Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Investice do akcií
Dobrý den, přesto, že jsem přečetl značné množství literatury, a zúčastnil se několika seminářů, rád bych se zeptal přímo odborníka:
V současné době mám nějaké přebytky z platu, pro které nemám konkrétní využití (v řádech tisícikorun měsíčně), proto spekuluji o investici do akcií (ze začátku českých firem). Pro mne je asi nejpřirozenější taktikou nákup akcií s dividendami (ČEZ, Moneta, atd., diverzifikovat portfolio z pohledu druhů firem a jejich zaměření), které bych ideálně držel několik let. Mým cílem není astronomický výdělek v krátkém čase,ale spíš zhodnocení mých peněz, které přinese alespoň drobný zisk, avšak s minimálním rizikem. Myslíte si že je toto počínání správné ?

Rád bych se také zeptal, jaký je Váš názor na investici do drahých kovů (zlato, stříbro), za účelem minimalizace znehodnocení úspor. (myšleno šetřit si tím částečně na důchod.).
Abych tak opět diverzifikoval portfolio. (Zároveň držím i v určité míře hotovost kvůli rychlosti likvidity).
Marek, 25 let
Marek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, ano uvažujete naprosto správně.

Akcie přináší  dividendu a navíc v dlouhodobém horizontu rostou (7-10% průměrně)..

Moudré je ale riziko diverzifikoivat. Nakupovat průběžně a rovněž mít více titulů. S pozdravem V.Svoboda 

Investice do akcií
Dobrý den,
chtěl bych nakoupit 250 akcií slovenské TMR nevím kde mám nakoupit, jde mi o co nejlevější nákup jednoduchost a roční poplatky s akciemi nebudu několik let nějak hýbat?

Děkuji za odpověď.
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Petře,


licencovaný obchodník s cennými papíry nebo banka by Vám měla umět pomoci  akcie TMR nakoupit.

Zkuste patria.cz, fio.cz nebo i některou větší banku.


S pozdravem VS

Investice do akcií
Dobrý den,

jaký vliv na kurz akciových fondů, např. Top Stocks,bude mít ukončení intervence ČNB na kurz koruny ?
Jan Pospíšil
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


obecně platí, že pokud fond se zahraničními akciemi není aktivně měnově zajišťován, tak posilování koruny proti euru a americkému dolaru bude negativně působit proti korunovému  výnosu tohoto fondu. VS 

Investice do akcií
Dobrý den,

jaký máte názor na nákup akcií Sky Way Invest Group?

Myslíte si, že se jedná o rizikový nákup akcií?

Děkuji za odpověď.
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


zmíněnou společnost neznám. Investice do akcií je vždy riziková a měla by být na dlouhou dobu a dobře promyšlená.  Obecně platí, že pokud se jedná o akcie, které nejsou přijaty k obchodování na vyspělých akciových trzích, jejich rizikovost dále významně stoupá. S pozdravem V.Svoboda

Investice do akcií
Dobrý den,
jsem student 22let a každý měsíc si pravidelně vydělám nějaké peníze. Chtěl bych peníze někam investovat, aby mi jen tak neležely. Jako prvotní vklad bych mohl vložit i cca 50- 100 000,- a potom každý měsíc odkládat cca 1 500kč. Chtěl bych takhle odkládat v dlouhodobém horizontu klidně pořád, abych si časem udělal nějaký finanční polštář, kam bych mohl každý měsíc sáhnout pro určitou částku a peníze se pořád zhodnocovaly. Přemýšlel jsem o podílových fondech, popřípadě co by jste mi poradil vy ? A kde peníze investovat, u jaké společnosti např Partners nebo Broker consulting, aby se mi o to starali ? Aby poplatky nebyly, nějak přehnaně vysoké. Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Lukáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Lukáši,

 

doporučil bych Vám pravcidelně investovat do akciových fondů. Pokud chcete omezit riziko, tak v poměru např 70% akcie, 30% dluhopisy podnikové.

