Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Stavební spoření
Dobrý den, máme tři malé vnučky a chtěli bychom jim dlouhodobě spořit měsíčními příspěvky. Můžete prosím doporučit nějaký produkt? Z toho, co známe se nám zamlouvá tradiční stavební spoření. V různých investičních fondech a podobně se nevyznáme. Jaký je prosím Váš názor? Děkuji.
Babička
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená babičko,


člověk by měl dělat to čemu rozumí a čemu věří. Váš š nápad se stavebním spořením se mi proto nezdá  špatný. Možná bych menší část , klidně i později, investoval pravidelně do dobrého akciového fondu. Dlouhodobě by to bylo dobré pro zhodnocení investice. Zde si ale nechte poradit od někoho , kdo tomu rozumí a nehraje pouze ve svůj prospěch s poplatky.


S pozdravem V.Svoboda

Stavební spoření
Dobrý den,

mám nárok na vrácení poplatku za navýšení cílové částky, když ji při ukončení smlouvy nebudu mít naspořenou? Zaplatila jsem poplatek ve výši 15 000 czk, budu mít naspořeno 150 000 czk a chci to ukončit (po 8 letech) a vybrat si peníze.
Simona
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, asi se jedná o stavební spoření. Není to úplně jasné z dotazu. Myslím, že nárok na vrácení poplatku nemáte. zeptejte se ale u stavební spořitelny.

S pozdravem V.S.

Stavební spoření
dobrý den, pane Svobodo, mám u SS Liška cílovou částku 1 000 000,- kč naspořeno cca 400 000,- kč a již rok si nespořím a peníze tam nechávám "jen tak ležet".Poradkyně mi nabízela zvýšit cílovou částku nebo založit novou smlouvu, ani jedno jsem nechtěla. Nyní mě opět kontaktovala s tím, že SS bude snižovat úroky z 1,3 na 0,7% a mám za ní přijít. Tuším, že mi bude zase nabízet to stejné...
Myslíte, že je rozumné mít takto uložených 400 000,- při 0,7% nebo co s nimi - převést je, ale kam? aby to nebylo " z bláta do louže" a nechci přijít o státní podporu za ty roky..Nevím, kdo jiný by mi mohl nezávisle poradit, myslím, že všichni jsou nějak zainteresovaní, tak se s dovolením obracím na Vás.
Předem děkuji, M
- otázka upravena poradcem
Michaela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Michaelo,

rozhodně se nepovažuji za odborníka na SS. Nicméně, po poslední novele zákona o SS Vám stavební spořitelna může jednorázově snížit úrok. A to zřejmě udělá. Nabídku , kterou jsem dostal nedávno já, byla od jiné spořitelny a byla tato: : Bud si uzavřu nové SS a  mohu si převést naspořenou částku ( nebo nemusím)  s tím, že úrok bude nízký (hrubý úrok 1,0% ročně ) , budu pobírat st.příspěvek ale budu platit  za vedení účtu čtvrtletní poplatek ( např. 200-300 Kč) a myslím, že bych zaplatil i poplatek za novou smlouvu. Nevýhody, které jsem zde viděl byly tyto:  protože nemám naspořeno mnoho, tak poplatek a náklad na uzavření smlouvy mi téměř spotřeboval výnos po zdanění. Navíc nové typy smluv se mi zdají méně výhodné, co se týká výpovědi a použití peněz k jiným než stavebním účelům. Proto jsem se rozhodl akceptovat snížení úroku u stávající smlouvy  až skoro k nule (0,15% pa.a.) avšak bez poplatku za vedení účtu. Stále pobírám příspěvek od státu (pokud nadále spořím) a mám přislíbenu slušnou sazbu na úvěr, pokud bych jej chtěl čerpat. Navíc mohu dát  1 měsíční výpověď  a peníze kdykoliv použit na něco jiného. Tento stav se  podobá opci - jakési možnosti, že se v budoucnu mohu kdykoliv rozhodnout, co a jak udělám a nejsem přikován k nové smlouvě. Samozřejmě, že Vy můžete učinit i jiné rozhodnutí, ukončit stávající SS  a poté se  pokusit nalézt spořící účet s vyšším výnosem, ale ten rozdíl nebude závratný. Investice do fondů (akciových či smíšených) může přinést vyšší výnos ale i ztrátu , byť třeba dočasnou. Nemusíte dělat nic a vzít si čas na rozmyšlenou jako já. jen se nenechte poradcem vmanipulovat do řešení, které se Vám nelíbí.

