Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Pravidelné investice do fondů
Dobry den. Mam moznost zainvestovat v CSOB Premium. Je to pomerne novy fond, tak nelze dohledat, jak si vede ve vetsim casovem horizontu. Ma byt sice s nizsim vynosem, zato mene rizikovy. Rizika se bojim Mam volne finance v hodnote cca 500 000,- a mesicne tak 3000,-. Chci mit k penezum pristup alespon do tydne, ale jen v pripade nutnosti. Pry staci 3 dny a penize mohu vybrat. Treba na ne vubec nebudu potrebovat sahnout takovych 10 let. Doporucil byste mi, tuto investici? Dekuji
Ela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Elo,


omlouvám se za zpoždění. Z Vašeho dotazu není jasné o jaký fond se jedná. Obecně platí, že investiční fondy - dluhopisové, akciové nebo smíšené - v dlouhodobém horizontu přináší vyšší výnos. Investice do fondů však představují i vyšší riziko, které je spojeno s kolísáním hodnoty fondu v čase.  A to může být  nemilým překvapením  pro někoho, kdo investuje na krátkou dobu nebo dočasnou ztrátu nedokáže akceptovat.  Podle toho, co píšete, bych Vám spíše doporučil pravidelnou měsíční investici do smíšeného fondu, dobře vedeného a pokud možno s nízkým vstupním poplatkem. . Raději než investici velké částky naráz S pozdravem V.S..    

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,

jak byste viděl v těchto poněkud turbulentnějších časech jednorázovou + pravidelnou investici do fondu ČS, a.s.:
TOP STOCK, STOCK SMALL CAPS a ESPA STOCK EMERGING markets CZK?

Myslím to z pohledu primárně vyváženého portfolia, kdy vic jak cca polovina celkové investované částky je ve fondech smíšených s převahou dluhopisů, které nicméně budou pravděpodobně v následujících letech spíše ztrácet, proto uvažuji o přesunu menší části aktiv právě do výše uvedených fondů, resp. TOP Stock a STOCK small caps již mám, chci je ale trochu navýšit a ESPA global emerging zařadit nově do portfolia i s pravidelnou investicíí..zajimá mě hlavně Vás názor na relativní riziko tohoto kroku, jedná se ale o investici v řádů 7-10 let, takže celkový benefit by (snad) měl převážit případné korekce... technicky řečeno míra rizika by se tímto zvýšila dle propočtu z 3,46 na 3,94.
Děkuji moc za příp. odpověď. S pozdravem hezkého dne. Jan P.
Jan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Honzo,


s Vaším záměrem nelze příliš polemizovat. To, že zvýšíte riziko Vašeho portfolia správně píšete. Dlouhodobé držení akcií je v tomto případě správný postoj. Uvedené fondy nejsou špatné, takže hodně štěstí.

Snad jen, zda nepočkat s větším nákupem na větší korekci na trhu.

S pozdravem  VS

Pravidelné investice do fondů
Je fajn, že říkáte poraďte se se svou bankou. Nedávejte vše do jednoho fondu atp. Ale když se poradíte, restrukturalizujete své úspory a pořád jen proděláváte jsou vám rady bankéřů naprosto k ničemu. Např. mé investice v Raiffeisenbank:
Raiffeisen fond ekonom. cykl.: - 1,01%
Raiffeisen fond dluhopis.příležitostí OPF: - 2,43%
Raiffeisen fond udržitelného rozvoje A1: -0,49%
Raiffeisen strategie konzervativní: -0,43%

Všechny bankéři doporučované a strukturované investice prodělávají už půl roku a žádná nejde nad můj původní vklad. Pak si dejte k nejpřívětivější bance peníze a nechte si poradit. Nevím v čem je problém, ale všude platí, když někdo něco neumí ať to nedělá. Moudré rady jsou fajn když přichází o peníze někdo jiný. Je fajn rada, jen vydržet. Ale i laik vidí, kam se podíváte je dlouhodobý prodělek. Tak co včíl radíte vy? Jak dál na ti? Dějuji Honza
Honza.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Honzo,