Obě společnosti jsou v pořádku. Pokud chcete omezit poplatky na minimum, budete muset investovat přímo do ETF fondů prostřednictvím obchodníka s cennými papíry. S pozdravem

V.Svoboda 

Investice do akcií
Dobrý den,
jaký máte názor na koupi akcií Ferrari, které vstupují právě na trh? Myslíte, že je to velké riziko? - otázka upravena poradcem
Radka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

akcie automobilek jsou rizikovějšá než např. akcie výrobců spotřebního zboží. V případě akcií Ferrari bych asi počkal až budou uvedeny na trh a poté bych zvážil  případný nákup. S pozdravem V.Svoboda

Investice do akcií
Dobrý den,
je mi 18 a chtěl bych investovat nějaké peníze, které mám teď k dispozici. Myslíte, že je dobrý nápad většinu z toho co mám k dispozici investovat spíše s menším rizikem a dlouhodoběji do nějakého podílového fondu a menší část si nechat na trochu riskantnější investice ? Dále bych se chtěl zeptat jaký typ fondu by jste případně doporučil a také jestli chápu online obchodování dobře tak, že si vyberu nějakou společnost, vytvořím si u ní účet, stáhnu si jejich platformu pro obchodování a můžu začít ? A máte nějaké spolehlivé a ověřené platformy nebo společnosti, které by jste doporučil ?
Moc děkuji za odpověď a omlouvám se jestli jsem něco podal tak, že mi nerozumíte, protože jsem se o investování začal zajímat nedávno a moc tomu všemu pořádně nerozumím :) - otázka upravena poradcem
Patrik
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Patriku,

asi bych zvolil akciový fond jako dlouhodobou investici a část peněz bych investoval napřímo, abych se něco naučil.

U nás je spousta dobrých platforem pro obchodování. Jmenuji jen některé - např. Patria, Fio, Atlantik atd. Navíc každá velká banka či obchodník s cennými papíry má svůj obchodní systém.

Postup je takový, že podepíšete komisionářskou smlouvu a otevřete si obchodnický účet a můžete přes webové rozhraní obchodovat. Je to vcelku jednoduché.

Je dobré si  ten či onen systém nechat předvést či absolvovat seminář. To někteří nabízejí.

Nakonec několik  důležitých rad pro každého, kdo začne.

1.  Nebchodujte na páku, je to velmi riskantní.

2. Pokud kupujete akcie, tak investujte s rozmyslem a dlouhodobě. Dělejte si vlastní názor a toho se držte a vyhýbejte se stádu. Hodně se o investování zajímejte, čtěte ty správné knížky.

3. U zahraničních akcií myslete na měnové riziko. Naší zemi se v poslední době velmi daří  a bude se zvyšovat tlak na posílení koruny a  to může ve finále dost znehodnotit cizoměnové investice.

Držím palce.

V:

 

Investice do akcií
Dobrý den, je mi 20 let, právě jsem dokončil první ročník na VŠ. Mám vysoké cíle, chtěl bych být co nejdříve finančně zajištěný, tím myslím mít na dům, na auto, na rodinu, atd. Zajímá mě, jestli se dá na akciích do cca 10 let vydělat balík, abych na všechny tyto věci měl. Dejme tomu, že mám k dispozici 150 000 Kč. Je to reálné? Pokud ne, věnoval bych svůj čas a úsilí např. podnikání. Děkuji za odpověď.
Jakub
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Jakube,

 

Vaše obrovská výhoda je Váš věk. Můžete začít investovat a nechat "kouli aby se nabalovala  desítky let". Přečtěte si životopis Warrena Buffeta - Sněhová koule. Budete-li ale chtít vydělat na akciích hodně peněz do zítřka či do příštího roku, tak si nejsem jist, zda-li vůbec nějaký kapitál nashromáždíte. To je gambling. Může Vás to bavit, to jo, ale ve finále je malá pravděpodbnost, že výrazně zbohatnete. Zkuste si  vytvořit takový excellovský model. Zadejte si jako vstupní investici částku o které píšete a spočítejte si jakého výnosu musíte ročně dosahovat, abyste během 5 let tento majetek zdvojnásobil. Když ale časový horizont prodloužíte na 20, 25, 40 let budete překvapen , co výsledek ukáže. 

Podnikejte, jestli máte dobrý nápad, lepší nežli ostatní. Nebo alespoň pevnou vizi, že chcete něco změnit, dělat co, má smysl a dělat to jinak. Najdete i velké firmy či fondy, které Vás podpoří. Podnikat jen proto, že chcete  vydělat hodně peněz, myslím, že nestačí a nebude to  fungovat.     Přeji Vám dobrou orientaci, pevnou vůli a odhodlání. S pozdravem V. 

Investice do akcií
Ještě bych se chtěla zeptat na nějakou knihu o investování do akcií ve které by byly základy, jako například co se může stát, když dojde ke ztrátám a vysvětlení těch největší základů, zkrátka něco dobrého pro úplné začátečníky.
Markéta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Paní Markéto, přikládám tento link: http://www.miras.cz/akcie/knihy.php,

Gladišovou knihou  bych asi začal,  také můžete navštívit nějaký seminář. Nenechte se odradit, je to běh na dlouhou trať. 

