Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Hledáte-li radu v oblasti financí a investic, můžete se ptát ing. Vratislava Svobody, MBA, který se investicím a finančnímu poradenství věnuje od roku 1993. Nyní působí jako ředitel privátního bankovnictví J&T banky. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí..

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Ostatní
Dobrý den, blíží se mé osmnácté narozeniny a chtěl bych se poradit, jestli je vhodné všechny mé peníze(69 000 Kč) investovat do TipSportu a Bitcoinu. Předem děkuji za odpověď.
Miroslav
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, rozhodně to,  co píšete nedoporučuji. 
Pokud chcete investovat a jste tak mladý a tudíž máte hodně času, tak si  kupte  nějaký dobrý akciový  fond ( od některé z velkých bank)  a každý rok do něj několik tisíc přidejte. Uvidíte po dostatečně dlouhé době, jak hodně se to vyplatilo. 

V.S.
Investice do akciových fondů
Dobrý den,

mám dotaz - mám rozdělené investice mezi Čs. spořitelnu a Monetu, portfolio ve spořitelně se skládá z 22 % z akcí. V Monetě mám BMF konzervativní dluhopisový - 500 000. Uvažuji o nějakém akciovém fondu místo tohoto dluhopisového. Myslíte, že by byl vhodný Generali fond globálních značek (Moneta)? Počítám s pravidelnými investicemi a delším investičním horizontem. Děkuji.
Jarmila
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 
nezbavoval bych se kvalitních dluhopisových fondů v této době. Vím, že v minulých měsících zaznamenaly mizernou výnosnost ale pokud začne klesat inflace a sazby, tak vydělají velmi solidně a ztráty nahradí. 
Co se týká investic do akcií, tak zmíněný fond patří k těm docela dobrým. Doba je stále ale nejistá a tak investovat menší částky pravidelně, je dobrý přístup. Přeji hodně štěstí. 

VS 
Investice do akciových fondů
Dobrý den,
uvažuju o správě portfolia soukromým poradcem - jedná se o cca 2,2 mil., s cílem vytvořit nekonečnou rentu cca v horizontu 15 let. Poradce pracuje s ETF fondy, pro budování majetku doporučuje složení ze 100 % akcií, později by se prý složení upravilo. Je to rozumné řešení? V současné době mám portfolio ve spořitelně v minusu - kvůli akciím- poradce doporučuje i tak vybrat, prý by se ztráta vyrovnala výhodným nákupem ETF, které jsou prý teď také dole. Jaký je váš názor?
Pavel
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 
mám pocit, že poradci jsou posedlí ETF.
Nemusí být rozumné prodávat to, co máte ve ztrátě v ČS. To skutečně nemohu takto posoudit. 
Spíše dává smysl kombinovat to, co již máte s novými akciovými a také ale dluhopisovými investicemi, S pozdravem VS

Investiční fondy
Dobrý den,

mám u Monety BFM konzervativní dluhopisový fond, cca 500 tis., částka neklesá, ani neroste - není v současné době výhodnější spořící účet u Monety? Případně jaký produkt byste doporučil? Cca 250 tis. bych převedla na spořící a zbytek bych investovala.
Jarmila
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Jarmilo, 
zmíněný fond přímo neznám a podle informací, které vidím na webu,  se mi zdá, že je to spíše  průměrná investice.  V současné době jsme v důsledku růstu inflace a bankovních sazeb svědky poklesu cen dluhopisů a tudíž i výkonosti dluhopisových fondů. Proto jsou dluhopisové investice  spíše kandidátem na nákup než na prodej.  Pokud ale chcete více diverzifikovat riziko,   tak myšlenka investovat část na sběrný účet a případně zvážit investice další části peněz  do dobrého akciového fondu je směr, kterým by se Vaše úvahy mohly ubírat. Záleží to na mnoha proměnných, které neznám. Proto byste se měla poradit s Vaším  poradcem nebo bankéřem. 

S pozdravem 

    VS

Investiční fondy
Dobrý den, je mi 50, ráda bych spořiia v horizontu 10 let, jsem spíše konzervativní, část peněz bych chtěla mít v dluhopisech, kdybych potřebovala něco vybrat, co si myslíte o tomto složení portfolia, udělal byste nějakou změnu? ráda bych investovala pravidelně měsíčně nějakou částku do akciových fondů, to zatím nedělám, poradíte nějaké? mám portfolio u
Čs. Spořitelny:
Sporobond 487 664,
Čs. Korporátní dluhopisový 451 378, Reico čs. Nemovitostní 381 086, Top Stocks 232 032, Podřízený dluhopis. EGB 186 561,
Stocks Small Caps 176 098, Global Stocks FF 162 067,
Hight yield dluhopisový 107 324, –
Kofola 2 910,
Moneta
BFM konzervativní dluhopisový fond 502 250, děkuji. - otázka upravena poradcem
Jarmila
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den paní Jarmilo,

pokud dobře počítám, tak v akciích máte 22% (možná mírně více, neboť nevím kolik je Monety) , v dluhopisech 68%  a v realitním fondu potom cca. 9%,  z majetku, který uvádíte.
To je docela konzervativní portfolio a je pravda, že můžete klidně přidat v akcích. Zvolit pravidelné investování do některého akciového fondu je naprosto správný přístup. V ČS Vám určitě poradí. Spíše bych volil fond se širším portfoliem, ideálně zaměřený na akcie  s vyšším dividendovým výnosem , (rozvinutý svět,  USA). S pozdravem V.S.   
Investiční fondy
Dobrý den,
jaký je rozdíl mezi portfolii sestavenými bankou a portfolii např. na Portu? Jsou výsledky z dlouhodobého hlediska srovnatelné?
Doporučil byste investovat do fondu kvalifikovaných investorů částku 1 mil., když celková hodnota majetku je 2,7 mil? Na co si dát případně při takové investici pozor? Je to spíše riziková investice? Konkrétně jde o r2p Invest SICAV.
Děkuji
Jaroslava
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 

investiční platforma Portu pracuje s indexovými fondy, tedy využívá velmi širokou diverzifikaci. Navíc umožnuje investovat i malé částky. Banky obvykle zařazují do portfolií fondy ze skupiny a produkty , které velmi dobře znají. Často se jedná o velmi odlišné světy a zjednodušené obecné srovnání je obtížné.  
Nyní můj názor k ke zmíněnému FKI. Nemyslím, že je správné více jak třetinu majetku dát do FKI , který má v portfoliu developerské projekty. Viděl bych to tak na maximálně  10-20 %, ideálně 10%.
S pozdravem V.Svoboda 

