Vyrůstala v domově a získala červený diplom: Měla jsem štěstí na lidi

Podcast   10:00
Michaela Nezhybová vyrůstala v dětském domově. V květnu vystudovala marketing s červeným diplomem a startuje svůj život v Praze v novém bytě a s novou prací. Náročný start jí usnadňuje Nadace Terezy Maxové, která ji podporovala ve studiu. „Měla jsem velkou podporu i v domově a od přítele a jeho sestry, která mi byla velkou inspirací,“ vzkázala v podcastu NA KAFI.

Michaela Nezhybová vystudovala vysokou školu Newton University v Brně zaměřenou na marketing a s červeným diplomem získala inženýrský titul v oboru brand management. Nedávno se z Brna přestěhovala do Prahy, kde si s přítelem našli byt a kde nastoupila do své práce na pozici digital acount manager.

Pro někoho příběh podobný desítkám jiných, ovšem v tomto případě bylo potřeba sesbírat mnohem víc odvahy a odhodlání, protože Michaela neměla v životě zrovna jednoduchý start. Od čtyř let totiž vyrůstala v dětském domově a na soukromou vysokou školu finance rozhodně neměla.

PODCASTY iDNES.cz

Ženský svět do uší. Empaticky, něžně i vtipně. Podcasty NA KAFI najdete na iDNES.cz, ale i na platformách, jako je Spotify, Apple nebo Google. Ať se vám dobře poslouchá...

Redaktorka Martina Procházková moderuje nový podcast Ony Dnes: Na Kafi

Protože byla dobrou studentkou, šla aktivně za svým snem a dokázala si vyhodnotit, co chce vystudovat a proč, získala podporu Nadace Terezy Maxové. „Musela jsem doložit své studijní výsledky, zvládnout motivační dopis i vytvořit finanční rozpočet. Každého půlroku jsme pak dělali vyúčtování, zhodnocení projektu, dokládali jsme prospěch. Ptali se mě i na to, jestli mě to baví a naplňuje,“ popsala Míša spolupráci s nadací a dodává, že to pro ni byl trochu stres, ale především velká motivace snažit se a jít za svým cílem, zvládnout všechny zkoušky a nezklamat.

Strach pod postýlkou

Z momentu, kdy se Michaela dostala do dětského domova, a stejně tak ze svého raného dětství si ale příliš nepamatuje. „Pamatuju si jen chvíli, kdy k nám domů přijela policie a odnesli nás. Já jsem se v tu chvíli schovala pod postýlku a oni už odcházeli. Jenže poté jsem si uvědomila, že by matka mohla mít problémy, tak jsem vylezla a sama jsem za nimi šla a nechala se odvézt,“ popsala v podcastu NA KAFI dramatickou situaci.

Míša má tři sourozence, dva bratry a sestru. Se sestrou ji odvezli do dětského domova v Bojkovicích. Její bratry umístili do Klokánku do Olomouce. Bratry viděla ještě párkrát, když všechny děti byly u matky na prázdninách.

„Vůbec s nimi nejsem v kontaktu, takže vlastně nevím, jak to dopadlo. Se sestrou v kontaktu také moc nejsem, v současnosti minimálně. Každopádně přecházet z domova na chvíli k rodině, k matce, a pak se vracet zpátky bylo psychicky hodně náročné,“ dodává v podcastu Michaela s tím, že ani o rodičích nic neví.

Otce v podstatě nikdy nepoznala a s matkou přerušila vazby v jedenácti letech. Také nikdy nezjistila hlavní důvod, proč skončila se sourozenci v dětském domově. „Myslím si, že k tomu vedly sociální důvody,“ dodává.

V Bojkovicích ji vedli k umění i ke sportu

V Bojkovicích na Moravě vyrůstala Michaela až do svých šestnácti let. „Apelovali tam na učení, na uměleckou stránku a na to, abych se rozvíjela ve všech oblastech. Chodila jsem na balet, na klavír, cvičila jsem, takže mě to neustále posouvalo dopředu,“ dodává.

Poté se Míša přesunula do Dětského domova v Plumlově, kde žila až do svých 23 let. Z tohoto zázemí absolvovala celé studium střední a vysoké školy. Jak se studuje mladé dívce v domově? Má dostatek prostoru a klidu na učení?

