Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Životní pojištění
Vážený pane Svobodo,
od roku 2014mám uzavřeno investiční životní pojištění Rytmus, pojištěno pro případ úmrtí a současně investování do fondu Dluhopisový fond Jistota, přičemž mi zaměstnavatel ukládá roční částku 8 tis. Kč. Ukončení smlouvy v roce 2032,kdy dovrším 65 let. Zaměstnavatel tedy doposud vložil 32 tis. Kč, stav k 31.12.2017 vykazuje výši 8 832 Kč. Za 4 roky jsem v mínusu cca 23 tis. Jedná se o investici do nevýdělečného fondu anebo úhrady za vysoké poplatky? Má tedy smysl pokračovat v ukládat do tohoto fondu dlouhodobě a očekávat návratnost alespoň investovaných peněz? Pokud ne, jakou změnu by jste mi poradil, aby mě nestála další poplatky. Peníze jsem neměla v úmyslu vybírat, ale "spořit" k důchodu, jinou formu nám zaměstnavatel bohužel neumožnil. Samozřejmě mám uzavřeno také penzijní poj. a stavební spoření.Předem Vám děkuji za Vaši odpověď. - otázka upravena poradcem
Monika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

jak jsme mnohokrát psal, investice do životního pojištění nepatří mezi nejlepší.

Nicméně Vaše "ztráta" může s vysokou pravděpodobností vyplývat z úhrady  počátečních poplatků. Asi bych za této situace pojištění nerušil, časem by se ztráta měla umazávat.  Doporučuji se ale poradit s někým, kdo u vás pojištění zastřešuje.


S pozdravem


V.Svoboda 

Životní pojištění
Dobrý den,
syn si založil investiční živ. pojištění od Uniqy před půl rokem čistě jen na spoření na částku 3000 Kč měsíčně, a teď by to chtěl trvale snížit na 500 kč měsíčně. Je to možné? a jak je to s těmi počátečními poplatky, nebudou se mu odečítat celé z té původní sumy? Děkuji za odpověď.
Manuela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

o snížení se lze domluvit s pojišťovnou. Nicméně poplatky , jak se domnívám, již byly zaplaceny a proto také tento produkt není vhodný na spoření. Domluvte se s pojišťovnou ať Vám poskytnou více informací.


S pozdravem VS  


Životní pojištění
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat:

nechala jsem se zlákat a udělala jsem si měsíční spoření přes pojistku 2000,00 - životní pojištění NN SMART.
Ale za dva roky jsem tam vložila 48000,-- a když kouknu na internet, kde můžu spravovat pojistku,
je tam pouze necelých 20000,--.

rozložení investic do finančních fondů:
fond Světových trendů 50%
fond českých akcií 25%
fond světových akcii 2 25%

Já vím, že spoření přes pojistku je blbost , ale ož jsem to udělala, tak prosím poradte jestli ji mám zrušit, když jsou tam tak velké poplatky nebo co mám dělat.

Dík
Monika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


zřejmě se jedná o dlouhodobé  životní pojištění spojené s investicemi do akciových fondů.

Je pravdou, že to není nejvhodnější  způsob spoření. Nicméně mi přijde , že když jste již zaplatila tak vysoké poplatky, tak bych vytrval a spíše bych sledoval výkonnost jednotlivých fondů. Můžete po čase snížit investovanou částku a investovat i jinde. Při posuzování je důležité vědět i jaká je pojistná stránky Vaší smlouvy. Chce to asi komplexnější posouzení. S pozdravem V.S    

Životní pojištění
Dobrý den.
27 leté studující dceři(skončilo ji pojištění Dynamik) jsem uzavřela u ČP životní pojištění Můj život na 10 let s částkou 1000 měsíčně(z toho pojistné na úraz Kč 269) Výhody-doba nezbytného léčení úrazu 300 Kč/den, hospitalizace úrazu 200/den, trvalé následky úrazu až 200000.Část peněz bude investována během spoření cpinvestem do Vyváženého fondu fondů.Konceptem modelace život.pojištění by dcera po 10 letech měla naspořeno cca 95000. ALE: fond není nejrizikovější, přesto se může stát, že z těch peněz moc neuvidíme-invest.riziko nese poplatník. Taky přemýšlím, co s pojistkou třeba udělá přechod na euro...Nemám představu,o kolik peněz může člověk přijít při investování do ne konzervativních a ne nejrizikovějšíchfondů. Je pro mne nepřijatelné třeba skončit na 50000. Poradil byste mi prosím? Máte nějaké zkušenosti s produktem Můj život?
Děkuji a přeji Vám hezký den.
Květa - otázka upravena poradcem
Květa
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Květo,

omlouvám se za opožděnou odpověď. Ve  Vašem dotazu je otázek hned několik a zřejmě se mi nepodaří odpovědět vše dle Vašich představ.

Přechodu na euro bych se asi příliš neobával. Je totiž otázkou, zda k němu vůbec dojde a v případě, že ano, tak se veškeré produkty přepočtou aktuálním kurzem.