chápu Vaší nespokojenost. Důvodů může být několik. Poplatky, řekl bych , že je to případ Váš.  A nebo volba fondů nebyla zcela šťastná. Vrať te se do banky a proberte s nimi znovu vaši strategii. A nebo jak jsem psal paní Aleně v jiném příspěvku :" V uplynulých měsících prodělávají určitý propad  akciové a smíšené fondy. To je dáno současnou situací na kapitálových trzích. Únor- březen  letošního roku je období, kdy trhy poklesly a hlavně velmi ceny především akcií kolísají. Nemusí to být žádná tragedie,  ale tak to prostě čas od času je. Já jsem spíše příznivcem pravidelného investování a přímého nákupu  na burze, kde si rozhodnu co koupím. S rizikem ale počítám. S pozdravem V.

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, před čtrnácti dny jsem investovala 100000Kč do fondu ČSOB Expertiza vyvážená a Bohatství. Teď jsem se podívala a už mám z těchto peněz jen asi 96500Kč. Nevím, jestli jsem investovala dobře. Budu tam posílat ještě měsíčně 2000Kč do Expertizy a 1000Kč do Bohatství. Mám vyčkat, nebo se poohlédnout po něčem jiném? Děkuji předem za odpověď.
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Aleno,


oba fondy jsou smíšené a dle informací z webu investiční společnosti www.csobam.cz v uplynulých měsících prodělávají určitý propad hodnoty podílového listu. To je dáno současnou situací na kapitálových trzích. Únor- březen  letošního roku je období, kdy trhy poklesly a hlavně velmi ceny především akcií kolísají. Nemusí to být žádná tragedie,  ale tak to prostě čas od času je. Pokud investujete pravidelně, tak v případě poklesu kupujete za stejnou částku více podílových listů a tím využíváte nižší ceny. Určitý počáteční pokles je dán vstupními poplatky, které  jste zaplatila. Samozřejmě nikdo neví jak dlouho pokles trhů bude pokračovat.Stejně tak nikdo neví, když trhy rostou, zda a jak dlouho porostou. Je to jako s počasím. Dešt,ivé dny se střídají se dny slunečními a obojí prospívá přírodě. Budet-li chtít záruku, co dělat abyste nikdy nezmokla, tak nevím ale nikdo Vám ji nedá.

Můžete omezit pravidelnou investici např. na půlku a druhou část si ukládat na spořící účet a tím možná zažijete více klidu. Ale dlouhodobě tolik nejspíš nevyděláte. S pozdravem VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,

investuju zhruba rok pravidelne do podilovych fondu kazdy mesic 3000.- vsiml jsem si ze je nahly pokles vyvoje ceny fondu zhruba kolem 0% i par dni v minusu.A zajimalo by me pokud byyh chtel mimo pravidelnost jednorazove nakooupit cenný papír jestli se mi nejak rapidne zmeni ten prumer kdyz clovek pravidelne investuje stejnou castku po delsi dobu nebo to nato nema vliv. Dekuji za odpoved
Radek Novotný
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ano k ovlivnění dojde. Tím větší, čím větší je pravidelná investice a čím větší je pokles( vzestup)  v období nákupu.

S pozdravem

VS

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je pro začátečníky vhodná služba ING Investice. Pokud ne, kde je nejlepší začít s investicemi? Děkuji za odpověď.
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Jano,

myslím, že vhodná je. Zajděte si na seminář, který nabízí a prostudujte si www stránky. Obrovskou výhodou je skutečnost, že jako snad jediní na trhu neúčtují vstupní ani výstupní poplatky při nákupu fondů. S pozdravem  a přáním všeho dobrého.

 

VS

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, co je rozumnější (z hlediska rizika) a výhodnější (z hlediska výnosu): investovat každý měsíc po 500,- do 4 různých fondů 1 akciový, 2 dluhopisové, 1 fond fondů u různých finanč. institucí (= po 500,- do každého), nebo investovat měsíčně celé 2000,- jen do jediného fondu např. akciového. Časový horizont min. 5 let. Děkuji za odpověď.
KATKA
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená  Katko,

na Vaši otázku nelze snadno odpovědět. Do akcií investujte s investičním horizontem výrazně delším než je 5 let, raději miniálně 10 let. Dobrý fond, který je diverzifikován do kvalitních akcií rozvinutého světa bych potom upřednostnil. Varianta pravidelné investice do více fondů je potom řešením , kdy si nejsme jisti kvalitou fondů. Potom je dobré po čase ( 2 roky) investici vyhodnotit a rozhodnout o změně.

