Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Termínované vklady
Dobrý den, mám k dispozici cca 500000,-Kč. Uvažuji o jejich uložení na tříletý až pětiletý termínovaný vklad u J&T banky. Je to podle vás vhodná banka i způsob uložení?
Děkuji. - otázka upravena poradcem
Lenka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


musím se zde přiznat, že jsem zaměstnán v J&T bance  a proto ve své odpovědi musím z důvodu možného konfliktu zájmů zůstat zdrženlivý.

Obecně bych chtěl  říct, že částka půl milionu Korun spadá do limitu pojištění vkladů a banky působící v ČR jsou v tomto systému ze zákona pojištěny.

Co se týká délky termínovaného vkladu, já osobně bych raději volil kratší (např 12 nebo 15, 18  měsíců) s tím, že bych vždy zvážil opakování - tedy tzv. prolongaci vkladu. Důvodem je skutečnost, že spíše se v budoucnosti očekává růst úrokových sazeb  a tímto způsobem si můžete , v případě, že sazby porostou, zajistit vyšší zhodnocení Vašich peněz než, když si vklad zafixujete rovnou na  3 nebo 5 let.


Se srdečným pozdravem V.Svoboda     

Termínované vklady
Dobrý den. Velice rád bych se vás zeptal na váš názor ohledně investování finančních prostředků ( 500000) u Ruské Banky- Sberbank. Nabízení investování v produktu ( progresivní výnos). Je to dobrá investice? Děkuji za odpověď
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Martine,

 

proti Sberbank nic nemám. Produkt o kterém píšte je v podstatě jednoroční termínaovaný vklad s ne přiliš atraktivním ročním úrokovýmn výnosem. Velkou výhodou vkladu je určitá flexibilita, s kterou se můžete k penězům dostat  v případě naléhavé potřeby  a nemusíte tedy dodržet fixaci na jeden rok.

Já bych částku rozdělil.  Půlku bych dal do Sberbank (asi k tomu máte nějaký důvod) a pro druhou půlku bych hledal v jiné bance lepší výnos. A to i za cenu, že budou peníze sklutečně nedostupné po dobu jednoho roku.

 

S pozdravem  

 

VS

Termínované vklady
Dobrý den, uložila jsem jeden menší obnos na spořící účet a druhý coby termínovaný vklad do Fio banky. Chtěla bych se zeptat, zda jsou banky v případě krachu pojištěny, nebo zda nesu riziko, že bych o vložené částky mohla přijít. Děkuji.
Eva
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Evo,

 

vklady v bankách v EU a tedy i v ČR jsou pojištěny ze zákona do výše ekvivalentu  100 000 EUR. Pokud tedy součet Vašich vkladů v jedné bance  je menší nežli tato částka v korunách, t.j. 2,7 mil.Kč, tak byste  v případě krachu banky  měla obdržet z Fondu pojištění vkladů svoje peníze zpátky. Zde je potřeba dodat, že je to za předpokladu, že nezkrachuje více bank naráz a ve fondu bude dostatek prostředků. Je ale velmi málo pravděpodobné, že by taková situace nastala v dohledné době.  Bankovní sektor je v  naší zemi poměrně zdravý.

 

S pozdravem  VS

Termínované vklady
Dobrý den, vybírám vhodný spořící účet nebo i termínovaný vklad a rozhoduji se mezi spořícím účtem u bank Zuno (2,5%), Air Bank (2,5%, TOP3 garance) a MSD-Metropolitní spořitelní družstvo, kde při mé výši vkladu (cca 600 tis.) na dva roky bych dostala 4,2%. Prosím, co byste mi poradil zvolit? Dá se v dnešní době nejrůznějším spořitelním družstvům a záložnám věřit?? Děkuji za odpověď!
Lucie
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Lucie, Vaše otázka směřuje správným směrem. Před tím, než někomu svěříme peníze, tak je správné ptát se po důvěryhodnosti - banky, spořitelního družstva, stavební spořitelny atd. atd. Pravdou však je, že unás v ČR (jakož i v celé EU) je uzákoněno tzv. pojištění vkladů. Váše vklady u každého bankovního ústavu, spořitelního družstva a stavební spořitelny jsou pojištěny do výše ekvivalentu 100 000 EUR. Pokud se tedy s některou z výše uvedených institucí něco stane a nebude schopna dostát svým závazkům tak obdržíte náhradu za Váš vklad od Fondu pojištění vkladů. (www.fpv.cz) až do výše cca. 2,5 mil. Kč. S pozdravem VS