 

S púozdravem VS

Investice do akcií
Dobrý den, chtěla bych investovat do akcií, spíše menší částku. Nerozumím tomu, ale chci se o investování učit. Chtěla se zeptat, jestli, když investuji třeba 1000 kč do ČEZU, zda se to vyplatí? A pokud ne, tak jak se to projeví? Rozumím tomu, tak že dividenda se vyplácejí třeba 1x ročně a jak tedy mohu přijít ke ztrátě? Kolik by mi bylo vyplaceno dividend, kdybych investovala 1000kč třeba při investici do ČEZU? Omlouvám se, opravdu tomu příliš nerozumím, ale chtěla bych to vysvětlit.
Markéta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Markéto,

 

omlouvám se za pozdní odpověď, byl jsem několik týdnů v zahraničí s omezeným přístupem
k internetu.

Pokud si u obchodníka s cennými papíry nebo v bance otevřete investiční účet, nejlépe s internetovým přístupem, bude moci akcie či jiné investiční instrumenty nakupovat.

Jedna akcie společnosti ČEZ a.s. stojí dnes 588 Kč. To znamená, že za 1000 Kč nakoupíte jen jednu. Poplatky za nákup v menších objemech jsou obvykle 0,5 -1,0% z objemu obchodu mimálně však například 100 Kč.  Při nákupu jedné akcie zaplatíte právě 100 Kč poplatek, tedy 17% z investice( 100/588) , což je velmi nevýhodné. Dividenda na jednu akcii vloni byla 40 Kč hrubého, po zdanění srážkovou daní ve výši 15% , potom 34 Kč čistého. Dividendový výnos je potom 34/588, tedy 5,7%.

Doporučuji kupovat po větších částkách, například za 10 000 Kč.

 

Pokud chcete investovat 1000 Kč měsíčně, doporučuji spíše pravidelnou investici do některého akciového fondu.

 

A jestli můžete prodělat ? Pokud budete nakoupené akcie ČEZu držet do nekonečna, pokud společnost ČEZ a.s. bude do nekonečna prosperovat a platit dividendy, tak se zdá že nikoliv. Ale jak vidíte, je v předcházející větě mnoho "pokud" . Investice do akcií dlouhodobě více vynáší ale je spojena s riziky a na to je potřeba myslet.   

 S pozdravem VS

Investice do akcií
Dobry den.chcel by som sa naucit viac o akciach.ktore knihy by ste odporucal? A programy na nakup akcii?
Juraj
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Juraji,

 

v anglickém jazyce existuje bezpočet knih o investování a nejlépe je vygooglovat a posléze  přípdně koupiot přes Amazon.com.

Nemám přehled , co vyšlo ve slovenštině ale  v českíém jazyce bych Vám doporučil minimálně tyto:

Od Benjamina Grahama, významného investora a profesora financí na Columbia University v New Yorku je to především jeho  kniha s názvem Inteligentní investor. Někdy je nazývána, a myslím,, že po právu, biblí investování.  Dále bych Vám doporučil, knihu od Daniela Gladiše s názvem Naučte se investovat, která obsahuje mnoho praktických rad a přístupů. Obě knihy vyšly v nakladatelství Grada. Investování není jen o technických znalostech ale je to především o životní filosofii, vztahu k budování a uchovávání bohatství, o hodnotách vůbec. Proto si myslím, že je velmi užitečné si přečíst výborný a nesmírně poučný  životopis Warrena Buffeta s názvem Sněhová koule. A vedle této knihy na dlouhé zimní večery bych si Vám dvolil doporučit i knihu Jima Collinse , která se jmenuje Z dobrého skvělé (Good to Great).  Výborné, i když se někomu mohou zdát dost odborné, jsou knihy Miloše Maříka. Zejména jeho Metody oceňování podniku.  

Co se týká programů, takl zde nemám speciální zkušenost. Většina bank či obchodníků s cennými papíry má vlastní tradingové platformy, pomocí kterých můžete přes internet obchodovat na akciových trzích. Zde doporučuji, pokud to jde,  si vyzkoušet demo verze a vybrat si to, co Vám nejvíce bude vyhovovat. 

 

Přeji hodně štěstí a vše dobré v roce 2015 !!