Investice do fondů nesou sebou vždy určité riziko. Fondy fondů obvykle jsou velmi diverzifikované ale na druhou stranu je výnos obvykle nižší, nežli napříkjlad u čistě akciových fondů. Vždy je to něco za něco. Pokud se ve světě investování chceme vyhnout úplně riziku částečné ztráty, nezbývá než   peníze ukládat u dobrých bank či do státních dluhopisů, i když ani zde se riziku nelze zcela vyhnout. Navíc výnosy v těchtoi kategoriích investic budou velmi nízké a to zřejmě i v nejbližším období. Asi bych ve Vašem případě doporučil něco investovat do fondů , něco na spořící účet, stavební spoření a životní připojištění. Prostě riziko rozložit.  S produktem, na který se ptáte nemám bohužel zkušenost.  

 

S pozdravem

 

V.Svoboda

Životní pojištění
Dobrý den, uz 12 let mam ŽP u ING, je mi 35 let a jdu na mateřskou, mám nějakou možnost dočasně zastavit platby nebo snížit? Platím cca 900 Kč, z toho 560 je na spoření. Děkuji moc
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

záleží na konkrétním produktu,  smlouvě a obchodních podmínkách. Musíte se přímo dotázat v ING, správně dnes v NN Životní pojišťovně..

 

S pozdravem VS 

Životní pojištění
Dobrý den,
zaměstnavatel mi nabídl příspěvek 2000 buď na důchodové připojištění či na životní pojištění. Je mi 35 let, žiji s přítelem, nemám žádné finanční závazky a ráda bych tento příspěvek využila spíše jako možnost spoření. Kterou vyriantu byste mi doporučil? Děkuji - otázka upravena poradcem
Jana Železná
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

já bych se rozhodl pro životní pojištění.

S pozdravem VS

 

Životní pojištění
Dobrý den
Pojišťovna mi poslala výpověď tří z pěti druhů pojištění, případ trvalých následků úrazu, tělesného poškození úrazem a pracovní neschopnosti.
Vypovídá ke konci pojist.období v souladu s ustanovením § 22 odst. 1 zákona č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě.
Ostatní druhy pojišt. zůstávají nadále v platnosti ve stejné výši pojistného.
Prosím o radu.
jestli dobře rozumím výše uvedenému zákonu, když se odvolám, a nebudu souhlasit s výpovědí... pojištovna musí uznat pojistnou smlouvu v původní uzavřené podobě?
Třikrát jsem uplatňoval plnění.
Děkuji - otázka upravena poradcem
Jara
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám se ale není zcela jasné, na co se ptáte.Zřejmě by ale bylo lepší, řešit tento problém
s právníky.

 

S pozdravem

 

V.S.

Životní pojištění
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o odbornou radu, uvažujeme o spoření pro děti, měsíční vklad 1000 Kč, délka spoření 25 let. Syn má cca 4,5 roku uzavřené ŽP Sluníčko, 100% konzervativní program, měsíčně platíme cca 1150, - Kč (z toho cca 150,- Kč je úrazové pojištění), indexace se vztahuje také na spořící část nebo pouze jen na limity úrazového pojištění ? Fin.poradce doporučuje ukončit ŽP Sluníčko, ale nevybírat před sjednaným termínem výběru - tedy nejdříve v 18 letech a pravidelně investovat prostřednictvím společnosti Conseq - active invest vyvážený fond s postupným snižováním rizik, protože se obáváme vyššího rizika, tak bychom preferovali active invest konzervativní fond, je to dobrá volba v našem případě ? Jak v dnešní době nejlépe spořit dětem, s minimem rizika? Vztahuje se na investice v podílových fondech fond pojištění vkladů ? Fond pojištění vkladů se vztahuje také na životní pojištění ?Chceme rozumně vyřešit spoření pro syna (5 let) a dceru 6 měs. Děkuji za odpověď.
Blanka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Blanko,

 

zde jsou stručně moje odpovědi:

1) Indexace se obvykle vztahuje k životnímu pojištění, tedy k cílové částce. Zda se vztahuje i na úrazové pojištění  ( což může být pravděpodobné) se dozvíte, když zavoláte do pojišťovny na klientské centrum a tam Vám tuto otázku zodpoví.

2) Přechod do programu Consequ je vám zřejmě navrhován s cílem, aby vaše výnosy byly v delším, horizontu vyšší. Možná je přechod motivován novou provizí pro poradce. Nicméně  ukončením ŽP přijdete pravděpodobně ( záleží na smlouvě) o životní pojistku a zdravotní pojištění pro dítě, či si ji výrazně snížíte. To chcete  či to nahradíte jiným produktem ? Bude to ve finále výhodnější ? To by vám poradce měl zodpovědně říct.Zde bych si sehnal i další nezávislý názor. Já se přikláním spíše

k  tomu, že smlouvu o ŽP nevypovídám a snažím se do spoření do fondá dávat nějaké peníze navíc.

3. Na co se vztahu systém pojištění vkladů naleznete na http://www.fpv.cz/cs/co-je-pojisteno.html . Pojištěny jsou vklady fyzických osob u bank a družstevních záložen a stavební spoření  a naopak investice do cenných papírů, fondů, penzijní připojištění a životní a kapitálové pojištění  pojištěny nejsou.