 

S pozdravem  VS  

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, mám životní pojištění Flexi uzavřené na dobu 40 let. Finanční poradkyně mně doporučila rozložit poměr investičních fondů takto: 35% PČS fond akciový, 25% ISČS Sporotrend, 15% ISČS Sporobond, 20% ISČS Top Stocks a 5% REICO ČS Nemovitostní fond. Je tato strategie rozumná? Není v ní žádný garantovaný fond. Za 30 let bych se měla dostat do věku odchodu do důchodu a tudíž zhodnocení kapitálové hodnoty považuji jako způsob jak získat ćást úspor na stáří kromě penzijního připojistění. Děkuji za odpověď.
Katka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Katko,

 

omlouvám se za pozdní odpověď, ale byl jsem téměř celý měsíc leden na jiném kontinentě a než jsem se dostal k Vašemu dotazu, uplynul nějaký čas. 

Máte-li do konce Vašeho spoření 30 let,. potom Vaše strategie, která obsahuje 80% akciových investic, 15 % dlihopisů a 5 % realit  je přiměřená. Samozřejmě, že tato strategie by se přibližně každých pět let měla upravit  s cílem snížit riziko.

Česká spořitelna a její dceřinné společnosti jsou uznávanými správci aktiv. Spravují velké množství fondů různých strategií a zaměření. Některé fondy jsou dobré, jiné jen průměrné či podprůměrné.

Mě by se více líbilo takové portfolio fondů, kde by byl vybrán nejlepší akciový fond na Evropu, USA, na malé akcie, na dluhopisy a to od různých správců.To by zaručilo mnohem lepší výsledky. 

garantované fondy se obvyklůe do těchto strategií příliš nepoužívají. Jsou až na vyjímky málo rizikové ale rovněž obvykle s malým výnosovým potenciálem.

 

S pozdravem

 

VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,
od příštího měsíce nastupuji do prvního zaměstnání po vysoké škole. Je mi 23 let. Rodiče mi spořili na stavebním spoření, které ale po jeho ukončení v 18 letech bylo využito na studijní pobyt v zahraničí. V současné době tak nedisponuji volnými finančními prostředky. Chtěla bych se zeptat na Vaše doporučení ohledně spoření. Zatím bydlím a budu ještě nějakou dobu bydlet u rodičů, kterým chci finančně vypomáhat, byt mají rodičové v osobním vlastnictví, takže to nebude vysoká částka. Zároveň bych ale chtěla začít nějak spořit do budoucna jelikož budu už samostatně vydělávat. Mzdu budu mít 17 300 Kč čistého. Minimálně uvažuji o zařízení spořícího účtu, abych si alespoň vytvořila finanční rezervu. Měl byste pro mě nějaké doporučení co s prvními penězi ze zaměstnání? Případně jestli je vhodné si založit stavební spoření, abych se následně od rodičů osamostatnila? Děkuji - otázka upravena poradcem
Markéta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Markéto,

 

ano, je správné na začátku Vaší kariery spořit. Velmi Vás za Váš postoj chválím.

Spořící účty si vyguglujte a asi bez obav si jeden můžete zřídit. Důležité je aby poplatky za vedení nezkunzumovaly veškerý úrokový výnos, který je dnes nízký ( cca. 1,0-1,6 % p.a.).  U stavebního spoření jeho výhodnost klesla a  přesto  bych zvážil investovat pravidelně několik stokorun  do tohoto produktu a stejně tak do penzijního připojištění. A protože investujete na dlouhou dobu tak bych  pravidelné investování doplnil  měsíčními investicemi do něktého z akciových  fondů.

 

S pozdravem

 

VS

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,
měla by jsem takový dotaz jestli u Conseq - Horizont Invest zaplatit vstupní poplatek najednou a nebo nebo postupně splácet ? ( měsíční vklad 2 000 Kč ) co je výhodnější ?

Děkuji Klára - otázka upravena poradcem
Klára
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Kláro,

 

obvykle to bývá tak, že pokud zaplatíte poplatek okamžetě, bude tento nižší vztaženo k celé částce, ketrou celkem hodláte naspořit.