Nemovitosti
Doporučujete investice do realitních fondů. Většina realitních fondů nic moc nevydělává, a ty co jsou na tom lépe vyžadují investice okolo 1 mil. Kč. Investujete Vy do realitních fondů v ČR a v CZK?
Petra Roosesaux
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 

vybrat dobrý realitní fond je poměrně těžké. A skutečně to chce se poradit s těmi, kdo tomu rozumí.
Já sám mám nějaké realitní dluhopisy  a potom   fond kvalifikovaných investorů  J&T Arch Investments, který částečně do realitních projektů investuje. S pozdravem V.Svoboda  
Ostatní
Pane inženýre, investoval byste Vy osobně do zlatých / stříbrných mincí, byť od zavedené společnosti, od které kupuje i ČNB? Pokud jsem četla pozorně zlato za poslední léta vůbec nic nevydělalo, spíše naopak, o stříbře netuším jak si vede. Děkuji
Ivana Novotná
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den,

není pravda, že zlato nic nevydělalo. Naopak v dobách nejistoty jsou investice do drahých kovů, tím, co pomáhá zachovat majetek. Jen s investicemi do mincí je potřeba značné obezřetnosti. Jsem spíše pro historické mince, které získáme z prověřených zdrojů ale i tak, je nezbytné problematice numismatiky rozumět.

S pozdravem V.Svoboda 
Investice do akciových fondů
Dobrý den, jsem finanční analfabetka tak se poptám... za 12let mám jít do důchodu, chci si naspořit na předdůchod. V současné době mám naspořeno cca 1,400 tisíc. Mám strach aby za 10 let mi z těchto peněz něco zbylo.
Samozřejmě mám důchodové připojištění asi 15 let. Dále chci nyní založit stavební spoření na cca 7 let, kde bych vložila cca 250tis najednou a nemusela bych se o peníze starat. Dále uvažuji 500 tis uložit do fondů. A tady jsem úplně mimo. Našla jsem v bance MONETA že mohu investovat bez vkladového poplatku. Je tam asi třicet fondů (akciové, smíšené a podílové) s mírou rizika 1-7. Můžete mi prosím poradit fondy, které by jste volil a zda můj celkový plán je v horizontu 10 let dobrý. Případně jak by jste s prostředky nakládal vy aby se vám zhodnotili? Děkuji moc
Markéta
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 

v době , kdy nás ohrožuje inflace, tak investice do klasických penzijních fondů a stav.spoření není zcela optimální. Navíc u stavebního spoření se ujistěte, zda když vložíte vše naráz, budete mít nárok na státní podporu.

Pokud se chcete proti inflaci zajistit, musíte zvážit investice  do aktiv, která dokáží překonat svým výnosem inflaci. Jsou to akcie  firem, investice do realit či realitních fondů, do komodit a také  do protiinflačních dluhopisů.  Nebude stačit mít peníze na termínovaných vkladech či  v klasických dluhopisech či dluhopisových fondech.
U akciových fondů se poraďte s bankéřem .

S pozdravem  V.Svoboda 
 

Euro
Dobrý den, poslední dobou se hodně zmiňuje inflace ČR, je to stav kdy peníze ztrácí svou hodnotu. Vyplatí se tedy směnit CZK na EUR? Obávám se aby CZK neztratila hodnotu až příliš. Aby nám z finanční rezervy nezbyly jen oči pro pláč. Nebo inflace ČR s cizí měnou nesouvisí? Děkuji
PetrHulan
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den.
nemyslím, že v tomto případě Vás zachrání euro.

Dlouhodobě se čeká, že česká koruna bude spíše proti euru posilovat. Minimálně poté, až se situace s Covidem uklidní.

Pokud se chcete proti inflaci zajistit, musíte investovat do tzv.reálných aktiv. Do akcií firem, do realit, komodit, do protinflačních dluhopisů. . Nebude stačit mít peníze na termínovaných vkladech či  v klasických dluhopisech či dluhopisových fondech. 

S pozdravem  V.Svoboda   
Investice do akciových fondů
Pane Svobodo, chtěla bych se Vás zeptat na následné rozložení úspor. Bankéř mi navrhl toto rozložení s tím že vklad i výstup z fondu je zdarma a do 5 dnů z těchto fondů mohu kdykoliv uvolnit prostředky. Jednu třetinu peněz bych kromě tohoto měla na spořícím účtu.
Myslíte, že toto je dobré řešení? UNIQA Selection Global Equity | MONETA Money Bank 300.000,-
Fidelity Funds - Global Demographics Fund | MONETA Money Bank 200.000,-
Franklin Innovation Fund | MONETA Money Bank 200.000,-
NN (L) Climate & Environment | MONETA Money Bank 200.000,-
East Capital Global Emerging Markets Sustainable Fund CZK | MONETA Money Bank 100.000,-
Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den Michaela - otázka upravena poradcem
Michaela
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Michaelo, 

toto rozložení je rozumná alternativa, jedna z mnohých a  důležité je si uvědomit , že fondy, které investují do akcií mohou v průběhu času i významněji poklesnout.  A to i velmi dobré fondy. Proto je důležité  investovat na dostatečně dlouhou dobu. Minimálně na 5 a více let. 