 

VS

 

Investice do akcií
Dobrý den, pár lidí z mého blízkého okolí se s nadšením chystá zainvestovat do nákupu akcíí. Já jsem ohledně tohoto rozhodnutí velmi skeptický. Nejsem skeptický k akciím, ale k momentu rozhodnutí. Indexy jsou v podstatě na rekordních hodnotách a neodrážejí výkonnosti ekonomik, které se sotva oklepaly z kriize. Osobně si myslím, že ten rychlý růst má na svědomí tzv. "kvantiitatiivní uvolňování" FEDu. Nechci, aby se stali obětí této bubliny, ale taky nechci poslouchat kázání o tom, jak kvůli mně stojí mimo, protože to může ještě rok dva stoupat (ECB údajně chystá taky nějakou formu QE..) Proto prosím o Váš názor. - otázka upravena poradcem
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Petře,

 

rozumím Vašim argumentům a myslím, že jsou správné. Na druhou stranu do akcií investujeme s velmi dlouhodobým investičním horizontem a i když máme pocit, že jsou v současnosti dosti cenově akcie vysoko, lze nalézt i takové , které mají relativní P/E nízké  a jsou podhodnocené, mají vysoký dividendový výnos atd.  Část rizika lze eliminovat postupným investováním a ponecháte-li si část hotovosti pro pozdější investice, kdy indexy oslabí, tak to také nebude špatné rozhodnutí.

Přeji vše dobré.

S pozdravem

 

V.S.

Investice do akcií
Dobrá den, je mi 21 let, chtěl bych měsíčně investovat 1000-2000 Kč. Jde mi o zajímavý výnos v kratší době a jsem ochoten i do jisté míry riskovat. Jaký druh investice si tedy vybrat?
Marek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Marku, investujte dlouhodbě a pravidelně do akcií či akciových investic. Jste mladý a máte na to dost času. Něco si o tom ale  přečtěte. Také si přečtěte životopis Warrena Buffeta  "Sněhová koule".

Investice jsou vážná věc nedoporučuji k nim přistupovat jako k hazardu.

Omlouvám se za pozdní odpověď.

 

S pozdravem VS 

Investice do akcií
Dobrý den,
mám k dispozici 70.000,- na 3-6 měsíců kam by jste mi je doporučil investovat v případě akcii aby byl třeba i zisk z dividend.

Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Hanka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Hanko,

 

pokud bych to řekl trošičku odborně, tak Váš investiční horizont je příliš krátký na to ,abyste peníze investovala do akcií. Co když se za tři měsíce ttrhy propadnou o 20% a Vy přijdete o velkou část kapitálu ?   Nic lepšího nežli nějaký spořící účet mě nenapadá.

 

S pozdravem VS

Investice do akcií
Dobrý den
Chci se zeptat jestli je mozné vlastnit akcie v papírové podobě, nebo jsou jen v elektronické podobě.

Pokud jsou obě verze, kde a jak se da papírová podoba koupit a jaké jsou klady a zápory.

Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Jiří
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

u nás v ČR jsou akcie obchodovatelné na Burze cenných papírů Praha dematerializované, tedy ve formě počítačového záznamu. Akcie v papírové formě obyvkle vydávají společnosti, které  je neuvedou na veřejný trh  Tyto akcie lze koupit, pokud naleznete někoho, kdo  Vám je prodá a není-li prodej omezen stanovami společnosti.  Více naleznete v odborné literatuře. S pozdravem V.Svoboda

 

Investice do akcií
Dobrý den,
chtěl bych si koupit akcie. Jsem student, nikdy jsem nestudova ani nestuduji nic společného s finanční problematikou. Přesto bych chtěl zažít pocit, že " jsem akcionář ". Tedy chtěl bych se zepta, jestli je šance si koupit na příklad jednu akcii a kde bych to mohl koupit.
Děkuji za odpověď
Martin Kopřiva - otázka upravena poradcem
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Martine srdečně Vás zdravím.

Určitě investujte a věnujte se tomu.  Hodně nového se dozvíte a je to svého druhu pozitivní a aktivní vztah k životu.  Otevřete si účet u některého z licencovaných obchodníků s cennými papíry  (seznam naleznete na ČNB) či banky, kteří nabízí on-line obchodování. Pokud si vyberete akcie určité společnosti tka si o této společnosti zjistěte maximum informací. ne jako byste kupoval jen jednu akcii ale jako byste kupoval celou firmu. A potom se rozhodujte. Nicméně, pokud koupíte  jen jednu akcii, můžete zjistit, že to není úplně výhodné . Obchodní systémy obvykle účtují poplatky někde mezi 0,2 -0,5 % z objemu obchodu avšak například minimálně 100 Kč u tuzemských akcií. 