Pokud ale v polovině spoření uznáte, že Vám produkt nevyhovuje či nechcte v pravidelné investici pokračovat , poplatek již zaplacený  Vám nikdo nevrátí.

Já proto upřednostnˇuji průběžné placení poplatků i když  bývají  ve finále vyšší. Svoboda prostě něco stojí.

 

S pozdravem V.Svoboda

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,
obracím se na vás s dotazem.
Vzhledem k velmi široké nabídce finančních produktů.Jsem vás chtěla požádat o radu kam by jste investoval v časovém horizontu cca 5let, jednalo by se o pravidelnou měs.2 tis.Kč.A dále bych měla zájem vložit na spoření jednorázově 200tisíc časové období do pěti let.jsou v dnešní době vhodné třeba podnikové dluhopisy např.CPI.Předem děkuji za Vaši konkrétní odpověd´.
S pozdravem
Romana
- otázka upravena poradcem
Romana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Romano,

 

informace, které jste pokytla nejsou zcela dostačující. Doporučuji se poradit z dobrým investičním poradcem. Kdybych investoval já a nebyl bych na uváděných prostředcích životně závislý, tak bych na 5 let pravidelně měsíčně investoval 1500 Kč do fondu podnikových dluhopisů. 500 Kč do dobrého akciového fondu ( např.světové portfolio ). 200 tis. kč bych  asi  vložil do podnikového důuhopisu či fondu podnikových dluhopis. Ten má výhodu, že je diverzifikovaný  a případný kolaps jenoho čo dvou dluhopisů (podniků) nemusí vaši investici ohrozit zásadně. Samnozřejmě, a to říkám vždy, bych velice dbal na vstupní poplatky a nsažil se byjednat ty nejnižší.

 

S pozdravem VS 

 

 

 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,
chtěla by jsem investovat každý měsíc zatím menší částku.Bylo mi doporučeno několik podílových fondů.Jako velmi zajímavá investice se mi jeví ČS nemovitostní fond.
Mohu znát Váš názor?
Děkuji Lydie

- otázka upravena poradcem
Lydie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

u realitních fondů může nasta za určitých podmínek  problem s jejich likviditou a nemusí Vám vyplatit peníze v okamžiku, kdy je potřebujete. To musíte vzít v úvahu. Já bych takový fond volil jako jeden z několika, do kterých bych investoval. Asi jen do něj bych pravidelně nespořil.

S pozdravem VS

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,
chtěla bych začít investovat a vzhledem k tomu, že zatím nemám mnoho zkušeností, rozhodla jsem se pro podílové fondy. Peníze chci investovat pravidelně každý měsíc po menších částkách, ale v horizontu cca. 10-ti let. Protože jsem teprve na začátku profesního života a plánuji investovat dlouhodobě, vybrala jsem akciové podílové fondy. Finanční poradce v bance mi doporučuje investovat v eurech, já si ale nejsem jistá, zda je tato varianta pro mě vhodná. Nyní pracuji v ČR, takže peníze investuji v korunách. (Práce v zahraničí a tedy příjem v eurech přichází do budoucna v úvahu, ale spíše na dva nebo tři roky než na celý případný investiční horizont.) Předem děkuji. - otázka upravena poradcem
Marie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Marie,

 

Vaše rozhodnutí naprosto schvaluji. Pravidelná investice do fondů je vhodný způsob, jak dlouhodobě spořit. Rovněž Váš postoj k investicím do cizoměnových ( v tomto případě do eurových ) fondů je správný, stejně tak důvody , které uvádíte. Uvažujete správně, pokud se chcete vyhnout zbytečnému měnovému riziku  a investovat do produktů v domácí měně, tedy v české koruně. Spekulovat na dodatečný výnos s tím, že vyděláte na posilování eura proti koruně může vyjít ale můžete  i prodělat, pokud se koruna vydá opačným směrem. Přeji Vám správná rozhodnutí a vše dobré v roce 2014. V.Svoboda