S pozdravem 

V.Svoboda  
Dlouhodobé investice
Dobrý den,
Jsem začínající investor ve věku 36 let. Vlastním dvě nemovitosti nezatížené hypotékou a 1 mil. Kč investovaných do státních dluhopisů. Rád bych investoval v dlouhodobém horizontu 10-20 let přibližně 3 mil. Kč s pravidelnou investicí okolo 15 tis. Kč. Uvažuji o rozložení cca 40% úroková složka, 45% akciové fondy a 15% nemovitostní fond.
Mám prosím tyto prostředky rozložit do více investičních společností (Uvažuji Česká spořitelna, ČSOB, Generali, Amundi, apod.) v dlouhodobějším horizontu nebo investovat najednou u jednoho subjektu?
Jsou uvedené banky vhodným místem s motivací zajistit dlouhodobě zhodnocení investovaných prostředků nebo je vhodnější soustředit se jiné subjekty?
děkuji
Michal
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den,
rozložit prostředky k více dobrým investičním společnostem není chybou. Ty co uvádíte lze považovat za velmi dobré a jde jen o to si vybrat vhodné fondy. A to rozložení 60/40 mi přijde v pořádku pro tak dlouhý inv.horizont i když mírné navýšení akciové složky na úkor dluhopisů by zřejmě nemuselo být od věci v době, kdy budeme zápolit s inflací. Ale to je na zvážení.

Držím palce.

S pozdravem 

V.S.
Stavební spoření
Vážený pane inženýre, založil byste si Vy osobně při současných podmínkách stavební spoření? Děkuji.
Lucie Novotná
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 
já vždy jedno stav spoření mám. Jako finanční rezervu a také se to hodí, když rekonstruujete byt či dům. Úvěr lze získat rychle a s dobrým úrokem. 

S pozdravem V.Svoboda 
Penzijní připojištění
Dobrý den, ráda bych se zeptala na penzijní připojištění. To mi zakládali ještě rodiče před cca 20ti lety. To, co platili oni, jsem po dostudování začala platit sama + jsem částku navýšila. V jednom období mi tam přispívala ještě maminka, zpětně si ale uvědomuji, že ani jedna z nás tuto změnu nenahlásila. Prosím, jak to v případě penzijka chodí, když je přispíváno vyšší částkou, než je nahlášena? Mohla jsem o tyto peníze přijít? A jak to teď zpětně řešit? Předem děkuji za odpověď. Hezký den.
K.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den,

určitě o tyto peníze nepřijdete. Doporučuji se obrátit na penzijní společnost a vše si vyjasnit, případně pořešit dodatkem ke smlouvě.

S pozdravem 

V.Svoboda
Investice do akciových fondů
Dobrý den,
chtěl bych spořit dceři na vzdělání a to asi 10 let. Narazil jsem na investiční fondy. Jaké máte zkušenosti s tímto druhem spoření a výnosem z těchto fondů. jednorázový vklad 150 000. měsíčně cca 5000. Existuje jiný, lepší produkt?
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, ano pravidelné investice do kvalitních akciových , případně do kombinace s  balancovanými fondy dává pro investiční horizont 10 let hluboký smysl. 
Užitečné je si pohlídat i výši vstupních poplatků a snažit se vyjednat co nejnižší. 

S pozdravem 

V.Svoboda 
Investice do akciových fondů
Dobrý den, má smysl teď spořit do fondu o Koop: Conseq Active Invest Dynamické portfolio, C-QUADRAT ARTS Total Return Dynamic, ERSTE-SPARINVEST Progresivní fond? Mám to rozdělene 33% do každého. Nebo raději se teď rozhodnout spořit do garantovaného fondu 2,4%. Děkuji za odpověd
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 

pravidelné investice do dobrých akciových fondů dávají smysl a dokonce právě v době vyšší inflace  smysl, neboť je to jedna z cest jak se proti inflaci ochránit. Garance výnosu 2,4% už dnes inflaci ani nepokrývá. 

S pozdravem 

V.Svoboda
Nemovitosti
Dobrý den pane inženýre, zajímá mě Váš názor na vývoj cen nemovitostí, je známo, že jsou předražené, jaký vývoje se podle Vás dá očekávat v dalších letech? Dojde k propadu, nebo ceny dále porostou? Děkuji za odpověď.
Klementýna Myšáková
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, omlouvám se za to, že jsem přehlédl Váš požadavek.
K Vašemu dotazu.
Vzhledem k tomu, že poměrně více roste inflace než se čekalo, neočekával bych významný pokles cen nemovitostí. Nemovitosti patří mezi tzv.reálná aktiva a s růstem inflace roste i jejich hodnota , obvykle.  Na druhou stranu, s růstem úrokových sazeb pod taktovkou centrální banky a to právě z důvodu růstu inflace,  lze očekávat růst  hypotéčních úroků a s tím pokles poptávky po nákupu bytů. To je tedy faktor, který může působit proti růstu cen nemovitostí. Domnívám se , že v ideálním případě dojde ke zbrždění růstu cen a může dojít k určité  cenové  stagnaci. S výrazným propadem však nepočítám. 

S pozdravem 

V.Svoboda  
Investice do akciových fondů
Dobrý den,

Finanční poradce mi doporučil akciový fond Amundi CPR Invest Global disruptive opportunities A CZK H -Acc s investicí 2000 kč měsíčně a jednorázovým poplatkem 12960 kč za zprávu fondu na 15 let, zdá se vám to výhodné ? Je případně možné od podepsané smlouvy odstoupit ? Žádnou platbu jsem zatím neprovedl.
Tomáš Brejcha
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 
pravidelná investice do zmíněného fondu je asi v pořádku.  Proto dávám u pravidelných investic  přednost    pravidelné strhávání poplatků z každé investice než  předplácení provize. 
Co se týká smlouvy, musíte se poradit  právníkem. U nás v bance je to tak, že pokud klient neinvestuje tak se mu nic nestrhává. 