S pozdravem

V.Svoboda   

Životní pojištění
Dobrý den, mám již přes dva roky založené IŽP Mercury od Allianz sjednané přes finančního poradce a vzhledem k tomu, že již tuto profesi nedělá a výběr hotovosti byl problém (vložila jsem mimořádný vklad) díky vzdálené pobočce, nabídli mi na pobočce Alllianz v místě mého bydliště stejné IŽP pouze s jiným názvem Rytmus..že prý se nic nemění, jde jen o název a výber bude pro mě jednodušší a bez problémů. Teď mi ale vrtá hlavou jestli jde opravdu jen o jiný název, nebo o úplně jinou smlouvu :/ čili mě čekalo jen další placení poplatků, které už jsem během uplynulých dvou let splatila a teď už mi finance postupně narůstaly..děkuji za odpověď.
Turková
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Turkovou,

 

pokud se jedná o zrušení jednoho IŽP a zahaájení jiného opravdu si zjistěte, zda je to pro Vás výhodné.Já tomu příliš nevěřím. Minimálně zaplatíte poplatky dvakrát - a ty jsou vysoké.

 

Omlouvám se za opožděnou odpověď, byl jseme několik týdnů v zahraničí.

 

S pozdravem

 

VS

Životní pojištění
Dobrý den
v nastávajících zmatcích o výběru naspořené částky na životním pojištění mi byla navrhnuta možnost stávající smlouvu zakonzervovat a uzavřít novou. Je mi 53 let a tak jsem si pojistila pracovní neschopnost od 29 dne, smrt pevná, úrazem, v autě, trvalé následky, hospitalizaci a pojistka se mi zvedla o 300 Kč, tj na 700, Kč Není to zbytečně moc? - otázka upravena poradcem
Nováková
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Nováková,

 

to nelze z údajů, které poskytujete lehce posoudit.Záleží, co máte navíc a je-li to to, co vše uvádíte ( i když bez cílových pojistných částek) , mám pocit, že by to mohlo odpovídat ceně, kterou platíte. Nicméně, doporučuji položit Vaši otázku přímo pojišťivně či konkurenci.

S přáním  všeho dobrého v roce 2015 !

 

V.Svoboda

Životní pojištění
Dobrý den,
od 1.1.2015 je v platností novela zákona o daních z příjmů - přesněji mi jde o dopady na daňovou uznatelnost příspěvku na životní pojištění. Mám u ČP založené pojištění ProfiŽivot, kam mi zaměstnavatel ročně přispívá necelé 4 000 Kč, před Vánoci na tento účet také vkládá vánoční prémie (cca 6-7 tisíc Kč), které si mohu vybrat - daňově to však neuplatňuji. V minulém týdnu mi přišel dopis právě o novele zákona s tím, že pokud po 1.1.2015 budu chtít udělat mimořádný výběr (což jsou prémie), bude se jednat o porušení podmínek daňové uznatelnosti. Moje otázka tedy zní - pokud daňově neuplatňuji, mohu nadále bez problému dělat mimořádné výběry?
Děkuji za Vaši odpověď - otázka upravena poradcem
Verča
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

myslím, že v tomto případě jde také o postoj samotné pojišťovny. Domnívám se, že máte pravdu ale prodiskutujte to s nimi.

 

S pozdravem

 

V.S.

Životní pojištění
Dobrý den přeji! Vzhledem k tomu, že je manžel živitel rodiny, má vysokou pojistku na smrt úrazem a ještě vyšší na případné (jen vážné) trvalé následky.V době, uzavření, byl zdráv. Po šesti letech se u manžela (60 let, VŠ) začínají projevovat první příznaky Alzheimerovy choroby, léčí se. Zajímá mne, zda musíme toto onemocnění nahlásit pojišťovně a zda by v budoucnu při úrazu mělo toto onemocnění vliv na výši pojistného plnění, případně pojistného.V pojišťovně se ptát nemohu. Za prvé jim nevěřím (užila jsem si své už u uzavírání pojistky, kdy tvrdili, že pojistku tak jak si to představuji nelze uzavřít. (Nakonec to samozřejmě šlo). Za druhé je na manželovu nemoc zatím nechci upozorňovat. Poradíte mi, prosím?
Šárka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Šárko,

 

rozumím naléhavosti a vážnosti Vašeho dotazu. Odpově´d byste měla nalézt ve smlouvě a obchodních podmínkách. Doporučil bych obdobný dotaz položit jiné pojišťovně,a popř. pojišťovacímu makléři, kterému důvěřujete. S pozdravem VS

Životní pojištění
Dobrý den, zajímalo by mě, zda se do zdravotního dotazníku k ŽP má uvést také těhotenská cukrovka a zda to bude znamenat, že bude cukrovka (třeba 2. typu) zahrnuta do výluk, nebo to nebude mít vliv. Nebo se tento druh cukrovky, který po porodu končí, nemusí vůbec uvádět? Pokud by se nenapsala, znamenalo by to, že v případě pozdějšího onemocnění cukrovkou 2. typu by pojišťovna neplnila? Děkuji za odpověď.
Markéta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

přiznám se, že se jedná o hodně speciální dotaz. Zastávám názor, že při poskytování údajů pojišťovnám bychom měli poskytovat pravdivé a úplné informace. Zkuste si zavolat do jedné či dvou pojišťoven a zeptat se na jejich názor.