 

S přáním všeho dobrého VS    

Investice do akcií
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kde na internetu mohu sehnat (finanční výkazy) = výroční zprávu, rozvahu, výkaz zisku a ztrát, výkaz cash flow, výkaz CF za posledních minimálně 10 let, evropských a amerických akcií např. Coca-Cola, McDonald's, KB. Dále by mě zajímalo proč je např. na www.akcie.cz je pouze 20 českých titulů akcií, kde najdu další. A poslední otázka existuje něco jako demo investování web na kterém bych se naučil základy investování. Děkuji za odpověď. S pozdravem TK
Tomáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Tomáši, dejte do vyhledávače „company data“ a uvidíte, že existuje množství stránek, které poskytují data o společnostech obchodovaných na burzách po celém světě. Údaje můžete rovněž získat z jednotlivých burz a rovněž, když se obrátíte přímo na jednotlivé společnosti, či respektive na jejich web. Pravdou ale také je, že mnohdy nezbývá nežli kvalitní a souhrná data koupit. Jiným zdrojem může být Váš broker, přes kterého obchodujete. Ten je Vám je rovněž schopen poslat údaje o které si řeknete. Co se týká akcií českých společností tak zkuste www.rmsystem.cz. Demo verze investování mají někteří obchodníci. Zkuste zadat do vyhledávače třeba „demo e-broker“, nebo „ demo investování“ popř. „demo portfolio“. Je to dobrá cesta jak začít s investicemi na kapitálový trh. Nedejte se odradit počátečními těžkostmi. Přeji hodně štěstí. S pozdravem V.Svoboda
Investice do akcií
Děkuji za podrobné informace. Dočetla jsem se, že někteří inv. poradci nevyžadují poplatky předem, ale jsou placeni až procenty z výnosu, což mi přijde fér. Objevila jsem i takového, který údajně zaručuje výnos min. 10%. Co si o tom myslíte?
Sabina
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Paní Sabino, nevěřte nikomu, kdo Vám zaručuje 10% výnos. Ten je v dnešní době, kdy je nízká inflace obvykle zaplacen dost vysokým rizikem. Buďte tedy velmi opatrná. S pozdravem VS
Investice do akcií
Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Pokud by to bylo možné, chtěla bych, aby za mě na základě plné moci investoval, mám k dispozici 200000Kč a právě tyto peníze bych chtěla dlouhodobě /cca na 10 let/ investovat.
Sabina
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Sabino, nejsem velkým příznivcem služby, kterou popisujete. Investice do akcií je poměrně náročný úkol a člověk by se tomu měl věnovat. Pokud se tomu věnovat nechce a nebo nemůže, tak je docela dobrou alternativou si vybrat jeden až tři akciové fondy ( při Vámi uváděném objemu investice) zaměřené například na USA, Evropu a zbytek světa , ideálně měnově zajištěné a například se zaměřením na dividendové tituly, čímž omezíte riziko posilování koruny proti dolaru a euru. Pokud ale svěříte investování na základě plné moci poradci, ten může být motivován obratem, tedy tím, jak často obchoduje s Vašimi penězi a protože jejich poplatky za obchodování v takovém režimu jsou dost vysoké, tak jen na těchto poplatcích můžete přijít o část úspor. Příliš časté obchodování Vám zároveň vytváří i daňový náklad, který není radno příliš podceňovat. Pokud tedy chcete svěřit rozhodování o svých nákupech poradci na základě plné moci, potom se ujistěte jak často hodlá obchodovat, jak vysoké jsou poplatky, jakou hodlá uskutečňovat strategii. Poplatky za obchodování s investičními instrumenty (např. akcie, certifikáty, ETF )na zahraničních trzích se pohybují od 0,35% z obchodu, obvykle mají ale stanovené minimum např. 30 USD. To znamená, když uděláte obchod a nakoupíte například 10 ks. akcií společnosti Apple Inc. s cenou 443 USD za kus, potom můžete zaplatit za nákup (10 x 443x20,3´) cca. 90 000 Kč plus 609 Kč provizi. To je těch minimálních 30 dolarů, což v poměru k investici dělá 0,6%. Cokoliv do 1% je dobré. Nicméně poradce si může účtovat další provizi navíc, a to je potřeba mít na zřeteli. Pokud by Vás například poradce zatížil 2 % za každý obchod a pokud by akcie během měsíce 5 x nakoupil a zase prodal a akcie by nic nevydělaly, tzn. měly by stále stejnou hodnotu, potom spolehlivě přijdete o 20 % svého majetku. Zde tedy nabádám k opatrnosti. S pozdravem VS
