Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

stát a peníze
zdravim vas, nevim jak vy ale co si myslite o statnich dluhopisech?! Vidim to jako neuveritelnou zlodejinu a jeste vetsi zadluzovani statni kasy! Protoze stat penize nevydelava a proto nema z ceho platit uroky za pujcene penize z dluhopisu a proto si na vyplaty v terminu musi opet pujcit. Mate snad jiny selsky rozum?
dotaz
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený pane /paní, úplně s Vámi nesouhlasím. Stát má příjmy z daní, cel,poplatků a rovněž ze zisku státních podniků či podniků, kde má určitý majetkový podíl. Pokud by stát fungoval s vyrovnaným rozpočtem, tedy příjmy a výdaje by byly v rovnováze, tak by nebyl t zadlužen a nemusel by si půjčovat prostřednictvím státních dluhopisů. To ale v praxi není zcelůa možné, protože na velké investiční akce (např. investice do dopravy, energetiky, obrany, školství či vědy) si musí půjčit a potom samozřejmě tento dluh musí splácet. Ptáte-li se, zda-li stát je dobrý hospodář a hospodaří se svěřenými prostředky jako řádný hospodář, tak na tuto otázku nedokážu s čistým svědomím odpovědět kladně. S pozdravem VS
stát a peníze
Ráda bych se zeptala,jestli je možné aby v dnešní době proběhla"měna" jako v šedesátých letech,kdy stát okradl své obyvatele. Děkuji za vysvětlení.
Hanka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Hanko, zřejmě máte na mysli tzv. měnovou reformu z roku 1953. Měnová reforma je nástroj, který státy využívají ve vyjímečných případech za účelem stabilizaci národního hospodářství, boji proti opravdu vysoké inflaci či k přechodu k nezávislé měně v okamžiku, kdy se jeden stát rozděluje na více státních útvarů. Dejte si, prosím, do vyhledávače „měnová reforma“ a naleznete spoustu údajů o reformách v letech 1919, 1953 a jiných. Jsem přesvědčen, že současná ekonomická situace v ČR je na hony vzdálena podmínkám, které by měnovou reformu vyžadovaly. Spíše naopak. Naše domácí koruna je velmi stabilní měnou, která vůči světovým měnám neustále posiluje. S pozdravem VS