S pozdravem 

V.Svoboda  
Investice do akciových fondů
Dobrý den,

Nechal jsem se napálit finančním poradcem,když jsem chtěl jednorázově i pravidelně investovat do investičních fondů.Ač jsem na to byl připraven,stejně jsem nakonec podepsal smlouvu s dlouhodobým předplaceným vstupním poplatkem,čemuž jsem se chtěl vyvarovat.Jedná se o investice do celkem sedmi podílových fondů.Zatím jsem do žádného fondu neposlal žádné peníze,jednorázově ani pravidelně.Teď bych rád všechny smlouvy vypověděl,jelikož jsem v tuto poradenskou společnost ztratil důvěru a nechci s nimi dále spolupracovat,když jim jde jen o rychlou provizi.Je možné zrušit smlovy s těmito investičními fondy bez sankcí,případně smlouvy nechat být a neposílat žádné peníze?Obávám se,že finanční poradce nebude chtít smlouvy vypovídat,děkuju za odpověď.
Milan
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den,

to, co píšete je bohužel častým jevem. Proto dávám u pravidelných investic  přednost    pravidelné strhávání poplatků z každé investice než  předplácení provize. A to i tehdy, že pravidelné platby mohou být pro klienta dražší.
Co se týká smlouvy, musíte se poradit  právníkem. U nás v bance je to tak, že pokud klient neinvestuje tak se mu nic nestrhává. 

S pozdravem 

V.Svoboda  


Nemovitosti
Dobrý den pane doktore,
můj manžel si myslí, že současné přemrštěné ceny nemovitostí povedou k tomu, že lidé nebudou moci tyto nemovitosti splácet. A poté budou rapidně ceny klesat. Myslíte si, že je v budoucnu možné, že půjdou ceny nemovitostí dolů?
Bára L.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 
 ceny nemovitostí jsou opravdu dost vysoko. Na druhé straně je pořád velká poptávka a dost peněz mezi lidmi. Hodně se mluví o tom, že by měl stát či města se měli stát aktivnějším hráčem na poli  nemovitostí a to by mohlo ceny ovlivnit.
Že ale dojde k propadu cen si nemyslím. Co by se mohlo stát, mohlo by dojít  ke zpomalení růstu cen či ke stagnaci jakou jsme viděli v krizových letech 2008 -2010. 

S pozdravem V.Svoboda    

Inflace
Dobrý den pane Svobodo,
chtěla bych znát Váš názor. V dubnu budu mít fixaci hypotéky. Mám 500 000 na spořicím účtu, kterými jsem chtěla umořit část hypotéky. Zůstal by mi ještě 200 000 dluh na hypotéce. Nabídli mi úrok 1,89%. Při dnešní inflaci jsem se rozhodla, že bych raději peníze zhodnotila a pokračovala ve splátkách hypotéky. Mám ještě u consequ ve fondech cca 200 000 jako finanční rezervu. Ještě uvažuji o koupi pozemku, který sousedí s našim domem. Cena pozemku je cca 200 000 Kč. Uvažuji i o dluhopisech. Co si myslíte Vy? Mám raději investovat nebo koupit i pozemek??? Děkuji za odpověď Nikol
Nikol
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den paní Nikol, 

dnes se lidé obávají, že hrozí inflační krize. Nemyslím, že je to přesně tak  ale vyšší inflace asi ano. Za této situace, kdy lékem na uchování hodnoty peněz nebudou vklady v bankách ale ani dluhopisy to mohou mít těžké,  se kvalitní pozemek může zdát dobrou volbou, neboť s inflací by měla růst jeho cena. Nicméně, pozemek musí být opravdu dobrý a vyznat se v těchto investicích není lehké. Proto bych radil  být obezřetný a  poradit se  s odborníkem.  

S pozdravem 

V.Svoboda

S pozdravem VS 


Investiční fondy
Dobrý den,
nedávno jsem investovala do fondu Amundi Solutions Balanced - 100 000/ dále do fondu AFS Buy and Watch US HY 03/25 100 000 Kč. Další částku do zajištěného fondu Protective 11(Amundi Global Equity). Můžu se zeptat jaký máte názor na tyto fondy? Toto složení mi doporučil bankovní poradce. Kdysi jsem investovala do jiných fondů, které vykázaly mírný zisk. Uvažovala jsem o výběru zisku a bylo mi doporučeno, pokud peníze momentálně nepotřebuji, zisk nevybírat a začít do fondů přispívat další pravidelnou částkou. Jedná se o fondy: CPR Disruptive a First Eagle Internatinal Fund. Mohla bych znát váš názor? Nevím, zda jsem dostala od poradce dobrou radu.
Předem děkuji
Eva
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Evo, 

společnost Amundi Asset Management  patří mezi nejvýznamnější světové správce investičních fondů a určitě jejich portfoliomanažeři patří mezi uznávané profesionály.    Výběr fondů nemohu komentovat, protože neznám Vaše investiční motivy, potřeby a finanční možnosti. Na první pohled se mi ale nezdá, že je Vaše volba špatná.
Zvažte také možnost pravidelných investic do investičních fondů.

S přáním všeho dobrého

V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den pane inženýre, děsí mě, jakým způsobem likviduje vláda českou ekonomiku, obávám se tedy měnové inflační krize obrovských rozměrů. Je důvod k obavám? Pokud ano, co radíte? Vsadit na virtuální měnu, investovat do pozemků....nerada riskuji, jsem spíše opatrná a nedůvěřivá ale zároveň nechci přijít o své těžce vydělané peníze. Moc děkuji za názor.
MartaJur
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Myšáková, 

také mě děsí, jak vláda rozhazuje naše společné peníze a sdílím částečně Vaše obavy i když si ale nemyslím, že hrozí inflační krize obrovských rozměrů. Vyšší inflace asi ano. Za této situace , kdy s inflací budou prohrávat a prohrávají vklady, dluhopisy  je rozumné se dívat na akcie, nemovitosti, komodity atd. To ale předpokládá přijmout určité riziko a investovat na delší dobu. Co se týká kryptoměn tak si myslím, že by do nich měl člověk investovat až jim porozumí a poté jen velmi velmi obezřetně. 

S pozdravem VS 
Ostatní
Dobrý den. Chci se zeptat, zda je Vám známá společnost MS invest Marka Sládečka, který mne oslovil s nabídkou investice. Jestli je výhodné přes tuto společnost investovat, nebo ne. Přes veřejně dostupné informace se k uvedené společnosti nemůžu nic víc dopátrat. Děkuji za odpvěď.
Libor
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 

ani já uvedenou společnost a jméno neznám. Ale na internetu lze přece jen něco dohledat. Zkuste se ještě podívat.  
Vždy investujte s těmi, kteří jsou transparentní, mají potřebnou licenci od České národní banky a za svoje jméno se  nestydí.
Je to jako s lékařem. Asi  nepůjdete na operaci  se slepým střevem k někomu, kdo se za chirurga jen vydává.