S pozdravem


V.Svoboda

 

Stavební spoření
Dobrý den, mám smlouvu ke stav. spoření, která byla uzavřena v 90. letech s nyní výhodnou úrokovou sazbou 4% a protože mám stanovenou vysokou cílovou částku, bude v platnosti po mnoho let. Každoroční vysoký úrokový výnos ze zůstatku připisovaný na můj účet k 31. 12. mi umožňuje, že nemusím na účet provádět již několik let žádný vklad a i přesto mám nárok na státní příspěvek 2 000 Kč/rok, který se mi, vzhledem ke každoročnímu připsání úroků, připisuje k zůstatku.V obchodních podmínkách je uvedeno, že „ Účastník spoří formou pravidelných úložek nebo může kdykoliv složit mimořádnou úložku. Mimořádná úložka může být vázána na souhlas spořitelny…“ Mohla by stav. spořitelna považovat tento způsob spoření (bez mých aktivních vkladů) za porušení obchodních podmínek, na základě čehož by mohla odůvodnit výpověď smlouvy? Předpokládám, že úrokový výnos připsaný na konci roku byl účtován jako vklad na následující rok a proto jsem i splňoval požadavky na připsání státního příspěvku. Děkuji Brázdil
ing.Brázdil František
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Brázdile,

 

vklad a připsaný úrok jsou dvě rozdílné věci. Doporučuji si prostudovat novelu zákona z roku 2014  o stavebním spoření č. 96/1993 sb. Případně se poradit s advokátem. 

S pozdravem

 

V.Svoboda

Stavební spoření
Vážený pane Svobodo,
jakými všeobecnými obchodními podmínkami se musí stavební spořitelny řídit ? Jedná se o VOP platné v době uzavření smlouvy nebo aktuálně platné VOP ? Pokud vím měly by se k mé smlouvě vztahovat VOP platné v době podpisu smlouvy, ale smlouvu jsem uzavírala se st. spořitelnou HYPO, kterou poté převzala Raiffeisen stavební spořitelna.

Zabývám se oprávněností Raiffeisen stavební spořitelny snížit úrokovou sazbu ze spoření.
Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Zuzana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Zuzano,

všeobecné obchodní podmínkly k finančním produktům by měly být vždy aktuální. Už jen proto, že se jedná mnohdy odlouhodbé produkty a ty podléhají regulaci, změně předpisů a i samotných zákonů. Nicméně změna úrokových sazeb je zásadní změnou smlouvy a měla by být zakotvena pevněji. Zkuste se prosím v této věci poradit s právníkem.

 

S pozdravem

V.Svoboda

 

 

Stavební spoření
Dobrý den pane Svobodo, chci se zeptat, mohu si bezplatně převést své stavební spoření k jiné stavební spořitelně s lepšími podmínkami? Wustenrot má opravdu vysoké poplatky.
Děkuji
Lagová - otázka upravena poradcem
Lada Lagová
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Lagová,

myslím si, že potenciální nárok na převedení stavebního spoření k jiné spořitelně by měl vyplynout z obchodních podmínek.