 

S pozdravem VS

Životní pojištění
Dobrý den,
mám téměř 10 let sjednáno investiční ŽP. Po osmi letech existence investičního pojištění jsem ze zasílaných výpisů zjistil, že i přes pravidelné platby hodnota na účtu (celkový počet jednotek) téměř neroste, ba naopak klesá, tak jsem se rozhodl část celkového zůstatku přesunout na kapitálové ŽP, vedené u stejného fin. ústavu a na investiční ŽP nic neposílat. V loňském informačním dopisu o investičním ŽP jsem měl na účtu celkový počet jednotek o třetinu vyšší, než letos (loni řádově 12 tis., letos 8 tis.).
Chtěl jsem se zeptat, zda hodnota Investičního ŽP může klesnout pod nulu a banka ode mne může vyžadovat dodatečné finance za správu účtu, nebo naopak já mohu vyžadovat nějakou kompenzaci od banky, když nedokázala zhodnotit zbývajících 12 tis.? Děkuji za odpověď. Petr NOVÁK - otázka upravena poradcem
Petr NOVÁK
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Nováku,

toto je docela komlikovaný dotaz.

Jestli chcte, napište do redakce a oni Vám dají na mě kontakt.

 

S pozdravem  VS

Životní pojištění
Dobrý den. Finanční poradce mi doporučil životní pojištění Flexi od č. spořitelny. Bohužel není tak výhodná jak tvrdil a od té doby se neozval. Ještě jsem ale nezaplatil první splátku která se platí složenkou. Zruší se tím smlouva automaticky nebo musím přímo na pobočku? Děkuji za odpověď
Láďa
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

já bych doporučil tam zajít a formálně pojistku ukončit. 

Tento postup se vždy vyplácí.

 

S pozdravem  V.Svoboda

 

 

 

Životní pojištění
Dobrý den. Nevím, jak staré je toto téma, přesto budu reagovat. Nešvarem dnešní doby je rozhodovat se o pojištění podle ceny, v lepším případě podle poměru mezi nastavením, tedy riziky a pojistnými částkami a na druhé straně cenou. Zamyslete se, je snad auto jako auto? Základním kamenem každé pojistné smlouvy jsou pojistné podmínky a z těch vše vychází. Pokud si necháte pojistku přepracovat do ,,výhodnější", ještě to neznamená, že to tak opravdu bude. Právě na pojistných podmínkách a také oceňovacích tabulkách záleží pojistné plnění a jeho výše. Celé je to na delší povídání. Bohužel dnes je čím dál více lidí, kteří dělají pojištění, ale vůbec tomu nerozumí. Proto má rada je, pečlivě vybírejte člověka, který je s vámi bude sjednávat. - otázka upravena poradcem
Jan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Jane,

 

ano máte naprostou pravdu. Cena nemůže být jediným kritériem. A to neplatí jen o pojištění. Vždy než se člověk rozhodne pro nějaký produkt a nebo výrobek, vyplatí se navíc podívat po  konkurenční varinatě, případně dvou a ty vzájemně posuzovat.

 

Děkuji za Váš příspěvek

 

S pozdravem VS 

Životní pojištění
Dobrý den,mám dotaz ohledně investičního životního pojištění Rytmus od Allianz,platím měsíčně částku 1500,- po dobu 4 let.Bylo mi řečeno,že částka 1000,-Kč
jde jako na spoření a částka 500,-je na připojištění jako trvalé následky,závažné onemocnění,zproštění od platby z důvodu invalidity. Nyní uvažuji o zrušení,jelikož si myslím,že to není výhodné.
Pojištění bych měla platit jestě 16let.
Děkuji za Váš názor,zda pojištění ukončit či pokračovat
Jana - otázka upravena poradcem
životní pojištění
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

předčasné ukončení těhto typu pojištění je vždy se ztrátou. Proto bych to pečlivě zvážil. Zkuste si nechat zpočítat varianty ukončení a nahrazení jinou investicí odborníkem. S pozdravem   VS

Životní pojištění
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o zhodnocení mého životního pojištění Perspektiva od Kooperativy,které mám do 80 let.. Je mi 29 let, pojištění mám již 2 roky, kde platím 1060,- kč/měs. (smrt 200 000,invalidita 400 000,...). Měla bych být doufám dobře zajištěna,ale poslední dobou, když se bavím s lidmi okolo o životním pojištění mi připadá, že všichni platí mnohem méně než já a navíc si prý v rámci toho i spoří (což já ne,já platím pouze rizika), takže prý pravděpodobně dostanou v důchodu skoro všechny peníze zpět a já je budu stále "jen vyhazovat" ven a nic zpět neuvidím. Myslíte, že platit takovou částku bez spoření je rozumné? Děkuji Veronika - otázka upravena poradcem
Veronika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Veroniko,

 

vezměte smlouvu a běžte se poradit ke konkurenci a prověřte si Vši smlouvu. Nzdá se mi, že by to bylo úplně v pořádku, jak píšete.

 

S pozdravem V.Svoboda

Životní pojištění
Dobrý den, prosím Vás o úvahu, zda stávající IŽP jenž má manželka(27let) stojí zato ponechat či zrušit.
IŽP sjednáno 11/2012
Produkt: Allianz Mercury
Hlavní pojištění:
smrti: 40 000,-
smrti násl.dopr.nehody:500 000,-
na dobu 55let
fondy SF Flexi 2 a 1
Platba: 803,-Kč/měsíc

Připojištění:
Pro ženy:50 000,-
nemoci: 100 000,-
invalidita: 100 000,-
trvalé následky úr.:500 000,-
denní odškodné:100,-
hospitalizace:100,-
Za připojištění platba 197,-Kč/měsíc
Tedy celkem platba 1000,-Kč/měsíc

Má cenu ponechávat takto nastavené IŽP? Investování díky IŽP nepovažuji za vhodné, ale nyní je zaplaceno již cca 13000,-Kč a předpokládám, že po 2 letech odkupné bude 0,-Kč.