Investice do akcií
Dobrý den pane Svobodo, ráda bych investovala do akcií prostřednictvím investičního poradce, můžete mi nějakého doporučit? Chtěla bych takového, který bude souhlasit s tím, že bude placen až procenty z výnosu, odmítám platit dopředu, když nevím jaký bude výsledek. Děkuji moc..
Sabina
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Sabino, investice do akcií je odvážný krok a hodláte-li investovat dlouhodbě (alespoň na 10 let) tak krok správným směrem, pakliže neivestujete všechen svůj majetek. Nerozumím ale co znamená prostřednictvím investičního poraddce. Bude Vám radit? Jak často ? Nebo za Vás bude na základě plné moci investovat ? Nebo se jedná o správu portfolia akcií specializovanou firmou? Zkuste mi tuto spolupráci váce popsat. Děkuji. VS
Investice do akcií
Dobrý den, pane Svobodo, moc Vám děkuji za odpověď .Investice do akcií Čezu, KB a jiných institucí, které každý rok vyplácejí dividendy je jistě lákavá.Jaké množství akcií by jste doporučil začínajícímu investorovi? Je lépe nakoupit akcie najednou a nebo provádět pravidelný nákup?A v řádech kolika procent je účtován poplatek za nákup? Děkuji Lýdie
Lýdie
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Lýdie, akcie z Pražské burzy, které vyplácí pravidelně dividendu jsou ČEZ,Telefónica,Fortuna, KB, Phillip Morris, Pegas. Dividendy pravidelně vyplácela společnost NWR ale v současnosti výplatu popzastavila a je možné, že se k ní opět v budoucnu vrátí. Samozřejmě exituje nekončné množství zahraničních akcií, které vyplácí dividendy ale to již musíte podstoupit měnové riziko. Je lépe nakupovat pravidelně a klidně v menším množství. Záleží to na Vašich finančních možnostech. Nicméně počítejte s poplatky , které na domácím trhu činí cca. 0,20 -0,30 % z objemu obchodu, obyvkle však minimálně 100-200 Kč na jeden obchod, což závisí od obchodníka, kterého použijete pro nákupy. Z toho také vyplývá, že smysluplná investice je taková, kde tento poplatek činí například maximálně 3%, tedy při 100 Kč minimálním poplatku je to 3000 - 4000 Kč na jednu investici. Samozřejmě ideální je kupovat při poklesu ceny akcie. Také je moudré se nesoustředit jen na jednu akcii ale budovat si tzv. diverzifikované portfolio investic, kde je riziko rozloženo do více titulů - tedy více akcií, fondů, dluhopisů atd. Rovněž je dobré o akciích (ale i ostatních investicích), které si vyberete pravidelně číst na stránkách obchodníků a bank a sledovat, jak se společnosti vede. Samotný fakt, že firma vyplácí pravidelně dividendu neznamená, že její akcie nemůýe výrazně poklesnout a to i na delší dobu. Když je ale společnost finančně zdravá a nemá pomatený management a pokles je spíše způsoben negativní náladou na trhu, panikou atd., tak je to vždy příležitost k nákupu. Cením si Vašeho zájmu a rozhodně se Vaše myšleny ubírají správným směrem. Přeji hodně štěstí. Se srdečným pozdravem V.Svoboda
Investice do akcií
Dobrý den , zajímalo by mne jak se registrovat na Vámi publikovaném webu pražské burzy . Děkuji
Karel V.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Karle, velmi se omlouvám ale uplně nerozumím otázce. Můžete ji zkusit upřesnit ? S díky a pozdravem VS
Investice do akcií
Dobrý den, chci se vas zeptat mel bych zajem zainvestovat do akcie 500-1000kč u ceho bych mel zacit chtel bych v dusledku vydelavat mnoho jsem smireny stim ze to bude tezka prace ale chci do toho jit ze vsemi riziky ktere muzou vzniknout it tak vas prosim o radu muzete me kdykoliv kontaktovat email:david.rdy@centrum.cz
David Gravano
Ing Vratislav Svoboda, MBA
VBážený Davide, i s částkou do 1000 Kč lze s investováním do akcií začít. Podívejte se na www.pse.cz, což je stránka Burzy cenných papírů Praha, kde najdete akcie , které se na pražské burze obchodují. Mě osobně se velmi líbí (mezi jinými) akcie těžařské společnosti NWR, které jsou po nedávných poklesech docela atraktivní. V každé, případě doporučuji abyste se o každé společnosti, jejiž akcie hodláte koupit získal na internetu co nejvíce informací, aby tak Vaše investování od počátku dávalo hlubší smysl. Doporučuji si také přečíst pár knih, jak se investuje a jak se správně dívat na hodnotu akcií. Zkuste navštívit něktého z obchodníků s cennými papíry a otevřít si u nich účet a na ten pak můžete, obyvkle elktronicky, akcie nakupovat. Přeji Vám ať se Vám to daří. S pozdravem VS