S pozdravem 

VS
Ostatní
Dobrý den , chci investovat přes společnost Growing Way , znáte ji prosím.
Mirek
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 

tuto společnost neznám. Podíval jsem se na jejich web ale není mi jasné, v čem spočívá konkurenční výhoda této společnosti nad obchodníky, kteří jsou na trhu již  dvacet a více let.
Vše si důkladně prověřte a pokud budete mít pochybnosti, investujte zpočátku velmi obezřetně.

S pozdravem 
V.S.
Investice do akcií
jak se Vám jeví investice do akcii Gazpromu? vím politika... ale společnost, která má takové zásoby plynu a zásobuje čínu, dostavuje druhý plynovod do Německa nemusí být špatná investice na delší dobu.
Honza
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 

vzít v potaz politické riziko je vždy užitečné. Gazprom jako součást portfolia asi ano ale mějte na paměti,, že je potřeba diverzifikovat do více titulů - do 20-30.

S pozdravem  VS
Ostatní
Prosím o Váš názor na investice do Upvestu? Děkuji
iveta
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, 

doporučuji dobře prostudovat webové stránky této platformy a seznámit se především s riziky a rovněž s tím, kdy budou peníze a případné výnosy investorovi k dispozici.
Není dobré s touto platformou investovat aniž byste zcela pochopila veškeré souvislosti a i tak doporučuji zvážit, jak velkou část Vašeho majetku tímto způsobem investovat.
S pozdravem  V.Svoboda 
Investice do akciových fondů
Dobrý den,

před nějakou dobou jsem začal investovat do podílových fondů u společnosti Conseq. Teď po čase jsem lehce v plusu (pokud nepočítám vstupní poplatky), nicméně jsem prošel řadu konverzací a přečetl mnoho recenzi, právě na tuto společnost, kde se 99% respondentů vyjadřovalo k investování tímto způsobem a skrze tuto společnost velmi negativně. Téměř všichni hlásili po několika letech ztrátu klidně i 30% nebo nulový výnos. Chápu, že se převážně do recenzí a konverzací zapojují ti, kterým se nedaří, ale stejně mě překvapuje jak velké množství to vyloženě nedoporučuje. Má otázka tedy je zda se společností Conseq máte zkušenosti a zda se dá vůbec skrze investování do podílových fondů dá vydělat ( já osobně investuji do fondů, které jsou více než z 50% složené z akcii z amerického trhu). Nepředpokládám horentní výdělky, ale jsem snílek, když předpokládám 5% roční zisk?
Dominik
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Dominiku, nemyslím, že jste snílek. Sám dlouhodobě investuji do fondů pravidelně. Mám také několik stálých investic do fondů na americký a evropský trh a jsem spokojen. Pro dlouhodobé investování to dává smysl. Musíte si ale hlídat vstupní poplatky a trvat na tom aby byly co nejnižší

Pokud Vám Conseq nevyhovuje a máte pochybnosti, zvolte někoho jiného správce fondů a to nejlépe bez zbytečného zprostředkování - např.  Amundi, BNP Paribas, Franklin Templeton, Generalli apod.  I domácí banky mají zajímavé produkty ve svých investičních společnostech.


S pozdravem V.Svoboda.

Pravidelné investice do fondů
Vážený pane inženýre, jak se díváte na nabídku veškeré podílové listy v několika fondech banky prodat a poté je zainvestovat znovu do jiných či podobných fondů stejného finančního ústavu. S tím, že je slíbeno 80% snížení vstupního poplatku, nicméně zůstává zřejmě daň z příjmů. Příliš tomu nerozumím, je to výhodné? Investovaná částka je přes 1 mil. Kč. Děkuji.
Jaroslava Gerberová
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, to co popisujete mě velký smysl nedává. Na posouzení bych musel znát více detailů. Nicméně, nepouštějte se do něčeho, čemu nevěříte.


S pozdravem VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,

mám dotaz, zda je v ČR legální postup, kdy finanční poradce napočítá klientovi investici na 40let dopředu x pravidelné spoření 3000czk/měs a z této ceklové částky napočítá vstupní poplatek x% splatný ihned, resp. na začátku spoření?

V případě potřeby zrušení investice např. po 5ti letech klient nemá možnost dostat adekvátní část poplatku zpět? Respektive je nějaké možnost tuto praktiku napadnout?


Můj dobrý kamarád není v oblasti financí odborníkem a nechal se do této velmi nevýhodné a neflexibilní investice vmanipulovat. Fin. poradce mu "prodal" několik investičních fondů se stejným principem splacení vstupního poplatku dopředu (40let, 30 let, 2x 20let) celkovým pravidelným měsíčním vkladem 10tis czk, z celkového měsíčního příjmu klienta 18tis czk.

Pro mě je taková praktika daleko za morální hranicí. Existuje u ČNB či jinde možnost tuto situaci řešit?

Předem děkuji za radu.

Lukáš - otázka upravena poradcem
Lukas
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Lukáši,


tato praxe je poměrně běžná. Poradce nabídne klientovi slevu na poplatku (někdy i významnější)  ale za to si zinkasuje vstupní poplatek za celou dobu předpokládaného investování. Klient má vždy možnost se rozhodnout. Buď si nechávat srážet obvykle vyšší poplatek průběžně a nebo vše zaplatit naráz, ale v průměru méně.  Mělo by to být i smluvně ošetřeno. Lidé ale na to nedávají řádně pozor a myslím, že i poradci to nevysvětlují tak jak by mělo být vysvětleno.  V případě, kdy chce klient investici přerušit či zrušit, je nemile překvapen , že předplacený poplatek nezíská zpět a investice je tím znehodnocena.


