Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Euro
Dobrý den, přestože je příjetí eura pro ČR v nedohlednu, dělám si trochu starosti, zda se to nestane z ničeho nic, stejně nenadále jako přišla globální ekon. krize a zda pak nedojde k finančním ztrátám. Mám uspořeno pár set tisíc a nerada bych, aby mi pak zbyla hromádka drobných. Četla jsem již mnoho názorů, že po přijetí eura zchudneme, stejně jako Řecko, Portugalsko, Malta...jak to vidíte? - otázka upravena poradcem
JanaC
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Jano,

 

nežijeme v bezpečném a jednoduchém světě a to že zažijeme nějakou další krizi je velmi pravděpodobné. Je to jako s počasím. Někdy svítí slunce, jindy přijde bouřka. Aby ekonomické a finanční bouře  nebyly devastující, lze udělat mnoho opatření.Diverzifikovat svůj majetek ( např.mezi reality, akcie, dluhopisy, umělecké předměty  apod. ), vylepšovat svoji firmu či si zvyšovat vlastní kvalifikaci. Udržovat si dobré zdraví. Chodit k volbám a nebýt lhostejný k těm stranám, kteréjsou mistry v utrácení a už málo dokážou nějaké hodnoty vygenerovat. Atd atd.

Myslím, že Řecko a Portugalsko nezničilo euro jako měna, ale spíše nezodpovědná politika. Maltu tak kriticky nevidím.

Dalo by se napsat více.  Přeji Vám optimismus a vše dobré.

 

S pozdravem  VS

 

Euro
Dobry den, chtěl jsem se poradit - momentalne pracuji v Nemecku, ale dlouhodobe zde zustat nechci. Snazim se tvorit si nejake uspory. Mam tyto penize ukladat v eurech zde v Nemecku nebo vymenit Kc a ukladat na nejaky sporici ucet v ceske bance - AXA nebo ZUNO? Dekuji.
Radek F.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Radku, v tuto chvíli není jisté jak to s eurem nakonec dopadne. Zkušenosti z posledních let spíše ukazuje na trvalé posilování koruny vůči euro. Od začátku letošního roku koruna proti euru posílila o 2,6 %. Chcete-li se vrátit do ČR, je to další důvod navíc spořit v korunách alespoň větší část Vašich úspor. S pozdravem V.Svoboda
Euro
Dobrý den, poradte mi prosím, je vhodné rychle nyní vyměnit Euro při kurzu 23.90 za Kč a event. USD, jak to vidíte do budoucna. Děkuji D.P.
Dagmara P.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Dagmaro, česká koruna od počátku letošního roku výrazně posílila jak proti euru tak proti americkému dolaru ( zde dokonce mnohem více). Vzhledem k problémům, kterým nyní čelí EU, vzhledem k relativně dobrým makroekonomickým datům ČR a proexportní orientaci, odborníci spíše očekávají pokračování tohoto trendu. Proto bych já osobně v tuto chvíli raději držel koruny nežli eura. U dolaru je to složitější, neboť má výhodu světové rezervní měny a je velmi obtížné predikovat jeho vývoj. Pokud mohu poradit, tak s měnami nespekulujte. Být v tom dlouhodobě úspěšný, je zřejmě opravdu velmi těžce dosažitelné. S pozdravem VS
Euro
Dobrý den, připojuju vlastní názor na důchodový systém, jsem lehce před 30. rokem a nevěřím, že se důchodu dožiju, respektive, že stát bude vyplácet důchod, který bude stačit alspoň na mnimální žití. Ale k otázce. situase v EU a zemích platící EUR je nevlídná, vidíte jako možnost udržení současného stavu nebo silnější zem přejdou na "super EURO". A vzhledem k vývoji, je dobré investovat do fonů, které mají kapitalizaci v EUR, nebo raději peníze investovat do jiných fondů?
Zdenek
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Zdeňku, souhlasím, že státní penze s vysokou pravděpodobností nebude po 30 letech dostačovat ani na průměrnou životní úroveň. Proto je dobré něco odkládat stranou a moudře investovat.Souhlasím i s tím, co píšete o EU a o euru. Alternativ, jak může situace vypadat za 5 - 10 let je několik a ta o které píšete je jednou z nich. Pravdou tedy zůstává, že investovat do pouze eurových aktiv ( akciové fondy, dluhopisy) přináší riziko a bylo by dobré ho eliminovat investicemi v české koruně a popřípadě v jiných měnách.