Domnívám se nicméně, že bude vždy potřeba souhlasu stavební spořitelny a proto budete muset vyjednávat. S pozdravem V.Svoboda    

 

 

Stavební spoření
Dobrý den, pane Svobodo, 1.6.2010 jsem si založila stavební spoření u České spořitelny. Protože nehodlám dobu spoření prodlužovat a ráda bych peníze použila co nejdříve bude možné, chci založit následnou smlouvu. Ke kterému datu musím podat výpověď s žádostí o vyplacení naspořených finančních prostředků, abych nepřišla předčasnou výpovědí o krácení benefitů (státní podpora)? Jedná se o datum 31.5.2016 nebo je nutné smlouvu vypovědět až k 1.6. 2016 a současně se stejným datem založit smlouvu následnou? Doporučil byste mi nějaký tarif tak, aby byla smlouva osvobozena o poplatku za založení? Děkuji.
Eva, Olomouc
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

Váš dotaz je hodně specifický a prosím, položte jej přímo SS ČS. Určitě Vám odpoví.

S pozdravem V.S.

Stavební spoření
dobrý den, pane Svobodo, prosím o Váš názor na to, jakým způsobem dál naložit s mými financemi. Na stavebním spoření (LIŠKA) mám 400 000,- kč,cílovou částku na 1 000 000,- , a poradkyně radí cílovku navýšit a spořit dál (1 500,- měsíčně jako dosud) nebo bude lepší založit zcela novou smlouvu?a nebo spořit na obě? co myslíte? Zatím pro mě koupě nemovitosti není aktuální. Děkuji Vám
Kamila
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Paní Kamilo, přeji Vám dobrý večer.

Z toho co píšte, chápu, že máte cílovou částku 1 mil.Kč a přitom naspořeno zatím 400 tis. Kč. Nevidím tedy důvod  cílovou částku zvyšovat a platit za to poplatek. Uzavírat nové pojištění ponese asi i nižší úrok. takže také pro to není důvod. Takže bych to nechal tak. Zkuste se ještě poradit přímo v e stavební spořitelně. Prostě jim tam zavolejte a zeptejte se.

S pozdravem

 

V.S   

Stavební spoření
Dobrý den,
dnes mi přišel dopis z Wustenrotu, že mi z ekonomických důvodu vypovídají smlouvu stavebního spoření (tzn.3% úrok je pro ně drahý). Wustenrot se odvolává na ustanovení § 582 odst. 1 zákona č. 40/1964 Sb. občanského zákoníku.
Může mi Wustenrot vypovědět smlouvu i přesto, že jsem ještě nedosáhla cílové částky?
Cílovou částku jsem navyšovala minulý rok a Wustenrot si za to naúčtoval nemalou sumu. Mám alespoň nárok na vrácení poplatku za navýšení cílové částky, když nebyla naplněna z důvodu ukončení smlouvy ze strany Wustenrotu? - otázka upravena poradcem
Jana Nová
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den  paní Jano,

 

já bych se na Vašem místě dožadoval vrácení poplatku.

 

S pozdravem VS

Stavební spoření
dobrý den,čmss mi snížila úrokovou sazbu 2% na 1.3% a za měsíc na 0.8% můžou dva krát po sobě takto postupovat? děkuji
Jarda
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

domnívám se, že ano ale prostudujte su obchodní podmínky.

 

S pozdravem

 

V.S.

Stavební spoření
Dobrý den pane Svobodo, dnes mně přišel dopis od ČMSS, kde oznamují snížení úrokové sazby ze 2 % na 1,3 % od 1.1.2015. Smlouvu mám od 16.9.2008 s cílovou částkou 500.000, Kč. Pravidelně spořím. K dnešnímu datu mám naspořeno cca 300.000, Kč. Mohu se nějak bránit k této změně úrokové sazby. Dle všeobecných obchodních podmínek příloha smlouvy) mám tarif Invest, kde úroková sazba je 2 % )článek III. tarify a varianty). V článku VII., úročení zůstatku na účtu stavebního spoření v době spoření v bodě 4 je" Stavební spořitelna je oprávněna jednostranně změnit úrokovou sazbu z vkladů, pokud uplynulo 6 let ode dne uzavření smlouvy a zároveň účastník: a) podle účastník nepotvrdil přijetí přidělení cílové částky, tj. nereagoval na vyrozumění stavební spořitelny o přidělení cílové částky ve lhůtě 2 měsíců od splnění podmínek pro splnění cílové částky, b) odmítnul přijetí přidělené částky nebo zrušil přidělenou částku. Mají na to právo. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Luboš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Luboši,

