V.