Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Ostatní investice
Vážený pane inženýre, ráda bych znala Váš názor na společnost weeNEX X AG, která spouští (za údajně velmi výhodných podmínek - za 1000 Euro dostaneme 100 tisíc Coinů plus 50% a zhodnocení do roka má být údajně 100%) předprodej nové kryptoměny wee ICOToken. Zní to velmi slibně, tato spol. je prý dceřinou společností Swiss Fintec Invest, která je kotovaná na burze a kryptoměna poběží na síti Ethereum. Děkuji za Váš odborný názor. Zní to až příliš slibně a trochu se bojím.
Zuzana Smejkalová
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Zuzano,


pravdou je, že na kryptoměnách lidé hodně vydělali ale i také opravdu drasticky prodělali. Zmíněnou společnost neznám ale vždy když o takových příslibech slyším, tak si vzpomenu na  staré přísloví o tom ptáčkovi, kterého lapají. Buďte prosím velmi velmi opatrná. 


S pozdravem V.SvobodaOstatní investice
Dobry den,
rada bych Vas požádala o radu.

Od roku 2011 investuji do produktu Konto života plus od firmy Cornhill Manamgement. Zpočátku vykazovalo mé portfolio vysokou výkonnost (např. v roce 2015 dosahovala až k 18 %), od roku 2016 ale klesá a k 1.1.2018 jsem byla v mínusu 21 %. Nyní se to pomalu zvedá (už "jen" mínus 19 %). Nicméně k fondům, kam společnost investuje, se nedá téměř nic najít. Momentálně mám většinu prostředků zde: LUXIF SCA SICAV SIF Amathus Conservative Portfolio/LUXIF SCA SICAV SIF Amathus Balanced Growth.
Můj poradce mi radí, abych vydržela, že to půjde zase nahoru (smlouvu mám na dalších 13 let). Ale mám z toho obavy. V podmínkách je také výstupní poplatek za předčasné ukončení, nyní by to bylo 5 % z celkové hodnoty nasmlouvané investice. Ráda bych tratila co nejméně... Co si o tom myslíte Vy?
Mockrát děkuji za Váš odborný názor. - otázka upravena poradcem
Martina K.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Martino,


společnost a produkt o kterém píšete osobně neznám. To, co jsem si přečetl na internetu (doporučuji si zde vyhledat maximum informací ) mě ale vůbec  neuspokojilo.

Výnosnost v jednotlivých letech,  o, které píšete a jsou-li informace pravdivé, moje obavy, že se jedná o velmi "nestandardní produkt" spíše potvrzuje. Rovněž výstupní poplatek ve výši jak uvádíte považuji  za velmi, velmi  vysoký. Já se obdobným produktům osobně vyhýbám. VS   

Ostatní investice
Dobrý den, pane Svobodo,
momentálně mám z dědictví k dispozici volnou částku 2.000.000,-Kč, chci jí využít jako 'startovné' do života pro děti, předpokládám investici na dobu max.10 let. Jaký typ investice, popř rozložení investic by jste mi doporučil? Předem děkuji za odpověď.
- otázka upravena poradcem
Gabriela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Gabrielo,

uváděná částka je již vysoká a já bych doporučil oddělení prémiového či privátního bankovnictví u některé z bank v ČR.

Investice bych rozložil tak že 15-20% bych investoval do akciového fondu, malou část z toho do ETF na zlato  a zbytek konzervativně - tedy kombinace termínovaného vkladu a  dluhopisových fondů. Vyhnul bych se pokušení závratně zbohatnout spekulacemi s měnami, deriváty,  investičními certifikáty atd. S pozdravem V.Svoboda

Ostatní investice
Dobrý den pane inženýry, čtu celou Vaši diskuzi s radami, a smekám. Rád bych se chtěl poradit od zkušeného, jelikož pracuji a ještě dodělávám rok magisterský titul, je mi 26let, budoucnost doufam před sebou ještě tak bych chtěl někam investovat a nechat zhodnotit naspořené peníze. Této oblasti nerozumím abych se přiznal, chci v osobním volnu si dostudovat veškeré investice a vše kolem, co která obnáší. Bohužel spořící účty jsou bohužel pro smích.. Teď přemýšlím nad stavebním spořením. Chtěl bych co nejlépe vytěžit maximum, pokud možno s minimalizací rizika, nějaké jsem schopný podstoupit, ale chci mít jistotu, že nepůjdu do červených čísel. nebo aspoň výnos pokryje inflaci. Je lepší pravidelně spořit s menšími částkami nebo rovnou vložit do něčeho velkou částku. K dispozici mám nyní 150tis, kam by jste je doporučil investovat? Chtěl bych investovat na dobu 2-5let, z důvodu, že mám relativně nízky věk, a možná budu uvažovat nad vlastním bydlením a hypotékou. Děkuji
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Martine,