nějak se mi nechce věřit, že tak významná instituce jako ČMSS  a její právníci bude postupovat v rozporu s vlastními obchodními podmínkami. Na druhou starnu to,  co uvádíte spíše hovoří ve  Váš prospěch. Zajděte tam a projednejte s nimi. Potom reagujte písemně a asi bych probral i s právníkem. Vím, je toho někdy hodně, co musí v dnešním světě člověk udělat, když se chce ubránit zlovůli některých institucí ale žijeme ve svobodném světě a je i naší povinností se bránit. V žádném případě to ale nevzávejte, někdy se i velké společnosti  dokážou chovat neslušně. Držím palce.

 

S pozdravem  V.Svoboda

Stavební spoření
Dobrý den, rád bych se zeptal. Mám stavební spoření u Českomoravské stavební spořitelny po vázací době, ale nedosáhl jsem cílové částky. Nyní jsem byl osloven s tím, že se mi buď sníží úrok na 1,3% nebo vypovím smlouvu a založím novou, abych dostal úrok 1,8%. Takže prý není, co řešit. Druhá varianta je údajně lepší. Až když jsem se na to zeptal, bylo mi řečeno, že v takovém případě musím samozřejmě zaplatit znovu poplatek za založení smlouvy, tak zvažuji zda se mi to vůbec vyplatí. Jé možné, aby spořitelna měnila jednostranně úroky u stavebního spoření, když jsem nedosáhl cílové částky? Připlatil jsem si při založení smlouvy, aby byla cílová částka hodně vysoká a ze strany spořitelny se neměnila pravidla. Pracovnice ČMSS mi řekla, že tuto nabídku už ani nestihnout všem nabídnou, ale já mám prý výjimečné štěstí. Jen se musím rozhodnout do dvou dnů, protože potom už ta nabídka nebude platit. V podobných chvílích jsem hodně podezřívavý. Předem děkuji za odpověď. Přeji pěkný den
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den omlouvám se za opožďěnou reakci.

 

Máte pravdu , ten přístup stavební spořitelny není úplně v pořádku, miniálně eticky.  Krátkou lhůtou se Vás snaží dotlačit k rychlému  rozhodnutí. Je potřeba se podívat na obchodní pomínky. Tam by mělo být možné nalézt odpověď.

 

S pozdravem   V.Svoboda

Stavební spoření
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Mám nově založené stavební spoření pro dceru s cílovou částkou 200 000 Kč a u podpisu smlouvy jsme se dohodli na měsíční částce 1000 Kč. Chci se zeptat, zda je potřeba každý měsíc posílat těch 1000 Kč a nebo můžu některé měsíce (někdy když jsou potřeba větší výdaje jinde) poslat méně (např. 500 Kč)? Děkuji za odpověď.
Renata
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Renato,

 

mám osobní zkušenost, že lze platit poměrně volně. Nejedná se o pojištění ale o spoření. Někdy lidé neplatí po celý rok a potom pošlou větší částku v polovině prosince. Nicméně může záležet i na stavebí spořitelně.  Doporučuji tam zavolat a zeptat se. Za to nic nedáte.

