Trápí vás achillova šlacha? Poradíme vám

Bolest Achillovy šlachy je jednou z častých komplikací běžeckého tréninku. Může se jednat o jednorázové přetížení, které samo odezní, v některých případech však vyžaduje komplexní léčebný přístup. Zásadní je prevence a odstranění rizikových faktorů – korekce postavení nohou, korekce jejich případné rozdílné délky, důkladné rozcvičení, následný strečink a správná technika běhu.
Fotogalerie1

Achillova šlacha dokáže běžce potrápit. | foto: archiv Kateřiny HonovéProfimedia.cz

Většinou se totiž jedná o zánět šlachy a okolních měkkých tkání. Při chronicitě potíží se tento stav nazývá achillodynie. Riziko vzniku potíží s Achillovou šlachou (dále jen AŠ) je jednatřicetkrát vyšší u běžců na střední a dlouhé tratě než u neběžecké populace stejného věku. Často vzniká jako takzvané víkendové poranění – u běžců, kteří přes týden nemají na svůj sport čas a "resty" dohání o víkendu.

Z pohledu anatomie

Achillova šlacha je nejmohutnější šlachou lidského těla. Jedná se o úpon lýtkového svalstva, které se skládá ze dvou svalů – povrchového a hlubokého. Úponová šlacha je společná. Svalová bříška mají odlišný průběh a povrchový sval je dokonce dvoukloubový (ovlivňuje pohyb v koleni i kotníku), a proto jsou i biomechanické nároky kladené na šlachu opravdu extrémní. Pro ilustraci - při chůzi vyvíjí sval větší sílu, než je váha těla - a to až o 20 procent.

Šlacha se upíná na kost patní a přenášením tahu svalů provádí natažení chodidla směrem dolů a ven, ve stoji pak postavení na špičky. Šlacha je velmi málo cévně zásobená. Nejzranitelnější místo je asi 5 centimetrem nad patní kostí, kde je cévní zásobení nejnižší. V tomto místě také šlacha nejčastěji praská.

Čtěte dál:

Lýtkový sval se podílí na vzpřímeném držení těla. Tato skupina svalů má obecně tendence ke zkrácení. Zvlášť je namáhán při technice běhu po špičkách, zde je na místě se strečinku věnovat opravdu důkladně. Aby byla šlacha pevná a přitom pružná, je nutné ji protahovat, a to nejen v jedné pozici, ale i se špičkou vytočenou ven a vtočenou dovnitř. Více v terapii.

Příznaky

Prvním příznakem je bolest. V počátcích nastává pouze v zátěži, po rozvinutí zánětu v oblasti šlachy i v klidu. Zhoršuje se při běhu na špičkách nebo ve stoji na špičkách. Dalšími příznaky jsou otok a krepitus – což je vrzání ve šlaše během pohybu v kotníku. V chronickém stadiu nacházíme i zduření šlachy – na pohmat konzistence malých uzlíků.

Příčiny vzniku

  • nevhodná obuv
  • nekvalitní běh přes špičky
  • nedostatečné prohřátí před tréninkem
  • nedostatečný strečink
  • přetrénování
  • neoptimální postavení nohy (vysoká klenba, nefunkční plochá noha, zvýšené zatížení vnitřní nebo vnější klenby – lze korigovat vhodnou obuví)
  • neoptimální postavení kolen (kolena do X nebo do O)
  • nestejná (a nekorigovaná) délka dolních končetin
  • běh po nevhodném terénu (tvrdý povrch, štěrk)
  • náhlá a prudké změny běhu – skok, prudké zastavení apod.
  • nevyléčený předchozí úraz
  • prochladnutí v kombinaci s výrazným zatížením
  • metabolické a hormonální poruchy
  • určitou roli mohou hrát i revmatické poruchy
  • snížené prokrvení aker (rukou, nohou) – je uváděno jako rizikový faktor v zahraničních zdrojích

Nejlepší léčbou je prevence. Pokud s během teprve začínáte, navyšujte zátěž postupně, klaďte důraz na správnou běžeckou techniku. V ideálním případě vše konzultujte v běžecké škole, nebo so vzdělávejte alespoň sami.

Problémy řešte ihned, nečekejte, že se to "vyřeší samo". Ve většině případů se to nevyřeší a dalším namáháním dochází ke zhoršení zánětu a ke zvýšení rizika ruptury (prasknutí) šlachy.