Někdy ani druhá šance nestačí, říká v Rozstřelu Tereza Maxová

„Vystudovala jsem Obchodní akademii v Prostějově, marketing mě lákal svou kreativitou. Z dětského domova jsem ale byla jediná, která studovala střední školu s maturitou, a tak jsem fungovala většinou sama. Málokdo chodil na střední školu s maturitou, většina dětí šla na učňák. Ale podporu jsem měla ve vychovatelích, kteří mi pomáhali třeba s matematikou, sehnali mi doučování a podobně,“ vypráví Míša.

Fungování v klasické rodině Michaela nikdy nepoznala, neprošla si ani náhradní rodinnou péčí či pěstouny. Rodinný život okusila až téměř v dospělosti, když v sedmnácti poznala svého přítele.

„Jeho rodina mě přijala, jako bych byla jejich vlastní. To oni mi ukázali, jak funguje reálný svět. Protože v dětském domově máte toto hodně zkreslené. Nevíte, že musíte zaplatit složenky, jak si založit účet, jídlo vám připravují kuchařky… Toto všechno jsem poznala až u nich,“ dodala Michaela s tím, že pro děti z domova je nový start v tomto ohledu mnohem náročnější. I když se vychovatelé snaží a organizují jim přednášky nebo drobnou praxi.

Je to to, co dětem kromě mateřské lásky chybí nejvíc? „Je velmi těžké mluvit za všechny děti, mně osobně ale nejvíc do života dalo to, když jsem pochopila, jak funguje rodina a co všechno je třeba. Velkou osobní inspirací mi byla přítelova sestra, která mě hodně motivovala a podporovala. Snažila se mě strašně moc posouvat dopředu. Oba i s přítelem jsou velmi chytří, profesně vysoko. Když vedle takových lidí žijete, snažíte se o to nejlepší přirozeně,“ dodává v podcastu NA KAFI Michaela.

Hýbejte se s TERIBEARem a pomozte druhým

Běh Teribear

Nadace Terezy Maxové dětem připravila ve spolupráci s partnery již devátý ročník sportovně charitativního happeningu Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem. V letošním roce probíhá happening ve virtuální podobě, díky technickému řešení a chytrým telefonům/hodinkám se do něj může zapojit každý v rámci České republiky i za jejími hranicemi.

Virtuální akce startuje 14. září a zapojit se můžete do 23. září. Princip akce zůstává stejný, v kteroukoliv denní či noční dobu můžete svým vlastním pohybem, ať už chůzí či během, pomáhat ostatním.

K účasti na akci je třeba registrace na www.teribear.cz a nově zřídit účet u viRACE, díky které se synchronizují data s nejběžnějšími běžeckými aplikacemi a zobrazují se v TERIBEAR leaderboardu . Výsledky tak budou automaticky zaznamenány do online výsledkové listiny. Registrační poplatek (250 Kč) bude formou veřejné sbírky určen na pomoc dětem. Za každý zdolaný kilometr věnují partneři 20 Kč na vámi zvolený příběh pomoci.

  • Nejčtenější

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

15. června 2024

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem...

Važte si Vah i Býka. Čtyři znamení zvěrokruhu, která jsou pro vztah poklad

9. června 2024

Pokud žijete ve vztahu s někým kdo se narodil v jednom z následujících čtyř znamení, máte vyšší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Identická dvojčata si vzala identická dvojčata, díky festivalu dvojčat

8. června 2024  12:08

Sedmatřicetiletá dvojčata Brittany a Briana potkala své budoucí partnery rovněž identická dvojčata...

Dvojnásobná máma měla dvojitá ňadra, nepovedená plastika ji zohyzdila

11. června 2024  8:45

Sedmatřicetiletá Piper z Arkansasu si nadělila plastiku prsou poté, co se jí podařilo po porodu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Své děti uživím sama, míní Hanychová

11. června 2024

Jde zvládnout péče o tři potomky se třemi různými tatínky? Jak zvládnout rodičovství a přitom...

Žena sdílí bizarní dietu, podařilo se jí extrémně rychle zhubnout

15. června 2024  12:23

Dvojnásobné devětatřicetileté matce Courtney Luna z Kalifornie se podařilo shodit pětadvacet kilo...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

15. června 2024

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem...

OBRAZEM: Celebrity, které odmítly nabízenou plastiku

15. června 2024

Některé hollywoodské krásky mají spoustu peněz a mohly by si dovolit nespočet plastik. Přesto...

Ze zdrogovaných adolescentů se stávají agresivní zvířata, líčí primářka urgentu

14. června 2024

Premium Snila o profesi pediatričky. Už přes třináct let však Jitka Dissou jako primářka Oddělení dětského...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...