Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Nemovitosti
Dobrý deň.
Mám investície v celkovej hodnote 100 000, pri ročnom úroku od 5 - 7 %, úroky sú vyplácané ročne. Investície budú končiť v roku 2020, 2021. Uvažujem nad kúpou bývania. Chcela by som vedieť ako vypočítať kedy sa mi oplatí nechať investície pracovať a kedy sa mi oplatí financovať kúpu za hotové. Pri úvere 50 000 a mojom doplatku 25 000, mi vyšla úrok. sadzba 0,79 % pri fixácii na 5 rokov a dobe splatnosti 30 rokov. Ďakujem za radu.
Slovenka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


velmi zjednodušená úvaha je tato:

Náklad na financování je , jak píšete , 0,8 % p.a.

Pokud byt pronajmete ,tak možný  výnos by mohl být například 3,5% p.a. Tzn. 3,5 - 0,8 je 2,7%. To by mohl být výnos z Vaší nemovitosti po odečtení nákladů na financování. Pokud naleznete investici, s výrazněji vyšším výnosem ( například minimálně 4% p.a.) , například dluhopisy s  velmi nízkým rizikem, je na místě úvaha, zda tedy volné prostředky investovat a byt financovat hypotékou. To je ale jen zjednodušená úvaha a je potřeba vše promyslet s  odborníkem. S pozdravem V.S. 

Nemovitosti
Dobrý den, chystám se investovat prostřednictvím ZFP realitního fondu (ZPF Investments, investiční společnost, a.s.). Jedná se o fondy nemovitostí profitujících hlavně z výnosů z pronájmu nemovitostí a také ze změny tržní hodnoty nemovitostí. Jedná se o konzervativní fond, dlouhodobě perspektivní bez významných výkyvů. Nemám problém investovat na delší dobu. Potenciál zhodnocení uvádějí 3-5%. Domníváte se, že jde o dobrou investici? Děkuji Vám
Irena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Ireno.

jedná se o realitní fond a je to jako , když si koupíte byt jako investici a ten pronajímáte. Záleží  v jaké lokalitě a jaké máte nájemníky a jak se tomu věnujte.  Realitní fond má v majetku mnoho takových bytů, nebo obchodních center nebo skladů atd. a jeho výhodou je diverzifikace a odborný (doufejme) personál. Když zavládne na realitním trhu krize a ta jednou musí přijít, tak ceny nemovitostí poklesnou a s tím i fond může ztratit na hodnotě a investor prodělává. Může se také stát, že když trvá krize déle, tak více a více investorů ztratí trpělivost a chce svoje peníze vybrat . Fond je ale obvykle nemá v hotovosti a musí prodávat nemovitosti a to trvá velmi dlouho a na určitou - i dlouhou - dobu může odkupy podílových listů zastavit.  Prostě tato investice nemusí být vždy likvidní a je potřeba počítat, že nemusí vždy vydělat. Pokud budujete portfolio fondů a cenných papírů    doporučuji mít realitní fondy tak do 15-20 % portfolia. Nedávat do nich větší část majetku.

S pozdravem VS 

Nemovitosti
mam dotaz přemyšlim si vzít věči častku pujčtky a chtěl bych to investovat do bytu je to dobre abych mě to aspon trochu vynašelo děkuji
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Martine,

 

neposkytujete mnoho informací ale  z toho, co píšete lze říct, že tento způsob je spojen s mnoha riziky, mnohdy i velkými. Doporučuji proto abyste se poradil s někým, kdo se v téhle věci dobře vyzná a probral s ním veškeré detaily takové transakce. velmi doporučuji to pečlivě spočítat a promyslet.