Do konce roku 2012 platila stará pravidla pro pojištění žen, tedy přemýšlím nad tím, zda nestáhnout měsíční celkovou platbu na cca 500Kč (hlavní pojištění jde stáhnout na cca 300,-Kč) a tento produkt ponechat s touto návratností šplhající na 27 let pouze jako "levné" pojištění, které v budoucnu možná bude možno odkoupit.
Děkuji Jan

- otázka upravena poradcem
Jan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

přiznám se, že na první pohled mám pocit, že platíte realtivně hodně a je potřeba si prověřit, zda takto konstruovaná pojistka skutečně řeší Vše potřeby. Pokud ne,tak bych e pokusil pojistku optimalizovat. Potřebujete opravdu denní odškodné, hospotalizaci, pojištění na smrt s výplatou 40 000 Kč ?  VS

Životní pojištění
Dobry den, mel bych zajem o Vasi radu. Je mi 31 let a pred rokem jsem uzavrel investicni zivotni pojisteni u Allianz - Rytmus. S pojistenim jsem spokojen, platim 1000,- mesicne ( pojisteni smrti, urazem, trvale nasledky - presne si nevybavim pojistne castky ) a jsem stale na vaskach, jestli si nepriplatit i denni odskodne v pripade urazu: dejme tomu platit 300Kc/den. Rytmus vychazi na trhi nejlepe, co se denniho odskodneho tyce...je tam progresivni plneni az 500% po 365 dnech. Momentalni financni situace neni spatna, mam nasporeno, pomalu koncim s hypotekou a premyslim o hypotece dalsi...a samozrejme i o detech v blizke dobe.
Predem dekuji za odpoved. - otázka upravena poradcem
Vladimir
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

zvažte , zda-li jste zdráv a jaká je pravděpodobnost, že budete delší období ( více jak měsíc) nemocen a také kolik za tuto službu budete platit. Zdali například si tuto částku neukládat na účet pro tento případ a bude Vám k diposzici, i když se Vám nic nestane. S pozdravem    VS

Životní pojištění
Dobrý den,

mám uzavřenou pojistku ale spíš se to vztahuje na úrazy, plnění od 1.dne a chtěl bych se zeptat zda si udělat v 25. případně životní pojistku, nebo co by bylo tak pro osobu v mém věku nejlepší? Případně v jaké cenně přibližně a zda má cenu i spoření v té pojistce(jestli jsem dobře pochopil je to to investiční životní pojistka) děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Hynek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Hynku,

životní pojištění  má smysl tehdy, jestliže existují osoby, které jsou na Vás životně závislé. Manželka, děti, rodiče  nebo požaduje-li to napřiklad banka, která Vám financuje hypotéku. Velikost pojistky záleží na Vašich možnostech a zmíněných potřebách.

Pokud  nemáte na sobě žádné závislé osoby či např.  hypotéku potom bych  raději zahájil spoření, penzijní připojištění nebo i stavební spoření, případně investice do fondů či akcií.

 

S pozdravem  V.Svoboda

 

