Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Diamanty a drahé kameny
Dobrý den, co si myslíte o investicích do diamantů? Je to v současné době vhodné, nebo je lepší investovat do zlata a stříbra? Děkuji předem za opdověď.
mufka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, investice do drahých kamenů ale i šperků a umění patří k metodám, jak svůj majetek dlouhodobě ochránit proti inflaci, přičemž dlouhodobost je důležitým kriteriem. Ukládat takto 10-20% svého majetku dává smysl. Má to však i některá úskalí. Musíte mít jistotu, že to co kupujete je pravé. Druhým důležitým faktorem je stanovení správné ceny. To například u drahých kamenů ale i u umění může být problém, protože nelze jednoduše vstoupit na burzovní stránky doma v ČR a v zahraničí a ceny zjistit a porovnat. Je nezbytné potom spoléhat na serioznost firmy, která vám toto aktivum prodá a to nemusí vždy být dobrá metoda. Třetím důležitým faktorem je tzv.likvidita, neboli schopnost např. diamanty prodat, když to naléhavě potřebujete. Není to jak v případě cenných papírů, že je prodáte kdykoliv za stanovenou cenu na burze. U diamantů (a uměleckých předmětů to platí dvojnásob) musíte obvykle nalézt kupce a ten musí být ochoten zaplatit požadovanou cenu. Ta může být klidně i o 10-20% nižší, nežli je cena prodejní. Čtvrtým a často opomíjeným faktorem je skutečnost, že jak drahé kameny tak i umění, je nutno bezpečně po nákupu uložit, tedy skladovat. Tato služba rovněž obvykle něco stojí a ne všechny finanční ústavy ji nabízí. U zlata stříbra je to poněkud lepší, neboť je lze koupit ve fyzické podobě v bance, za předem stanovenou nákupní cenu a nebo lze nákup zrealizovat formou investičních instrumentů obchodovaných na veřejných trzích (burzách). Cena těchto fondů nebo certifikátů je na cenu např. zlata přímo navázána. Nákup je možný již v řádu tisíců korun a zprostředkuje je banka či obchodník s cennými papíry za provizi, která je v rozmezí např 0,5% - 1,5% z objemu obchodu.