Léčba

  • přechodné vyloučení sportovní zátěže
  • podpatěnka, eventuálně speciální ortéza na Achillovu šlachu
  • opatrný strečink (protahujeme do pocitu tahu, rozhodně ne do bolesti)
  • excentrická svalová cvičení (cvičení, ve kterých sval pracuje ve fázi natahování – viz dále)
  • v akutní fázi aplikace chlazení
  • fyzioterapie – měkké techniky na oblast šlachy a lýtkového svalu, ultrazvuk, laser, kineziotape

Příklad techniky kineziotapu na Achillovy šlachy

  • enzymoterapie
  • v poslední době se v léčbě tendinopatií využívá aplikace rázové vlny
  • opich AŠ se v dnešní době už nedoporučuje

Nejdůležitějším opatřením je (bohužel) přestat běhat, neboť každá další zátěž zánět zhoršuje. Při běhu dochází také ke změně běžecké techniky. Bolest šlachy způsobí, že běžec mění svůj krokový cyklus a přetěžuje tak i další struktury na dolní končetině. V případě potíží je opravdu lépe se běhu načas vzdát než řešit chronický zánět šlachy, v nejhorším případě její rupturu (prasknutí). Méně je někdy opravdu více a sebezapření se v tomto případě vyplatí.

Strečink je základ

Protahujte AŠ, klasicky v rovném držení chodidla, nezapomínejte však na pozici s vtočeným chodidlem dovnitř a s vytočeným chodidlem ven. Aplikujeme obecné zásady strečinku – sval uvést do tahu (sval má více nervových zakončení, proto cítíme tah dříve ve svalovém bříšku než ve šlaše), jenže pozor, do tahu, nikoliv bolesti, vydržte asi 15 až 20 sekund. Pokud se během této doby tah ve svalu sníží, dotáhnout do další pozice.

Protahování lýtka

Hamstringy - správně

Hamstringy – špatně

K využití jsou i sofistikovanější metody strečinku – postfacilitační strečink, spray and stretch, Sölvebornova metoda, Holtova metoda a jiné. Protahujeme i zadní stranu stehna, hamstringy, protože takto svalová skupina funkčně souvisí: nejlépe ve stoji, nohu položte na vyvýšenou podložku, proveďte rovný předklon (pohyb se děje v kyčelním kloubu, nikoliv v bederní páteři), pokud cítíte tlak pod kolenem a ne v mase svalů na zadní straně stehna, doporučuji lehké pokrčení kolene. Neopírejte se rukama o stehno – vede to k přílišnému tlaku směrem do prolomení kolenního kloubu.

Excentrické cvičení na lýtkový sval

Cvičení se provádí na stupínku, a to ve dvou variantách – s nataženým kolenem a s pokrčeným kolenem, tak, aby se procvičily oba výše zmiňované svaly. Cvičení se doporučuje provádět dvakrát denně každý den v týdnu po dobu 12 týdnů, po této době třikrát týdně. Počet opakování – dle tolerance zátěže.

Samotné provedení cviku: ve stoji na jedné noze v neutrální poloze, tedy 90 stupňů v kotníku, provedeme pomalé spuštění směrem dolů do protažení lýtka. Položíme na stupínek druhou nohu, která nás vytáhne nahoru (pohyb nahoru bolestivou nohou neprovádíme).

V klidovém období (bez bolesti) je vhodné cvičit obě nohy – preventivně. Doporučuji cvičit v botách – na boso jsem měla pocit, že mi noha moc dlouho nepožije a cvičení tak bylo limitováno bolestivým opřením chodidla o hranu stupínku než vlastní zátěží lýtkových svalů.

Cvičení s nataženým kolenem

Cvičení s pokrčeným kolenem

Kateřina Honová, fyzioterapeutka

Fyzioterapeutka a instruktorka fitness cvičení. Absolvovala velký počet specializačních školení, publikuje v odborných časopisech a vede vlastní akreditované kurzy. V praxi se zabývá aplikací fitness pomůcek do léčebné rehabilitační terapie.

Žije a pracuje v Brně.

Autoři: ,

Nejčtenější

Chlapec má extrémní ochlupení, pod vrstvami chlupů ani nejde poznat

Devatenáctiletý Lalit Patidar z Indie je na obličeji tak chlupatý, že se dokonce dostal do Guinnessovy knihy rekordů za nejchlupatější mužskou tvář. Na jednom centimetru čtverečním má totiž podle...

Všechno bylo v hlavě. Dominika v Extrémních proměnách shodila 60 kilo

Dominika rozhodně není žádný gaučový povaleč. Žije na venkově, kde se stará o farmu a pole, i přesto váží 135 kilogramů. Jídlo je její hlavní útěchou a zároveň neporazitelnou nemesis. Pomoct se jí...