Životní pojištění
Dobrý den, když jsem u zaměstnavatele podepisovala pracovní smlouvu, dostala jsem k ní přehled poskytovaných benefitů, ve kterém bylo uvedeno, že firma má uzavřenou skupinovou životní pojistku pro své zaměstnance pro případ smrti, trvalých následků a pracovní neschopnosti. Nikdy jsem o takové věci neslyšela. Žádnou smlouvu jsem nepodepisovala, komu mají být peníze vyplaceny v případě mé smrti jsem neuváděla. Prý se tím nemám vůbec zabývat, ale vrtá mi to hlavou; mají přece jen moje rodné číslo. Děkuji za názor.
Zuzana
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Zuzano, každý zaměstnavatel má povinnost pojistit svoje zaměstnance pro případ pracovního úrazu či úmrtí. Domnívám se, že to, co popisujete, je právě toto pojištění. Plnění v případě úrazu obdrží zaměstnanaec, v případě úmrtí pozůstalí. Protože se jedná o zákonnou povinnost, tak bych tento druh pojištění nenazýval benefitem. S pozdravem VS
Životní pojištění
Dobrý den, moc Vám děkuji za zodpovězení předchozího dotazu, necháme si vypracovat emailem návrhy (uděláme to tak, jak jste nám poradil - pojištění pro manžela vč.úraz.pojistky a úrazovou pojistku pro mne) a pak si vybereme. Jako první jsme kontaktovali ČP u které má dcerka úraz.pojistku. ČP prý už kapitálové životní pojištění nedělá, jen investiční ŽP, které je prý "to samé". Hledala jsem na internetu rozdíly - našla jsem, že jde o nejnovější vývojový stupeň ŽP, ale že investiční riziko přechází na klienta, pojišťovna negarantuje ani minimální zhodnocení. Jsem laik, proto se chci ujistit, zda chápu správně, že negarantováno je jen zhodnocení financí, které do produktu vložíme a nikoliv celá "naspořená" částka? Za Vaši radu Vám moc děkuji. Pokorná
M.Pokorná
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Pokorná, investiční pojištění chápete správně. Máte moji úctu. Pojišťovna obvykle negarantuje ani výši výnosu ani 100% návratnost investice. Garantueje pouze pojistné plněnní. Investiční ŽP je v podstatě pravidelnou investicí do zvoleného portfolia investičních fondů doplněná o životní pojištění. Pokud si klient zvolí konzervativní fondy (např. státní dluhopisy a podnikové dluhopisy), potom tím omezí potenciální ztrátu. Na druhé straně jestliže se pojišťuje například na 20 let, tak se díky nízkému výnosu připraví i o případný slušný výnos. Platí zde něco za něco. Klid a jistota = malý výnos. S pozdravem V.Svoboda
Životní pojištění
Dobrý den, máme s manželem malou dcerku a kromě jejího úrazového pojištění žádné pojištění nemáme. Uvažujeme proto o uzavření kapitálového životního pojištění pro manžela, protože on je živitelem, ale v obrovském množství dostupných informací se trochu ztrácíme. Můžete mi prosím poradit, nač bychom si při sjednávání měli dát pozor a nač se zaměřit a s jakým roční odvodem bychom měli počítat? Jsme rodina s nižšími středními příjmy, manžel pracuje jako pracovník ostrahy, ale nejde o nebezpečnou práci. V neposlední řadě bych se chtěla zeptat - někde jsem slyšela - a tuto informaci již nemohu nikde dohledat - že od června budou pro životní pojištění platit méně výhodné smlouvy - je na tom něco pravdy? Za Vaši radu moc děkuji, Pokorná.
kapitalove zivotni pojisteni
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Pokorná, je myslím správné, že zvažujete životní pojištění pro manžela včetně dobré úrazové pojistky. Na něm jste obě s dcerou závislé. Vy byste měla mít dobré úrazové pojištění, které by nemuselo být drahé. A dceři můžete něco málo spořit. Poraďte se s dobrým pojišťovacím makléřem, kterému věříte a který Vám nebude nutit produkty jen kvůli jeho provizím. Doporučuji tomu věnovat čas, nechat si udělat nabídku (např. emailem po intenetu) a tu porovnat s jednou či dvěmi dalšími. Informace také naleznete na internetu. Zadejte si do vyhledávače "životní pojištění kalkulačka" a zkuste si sama spočítat, jak by mohl Váš modelový případ vypadat. Například, pokud je Vašemu muži cc.a 30 let a platil by si kapitálovou pojistku ve výši 500 Kč po dobu 35 let, kalkulačka přibližně ukazuje, že by byl pojištěn např. pro případ smrti asi na 400 000 Kč a vpřípadě dožití do věku 65 let by dostal přibližně 130 000 Kř. Samozřejmě vyšší měsíční částka a dodatkové úrazové pojištění a může výsledné částky změnit. S pozdravem a přáním všeho nejlepšího V.Svoboda
Životní pojištění
Dobrý den , chtěla jsem se poradit ohledně životního pojištění . Je mi 19 let a jsem na mateřské dovolené . Dcera ma 10 měsíců a příteli má 23 let a pracuje jako mechanik v pneuservise. Chtěli jsme založit životní pojistku pro dceru a do toho i spořeni ale životni pojistku i pro nas kdyby nas postihla nejaka nemoc , pobyt v nemocnici nebo umrtí . Finančně si nemuzeme moc dovolovat ale snad by jste nam poradil co by pro nas bylo dobre . Děkujeme
Daniela 222
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Danielo, je správné, že přemýšlíte tímto směrem. Myslím si, že by životní pojistku měl mít především Váš manžel. Na něm jste ste obě závislé. Vy i dcera potom zvolte dobré úrazové pojištění, které by nemuselo být drahé. Manžel, protože dělá docela složitou práci u které se může zranit, tak by také měl mít úrazovou pojistku. A dceři můžete něco málo spořit. Poraďte se s dobrým pojišťovákem, kterému věříte a který Vám nebude nutit produkty jen kvůli provizím. Případně si promluvte se dvěma až třema a výsledek si porovnejte. Informace také naleznete na internetu. S pozdravem a přáním všeho nejlepšího V.Svoboda