 

v  současné době, kdy jsou úrokové sazby téměř na nule a pomalu se pohybují k záporu mi nepřijde stavební spořeníjako špatná alternativa. To pro pravidelné ukládání menších částek. Navíc, výslednou sumu lze využít na investici do bydlení.  Jinak pořád zastávám názor dlouhodbě pravidelně investovat do akciového fondu.

Pokud skutečně plánujete během 2-5 let pořizovat byt, tak bych zmíněnou částku zřejmě investoval  velmi opatrně a to do termínovaného vkladu, případně fondu podnikových dluhopisů. Příliš nezískáte ale na druhé straně budete mít peníze k dispozici pro okamžité rozhodnutí a i to má svoji hodnotu.  S upřímným pozdravem  VS

Ostatní investice
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor na investování do investičních certifikátů. Je mi 45 let, jsem spíše konzervativní investor, své veškeré úspory mám uložené v "garantovaných" produktech jako je penzijní spoření, stavební spoření nebo termínovaný vklad. Výnosy jsou však velmi velmi bídné. Co tedy zkusit něco nového - garantovaný certifikát, částečně garantovaný certifikát? Mohu spořit buďto pravidelně, nebo vložit jednorázovou částku ca 100.000 Kč. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Jano,

 

investiční certifikáty jsou  investiční produkty pro zkušenější investory.

Je potřeba jim dobře rozumět  a zvážit i rizika.

Informce si lze nmalézt na internetu i v odborné literatiře. Pokud produktu nerozumíte, potom neinvestujte.

S pozdravem

 

V.S.

Ostatní investice
Jak hodnotíte investice do půjček prostřednictvím P2P portálů, jako např. Bankerat.cz nebo Intereson.cz?
Jiří
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Jiří,

 

nejsem si jist, zda-li zde nění porušován Zákon o bankách. To by měla posoudit ČNB. Proto bych do toho nešel. V každém případě je obezřetnost na místě.

 

S pozdravem  VS

Ostatní investice
Dobrý den,
můžete mi poradit, zda je výhodné investovat volné finanční prostředky v řádu 100 tis. na P2P portálech, např. Bankerat.cz, Intereson.cz
Děkuji - otázka upravena poradcem
Jiří
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Jiří,

 

já osobně bych do toho nešel jak s velkými tak ani s malými penězi.

 

S pozdravem VS

Ostatní investice
Dobrý den, nedávno jsem psala dotaz ohledně investování 3000, Kč do fondů, které jsem v dotazu uváděla. Chci se ale ještě zeptat na toto: každý měsíc máme rezervu, kterou můžeme ukládat. 3000,. jsem myslela právě do fondů a 22000 ukládáme na účet, kde je úrok ale jen 1%.. Myslíte si, že je dobré investovat dlouhodobě jen zmiňovaných 3000,, nebo raději více. Těch zbylých 22000 se prakticky vůbec nezhodnocuje. Stavební spoření, penzijní připojištění a životní pojištění oba máme.
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Jano, ano čím více pravidelně a delší dobu investujete,

tím je to lepší pro výsledný efekt.

Protože úrokové sazby jsou dnes téměř na nule ( v některých zemích dokonce i záporné), tak spořící účty příliš nenesou. Vytváří Vám ale rezevu pro případ, že se naskytne dobrá investiční příležitost, nebo  že se sazby začnou zvedat. Pokud ale víte, že v tuto chvíli tyto peníze (či jejich část) nepotřebujete, zvažte pravidelnou investici zvýšit. To je správná úvaha na Vaší straně. Mějte se pěkně a jsem s pozdravem V.Svoboda

Ostatní investice
Mam volnych 1,5 mil. Kam je podle vas investovat? Nemam rada velke riziko a urcite je nebudu min. 3 roky potrebovat. Nyni je mam na spor. ucte, ale uroky jsou opravdu mizive.... - otázka upravena poradcem
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Aleno,

 

nemáte-li ráda velké riziko tak se nabízí kombinace spořícího účtu a dobrého  fondu podnikových dluhopisů, asi tak v poměru 3 ku 1.