Pravidelné investice do fondů
Přeji hezký den. Pravidelně investuji každý měsíc 10 až 15 tisíc kč volných finančních prostředků do podílových fondů. Portfolio mi spravuje a změny navrhuje můj "osobní" bankéř z ČSOB, kde mam i běžný účet. Činím tak dobře? Měl bych tento pohodlný systém investování přehodnotit? Děkuji za případnou radu a odpověď.
Jiří
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Jiří, záleží na výsledcích a zda-li jste se službou spokojen. Pokud ano, není důvod ke změně, ledaže by Vás investice lákaly natolik, že byste se jim chtěl věnovat a investovat sám. Rozhodně bych Váš postoj nenazýval pohodlným. S pozdravem VS
Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, uvažujeme o pravidelné investici do podílových fondů ve výši 3 TCZK měsíčně (předpokládaná doba pravidelných plateb je 30 let). Finanční poradkyně nám nabídla investiční schéma CONSEQ Active Invest - vyvážené portfolio, doporučila nám variantu s předplaceným vstupním poplatkem, který by činil 30 TCZK. Předplácet vstupní poplatek na 30 let dopředu se nám zdá nerozumné, protože tím ztrácíme jakousi flexibilitu v budoucnu uvedenou částku investovat do jiného produktu, který by se mohl na trhu objevit. Poradkyně tvrdí, že u portfolií s tzv. realokačním schématem, kdy se zisk z investice po nějaké době zakonzervuje do dluhopisů, nelze vstupní poplatek platit postupně z každé úložky. Je to pravda? Děkuji za odpověď.
Petra R.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Petro, sdílím zcela Váš názor. Poradkyně však může mít pravdu v tom, že to produkt neumožňbuje. Doporučuji abyste se dotázala přímo ve společnosti Conseq, měli by Vám říci, jak to je. Druhá možnost je investovat sama, například do dvou fondů pravidelně u jiného poskytovatele a platit poplatky při každé investici. S pozdravem VS
Pravidelné investice do fondů
Vážený pane Svobodo, minulý týden jsem byl na schůzce v OVB a rozhodl se po poradě s finančním poradcem, investovat do programu Rentier Invest na dobu 35 let. Při měsíční investici 1000 Kč. Finance jsou diverzifikovány do fondů Pioneer a nějakých evropských fondů. Moc tomu nerozumím. Z toho plyne moje otázka. Je možné se dozvědět od třetí osoby, tedy od nějakého poradce, zda jsou tyto fondy v regulích investic, zda poplatky s tímto spojené jsou v normě oproti jiným fondům? Nejsem si s tím tak zcela jist. Smlouva bude hotová pravděpodobně v polovině nadcházejícího týdne a já nevím, zda do toho jít. Vstupní poplatek je 3,5 % z cílové částky, i na to bych se chtěl zeptat, zda je to normální? Mockrát Vám děkuji za radu, moc si Vás vážím. Miroslav
Miroslav
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený pane Miroslave, informace o fondech naleznete na webu, případně můžete zkusit konkurenční poradce či přímo správce, který fond spravuje. Určitě bych doporučil abyste si udělal obrázek o výhodnosti nabídky. Nicméně 35 let je hodně dlouhád doba, na kterou se do určitého programu člověk má uvázat. Doporučuji spíše investovat sám, neboť dlohodobý závazek obvykle znamená i předplacenou provizi na tak dlouhou dobu a pokud z programu odejdete, tyto poplatky zaplacené naráz na počátku Vám již nikdo nevrátí. Pokud musím platit poplatky za pravidelný nákup fondů, tak raději platím průběžne s tím, že pokud se změní situace a investice vyberu a přesměruji jinam, neplatím tak poplatky za investice , které bych měl teprve v budoucnu udělat. Vstupní poplatky 3,5 % se obyvkle účtují za smíšené fondy , popřípadě fondy akciové. Není to sazba mimo sazebníky. V každém případě při uzavírání smlouvy nespěchejte, nenechte se do ničeho vmanipulovat a vyplatí se vše si řádně promyslet. Pokud máte vnitřní pocit, že produkt není dle Vašich potřeb, tak jej nekupujte a chtějte změnu, či jiný produkt. Žijeme ve svobodném světě a máte na to právo. S pozdravem VS
Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, zajímalo by mě, jak se díváte na strategii nákupu akcií pravidelnými stejnými investicemi (př. 500 Kč/měsíčně)? V relativně "úspěšných" dobách se koupí menší počet kusů akcií za "draho" a naopak za "levno" při poklesu hodnoty akcie. Jaké zde vidíte hlavní nevýhody a nezáleží pak hlavně na období ke konci investičního horizontu, jelikož v této době mě změny ovlivňují nejvíce? Děkuji za Váš pohled. hudecek.luke@gmail.com
Luke
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Luke, popisujete naprsoto správně výhody pravidelůného investování. Nevýhody nevidím. Je potřeba myslet na měnu ve které je investice (fond) denominována, neboť pohyby měn vůči koruně může i pravidelnou investici znevýhodňovat. Doporučuji si tedy vybrat fond měnově zajištěný do české koruny. V závěru investování ( 3-5 let před koncem období), kdy budete mít na účtu již větší částku, je skutečně potřeba provést realokaci (tedy jakési přeinvestování) do menšího rizika - např. mix dluhopisového fodnu s fondem peněžního trhu, nebo většinu částky převést na termínovaný vklad. Některé fondy tuto operaci udělají za Vás (Target Click Fondy ( jsou ale v euru), fondy životního cyklu atd.Vidíte to tedy naprosto správně. S pozdravem V.S.
Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,nakupuji pravidelně akcie sporotrendu.Při vyplňování smlouvy ůřednicí jsem si všimla ,že je zde kolonka platby po mé smrti.Nechci budoucí dědice takto zatížit,chtěla jsem to zrušit,ale ůřednice řekla,že to nic neznamená,že až proběhne dědické řízení,tak pak bude vše tak,jak si to nastaví dědici.Mě se to nezdá .Jak to vlastně je , Děkuji.
Irena
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Ireno, neznám smlouvu a ani formulář. Nicméně máte právo na změnu ve smlouvě, kterou jste popsala a proto ji po bance vyžadujte a nenechte se odmítnout. Máte na to právo. S pozdravem VS
Pravidelné investice do fondů
Dobrý den. Mám Investiční ŽP od roku 2005 a za tu dobu jsem tam vplatila již kolem 120.000 Kč, dle výpisu z podílových účtů tam mám ale jen asi 80.000 Kč. Portfolio mám složené z 50% fondu českých akcií a 50% z fondu světových akcií II. Spořím momentálně měsíčně 500 Kč, protože jsem produktu přestala důvěřovat, ale na jeho zrušení bych prodělala. Nyní mě oslovil finanční poradce s tím, že bych měla částku navýšit, protože nyní jsou akcie levnější a tudíž bych mohla více nakoupit a do budoucna tak více vydělat. Zprávami v tisku a v TV ohledne hospodářské krize a dramatickému pádu akciových trhů jsem samozřejmě velmi znepokojena. Proto se Vás ptám, zda má cenu v tomto spoření pokračovat, případně opravdu v této době nízkých cen akćií zvýšit měsíční částku. Děkuji.
M. Řeháková
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Řehéková, rozhodně bych pojištění již dnes nerušil. Rozdíl v hodnotách , na který si stěžujete může být způsoben poklesem cen akcií ale jen do jisté míry. Zbytek rozdílu půjde na vrub nákladu za pořízení tohoto porduktu, který se umořuje dlouhou dobu a časem by se dále měl snižovat. Přidat prostředky v období, kdy jsou ceny akcií levné je rozumné. Nicméně zvažte zda si raději k tomuto produktu nepřidat například pravidelnou investici do dobrého podílového fondu denominovaného v koruně a který by v sobě zahrnoval i investice do komodit.Tím svůj majetek budete více diverzifikovat. S pozdravem V.Svoboda
Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jaký je nyní na trhu nejlepší spořící účet? Chtěli bychom si jako rodina založit jeden účet určený ke spoření, neboť nám zbývá měsíčně velmi nepravidelná částka, ale celkem zase dost vysoká na to,aby se vyplatilo peníze někde spořit. Děkuji!
Lucie
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Lucie, Váš přístup je velmi správný. Velmi to oceňuji. Bohužel Vám nemohu přímo odpovědět, neboť bych propagoval produkt jednoho či několika poskytovatelů a to je proti pravidlům Poradny. Spořící investiční účet nabízí více institucí (banky, obchodníci s cennými papíry) a spíše si vybírejte podle jejich kvality nežli slibovaného výnosu. Držte se spíše středního rizika. Pokud Vás zajímá, co odborníci hodnotí jako zajímavý produkt, podívejte se například na www stránky soutěže Zlatá koruna. Obecně si ale myslím, že i když se tyto produkty mohou lišit, je mnohem důležitější začít a uchovat si disciplínu k pravidelného spoření. S přáním všeho nejlepšího V.
