Čtvrtek 2. července 2020, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Stříbro
Dobrý den. Rád bych se zeptal na možnost investice do stříbra. Jakou formu byste zvolil a přes jakou společnost? Investice do fyzického stříbra je z mého pohledu nevýhodná. Děkuji Michal Holík
Michal Holík
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den  pane Holíku,

dlouhodbé statistiky ukazují, že cena stříbra by měla být blízku jedné čyřicetiny ceny zlata. Protože zlato je přibnližně 1200 USD za trojskou unci, tak by trojská unce stříbra "měla" stát cca. 30 USD. A protože stojí přibližně polovinu, tak se domnívám, že investice do stříbra dlouhodobě nemusí být špatný nápad. Nákup fyzického stříbra je zatížen DPH, což tuto investici uznevýhodňuje.  Volím tedy obyvkle pro nákup stříbra ( ale i zlata) některý z fondů ETF ( například iShares Silver  Trus ), cena jehož akcie přibližně cenu stříbra kopíruje. V případě, že chci přikupovat, či prodávat, potom tak mohu učinit v podstatě okamžitě.

 

S pozdravem a přáním hodně štěstí

 

V. Svoboda

 

 

Stříbro
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda v ČR existují dražby nemovitostí zabavených bankami? Vím, že v USA to v období krize byla vcelku běžná praxe, ale u nás jsem se s ničím podobným zatím nesetkala. Dále by mě zajímal váš názor na investování do fyzického stříbra a koupě bytu coby investice - příjem z nájmu. Děkuji za odpověd a přeji krásný den.
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Aleno, nemovitosti se u nás draží, i když ne v takové míře jako v USA. Příslušné informace naleznete na internetu. Stačí zadata např. " dražby nemovistí" atd. Zkuste se dotázat i v příslušných bankách. Co se týká fyzického stříbra, tak tento kov jako investici, pokud vím, na rozdíl od investičního zlata banky běžně nenabízí. Stříbro nabízí některé nebankovní firmy. S nimi však nemám zkušenost. Lze však koupit stříbrné mince, které občas vydává ČNB. V případě, že se rozhodnete do fyzického stříbra investovat, ujistěte se však, jak je to to s DPH. K ceně stříbrných slitků a mincí se připočítává DPH a v případě, že je nakupujete jako fyzická osoba neplátce DPH, tak to není z pohledu ukládání peněz výhodné. Osobně bych raději doporučil využít v případě investic do stříbra některý z investičních fondů ( typu ETF), které do stříbra investují a hodnota jejich akcií cenu stříbra kopíruje. Investice do těchto fondů jsou z pohledu investování velmi pohodlné a tyto fondy Vám prodají banky či obchodníci s cennými papíry za minimální poplatky. Nákup bytu jako investice je samozřejmě jeden ze způsob uložení peněz minimálně pokud chceme majetek ochránit proti inflaci. Mělo by se však jednat vždy o investici dlouhodbou. Záleží na kvalitě nemovitosti, místě a schopnosti ji pronajmout tak, aby generovala potřebný výnos. Dlouhodobě se výnosy z pronájmu pohybují mězi 4 - 6% ročně. S pozdravem VS