Pravdou ale je, že ten výnos bude relativně nízký. Takový je dnešní svět. I malé výnosy jsou obvykle zaplaceny nějakým rizikem, dnes vyšším nežli dříve.Na druhou stranu máme nízkou inflaci a tak i peníze na spořícím účtu se příliš neznehodnoují  S pozdravem V.S.

Ostatní investice
Jak mám nejlépe investovat částku 2000000 kc. Podmínkou je v přípde potřeby přístup k penězum.
Miroslav Šípal
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Miroslave,

 

moc informací jste k Vašemu případu neposlal. Pokud jde o likviditu, tak obchodovatelné akcie, dluhopisy, některé fodny, spořící účty  poskytuji velmi krátkodobou likviditu - do jednoho týden. Nicméně riziko je vždy velmi rozílné. Toto je potřeba si ujasnit.

 

S pozdravem

 

V.Svoboda

Ostatní investice
Dobrý den pane ing. Svobodo. Poraďte mi prosím Vás, jak a kam mám uložit 8 mil. Kč. Rádoby finačním poradcům na volné noze já nevěřím a v bance mi pořád vnucují nabídky se vstupními poplatky. Mám peníze v bance a mám jim ještě za to platit? To se mi nechce. Před nedávnem jste mi poradil s investicí 2 mil., mám je v pojišťovně jako mimořádný vklad a probíhá vše jak má.
Děkuji Vám za ochotu.
Tomáš. - otázka upravena poradcem
Tomáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Tomáši,

 

chápu Vás vztah k poplatkům, jsme na tom stejně. Nějaké poplatky zaplatit asi budete muset ale minimalizujte je. Tu Vaši další investici rozhodně rozložte - korporátní  smenka, podnikový dluhopis, státní spořící dluhopisy až bude další emise, termínovaný vklad, fond korporátních dluhopisů, vhodný investiční certifikát. Pokud chcete poradit více, požádejte redakci o kontakt na mě.

S pozdravem V.Svoboda 

Ostatní investice
Dobrý den,
prosím o radu. Jak nejlépe zhodnotit 500 000,- Kč pro dnes 12-tiletého syna? Předpokládám, že cca 6 - 10 let můžou "ležet". Uvažovala jsem nad Moravským peněžním ústavem, ale pořád si nejsem jistá. Díky moc za radu. - otázka upravena poradcem
Světlana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, asi bych investici  rozdělil  do více produktů  a bank - do 2-3.

Spořící účty, fond podnikových dluhopisů.

 

S poztdravem  

VS

Ostatní investice
Dobrý den,

jaký je Váš názor na investici ve výši cca 200.000 Kč do certifikátů s bonusem. Je to vhodný nástroj pro investora začátečníka? Můžete mi říct něco bližšího o certifikátech s bonusem, jaké v nich vidíte výhody a nevýhody?
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Martina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Martino,

 

co je to bonusový certifikát, naleznete na webu přes vyhledávač. Mě se např. líbí tento link :http://byznys.ihned.cz/c1-26202820-bonus-certifikat  , který poskytuje velmi dobré vysvětlení. Jedná se v podstatě o dluhopis a záleží velmi na tom, kdo je emitentem, tedy  aby dostál  závazku vyplývající z podmínek bon.certifikátu a na konci jeho životnosti vyplatil investorovi to, na co má nárok. Dále záleží na pravděpodobnosti  prolomení  tzv.bariéry, kdy investor přichází o bonus. Myslím si, že certifikáty nejsou pro začátečníky.

 

S pozdravem

V.S.

Ostatní investice
Dobrý den, nepotřebuji tentokrát poradit, ale zajímá mě Váš názor: Obchodování na burze chápu jako umění se zorientovat, správně se se znalostí rozhodovat i riskovat. Ve chvíli, kdy na burzovní trh vstupuje počátačový operační systém pana Janečka založený na matematických výpočtech, ztrácí podle mého "hra" lidí na burze svůj smysl. Stroj, který soupeří s člověkem? Stroj plíživě vyhrává a burzovní hráči tedy plíživě chudnou. Řekla bych, že to časem burzu položí. Je podle Vás podnikání pana Janečka morální?
Markéta S.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobr den paní Markéto, 

je to zajímavý dotaz a není lehké na něj odpovědět.