Životní pojištění
Dobrý den, děkuji Vám za Vaši odpověď na můj dotaz ohledně životního pojištění ve věku 62 let.S Vaším názorem souhlasím.Co by jste však doporučil, pokud by jsem chtěl zajistit do budoucna finančně svoji partnerku? Děkuji Martin
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený pane Martine, potom bych se podíval na životní pojistku (pečlivě zvažujte cenu) bez kapitálového spoření a kombinujte se spořením do konzervativnáích produktů (spoř.účet, dluhopisový fond, stav. spoření atd., nemovitost)dle Vašich možností. S pozdravem VS
Životní pojištění
Nejhorší investice mého života Rytmus Allianz.Dva roky spořím 2000,- měsíčně s tím , že bylo řečeno , že po´roce lze s prostředky libovolně nakládat při zůstatku 3000,- na účtu .Ani po dvou letech není možno, je to velký podvod na lidi a to Vám fin.poradce neřekne. Ani po 5 letech nedostanu finance zpět . Co s tím? Spozdravem Kája
Kája
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený pane Karle, i když se jedná o poměrně variabilní pojištění, přece jen dominantní složkou je v něm životní pojistka. A tento produkt by měl být určen pro toho, kdo se chce pojistit úrazově a na život. Živostní pojistku uzavíráme pokud chceme zajistit osoby na nás závislé (děti, manželku)pro velmi nepříjemné a nenadále události. Žádná životní pojistka není ideální investiční ani spořící produkt. Bohužel investiční a pojišťovací poradci ve vidině rychlého zisku to takto klientům mnohdy nabízí. Pokud zvažíte zrušení životní pojistky , vždy budete čelit ztrátě, což vyoplývá ze samotné konstrukce těchto produktů a obvykle se o žádný podvod nejedná. Možná, že by bylo ve Vašem případě lepší vyjednat změnu pojistných podmínek a snížit měsíční platbu a rozdíl investovat do některého investičního fondu, či na spořící účet. S pozdravem VS
Životní pojištění
Dobrý den, mám uzavřeno životní pojištění a přemýšlím, zda by jsem neměla změnit parametry pojištění. Syna mám již dospělého a je pojištěn společně se mnou.Co by jste mi doporučoval a nebylo by lépe, aby si syn udělal spíše dobrou úrazovou pojistku sám pro sebe?? Děkuji za odpověď Lída
Lída
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Lído, Váš názor je podle mě správný. Záleží ale na podmínkách Vaší pojistky a proto tuto možnots musíte konzultovat s pojišťovnou. S pozdravem VS
Životní pojištění
Dobrý den, ráda bych věděla názor někoho jiného. Je mi 28 let, zvažuji hypotéku a tím pádem i životní pojištění. Byla jsem oslovena poradcem, který mi nabídnul investiční životní pojištění od firmy Allianz (proukt mercury). částka na spoření 1500/měsíc doba pojištění 37 let. Přičemž mi doporučil, že bych mohla po určité době cca 20 let vybrat naspořenou částku a tím pádem umořit část hypotéky. Myslíte, že je to dobrý plán? Nebo je lepší si dát pouze životní pojištění bez spořící části? A spořit uplně někde jinde? Děkuji za odpověď
Pavla Š.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Pavlo, pokud po Vás banka chce, abyste úvěr zajistila životní pojistku, tak bych zvolil běžnou životní pojistku v kombinaci s úrazovou (nikoliv tedy kapitálovou) a to co Vám zbyde ukládejte na spořící účet. Myslím, že to pro Vás bude levnější, budete peníze moci kdykoliv vybrat a Vaše finanční zatížení bude efektivně nižší. Názor poradce je asi jiný, protože z tohoto aranžmá bude mít mnohem, mnohem nižší provizi. S pozdravem VS
Životní pojištění
Dobrý den, před pár dny mi bylo zaměstnavatelem nabídnuto založení "životního pojištění PROFI život u České pojišťovny", s tím, že mi tam budou každý měsíc ukládat částku 2000.-kč. Prý to zaměstnavatelé běžně svým zaměstnancům nabízejí jako tzv. poctu, že si jich váží a ať v jejich zaměstnání setrvají co nejdéle. Pojistná doba je 33 let, v případě úmrtí je vyplaceno 10000.-. Také bylo řečeno, že částku můžu jednou ročně vybrat, tím tam budu pak pochopitelně mít o to míň. V případě, že odejdu naspořenou částku můžu vybrat, ale taky nejdřív po roce od doby založení. Chci se ale zeptat na některé věci, které mi nejsou jasné a opomněla jsem se zeptat - jak to bude v případě, že půjdu na mateřskou, odejdu se zaměstnání, výpověď atd. - musím si pak toto pojištění platit sama nebo můžu smlouvu ukončit? Opravdu je možné jednou za rok naspořenou částku vybrat? A co vše se mi tím pojištěním zvýhodňuje, je to opravdu pro mně tak výhodné jak bylo řečeno? Děkuji za radu Eva
Eva
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Evo, je-li to tak, jak říkáte a zaměstnavatel Vám k Vaší praviodelné mzdě nabízí životní pojištění, tak Vám blahopřeji. V dnešní době, kdy firmy obvykle šetří kde mohou se jedná spíše vzácnější případ. Zaměstnavatel z těchto peněz neodvádí sociání a zdravotní pojištění, což je pro něj výhodnější, nežli vyplácet například roční či mimořádné odměny. Vy navíc máte tu výhodu, že Vám z této částky nebud stržena daň a to pokud peníze nevyberete. Je to prostě výhodné spoření. Více naleznete na http://www.ceskapojistovna.cz/danove-vyhody. S ostatními dotazy se prosím obraťte na Českou pojišťovnu, kde by Vám je měli zodpovědět, neboť skutečně záleží jak je postavena smlouva mezi ČP a Vámi a rovněž mezi zaměstnavatelem. S pozdravem VS
Životní pojištění