Pravidelné investice do fondů
Jak rozložit 12000,-čistého,abych si zároveň ušetřila na důchod,a zároveň ušetřila peníze jako pojistku,pro ztrátu zaměstnání,je mi 49 let
Elen
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Elen, Vaš dotaz není úplně jasný. Zkuste jej upřesnit. S pozravem VS
Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na investování do Generace X (AXA). Pro tuto možnost mě přesvědčuje fin.poradkyně, mám investovat 1500 Kč měsíčně po dobu 22 let. Myslíte, že je to výhodné?
Sofie
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Sofie, jedná se o standardní pravidelné investování na dlouhou dobu u společnosti s dobrým jménem. Myslím, že jdete dobrým směrem. Důležité je si ujasnit, jak to bude se vstupními poplatky za nákup fondů. Kolik zaplatíte a jakou formou. To si nechte dobře vysvětlit. S pozdravem VS
Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, je mi 50 roků. Do čeho a kolik investovat aby mi k důchodu investice přinesla cca 50-60 tis ročně.
Jenda
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Jendo, neměl jsem bohužel prostor udělat detailní výpočet ale můj prvotní odhad je, že pokud budete investovat 15 let přibližně 3000 Kč měsíčně do balancovaného fondu ( např. 70 % dluhopisy a penžní trh a 30 % akcie, komodity) s průměrným ročním výnosem alespoň 4% a to nejlépe v domácí měně, tak potom by Vámi požadovaná částka měla vystačit do Vašich 80 let. Doporučuji se obrátit na dobrého finančního poradce a detailní výpočet si nechat udělat. S pozdravem V.
Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, v současné době mám měsíčně volných cca 5 000 Kč.Stavební spoření i penzijní připojištění mám. Je mi 45 let.Jakou investici na důchod by jste doporučoval jako nejvhodnější? Děkuji za opověď.
Eva Z
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, doporučil bych pravidelné investování do vhodných investičních fondů nebo do dobrého balancovaného fondu s rozložením přibližně 40 % riziková část ( akcie, reality, komodity) a 60 % peněžní trh a kavlitní dluhopisy. Nejlépe v české koruně abych se vyhnul měnovému riziku. Dobrou alternmativou je i pravidelná investice do zajištěných fondů.
Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, pane Svobodo, kam ukládat peníze na důchod, kam půjdu zhruba za 20 let a k dispozici mám 1000 kč měsíčně? 1000 již odvádím na důchodové připojištění.
rusalka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Rusalko, co takhle zkusit pravidelně investovat do některého korunového fondu - nejlépe balancovaného, kde je podíl akcií vs. dluhopisů v poměru 50:50 ? Takové fondy naleznete v nabídkách bank a investičních fondů. S pozdravem V.
Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou možnosti investování, pokud mám k dispozici 3000-4000 kč měsíčně. Přijde mi, že úroky na spořících účtech jsou nízké. Co říkáte např. na podílové fondy s pravidelnou měsíční úložkou? Ráda bych spořila přibližně 4-5 let. Můžete mi něco doporučit? Děkuji a přeji pěkný den.
Finka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý večer, ano pravidelná investice do vhodných podílových fondů není špatný nápad. Investiční horizont 4-5 let je spíše kratší a tak bych Vám doporučoval 80% investice s nízkým rizikem ( fondypeněžního trhu, dluhopisy) a 20 % rizikovější investice jako například akcie,konvesrtibilní dluhopisy či fond zaměřený na komodity. Může to být také balancovaný fond, který má podobné složení. Spoustu takových fondů naleznete u významných finančních institucí ale i u obchodníků s cennými papíry. Mějte ale na paměti paměti, že by to měly být fondy, které investice zajišťují do české koruny z důvodu omezení měnového rizika.