Kapitálový trh je místem, kam si chodí firmy pro kapital. Ti co mají zajímavý podnikatelský nápad, zajimavý produkt či patent mohou založit firmu a přesvědčit investory a jít si tak pro akciový kapital na burzu. To funguje dobře po vice jak sto let ve vyspělém světě. V USA, Kanadě, v zemích  západní Evropy, v Japonsku  dalších zemích. Alternativou pro kapitálový trh je bankovní financování, rodina a přátelé.  Dobře fungující kapitálový trh je zároveň místem, kde se velmi efektivně alokuje capital – tedy dostává od těch, kteří jej zrovana mají  ( privátní investoři, firmy a instituce) směrem k těm,  kteří jej nejlépe dokážou využít a zhodnotit ( vytvořit nové trhy, výrobky, nova pracovní místa a nový kapitál). Takovým efektivním alokátorem není stat  ani sebemoudřejší politik. Dokonce ani banky nedokážou funkci dobře fungujícího kapitálopvého trhu zastoupit.  Myslím, že jsem někde slyšel, že kdyby byl Bill Gates, když vymyslel operační system MS DOS  jako základ personálního počítače, před vice jak třiceti lety spoléhal na moudrý stat nebo bankovní finacování, nemuseli  bychom  se  PC a intenetu vůbec dočkat. Podobně by to bylo s Google, Yahoo, Facebookem a dalšími užitečnými či méně užitečnými výrobky a službami.  Domnívám se, že dobře fungující a kultivovaný kapitálový trh jde s rukou v ruce s rozvojem demokracie, s prosperujícími občany, silnou střední třídou. A jako každý trh, tak se na něj mezi kupujíc a prodávající, kteří mají dlouhodobé ekonomické zájmy  dostávají i spekulanti. Tedy “hráči”, kteří se snaží krátkodobě spekulovat na růst nebo pokles akcií, odvětví či celých regionů. Hledají správné informace, studují do hloubky různé ekonomické jevy a téměž vždy  podstupují velké riziko aby si zasloužili svůj zisk. Pomáhají tak kapitálovým trům k jejich vyšší a efektivnější funkčnosti a k jejímu dalšímu vývoji.  Samozřejmě mohou a někdy to i dělají,  informace  či svoje postavení zneužívat a je věcí burzovních pracovníků a dozoru nad kapitálovým trhem takovému nesprávnému konání čelit, případně je trestat  a systémy zdokonalovat. Dnešní burzy jsou v podstatě výkonné počítačové systémy, které se neustále zdokonalují a to i díky poměřování sil s jinými počítačovými systémy, které používají obchodníci či investoři. Pokud  je to v souladu s dohodnutými pravidly, tak na tom není nic špatného

Pana Janečka osobně neznám ale nemyslím, že to co dělá , dělá proti zájmům obchodních systemů na kterých působí a tudíž, že dělá něco zásádně špatného.  Orgánizátoři burz na vyspělích trzích mají ve svých službách spousty velice schopných matematiků, analyticků a programátorů.  Poměrně složité počítačové algoritmy, pomoci kterých investor provádí obrovské množství obchodů a vytváří zisk skládáním mikrosokopických zisků z těch, které jsou úspěšné, však čelí i riziku, že alghoritmus přestane být funkční.  Nikde  není psáno, že se jim musí dařit vždy a za všech podmínek trefit namodelovaný trend či odhalit  tržní naomálii. Obvykle se okno takové příležitosti časem zavře a stejně úspěšný investor může prodělat.

 