Dobrý den, velmi uvažuji o tom založit si investiční životní pojištění. Potřebuji totiž zajistit rodinu jakožto člověk s velkým podílem na rodinném rozpočtu a ráda bych si i něco naspořila na důchod. Je mi 25 let. Jaký máte názor na tento produkt? Mě připadá velmi solidní, ale často na něj slýchám i negativní ohlasy. Rizikovost zde nevidím, pokud produkt umožňuje volbu fondů a rozložení investic na různé typy aktiv a zvláště pokud jde o investování velmi dlouhodobé (30-40 let) a s malou měsíční částkou 1000-2000,-. Děkuji za odpověď
Lenka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Lenko, jedná se o legitimní produkt a často se používá. Určitě je správné uvažovat o pojištění, pro případ, kdy je na Vás někdo závislý. Zkuste si ale udělat ( nebo nechat udělat ) výpočet, zda by nebylo výhodnější do fondů investovat přímo s tím, že si koupite jen životní pojistku bez spoření. S pozdravem VS
Životní pojištění
Dobrý den, je mi 27 let a asi 4 roky mám zřízeno investiční životní pojištění s měsíční částkou 700kč. Původně jsem si chtěla zřídit stavební spoření, ale finančním poradcem mi byl doporučen tento produkt od Kapitolu (Kooperativa). V poslední době slýchám samá negativa a já bych měla zájem tento produkt vypovědět, ovšem bylo mi řečeno, že bych o vše přišla. Toto spoření mám do svých asi 65let...Je nějaký způsob, jak toto vypovědět a zřídit si jiný produkt, který bych mohla v budoucnosti využít na bydlení? A doporučil byste mi ještě nějaké spoření, např. na důchod? Děkuji za odpověď.
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Jano, pravda je, že když vypovíte životní pojištění po 4 letech, tak ze vložených peněz uvidíte opravdu jen malý zlomek. To vyplývá z principu jak tyto produkty jsou sestaveny. Musíte buď přijmout ztrátu a nebo ji případně minimalizovat tím, že požádáte o snížení cílové a tedy měsíční částky, třeba na 200 Kč měsíčně. Pojišťovna však není povinna tuto změnu přijmout. Co se týká spoření na bydkení, pořád mi přijde stavební spoření jako dobrá varianta. S pozdravem V.
Životní pojištění
Dobrý den, mám uzavřeno životní pojištění u společnosti Aegon do roku 2035 na toto pojistné krytí – progresivní plnění 400 tis. Kč,smrt 100 tis. Kč,trvalé následky úrazu 400 tis. Kč, závažná onemocnění 400 tis. Kč,zproštění od placeni 10,2 tis. Kč. Platí se 850 Kč měsíčně (350 pojištění, 500 Kč spoření). Je mi 40 let,jsem svobodná a bezdětná,nikdo není závislý na mém příjmu. V současné době kupuji byt v hodnotě 2,5 mil. Kč a budu si brát úvěr ve výši 400 tis. Kč (hypotéka nebo stavební spoření). Jaké pojištění byste mi v mé situaci doporučil, abych se vyhnula nepříjemnostem? Mám na mysli změnu životního pojištění, pojištění úvěru apod. Děkuji za odpověď.
Hanka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená panéí Hanko, na první pohled si myslím, že uvedenou pojistku můžete vinkulovat ve prospěch ústavu, který Vám poskytuje hypotéku. Oni Vám určitě poradí, jak to udělat. Tím pádem nemusíte uzavírat další a Vaše splátka by měla být nižší. Nicméně, pokud nemáte jiné další úspory, zvažte, zda neuzavřít pojistku schopnosti splácet úvěr. Opět financující instituce by Vám měla poradit, popřípadě investiční poradce. S pozdravem VS
Životní pojištění
Dobrý den, jsem ročník 1960,založila jsem se životní pojistku v měsíční splátce 1000Kč.Pouze v případě úmrtí bude vyplaceno 10000Kč neboť na samotné pojištění se strhává do 100Kč.Ostatní částka se spoří ,riziko - dynamický fond.Tato pojistka otevřela možnost mimořádného vkladu s úrokem pro rok 2010 4%, pro rok 2011 také 4%.Další roky vždy oznámí výši úroku.Považujete to za vhodné řešení? Slyšela jsem, že životní pojištění není vůbec dobrá volba na spoření.Jaký je Váš názor?Děkuji za odpověď.
Irena
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Ireno, pokud jste popsala ten produkt dobře, tak se mi skutečně jeví jako ne příliš výhodný způsob spoření. Z každého příspěvku se Vám strhne 10% (na poněkud zbytečnou pojistku) a proto bude trvat velmi dlouho nežli, Váš účet začne vykazovat kladné zhodocení, což je smyslem investičního spoření. Pravidelná investice například do balancovaného fondu by byla zřejmě výhodnější. Ty garantované vklady s 4% ročním výnosem jsou dobré ale asi zcela nedokáží vykompenzovat to nevýhodné investiční pojištění. Zkuste se poradit s jiným poradcem, nežli s tím co Vám produkt prodal. S pozdravem VS
Životní pojištění
Dobrý den, jsme zatím bezdětní mladí manželé, kteří mají průměrnou hypotéku na byt. Na jaká rizika (smrt, úraz ...) a na jaké částky bychom se měli pojistit, aby nás pojistka dostatečně kryla a zároveň abychom zbytečně nezatížili rodinný rozpočet. Díky
Linda
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Přeji dobrý večer. Doporučil bych Vám abyste si probrali alternativy typu "Co se stane když", například když zůstane jen jeden manželů. Pokud oba máte svůj vlastní příjem a nezajišťujete jeden druhého, tak hlavním rizikem je nesplácení hypotéky. Životní pojistka by tedy měla ošetřit tuto alternativu. To ale je možná již řešeno s ústavem, který vám hypotéku sjednal. To si prosím zjistěte. V případě, že nemáte děti, tak bych si zatím jiné životní pojištění nesjednával a raději bych investoval do produktů dlouhodobého spoření - např. podílové fondy, penzijní připojištění a stavební spoření. Doporučil bych ale sjednat dobré úrazové pojištění a zde bych se poradil s dobrým a nezávislým poradcem na pojištění.