Já  osobně to nepovažuji za dobrou praxi  a  přikláním se k průběžnému placení poplatku, přesně z důvodu o kterém píšete.

Jestli se s tím dá něco dělat ? Zkontrolujte , zda to máte ve smlouvě a zda Vám vše bylo řádně vysvětleno. Myslím ale, že šance získat poplatek zpět je malá.


S pozdravem


VS. 

Postoj k investování
Dobrý den,

jsem samoživitelka s 2 dětmi,43 let a prodejem nemovitosti jsme získali cca 1,3 mil. korun,
Co se spoření týče, mám založené jen penzijní pojištění na sebe. Zatím nemám v plánu koupit žádnou další nemovitost. Zvažovala jsem pro děti stavební spoření + ZFP realitní fondy. Můžete mi poradit, zda je tato investice vhodná, popř. do čeho investovat?
Popř. jaké jsou možnosti pro kratkodobé investice- cca 3 roky a dlouhodobější investice?
Děkuji.
Kristýna T.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Kristýno,


stavební spoření je asi v pořádku, realitní fondy jako součást portfolia asi také, ale postupujte obezřetně. Tak například  15% z celkového majetku. Není ale realitní fond jako fond. To je potřeba probrat s odborníkem. Dále potom  dluhopisový fond a akciový nebo smíšený fond a i když jsou nízké úroky, minimálně 25% bych nechal na spořícím účtu  nebo na termínovaném vkladu. Nesnažte se zbytečnou a rizikovou spekulací vydělat velkou částku ale spíše by Vám mělo jít o to, aby se Vám peníze zhodnocovaly tak o 2,5-4% ročně  a byly relativně bezpečně investované. Do více produktů. A hlídejte si vstupní poplatky, ať nejsou vysoké. To vše je jen obecný pohled. Nechte si ale detaily  poradit od Vašeho bankéře. Případně si posbírejte více odborných názorů.


S pozdravem


VS  

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, mám založenou investici u ČSOB ve fondu bohatství. Chtěla bych si
navýšit investiční částku.Zajímá mne jakým způsobem se navýšená částka přepočte s výnosem fondu.
Mária Smrčková
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


pokud se Vám zobrazuje u Vaší původní investice výnos od počátku investování , bude se Vám nově zobrazovat vážený průměr protože nová částka bude zhodnocována kratší dobu. Tedy na výpisu se by se mělo  zobrazovat toto  průměrné zhodnocení.


S pozdravem


VS  


Ostatní
Dobrý den, nejsem si jista, zda otázku adresuji správně, ale zajímalo by mě, zda je příjem z prodeje bytu předmětem daně z příjmu? Jsem fyzická osoba, nepodnikám a platím jen daň z příjmu ze závislé činnosti (zaměstnavatel). Děkuji a přeji pěkný letní den.
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ano může být, pokud došlo k prodeji dříve než 5 let od nabytí nemovitosti. Doporučuji se poradit s daňovým odborníkem  nebo i na finančním úřadu.


S pozdravem


VS.

Ostatní
Dobrý den, ztratila jsem práci vinou corona víru, mám stavební spoření lišku, a branný úvěr, je to nějak pojištěné, když člověk ztratí ne vlastní vinnou práci. Děkuji
Neruna
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


schopnost splácet úvěr lze pojistit ale musí to být dříve než nastane pojistná událost. . Musíte se spojit se stavební spořitelnou a bankou a projednat s nimi.


S pozdravem


VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den pane Svobodá,

máj spoření Conseq Classii Invest cca 10 let s naspořenou částkou 219 000,- Teď mi finanční poradce poradil tuto smlouvu zrušit, peníze vybrat a založit novou, prý lépe zhodnocenou Conseq Horizont Invest vyvážený..že po 20 letech s měsíční částkou 2000 na tom budu lépe..co byste mi prosím poradil vy? Zrušit a založit novou nebo pokračovat v té původní? Děkuji za odpověď Eva
Eva
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Evo,


poradce by Vám měl vysvětlit a rozepsat, která varianta bude mít pro Vás vyšší dlouhodobý potenciál. A musíte to pochopit.  

Co ale poplatky? Ty které jste již zaplatila Vám nikdo nevrátí a zaplatíte znovu z celé částky , když ji investujete. Možná by bylo řešení si vedle stávajícího pravidelného investování otevřít ještě jedno, s jiným investičním profilem. Vždy se ale přesvědčte, že poradci jde o Vaše dobro a nikoliv jen o další a další poplatky Buďte v tomto velmi přísná. .


S pozdravem


VS 

Investice do akciových fondů
Dobrý den pane Svobodo, ptala jsem se na fondy Amundi a Trigea podfond kvůli dřívější splacení hypotéky. Myslela jsem to tak že investiční horizont bude delší jak 10-15 let a ne jen tři roky. Špatně jsme se pochopili. Mějte se hezky.
Ester
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, ano to mění situaci.

Potom minimálně ty pravidelné investice bych nerozporoval.

Mějte se pěkně.


S pozdravem.

 

Investice do akciových fondů
Dobrý den, zajímá mě Váš názor. Zhruba do dvou let si budeme brát hypotéku do 3milionů, náš finanční poradce nám poradil, abychom teď dávali měsíčně 2000Kc do Amundi top european players a 2000Kc do Amundi US pioneer fund. Plus jednorázově 250 000Kc do Trigea podfond. Díky tomuhle můžeme v budoucnu hypotéku splatit dříve. I po investování 250 000Kc nám zůstane rezerva ve výši 600 000Kc. Je to dobrý nápad? Děkuji za váš názor a čas.
Ester
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Ester.


mě to nepřijde jako dobrá rada. Fondy o kterých píšete mají doporučený investiční horizont více jak tři roky. U akciových bych já to viděl na více jak 5 let. A to, že se dnes prodávají za dobré ceny by na tom nemělo nic měnit.

Zodpovězte si na otázku, co uděláte, před převzetím hypotéky, když vaše investice budou například mínus 15% ? A to se může  u akciových či realitních fondů stát. Buďte tedy opatrná a investujte pro Váš případ jen tam , kdy máte extrémně nízké riziko. Asi bych to viděl jen na  termínovaný vklad v bance. Bohužel sazby jsou mizivé.