S pozdravem VS

Ostatní investice
Dobrý den mám možnost investovat větší částku financí v cizí měně v Čechách nejlépe 3-5 let výnos kam by jste mi nejlépe poradil investovat Děkuji jedná se o libry
Věra
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Věro, nemyslím si, že je moudré si půjčit britské libry (GBP), přeměnit je na koruny a investovat v CZK a poté po nějaké době vše včetně výnosu opět směnit do liber a například půjčku vrátit aniž si tzv. zajistíte kurzové riziko. Česká koruna proti britské libře za posledních 12 měsíců oslabila o 5,4% a pokud by Vaše investice v české měně vynesla 5,4 % čistý roční výnos, tak po směnění do liber nevyděláte vůbec nic. Doporučuji se poradit ve vaší bance o možnostech ošetření kolísání měny (měnového rizika). Vše ostatní jsou spekulace a to nedoporučuji. S pozdravem V.S.
Ostatní investice
Dobrý den, chtěla bych investovat svých 500 000 korun s nějakým středním rizikem a investičním horizontem 5 let. Co byste mi, prosím, v současné době doporučil?
Dagmar
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Dagmaro, od léta jsme svědky dosti bouřlivého vývoje na finančních trzích,který je způsoben ztrátou důvěry v zěmě jižní části Evropy. Tato situace může přetrvávat nějakou dobu a proto bych se držel více zpátky. 80% Vaší částky bych dal na roční či dvouletý vklad u některé z bank, která nabízí solidní úrok. Zbytek, tedy 100 tis. kč bych investovla se středním rizikem - nejlépe do některého z balancovaných fondů (dluhopisy, akcie, komodity), který je zajištěn do české koruny, má slušného zprávce a historii. Pokusil bych se minimalizovat vstupní poplatky aby již od začátku nebyla tato investice handicapována. Takto koncipované miniportfolio - tj. termínovaný vklad plus jeden či dva balancované fondy - by mohl vynést ročně 0-5% ročně. Samozřejmě lze na trhu zřejmě nalézt i jistější investici v podobě pětiletého termínového vkladu s jistým výnosem bez nebezpečí ztráty. I tuto varinatu bych zvážil. S pozravem VS
Ostatní investice
Dobrý den pane Svobodo, žiji již několik let v Anglii, ušetřil jsem nějaké peníze a ted hledám způsob, jak je nejlépe "rozmnožit". Rád bych Vás poprosil o nějakou radu. Na jakou instituci je nejlépe se obrátit, ať ve VB nebo v Česku při zhodnocení mých úspor? Popřípadě jakou byste mi doporučil. Díky moc za opověd
Mirek
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Mirku, pokud máte Vaše úspory v britských librách (GBP) a plánujete svoji budoucnost dlouhodobě v Velké Britanii, měl byste se poohlednout tam. Britské bankovnictví, i přes pohnuté časy v době poslední kroize, je stabilní a rozvinuté a s dlouhou tradicí. Všechny velké banky mají oddělení, které Vám nabídne investice do kvalitních fondů či jiných produktů. Můžete se pokusit na internetu vygooglovat některou z licencovaných firem nabízející profesionální investiční poradenství ( Independent Financial Advisors). Tito poradci jsou dosti profesionální a jsou vázání přísnými etickými pravidly. Nicméně doporučuji si tzv. terén pořádně ošahat a mluvit alespoň se 3 - 4 (včetně bank). Pokud se svými úsporami kvalifikujete do služeb typu privátního bankovnictví (Private Banking), tedy jsou alespoň 100 000 GPB a více , zkuste oddělení privátního bankovnictví britských bank. Obdobné je to pokud plánujte budoucnost v ČR s tím, že se porozlédnete na domácím trhu, kde jsou jistě naše domácí finanční instituce, případně kvalitní finanční poradci jistě zkušenější s prací pro klienty s domácí měnou, tedy českou korunou. Pokud chcete zbytek života strávit v ČR, myslete prosím na to, že naše česká koruna proti libře vytrvale poslije a je moudré úspory či jejich část ukládat v domácí měně. Libra za posledních deset let ztratila vůči české koruně 50 % svojí hodnoty, za 5 let je to ztráta 33 % a od začátku letošního roku libra proti koruně oslabila skoro o pět procent. S pozdravem VS
Ostatní investice