Investice do akcií
Dobrý den, čtu Vaše odpovědi a chtěla by jsem si koupit nějaké akcie , mohl by jste mi poradit kolik akcií pro začátek by jste doporučoval pro investora začátečníka a popřípadě které např. ČEZ apod? Kolik procent si berou zprostředkovatelé za nákup akcií? Děkuji a pěkný den
Lída
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Lído, pokud opravdu chcete investovat, tak stačí úplně menší častka - v řádech jednotek tisíců. Vyberte si třeba jeden titul o kterém si něco přečtete, předmět podnikání, s kterým se ztotožníte a přistupte k tomu tak, jako byste si chtěla tu společnost kouit celou. Sledujte zprávy, výsledky a případně dokupujte. Může to být vztah na celý život. Provize při částkách do 100 000 Kč bývají přibližně 1% z nákupu. Můžete objevit obchodníka i s nižší cenou. S pozdravem V.
Investice do akcií
Dobrý den, Vaše odpovědi jsou zajímavé, ale mě by zajímalo, zda u nás běžných lidí není lepší investovat tak, abychom spíše něco málo vydělali než něco více prodělali?A dále by mě zajímalo, jaký typ fondu by jste mi doporučil při měsíční úložce 500 Kč- jsem spíše konzervativní .A ještě by mě zajímalo, jak je to s koupí např.akcií-jaké množství je by jste doporučoval? Děkuji za odpověď
Lýdie
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Lýdie, každý z nás když investuje , ta to dělá proto aby vydělal. S každou investicí je ale vždy spojeno riziko ztráty. Různě velké, ale vždy je to součástí nepsaných pravidel. Statistika, která je poměrně přísnou vědou nám například říká, že investice do akcií v USA ( ale i v západní Evropě) v průměru vynáší 10% výnos ročně. To platí ale v dlouhodobém horizontu, například 10-20 let. To znamená, že když například letos nakoupíte, tak můžete vydělat třeba ve stejném roce 5%, příští rok 15% a další rok ztratit 12% a tak pořád dál. Kolísání výnosů se opět měří a statistika ukazuje, že výnos z investic do akcií v rozvinutém světě kolísá běžně o 20% ročně. Lze tedy tvrdit, že když nakupuji akcie, tak bych měl očekávat v průměru 10% roční výnos plus/mínus 20%. Tomuto číslu se říká směrodatná odchylka. Výnos tedy bude se slušnou pravděpodobností v intervalu dvou směrodatných odchylek se středem v 10%, tedy od -10% do 30%. Kdybychom chtěli mít téměř stoprocentní jistotu, kde se náš výnos do akcií bude pohybovat, ta k je to 10% plus/mínus dvě směrodatné odchylky. Když tedy koupím například akcie ČEZu, tak bych měl očekávat výnos v intervalu čtyř (2+2) směrodatných odchylek se středem v 10%, tedy od -30% do +50%. Potenciální ztráta je dosti vysoká a ne každý je ochoten takové riziko podstoupit. Omezit toto riziko lze například tím, že investujete na dostatečně dlouhou dobu a nebo koupíte akcie ve smíšeném fondu, kde jsou společně s jinými třídami aktiv jako jsou dluhopisy, komodity, reality atd. Tomuto druhému způsobu omezení rizika se říká diverzifikace. Funguje to tak, že akcie když například klesají, tak ve stejnou dobu mohou ceny dluhopisů růst, komodity rostou a reality třeba opět klesají. Jen vzácně všechny čtyři třídy aktiv se pohybují ve stejný okamžik stejným směrem. Avšak i to se může stát a proto, kdo nechce podstupovat téměř žádné riziko, tak ukládá peníze do státních dluhopisů (nikoliv ale Řeckých), na termínované vklady u bank avšak do částky , který je ze zákona pojištěna ( přibližně 2,4 mil.Kč) a nebo do fondů peněžního trhu. Všechny tyto naposledy zmíněné typy investic mají minimální kolísání v čase a tudíž i riziko ztráty je zde velmi malé. Je nutno ale také přijmout pravdu, že všechny tyto tzv.bezpečné investice však vydělají jen a pouze něco mezi 1-3% ročně, což se může pro mnoho lidí zdát málo. Přesně v tomto okamžiku si musí každý říct, co je a co není ochoten podstoupit a zda-li pro něj jistý ale nízký výdělek není docela dobrým řešením. Vedle rozumu doporučuji zapojit i intuici a vyhnout se věcem, kterým nerozumím nebo se mi zdají jakkoliv podivné. Samozřejmě platí, že více znalostí o akciích a akciových trzích snižuje obavy z rizika. 