 

S pozdravem  V.Svoboda  

 

Stavební spoření
Vážený pane inženýre Svobodo,
dovolte mi, abych se na Vás obrátila s žádostí o radu, jak nejlépe využít dostupné finance. Nedávno se mnou ukončila banka smlouvu se stavebním spořením, jelikož byla již dosažena cílová částka. V současné době mám tedy hotovost cca 150 000 Kč. Nevím, zda je optimální, nechat je "ležet na účtu". Nicméně jsem v situaci, kdy v současné době peníze nepotřebuji, ale je mi 25 a je možnost, že např. za rok je budu potřebovat na koupi bytu či zařízení a tudíž je tedy nemůžu někam uložit např. na 6 let. Velice děkuji za radu. Barbora - otázka upravena poradcem
MaB
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní slečno Barboro. pokud je to tak jak píšete, nejlepší asi bude si založit roční termínovaný vklad. Bohužel , úroky jsou dnes velmi nízké.

 

S pozdravem

 V.Svoboda

Stavební spoření
Máme s manželem stavební spoření,na moje jméno,chtěla bych se zeptat jak je to s dědictvím a jakým dílem se dělí...
Vlastimila
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Vlastmilo,

 

domnívám se, že se dědí stejným způsobem jako jakýkoliv jiný majetek, například peníze na bankovním účtu. Zajděte nebo zavolejte do stavební spořiitelny a poraďte se, oni občas řeší obdobné případy.

S pozdravem V.Svoboda 

Stavební spoření
Dobrý den,
v roce 1993 mi s narozením rodiče založili stavební spoření u Raiffeisen Bank. Cílová částka není ani zdaleka dosažena, ale nikdo na účet již nepřispívá. Nedávno přišel dopis, kterému jsem příliš nerozuměla, ale dozvěděla jsem se, že pakliže nezačnu měsíčně/čtvrtletně či jakkoliv jinak platit, peníze mi z účtu začnou ubývat (zřejmě kvůli poplatkům za vedení účtu apod.)
Prosím o radu, zda-li se mi vyplatí účet zrušit, peníze si bezpečně uložit a obnovit ho po letech, až se mi ustálí příjem, nebo zda-li si mám ke studiu VŠ přibrat nějakým záhadným způsobem další zaměstnání a přispívat.

Velmi děkuji za odpověd,

S pozdravem,

Martina - otázka upravena poradcem
Martina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Martino,

 

asi je to tak jak píšete, pokud nespoříte a máte na účtu relativně malou částku, peníze Vám mohou ubývat. Navštivte stavební spořitelnu a domluvte se, co Vám mohou přinést varianty a o kterých mluvíte.

 

S pozdravem VS

Stavební spoření
Dobrý den.
Zajimalo by mne zda je nějaká lepši investice než stavebni spořeni. - otázka upravena poradcem
Mirek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Mirku záleží co očekáváte. Zkuste více vysvětlit dotaz.

 

S pozdravem VS

Stavební spoření
Dobrý den, chci se zeptat, zda má stavební spořitelna právo snížit úrokovou sazbu ze 2% na 1% pokud chci pouze navýšit cílovou částku. Myslím si, že na to nemají právo, když mám starou smlouvu s 2% a nevypovídám ji.
Děkuji - otázka upravena poradcem
iva
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, myslím že stavební pojišťovna na to právo nemá. Je to věc dohody. Myslím ale také, že Vám nutně nemusí vyjít vstříct ve věci navýšení v rámci tzv.staré smlouvy.

S pozdravem  VS

Stavební spoření
Dobrý den, lze SS převádět mezi spořitelnami. Jde mi o to, abych se vyhla opatrovnickému soudu při výpovědi SS nezletilého dítěte. Některým stavebním spořitelnám stačí pro výběr pouze souhlas obou rodičů.
Děkuji. - otázka upravena poradcem
Irena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

myslím, že je to  komplikovaná záležitoist a bude záležet na přístupu každého finančního ústavu.  Vím ze zkušenosti , že banky nechtějí v poslednéí době podstoupit riziko a dovolit rodičům přistupovat k účtum nezletilích dětí. Poraďte se raději s dobrým advokátem.