Dobrý den, máme tři byty, z nichž dva pronajímáme, garáž a chatu. Ve stavebním spoření 770.000, v penzijním připojištění 313.000 v životním a investičním pojištění 562.000, v různých typech fondů ( z více než 60% akciových, zbytek méně rizikových) 450.000, na spořících a běžných účtech 465.000 a v termínovaných vkladech 1.060.000. Nemáme žádné půjčky ani jiné závazky. Vzhledem k tomu, že několik termínovaných vkladů bude brzo končit, uvažovali jsme, jak dále ušetřené peníze investovat. Končící termínované vklady (562.000) již nebudeme znovu zakládat ve stejném rozsahu, protože úrok v družstevní záložně již není tak atraktivní, jako v době založení. Poraďte, prosím, co s uvedenou částkou. Do většího investování do akciových fondů se nám již nechce a investice do jiných typů fondů (smíšené, o dluhopisových a peněžního trhu ani nemluvě) nám nezaručí dostatečný výnos, jestliže míra bezrizikové výnosnosti je 3,4% p.a. Přemýšleli jsme také o nemovitostních fondech. Předem Vám děkuji, Tom.
Tom
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Tome, co kdyby jste se podíval na nějaký zajímavý investiční certifikát? Realitní fond může vyprodukovat slušný výnos, díky nedávnému poklesu cen nemovitostí. Nicméně, tato investice je ale sppojena s dosti vysokým rizikem. Totéž platí i okomoditních fondech, které ve Vašem majetku rovněž chybí. S pozdravem V.S.
Ostatní investice
Dobrý den, chtěla bych investovat 100.000 Kč a pravidelně spořit, uvažuji peníze investovat se společností E&S We create values. Mohl by jste mi říci Váš názor na tuto společnost. Děkuji
marcela k
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, omlouvám se ale tuto společnost osoně neznám. Zkuste si zjistit, zda-li má tato společnost potřebnou licenci od ČNB. Tím je potřeba vždy začít ? Potom doporučuji získat reference od pár klientů. Rovněž prohledat web není úplně od věci. S pozdravem V.
Ostatní investice
Dobry den, da se investovat take do neceho jineho nez notoricky znamych fondu s temer neznatelnym vynosem. Existuje nejaky trh kde by podnikatele napriklad shaneli investory do svych projektu, pomoc vybaveni dilny, vyhodny nakup, spolufinancovani atd. Tam by mohl byt konecne zajimavy vynos i kdyz s velkym rizikem. Dale jak financovat z prumerneho platu splatku hypoteky v Praze 2kk a nakup automobilu cca 300 tisic. Nemozne ze? Dekuji a zdravim J.
Dzony
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Džony, nabídka fondů s rúzným zaměřením včetně exotických je u nás dost široká. Řada z nich - například na Rusko, Turecko, Indonesii - vydělala v minulém období svým investorům zisky v desítkách procent. Pravdou však zůstává, že jsou spojeny s vysokým rizikem kolísáním ceny a tudíž s nebezpečím prodělku. Nabídka je tedy taková, že o adrenalin není určitě na kapitálových trzích nouze. Co se týká jiných - spíše přímých investic či investic mimo veřejné trhy (private equity, venture capital), tak lze takové společnosti a společenství lidí nalézt a to i přes internet. Pravdou ale je, že tyto příležitosti jsou otevřeny obvykle pro větší investory, kteří disponují částkami v milionech korun. K poslední části otázky jen dodávám, že klobouk dolů , pokud se to někomu dlouhodobě daří.
Ostatní investice
Dobrý den, je mi 36 let, mám dvě děti 6 a 9 let... Řekněme, že bych mohl mít volných cca 3000 měsíčně... Co byste doporučoval s těmito penězi udělat - chtěl bych zajistit peníze na případná studia dětem, něco také na důchod... Je lepší investovat do nějakého fondu, nebo např. investiční životní pojištění, nebo něco jiného? Děkuji za odpověď.
Roman
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, nevím jaká další aktiva, úspory máte. Pravidelné investování - i kombinace například stavebního spoření s investicemi do fondů bude výnosnější nežli investiční životní pojištění. Nicméně životní pojistka pro případ fatální událostí je důležitá a ve vztahu k dětem by měla být vzata v úvahu. Doporučil bych se poradit s odborníkem a probrat detaily.
Ostatní investice
Dobrý den, co si myslíte o investování do investičních koberců. Pořídil by jste si Vy sám takový koberec? Předem Vám děkuji za odpověď.
tom1_1
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Přeji dobrý večer, se vzácnými koberci je to podobně jako s uměním. Je to svého druhu investice ale má mnoho úskalí. Protože neexistuje dostatečně velký a regulovaný veřejný trh ( jako v případě cenných papírů), tak nikdy nemáte jistotu, zda-li kupujete to správné zboží a za správnou cenu. A stejně tak, pokd budete chtít koberec prodat, budete nejspíš muset hledat kupce a je otázkou, zda-li takového naleznete. A pokud ano, zda-li zaplatí poždadovanou cenu. Spíše nežli ukládat majetek do koberců, bych dopuručil je nakupovat pro potěšení duše a oka. S přáním všeho dobrého VS