ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Strand Design

Lepek zdravému člověku nevadí, dieta proto nemá význam

  • 34
Bezlepková dieta je určená jen pro ty, kdo trpí celiakií a potravinovou alergií na lepek. Tito lidé musí dodržovat přísnou, důslednou a celoživotní dietu, protože v jejich případě příjem lepku způsobuje poškození sliznice tenkého střeva. Pro zdravého člověka však tato dieta význam nemá.

„Pokud je strava správná a s dostatkem vlákniny, zdravá střeva si umějí s lepkem bez potíží poradit. Jestliže trpíte po jídle obtížemi, jako jsou nadýmání nebo bolest břicha, ještě to neznamená, že byste měli rovnou přejít na bezlepkovou dietu. Tyto obtíže mohou mít úplně jinou příčinu. Například se může jednat o potravinovou intoleranci, na kterou provádíme u klientů genetický test,“ vysvětluje nutriční specialistka Monika Bartolomějová ze Světa zdraví.

Celiakie

  • Nesnášenlivost lepku neboli celiakie není zase tak vzácná nemoc – její výskyt je v Česku odhadován na polovinu procenta. 
  • Jde o chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva vyvolané nesnášenlivostí lepku, který je součástí bílkoviny obilnin. 
  • Onemocnění bylo dříve považované za vzácné, ale ukázalo se, že jeho výskyt je naopak poměrně častý. Může se objevit v jakémkoliv věku, v dospělosti nejčastěji po různé duševní nebo tělesné zátěži, operaci, u žen například po porodu.
  • Odhaduje se, že jen v České republice je 90 procent nemocných, kteří o svém problému vůbec nevědí.
  • U řady nemocných je celiakie zjištěna již v dětství, kdy mají většinou klasické příznaky střevních komplikací. 

Když vyřadíte z jídelníčku mouku, těstoviny a pečivo, pravděpodobně zhubnete. Ale pro mnohé to není cesta k trvalému snížení váhy. Jakmile se k tomuto stravování vrátí, většinou jdou kila zase nahoru. A nadobro vyřadit tyto potraviny z jídelníčku určitě není pro každého.

Podle hlavní trenérky Kateřiny Hollerové z fitness centra pro ženy Contours je zdravou cestou omezení výrobků z bílé pšeničné mouky. „Zaměřte se na ostatní zdroje komplexních sacharidů. Jezte obiloviny v jejich přirozené podobě, jako jsou kroupy, jahelné kaše, rizota, žitné a kváskové chleby nebo pohankové palačinky,“ doporučuje.

Jak tedy zhubnout bez toho, aniž bychom vyřadili z jídelníčku jednu konkrétní věc, například pečivo? „Mým neustále omílaným doporučením je jíst kvalitní a celistvé potraviny. Na druhou stranu ale nemá smysl jíst utrápeně syrovou mrkev. Člověk si musí najít způsob stravování, který mu bude dlouhodobě vyhovovat, a musí to brát tak, že dělá pro sebe a své tělo to nejlepší. Jakmile se takhle naučíme všichni přemýšlet, hubnutí a štíhlá postava přijdou jako vedlejší účinek,“ doporučuje zakladatelka společnosti Lifefood, zabývající se výrobou raw produktů, Tereza Havrlandová.

Každopádně pro správné stravování i hubnutí odborníci doporučují zařadit do jídelníčku více zeleniny. „Díky zelenině zvýšíte svůj denní příjem vlákniny, která vás více zasytí. Tím eliminujete chutě na sladké. Kromě toho zvýšení příjmu čerstvé zeleniny a ovoce vám zaručí vyšší a pestřejší příjem vitaminů, minerálních látek a dalších živin,“ vysvětluje Havrlandová.