S pozdravem


VS 

Investice do akcií
Domníváte se, že již ceny akcií dosáhly svého dna ?
Andrea
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


to nikdo není schopen říct. Je ale pravdou, že se spousta odborníků na finanční trhy se shoduje, že  je pravděpodobné,  že akcie dosáhly svého dna. Skoro dva týdny vykazuje například americký akciový trh růst.  Napomáhá tomu několik faktorů. Situace s pandemií se mírně zklidnila, objevují se pozitivní statistiky z řady zemí. Centrální banky v USA, Evropě ale i jinde přispěchaly na pomoc ekonomikám. Situace na světových trzích s ropu se uklidnila. Je toho tedy hodně pozitivního, co akcie zvedá. Samozřejmě  mnoho rizik stále přetrvává.


S pozdravem


VS  

Hypotéka
Dobrý den, prosím o radu, přes půl roku nám běží nečerpaný hypoteční úvěr, na tutu nemovitost má prodávající dědické řízení, makléřka dodala bance návrh na kupní smlovu budoucí a mi podepsali smlouvu. Jenže už to trvá strašně dlouho a podle všeho se to ani nestihne čerpat je to začarovaný kruh. Jde ukončit hypoteční úvěr bez sankce? Popř bychom měli vyhlídlou jinou nemovitost v té samé ceně, šla by hypotéka čerpat na jinou nemovitost? Jsme zoufalí děkuji a hezký den. Kateřina
Kateřina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Kateřino, zoufalství jistě není na místě.

Podle mých znalostí, lze čerpat hypotéku do dvou let. Pokud je potřeba tuto dobu prodloužit, je potřeba jednat s bankou a banky dnes mají zájem si bonitní klienty udržet a obvykle s prodloužením souhlasí. Převedení hypotéky na jinou nemovitost je komplikovaná záležitost  ale pokud požádáte stejnou banku o zrušení hypotéky s tím, že uzavřete novou, nemyslím, že by se měla banka chovat tak hloupě a odmítnout Vás.

Jednání s bankou je klíčem k vyřešení Vaší situace.


S pozdravem a přáním všeho dobrého
VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, je nyní vhodné založit si investiční spoření Horizont Invest Conseq, když je celková situace nejistá?Děkuji za odpověď
Lucie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


začít pravidelně investovat dává smysl v každé době. Samozřejmě je to lepší pokud jsou ceny nízko a to je dnešní doba.

Zda si máte zvolit uvedený produkt, to nevím. Neznám Vaši finanční kondici, vztah k riziku a spoust potřebných informací.

Měl byste také produktu dobře rozumět.  


S pozdravem


VS

Postoj k investování
Dobrý den pane Svoboda.
Již hodně dlouho uvažuji kam investovat peníze. Rád bych investoval cca 7 mio kč. Už jsem měl schůzku z pár poradci. Každý ale nabízí hlavně produkty jeho banky.
Kdybych chtěl těch 7 mio kč investovat sám, tak co by jste mi doporučil. Kam je investovat, do jakých akcií, nebo fondů?
Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den pane Svoboda.
Radek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Radku,


stále nevím, co mám na Váš dotaz odpovědět ? To je stejné, jako byste se mě ptal  jaké auto si máte koupit.

Nevím, zda-li tyto peníze, o kterých mluvíte jsou peníze na dlouhodobé investice. Na jak dlouho ? Kolik je Vám let ? Máte nějaké závazky? Jaké jsou Vaše zkušenosti s investováním. Jaký vztah máte k riziku ?   - atd. atd.S pozdravem


VS.

Ostatní
Dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat na více věcí najednou:
1) Do jakých aktiv byste uložil, či rozložil, v dnešní turbulentní době své peníze? Jsou to akcie, které se velmi budou odvíjet od stavu ekonomik jednotlivých zemí? Jsou to státní dluhopisy, které jsou na tom dost podobně?
2) Je lepší mít hotovost uloženou v bance, nebo mít k dispozici část peněz tzv. "pod polštářem" pro případ těžké krize a zmrazení výběrů z bankomatů či platebních karet (jako se stalo např. na Kypru)? Jaké procento peněz by to mělo být?
3) Je lepší mít hotovost rozdělenou na vícero bankovních účtech pro případ krachu banky? Jak velká pravděpodobnost krachu banky zde panuje?
4) Držel byste hotovost v některých cizích měnách? Pokud ano, ve kterých? Které jsou momentálně nejstabilnější, pokud vynecháme USD a EUR, kterým osobně v době krize nevěřím?
5) Jaký je Váš oblíbený sport? :)

Děkuji za odpovědi a mějte hezký den. - otázka upravena poradcem
Vojtěch P.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Vojtěchu,


je pravda, že  vše souvisí se vším .Myslím, ale že akcie privátních společností jsou závislé na modeu podnikání, na zikovosti, kvalitě manahementu atd.atd. atd. atd. Vazba na domácí č zahraniční ekomiku zde jistě je ale nemusí to mnutně být tím hlavním driverem.


Vše o čem píšete dává z pohledu diverzifikace nějaký smysl - akcie, dluhopisy, rezervní hotovost. S těmi měnami nevím, zda-li  zde mohu něco doporučovat. Je to poměrně tenký led. Dokážu si ale představit k americkým, českým či evropským akciím přidat akcie dobrých společností ze Švýcarska, Kanady a Japonska.   


Situace, ke které došlo před lety na Kypru  se ani vzdáleně nepodobá té naší dnes. je to zcela jiný příběh.  

Opravdu si nemyslím, že by stát měl přistoupit k zabavení části hotovosti Nedává to žádný smysl. Po trhu se šíří tyto fámy ale je to naprostý nesmysl a šíření poplašných zpráv.


S pozdravem

V.S.  