 

S pozdravem VS

Stavební spoření
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám stavební spoření do cílové částky 300000,- Kč a již mám naspořeno cca 240000,- Kč. Nyní mám k dispozici 40000,- Kč a nevím, jestli by bylo vhodné je vložit do stavebního spoření nebo investovat někam jinam. Např. spořící účet? Děkuji za odpověď. Kateřina
Kateřina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den  paní Kateřino,

 

i když nepatřím mezi odpůrce stavebního spoření,  ve Vašem případě bych rozkládal investice do více produktů a zmíněnou částku bych dal na spořící účet a  pokud peníze nutně nepotřebujete zvažte státní spořící dluhopisy na jaře 2014.  S popzdravem

 

V.Svoboda

 

Stavební spoření
Dobrý den, své 32 leté dceři dám 500000 Kč jako podíl na prodeji RD. Momentálně ty peníze nepotřebuje, ale časem si bude pořizovat byt. Co byste radil, jak uložit peníze? Někdo jí poradil, že do stavebního spoření... Děkuji za odpověď Jana
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Jano, mě to příliš s tím stavebním spořením smysluplné nepřipadá. Klidně ať si dcera do stav.spoření ukládá měsíčně část příjmů ale tak velkou částku, která bude sloužit v blízkém nespecifikovaném období jako základ pro nákup bytu bych umístil na spořící účet či na vkladový účet s výpovědní lhůtou, případně na jednoroční termínovaný vklad. S pozdravem VS
Stavební spoření
Dobrý den, máme s mužem na běžném účtu našetřených cca 200.000,- a mně příjde líto, že to tam leží jen tak..přemýšlela jsem o spořícím účtu. Který by jste mi doporučil? Další věcí je Stavební spoření - založené v roe 2010, na 6 let...nyní tam máme cca 120.000,- . Jeden známý mi tvrdí, že by toto Stavební spoření šlo refinancovat? Jestli mám ten správný výraz..že by se nějak předělalo, aby tam byl výhodnější úrok a podobně..dá se to? I u smluv, které jsou na 6 let? Mně se to moc nezdá :/ Myslím, že pokud od smluvy nějak odstoupím, ztratím část peněz? Děkuji za odpověd
Jitka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Jitko, nemohu v této poradně doporučovat jmenovitě produkty jednotlivých bank, ale zkuste si do internetového vyhledávače zadat “spořící účty srovnání” a najdete na několika stránkách přehled jednotlivých bankovních spořících účtů a jejich sazeb. V současné době mají sazby na spořících účtech tendenci k poklesu a jsou obvykle v rozmezí 1,2% až 1,8 % p.a. Co se týká stavebního spoření, tak je to spíše obráceně. Starší spoření má obvykle vyšší úrokové zhodnocení, nežli to současné, takže Váš pocit je správný. S pozdravem V.Svoboda
Stavební spoření
Dobry den, procitam si Vasi poradnu a docetla jsem se, ze jste radil v jednom pripade, ze nejefektivnejsi castka na stavebni sporeni je 1.700,- Kč. Zajimalo by me proc a jestli je dulezite je vkladat kazdy mesic. ja si sporim dva roky pohou 500,- Kc, protoze jsem si hlavne chtela nasetrit na sporici ucet 100.000,- Kč, ktere potom neni problem si narazove vybrat a nyni, kdyz uz par mesicu ta castka na sporicim uctu je, ponechala jsem pouhe 300,- Kč, ktere se mi nyni na sporici ucet strhavaji a na stavebi ucet se snazim jeste kazdy mesic pridat 1.500,- kč cili dohromady na stavebko mi odchazi 2.000,- Kc. Po tom co jsem si precetla presmyslim o snizeni, proto Vas prosim o Vasi radu. Ucty mam u ceske sporitelny. Predem dekuji :o)
Aneta