S pozdravem V.Svoboda

Nemovitosti
Dobrý den, je mi 43 let, každý měsíc posílám peníze na spořící účet, máme s manželem uzavřené stavební spoření, penzijní p. 3 pilíř, stavební spoření pro oba syny, životní pojistky, sázím na jistotu, bojím se rizika, ale chci se nějak zabezpečit na důchod, inflace je vyšší než úroky na těchto produktech,napadla mě myšlenka zrušit všechny stavebka a za úspory koupit byt s tím že bych si musela tak polovinu půjčit. Co říkáte investici do nemovitosti??
alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Aleno, to, že Vámi zmiňované produkty jen s odřenýma ušima ( pokud vůbec) ochraňují Vaše peníze od inflace je přirozené. S tím se nedá mnoho udělat, neboť jsou vemi nízko rizikové. Co se týká pronájmu bytu, tak jsme kdysi počítali ve společnosti, kde jsem pracoval, průměrný dlouhodobý výnos a ten je o něco málo vyšší nežli inflace. Při pronájmu bytu je však mnoho neznámých. Podaří se jej dobře ponajmout ? Nezůstane neobsazený a bude pronájem vždy řádně placen ? Nedojde k poškození bytu při jeho užívání ? Je lokalita dobře vybraná, aby byt neklesal na ceně ? Pokud si na byt půjčíte, mělo by Vám být jasno, jaký máte plán pro případ, že přijdete o práci či, že onemocníte. Pokud na výše zmíněné otázky dokážete odpovědět a splátky hypotečního úvěru Vás nebudou nikterak rujnovat a ještě například dokážete vytvářet další, byť menší rezervu tak investice do bytu je smysluplná. je to ale vážné rozhodnutí a dobře vše zvažte. S pozdravem VS
Nemovitosti
Dobrý den, ráda bych se poradila jak mám co nelépe postupovat v případě, že jsem nabyla majetek byt 4+kk ve městě s cca 100 000 obyvateli a domek s nedokončenou rekonstrukcí na pozemku cca 500 mxm a se zahradou 1 500 mxm na předměstí spojeného s centrem MHD a napojeného na všechny tech. sítě ( voda, plyn, kanalizace, elektřina) . Je mi 48 let a se 2 syny bydlim v Praze v nájemném bytě. Dluhy cca 50 000Kč postupne splácím a ze současného příjmu mi zbyde jen cca 1000Kč, které používám na kulturu, sport , kosmetiku. Nevím jak řešit problém s dokončením domku. Mám původně v úmyslu dát byt do pronájmu a ponechat ho jako finanční rezervu, protože můj příjem není a ani v budoucnu nepředpokládám, že by byl výrazně vyšší. Avšak, také předpokládám, že z pronájmu není možné dofinancovat dokončení rekonstrukce a když jestli je to v časovém horizontu optimální zhodnocení fin. prostředků. Také zvažuji, že bych si vzala úvěr na dokončení rekonstr. domku, avšak nejsem si jistá. Moc děkuji, Daniela
Daniela
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Danielo, nejsem příznivcem velkého zadlužování a proto bych Vám za situace, kterou popisujute nedoporučil další půjčku. Můžete se pokusit byt 4+kk pronajmout a z čístého výnosu z pronájmu ( tedy po odečtení všech nákladů, které s pronajatým bytem budete mít ) vytvořit rezervu, ze které budete rekostrukci domku financovat. Nevímn však, zda-li tento postup povede k cíli, neboť nemám od Vás více informací. Druhou variantou, která připadá v úvahu je byt prodat a ze získané částky dokončit dům. Z vlastní zkušenosti a ze zkušenosti ostatních vím, že rekostrukce obvykle stojí více nežli to na začátku vypadá a také trvá mnohem déle nežli si člověk i po poradě s odborníky myslí. S přáním všeho dobrého v roce 2012 V.S.
Nemovitosti
Dobrý den, jak vnímáte v současné době výši cen bytů a domů v Praze? Sice už několik let se ceny snižují, ale stále jsou poměrně dost vysoké v poměru k průměrnému platu, což by mohlo být takové měřítko, které dává celkem i smysl. Například oproti USA, kde je možné dům koupit cca za pětinásobek ročního platu, tak v ČR je to dost nemožné. Jaký máte názor na další vývoj nemovitostí? Myslíte, že se vyplatí ještě počkat s nákupem? Děkuji.
tom
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Tome, nejsem odborník na nemovitosti v Praze ale z vlastního sledování vím, že k poklesu cen dochází. V některých oblastech více, někde méně. Hodně nových bytů je stále neobsazeno, nezaměstnanost výrazně neklesá, banky sice hypotéky poskytují ale ne tak ochotně jako před 4 lety. Mnoho lidí čeká s případným nákupem. Z toho mi vyplývá, že prostor pro pokles cen zde pořád je. Rozhodně se vyplatí situaci na pravidelné bázi sledovat a vyhodnocovat.
Nemovitosti
Dobrý den, za mne začal "spořit" život. Vlastním a pronajímám 2 byty v OV (garsonku a druhý jsem měla kvůli práci mimo bydliště). Tím, že bydlím s partnerem a jsem na rodičovské mohu oba pronajímat. Mohu ještě nějak ušetřit např. vložením bytů do majetku a musím pak založit firmu v jejímž majetku byty budou? Je pak možné byty odepisovat? Mohu uplatnit náklady i za měsíc, kdy v bytě nájemník původní už a nový ještě není? Jak je to s uplatněním nákladů, když vyúčtování záloh od správcovské firmy dostanu až v dubnu a daňové přiznání musím podat do konce března? Nikdy jsem nepodnikala a zkušenosti v podnikání nemám. Změní se něco nastoupím-li z RD opět na mateřskou dovolenou? Děkuji za odpověď. J.
Jarka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Jarko, Vaše dotazy jdou správným směrem. Musíte se však poradit s účetním a daňovým poradcem a vyhodnotit, zda-li se podnikání tohoto typu bude vyplácet.