Ostatní
Dobré odpoledne,
očekáváte, že se současná situace dotkne výplat divident českých titulů, které probíhají zhruba od května do srpna? Mám na mysli např. ČEZ, KB, Moneta, O2 nebo Philip Morris.
S pozdravem
JV
Honza
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Honzo,


pokud národní regulátoři (centrální banky) působí na banky, aby omezily výplaty dividend, tak tak mohou činit v zájmu zvýšení stability finančního systému. Proč by ale měl někdo bránit výplatě podílu na zisku nefinančním institucím. Například ČEZu ? Zvláště poté, co se stát velmi zadluží a bude potřebovat  každou miliardu.  Proč by mělo být bráněno  vyplatit dividendy telekomunikační společnosti ?


S pozdravem


VS

Zlato a drahé kovy
Dobrý den, manžel dlouhodobě investuje část svých příjmů do fyzického zlata. V nynější době ale chtěl část zlata prodat a díky karanténním opatřením to není možné. Posílat zlato poštou se nám nechce. Rovněž jsme zaznamenali, že ani nákup zlata není kvůli přerušení distribuce a mnohde i těžby možný. Není v tomto případě bankéři kritizovaný Bitcoin skutečně funkčnější a likvidnější než zlato, zejména v době mimořádných událostí? Prý se dá koupit pohodlně jen pomocí mobilního telefonu a celá transakce proběhne v řádu minut až hodin. Na wikipedii jsem narazila, že centrální bankéř Michl doporučuje bitcoin jako součást portfolia kvůli jeho diverzifikaci. Co kdyby polovina světové populace chtěla alespoň část početně omezených bitcoinů? Nevystřelila by cena dramaticky nahoru? Vždyť tržní kapitalizace bitcoinu je pouhých 120 miliard dolarů a jejich množství je prý omezeno na pouhých 21 milionů. Na Zemi je 7.5 miliard lidí. Děkuji za názor
Světlana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Světlano,

kvalitní investice není jen o likviditě. Ta je jen jedním parametrem.

Dokážu si představit, že většina světové populace má něco ze zlata. Šperky, mince, zlomky, ETF atd. Bez ohledu na vzdělání či  původ. Ale ve vší úctě si nedokážu zatím představit, proč bychom měli vlastnit kryptoměny. 


S pozdravem


VS

Ostatní investice
Dobrý den, chtěl bych našetřené peníze investovat do fotovoltaické elektrárny s využití státní dotace. Je to v současné době rozumné, myslím tím zbavit se volných peněz. Děkuji
zdenek vajda
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

nevím, zda-li je to moudré tímto způsobem investovat veškeré investice. Zkuste například asociaci fotovoltaických elektráren či jiný zdroj informací.


S pozdravem


VS

Investice do akciových fondů
Dobry den, mam 2/3 uspor u CSOB ve forme ruznych podilovych, investicnich fondu /vetsina spise konzervativni portfolia a vedeno v CZK/, samozrejme to klesa stoupa, ale mam obavy, aby nedoslo k nejake mimoradne situaci. Mam udrzet nervy na uzde nebo radsi se ztratou prodat a penize dat na sporak? CVim ze je to otazka za milion, ale zajimal by mne Vas nazor. Velice Vam dekuji a preji pevne zdravi . Petra
Petra Ticha
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Petro,


už jsem o tom mnohokrát psal. Po každé krizi vždy nastalo období růstu. Alespoň posledních 100 let.

Já bych zachoval klid.


S přáním všeho nejlepšího.


V.Svoboda

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,

mám nějaké volné prostředky asi 50 tisíc a chtěl bych je investovat teď během krize. Přitom každý měsíc investuji pravidelně kolem 4 tisíc. Jak by jste tyto prostředky investoval, rozložil byste je v čase např. každý měsíc poslat 10 tisíc nad rámec pravidelných investic, nebo najednou a nebo navýšit pravidelný investice například o 4 tisíce?

Děkuji za odpověď.
Radek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, protože nevíme, zda dojde k dalším poklesům a kdy, tak bych raději v maximální míře využil principu pravidelného investování.  Částku bych minimálně rozdělil na více tranší.S pozdravem


VS

Pravidelné investice do fondů
Moc Vás zdravím a cením si Vašich rad. Prosím jaký je Váš názor na automatické robotické investování. Např.Indigo od Patrie atd.Děkuji.
Jarek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


Indigo využívá  principu pravidelného investování. Tento způsob je vhodný pro menší investory. Lze  investovat  jen stokoruny a je i vysoce efektivní.

Jedná o spojení moderních technologií a pravidelného investování.

Mě se to zdá jako dobrá cesta.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobry den, za mesic a pul se odehraje jiz treti bitcoinove puleni. Myslite, ze snizeni produkce bitcoinu o 50% povede ke zvyseni ceny bitcoinu podobne jako se to stalo uz dvakrat v minulosti? Priblizna cisla - Pred prvnim pulenim z 10 dolaru na 200 usd, pred druhym z 170 dolaru na 19700 dolaru, pred tretim pulenim 6100 dolaru. Muzeme podle vas videt bitcoin za 400 000 dolaru? Teoreticky. Dekuji
Karel
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


vím, že tyto statistiky exxistují ale zda se opět naplní nevím. Hlavně proto, že se nacházíme , myslím tím celý finanční svět, v docela hodně nestandardní situaci. Opravdu nevím.

Jen nabádám k opatrnosti.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobrý den, vícekrát jsem četla, že bychom neměli nechávat peníze na účtu z důvodu tisknutí peněz centrálními bankami všude na světě, což zapříčiní s velkou pravděpodobností vysokou inflaci. USA ubažují o vytisknutí 6 trilionů USD v následujícíh měsících, což je 30% jejich HDP. Vložila jsem v tomto měsíci peníze do Bitcoinu, a cca 20% bych ráda investovala i do jiných kryptoměn, ale nemám takový přehled o ostatních kryptoměnách, orientujete se i v tomto odvětví?
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Milá paní Jano,


podle mého by měl člověk investovat do kryptoměn jen tu část peněz, o které když přijde,  nemrkne ani jedním okem, natož pak oběma. Já to považuji za vysoce rizikovou investici.  Proto kryptoměny  do detailu ne sleduji.


S pozdravem


VS