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Aneto, abyste dosáhla na na maximum státního příspěvku, musí na na Vašem účtě stavebního spoření ke konci kalendářního roku přibýt 20 000 Kč. Když tuto částku podělíte 12, je to 1667 Kč měsíčně, tedy zaokrouhleně 1700 Kč. Úroky na stavebním spoření jsou na úrovni bankovních spořících účtů. Nevýhodou je, že nemáte k penězům přístup. Spořil bych více jen tehdy, pokud bych peníze chtěl využít na rekosntrukci bydlení. Jinak bych raději 300 Kč investoval do jiného produktu, například do dobrého smíšeného fondu. S pozdravem VS
Stavební spoření
Dobrý den,pane Svobodo,pravidelně sleduji Vaši poradnu a líbí se mi Vaše odpovědi.Řeším teď taky situaci ohledně co nejlepšího zhodnocení peněz,hlavně s ohledem na dítě.Chci teď ke konci roku uzavřít SS,vím,že to moc nedoporučujete,ale s výhledem na bud.situaci na bydlení pro dítě to vidím optimisticky.Spořící účty mám,PP taky i pro syna,sobě ještě uzavřu dobrou pojistku na případné zdravotní problémy,ale SS-nevím,pro které se rozhodnout.Nastudováno mám,měla jsme i fin.poradce,ale všichni se snažili s vidinou zisku preferovat své produkty.Stejně osobní bankéř nabízel varianty,kt.jsem nechtěla akceptovat,ptž jednoznačně směřovaly na jeho zisk-takže investuji a starám se sama-je to někdy náročné.Nehci podléhat reklamě.myslíte,že byste mě mohl poradit,kt.SS zvolit?Batohy mě nelákají,jde mě opravdu o zisk a případné využití úvěrů v budoucnu,určitě nejbližší 3-4roky úvěr nepotřebuji.Každá rada dobrá,děkuji a přeji pěkný den. Marie
Marie
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Marie, omlouvám se , že reaguji tak pozdě ale snad to ještě stihnete. Myslím, že u těch ss není až tak velký rozdíl. Pokud chcete zvolit ss jako doplněk k těm investicím a spoření které máte, tak to doporučuji v nějaké umírněné výši např 100 - 200 tis. Kč. Stavební psořitelny jsou konzervativní a bezpečné instituce a výnos, který nabízí je srovnatelný a navíc se může hodit při úpravě bydlení. Chci Vám také pogratulovat k Vašim znalostem a postoji, kdy se nenecháte manipulovat. Přeji pěkné Vánoce a vše dobré v roce 2013!! V.Svoboda
Stavební spoření
Dobrý den, dnes jsem si vyzvedla dopis tedy přesnějí výpověď ze stavebního spoření od Raiffaisen stavební spořitelny. Tato výpoveď byla dána ze strany stavební spořitelny viz. odkaz http://finance.idnes.cz/raiffeisenbank-stavebni-sporitelna-rusi-smlouvy-f7v-/spor.aspx?c=A121129_101427_spor_zuk Smlouvu jsem uzavřela 31.7.2002. Má spořitelna nárok dát mi výpověď z výše uvedeného důvodu? Mohu se nějak bránit? Výpověď před koncem roku mi přijde dost nefér, přijdu o státní podporu za rok 2012 , pokud tomu dobře rozumím.
Monika
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Moniko, obávím se, že stavební spořitelna výpověd dát za určitých podmínek může a to může být případ, o kterém píšete. Doporučuji vzít Vaši smlouvu a poradit se s právníkem a případně také přímo s pracovníky stavební spořitelny. S pozdravem VS
Stavební spoření
Dobrý den, ráda bych věděla Váš názor na naši finanční situací s manželem. Čekáme dítě a já chci co nejlépe nakládat s penězi. Na účtě ( běžném ) máme našetřeno cca. 100.000,- - nouze po dobu mojí mateřské :) Pak máme stavební spoření, které jede něco přes 2 roky a myslím, že tam bude našetřeno okolo 80.000,- - . měsíční úložku máme nyní 3.000,- , ale jak vypadnu z pracovního procesu, chceme tam posílat jen 500,- Nevadí to?? Mohu posílat na stavební spoření, kolik chci? Myslíte, že by se například vyplatilo poslat například 50.000,- na toto stavební spoření z běžného účtu jako mimořádný vklad? Děkuji