Nehty mohou varovat před nemocí. Upozorní na rakovinu, cukrovku i infarkt

Nehty mohou napovědět o zdravotním stavu mnoho. Od nedostatku vitaminů a minerálů až po vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny. Na co si dát pozor?

Slovník generace alfa nejen pro rodiče. Co znamená skibidi, aura nebo sigma?

Zdá se vám někdy, že vaše děti mluví cizí řečí? Pokud u vás doma padají výrazy jako „skibidi toilet“, „rizzovat“ nebo „aura points“, máte čest se slangem generace alfa. Náš slovníček vám pomůže se...

Festival v Rio de Janeiru: Přehlídka nahoty i krásných kostýmů

Světoznámý karneval v brazilském Rio de Janeiru opět přinesl přehlídku dokonalých propracovaných kostýmů, odhalených těl a samby. Podívejte se do galerie na tanečnice a tanečníky, kteří si festival...

Jak se zbavit stresu? Pomohou bylinky, sport, ale také jedno malé morče

Málokdo vám řekne, že není ve stresu. Tato věta je tak běžná, že se nad ní téměř nikdo nepozastavuje. Stres je zkrátka součástí lidských životů. To ale nic nemění na faktu, že vám pěkně škodí, proto...

17. března 2025

Citrusy jsou skutečné životabudiče. Využijte je pro svoji krásu

Kalendářně jsme vstoupili do jara a už se těšíme, až propukne naplno. Chceme si ho užít, ale možná i vám k tomu chybí energie, pleť je unavená a zašedlá, vlasy matné a zplihlé. Chce to nějaké...

17. března 2025

Příběh Ladislava: Přítelkyně a můj syn si rozumí, já uvažuju o rozchodu

Před třemi lety jsem ovdověl a zůstal jsem sám s devítiletým synem. Oba nás smrt mé manželky těžce zasáhla. Bohužel se jednalo o nevyléčitelnou nemoc, bylo to rychlé a my se s tím museli vyrovnat....

17. března 2025

Oči mohou varovat před nemocí. Upozorní na anémii i mozkovou příhodu

Říká se, že oko je do duše okno. Ono je ale také oknem do těla. Nemoci díky němu odhalí nejen lékaři, ale některé také laici. Na které choroby mohou vaše oči upozornit?

17. března 2025

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 17. do 23. března

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale také si je užili, případně se vyvarovali rozhodnutí, která by se vám nemusela vyplatit.

17. března 2025

Profiterolky s čokoládovým krémem

Profiterolky s čokoládovým krémem
Recept

Střední

70 min

Plněné profiterolky jsou ideální pro slavnostní chvíle.

Tajemství barev léků. Co která znamená a proč jsou důležité. Lékárník vypráví

Premium

Magie barev ovlivňuje náš život víc, než si připouštíme. Zbarvení tablety bylo dokonce ve farmacii povýšeno na základní součást charakteristiky léku, protože má vliv i na jeho vnímaný účinek. „Barva...

16. března 2025

Býval líným chlapíkem s kily navíc, dnes je muž díky dřině sexy svalovcem

Sedmačtyřicetiletý IT specialista Ryan Macdonald z Londýna dříve seděl především u počítače a zvedal se od něj minimálně. Dnes je z něj svalnatý muž, který miluje pobyt v posilovně a cvičení a...

16. března 2025  11:12

Důchodce chtěl potetovat celý. Připadal si neviditelný, říká tatér. Kérku povolil i dětem

Premium

„Mladí při tetování koukají do mobilu, to se u starší generace nestane,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz tatér Ivo Rafan Traxmandl. Podle něj je v dnešní době sice mnohem více tetovaných, zároveň ale...

16. března 2025

Parfémy od A do Z. Kdy a jak vznikly a proč nikdy nepřebijí naši vůni

Vůně vám připomínají doby bezstarostného dětství, něco příjemného, vzrušivého, milého. Je to tím, že v mysli každého se nachází tajemné zákoutí, díky kterému můžete být během chvilky šťastní.

16. března 2025

Nejvyšší čas na úklid šatníku. Nebojte se vyhazovat a skládejte chytře

Uvažujete už o velkém jarním úklidu? Nezapomeňte na skříně. Využijte tipy od profesionální organizátorky a uděláte si v nich pořádek jednou provždy.

16. března 2025

Celebrity, které už oslavily devadesátku. Jak vypadaly dřív a jak nyní

Zazářily na stříbrných plátnech i pódiích v dobách, kdy ještě nebyly barevné televizory nebo mobilní telefony. Řeč je o slavných hollywoodských hvězdách, které už oslavily devadesátku a na svou slávu...

16. března 2025