Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Na proslavená Pohlreichova líčka už nemusíte do Imperialu. Máme recept

Jestli nějaké maso od řezníka vypadá jako flaksa, kterou byste nenaservírovali ani svému psovi, tak jsou to líčka. Brazírováním se z nich stane lahůdka, za kterou návštěvníci Pohlreichovy restaurace neváhají vyklopit z peněženky přes tři stovky.
Telecí líčka na víně. Zázrak stvořený z na první pohled méně kvalitního masa za

Telecí líčka na víně. Zázrak stvořený z na první pohled méně kvalitního masa za účasti obrovské péče kuchaře.. | foto: Marek Burza

"Když jsme s líčky začínali, kupovali jsme je za stovku. Jenže když zjistili, že jich kupujeme týdně půl metráku, tak je zdražili na trojnásobek," říká Zdeněk Pohlreich. V Pražském kulinářském institutu pak ukazuje, jak s nimi pracovat a zdánlivě podřadnou surovinu upravit tak, aby se z ní stala lahůdka.

"Ve své podstatě je to výborné, krátké maso, které se dřív do krámu vůbec nedostalo, protože si ho řezníci nechávali pro sebe. Ale je pravda, že brazírováním upravíte i další druhy masa, které by dřív na talíři neuspělo," vysvětluje Pohlreich.

Takto vypadají telecí líčka od řezníka.

Líčka je třeba zbavit jen těch největších šlach.

Braising je metoda spojující pomalé pečení a dušení masa ve vlastní šťávě. V principu: když uděláte veškeré přípravné práce, strčíte líčka na tři hodiny na 140 stupňů celsia do trouby a vše se pak dodělá samo. Je možné brazírovat i na plotně, ale museli byste použít železňák, aby se teplo přeneslo i do pokličky. V našich podmínkách je trouba rozhodně přijatelnější.

Vyzkoušeli jsme brazírování

A to s obyčejným gulášem. Použili jsme to nejobyčejnější a nejlevnější hovězí, jaké seženete – z krku. Obyčejně je výborné na vývar, maso pak vrazíte do mrkve a máte večeři jako malovanou.Anebo do mletin. Rozhodně je stokrát chutnější než dvakrát tak drahé a dřevnaté zadní.

Dusilo se pochopitelně déle než telecí, ale výsledek stál za to. Mnohá hospoda by mohla takový guláš závidět.

Vtipem brazírování je to, že se kolageny, které jsou v mase a které se často na talíři stávají zdrojem protestů strávníků, zvláště těch malých, promění v želatinu. Tu pak už nevnímáte jaku tučnou odpornou flaksu, která se ořezává a dává stranou. "To maso musíte ukrojit lžičkou," připomíná šéf Prakulu Roman Vaněk.

Dodržte několik zásad

Vaněk zároveň připomíná i základy receptu na líčka na červeném víně. Ten je v podstatě obdobou jakéhokoliv receptu ve stylu "po burgundsku". "Procházíme několika kroky. V každém z nich se vylučují cukry, které karamelizují a dodávají pokrmu chuť. Od opečení masa, přes zeleninu až po zredukování vína. Ty chutě se pak spojí a nakonec dostanete silnou omáčku, kterou už nijak nemusíte nastavovat a zahušťovat," zvedá obě ruce jako prorok a káže jako Pohlreichův asistent svým studentům.

Postup krok za krokem

První, co je potřeba, je dobře opéct maso, začněte tučnějšími částmi, aby se dobře zatáhlo. Volte tak velký hrnec, aby se na dno maso dobře umístilo, ale aby zároveň nebyl moc velký. Jinak by se mohlo začít nedostatečnou teplotou začít dusit a vytekla by z něj šťáva.

"Žádná pánev nepřipaluje, to jen kuchařům se to stává," připomíná Pohlreich. "Chce to jen trpělivost, samo se odlepí, až přijde jeho čas."

Zkuste také

Maso pak vyndejte a ve výpeku restujete kořenovou zeleninu. Pokud se vám povede trošku zeleninu přichytit a moc jste to nepřehnali, spravíte to přilitím trošky vývaru, který necháte vyvařit. "A nebojte se tuku, nevaříte dietu," připomínají oba kuchaři.

Cibuli pak přidejte v polovině procesu. Nápek pravidelně oškrábávejte ze dna. Moc to ale nepřehánějte s teplotou, aby zelenina nezhořkla. A teď je čas na protlak. Další cukry. Mícháme, dokud se zelenina nevypraží až na tuk.

Nakonec to nejlepší – víno. Mnozí lidé se ptají, jaké víno vlastně na recepty burgundského typu použít. Na to má Zdeněk Pohlreich lakonickou odpověď: "Asi nebudete do vaření dávat láhev za pět set. Použijte prostě takové víno, které byste se nebáli vzít do úst."

Účastníci kurzu každý vaří v malém množství, když se daly jejich malé kastrůlky dohromady, byl toho celý pekáč.

Víno se nechá odvařit, poznáte to podle toho, že místo bublání vařeného vína uslyšíte prskání tuku. Někteří kuchaři radí, že chuť je silnější, když nenalilete do omáčky třeba půl litru vína najednou, ale dáváte ho tam po částech a odvaříte. Pak opět přilijete a takto to opakujete několikrát. Každopádně – čím tmavší omáčka, tím víc chutě.

Teď už jen zbývá zalít směs vývarem. Lepší jakýkoliv vývar než žádný," tvrdívá Pohlreich. On měl po ruce kuřecí. "Asi je to pro tento případ v pohodě. Je neutrální. Samozřejmě ideální by byl telecí, ale ani takto nic nezkazíte," radí.

Nyní už nezbývá, než krátce všechny ingredience provařit a můžete s nimi do trouby. Nastavte na 140 °C a o další už se po tři hodinky nemusíte starat.

Kaše nemá ráda vodu

Mezitím máte spoustu času připravit si bramborovou kaši. Zdánlivě na tom nic není, ale tajemství Pohlreichovy kuchyně spočívá v detailech. Zapomeňte na šťouchání brambor a další studené ingredience. Nejprve lijte do kaše rozpuštěné máslo a pak přilívejte svařené mléko se smetanou. Už se nedivíte, že Pohlreichova kuchyně není levná?

Dozdobte orestovanou kořenovou zeleninou.

A šlehejte. "Trochu lidského sádla do toho musí přijít," říká, když funí s obří metlou vhodnou pro velký hrnec. Zároveň ale radí: "Nepřítelem kaše je voda. Vy si myslíte, že když slijete brambory, že je pryč. Ale to není pravda. Při šlehání si nechejte hrnec na malém plamínku probublávat, ať se dostane ven i to, co se při vaření vsáklo přímo do brambor."

Nakonec je tu odměna. Na prostředek talíře naservírujte kaši, na ni maso. Omáčku z velkého hrnce si přeceďte do malého kastrůlku a už bez varu zahustěte kostičkou másla. Ozdobte na talíři s orestovanou zeleninou a máte jídlo jako z Cafe Imperial.

Podívejte se do fotogalerie na obrazový postup krok za krokem.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....