ANONYM
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní, nevím o jakou stavební spořitelnu se jedná a neznám ani smlouvu. V běžných případech je možné platit na stavební spoření nižší platbu. Vložit 50 tis. Kč jednorázově na stavební spoření se mi ale nezdá příliš moudré. Maximálního efektu dosáhnete pokud spoříte 1700 Kč měsíčně a odtud si odvodíte výši celkové roční částky. Zbytek vložte na spořící účetu Vaší banky. Zavolejte si do stavební spořitelny a určitě Vám poradí. Zaleží na na výši úrokového zhodnocení, na obchodních podmínkách. S pozdravem VS
Stavební spoření
Dobrý den, letos v srpnu mi končí stavební spoření, peníze potřebuji, takže se chci poradit, jak nejlépe postupovat s ukončením smlouvy, abych nepřišla o státní příspěvek. Chtěla bych možná založit novou smlouvu, případně se poradit o jiném výhodnějším produktu, než je stavební spoření?Díky předem za odpověď.GJ
Gábina
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Gábino, neznám Vaši smlouvu. Běžte ale do stavební spořitelny a zeptejte se, zda-li když budete spořit dál, tak Vám budou připisovat stále příspěvek. Myslím, že ano, že končit spoření nemusíte. Nejste povinna navyšovat limit, přesto , že Vás asi budou přesvědčovat. Klidně si to ověřte i v jiné spořitelně. Zjistěte si ze smlouvy, kolik je garantovaný výnos ( úrok) a kolik by byl v případě nového spoření. A potom se rozhodněte. Rozhodně není proč spěchat. S pozdravem VS
Stavební spoření
Dobrý den, chtěla bych od Vás poradit, kam nejvýhodněji ukládat každý měsíc peníze, aby se alespoň trochu zhodnocovali. Jednak nějakou formu, která je dlouhodobá a nemohu ji ze dne na den zrušit (je stále stavební spoření výhodné?) a dále formu, kdy mám k peníze k dispozici, ale alespoň nějaký úrok tam nabíhá. Děkuji a přeji hezký den.
Anna
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená poaní Jano, otevřít si stavební spoření v tuto chvíli, nežli budou schváleny plánované změny, mi nepřijde špatné. Stavební spořitelny jsou stabilními ústavy, zhodnocení je lepší nežli na běžných účtech v bankách a stále se počítá se státním příspěvkem. Stejně tak příliš neodsuzuji ty, kteří si peníze pravidelně spoří do nejlepších penzijních fondů, které v ČR dlouhodobě fungují. Obě tyto formy navíc podporují dlouhodobost spoření a navíc některé penzijní fondy nabízí jako bonus i některou formu úrazového nebo životního pojištění. Co se týká poslední části otázky, tak bych doporučil pravidelné investování do některého smíšeného fondu, popřípadě fondu peněžního trhu. Výhoda je, že výnos je po 6 měsících osvobozen od danění. S pozdravem V.S.
Stavební spoření
Dobrý den, chtěl bych se zeptat co by bylo výhodnější. Uhradit částečně půjčku z jednoho stavebního spoření, když mi končí druhé stavební spoření, nebo dále splácet půjčku a na druhém spoření dále spořit? Za odpověď děkuji.
Vladimír
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, to závisí na parametrech a také na úhlu pohledu. Jestliže platíte za úvěr například 3,8% ročně a stavební spořitelna Vaše úspory zhodnocuje 2% ročně (p.a.) a neplánujete další úvěr, tak se vyplatí úvěr splatit. To proto, že Váš tzv. úrokový náklad je podstatně vyšší nežli Váš úrokový výnos. A případně si otevřít spoření nové.