500 Kč můžete pravidelně spořit do balancovaného (smíšeného) fondu nebo zajištěného fondu dobrého správce respektive dobré finanční instituce. Akcie. Zvláště ty domácí můžete nakoupit u obchodníků s cennými papíry nebo u banky. Před tím je potřeba podepsat komisionářskou smlouvu a domluvit se, co budete nakupovat. Domácí akcie můžete klidně nakupovat po jednom kuse a ceny akcií na pražské burze naleznete v novinách nebo na ww.pse.cz. Seznam licencovaných obchodníků s cennými papíry naleznete na stránkách České národní banky (ČNB), která je přísně reguluje. Doporučil bych každému aby si jako cvičení vyzkoušel nakoupit pár akcií na domácí burze, držet je nějakou dobu a sledovat jejich chování. Je to o malých penězích avšak o velkých zkušenostech. S upřímným pozdravem V.S.
Investice do akcií
Dobrý den, pročítala jsem Vaše odpovědi a ráda bych se zeptala, těmi odborníky a specialisty myslíte poradce v jednotlivých bankách? pokud ne kde sehnat nezávisl. poradce, který nebude doporučovat jen produkty dané banky? Děkuji a ještě dotaz kam se obrátit pro investice např, do zmíněných akcií ČEZ? Předem děkuji, přeji hezký den
Marta
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, uznávám, že skutečná nezávislost se v dnešním světě stává poměrně vzácnou komoditou. Poradce najdete v bankách nebo i ve specializovaných poradenských firmách. Ptejete se na dvě věci. Za prvé, zda-li tzv. podporují otevřený přístup, tedy kromě vlastních produktů, zda nabízí i produkty ostatních poskytovatelů fondů. Ideální je, když je ta nabídka širší. Máte také právo se ptát poradce, jakou provizi prodejem vašeho produktu získá on či jeho zaměstnavatel. On je povinen Vám odpovědět. Provize neodsuzuji, protože to je forma výdělku poradců, zvláště tech co pracují tzv. na IČO. Jen je dobré vyjednávat o jejich výši. Akcie ČEZ jakož i ostatní cenné papíry a investiční instrumenty nakoupíte u těch , co mají licenci od ČNB. Jsou to banky a obchodníci s cennými papíry. Banky asi netřeba představovat. Mezi nejvýznamnější obchodníky patří (podle abecedy) - Atlantik finanční trhy, BH Securities, Broker Jet, Cyrus, Fio, Patria atd. Akcie se nakupují na komisionářskou smlouvu a je to velmi rutinní záležitost. Obchodníci by Vám také měli poradit a také poskytnout amanalytické materiály. Přeji hodně štěstí. V S pozdravem V.
Investice do akcií
Dobrý den, máme dvě děti ve věku 8 let a finanční hotovost ve výši asi 80 tis. korun. Nyní jsou finance na spořícím účtu, aby byly kdykoliv dostupné. Rádi bychom je investovali, aby děti v budoucnu měli i nějaký zisk, ale nechceme velký risk.Uvažujeme o akciích (ČEZ...). Je to dobý nápad, nebo by byly lepší nějaké fondy či stav. spoření (u spoření to však v budoucnu může být vázáno na použití pěněz na stavbu).Děkuji
Tara
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Přji dobrý den. Investovat dlouhodobě do akcií není špatná myšlenka. Akcie Čezu patří na domácím kapitálovém trhu k nejlepším. Společnost je velká a stabilní, platí velmi slušnou dividendu a poté, co v Německu uazavírají jaderné elektrárny se očekává i růst zisku Čezu a s tím i růst cen jejich akcií. Musíte ale počítat s tím, že s investicemi do akcií je spojeno riziko kolísání cen a tedy nebezpečí ztráty. Není to tak dávno, kdy akcie Čezu stály 1200 Kč, nyní méně nežli 900 Kč. Kdybych měl poradit jak riziko co nejvíce omezit, tak bych skutečně investoval na dlouhou dobu a investice bych rozložil do více titulů - tzn.diverzifikoval tak riziko. Mějte se pěkně. VS
Investice do akcií
dobrý den,chtěl jsem zeptat jestli mě poradite ohledne investice,ale tady to nechci rozepisovat takže dáte na sebe nějaký kontakt ,děkuji s pozdravem R.
R.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Zkuste se podívat na www.atlantik.cz. S pozdravem V.Svoboda
Investice do akcií
Investoval byste do akcií? do jakých .
AW
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den. Ano, zvláště po současné korekci. Podíval bych se na akcie vyplácející vysokou dividendu. Ze sektorů potom telekomunikace, energetika a farmacie. Zdá se mi, že i stříbro po tom nedávném pádu o několik desítek procent skýtá zajímavou příležitost. S pozdravem VS