Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Dluhopisy
Dobrý den, mám k dispozici nějakou hotovost a část bych chtěla dát do dluhopisů Unicapital. Tříleté s úrokem 3,3%. Doporučujete takovou investici třeba ve výši 500 tisíc? Či méně? Dělalo by to 30 % z mých financích. Děkuji za odpověď.
Katka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


neznám tuto společnost ani její dluhopisy. Investice do dluhopisů, i když to tak nevypadá,  je poměrně  komplikovaná věc. Já rovněž dluhopisy kupuji. Sleduji ale několik hledisek. Chci aby byly veřejně obchodovatelné ( např. na burze), protože, když je budu chtít prodat před splatností, tak lehce mohu. U listinných dluhopisů se obávám, že tomu tak nemusí být. Druhým faktorem a mnohem důležitějším je otázka, zda emitent dostojí za určitou dobu svým závazkům a dluhopis ode mě zpět převezme a vyplatí všechny  kupóny. Je to jeho povinnost. Ale co když se mu nebude dařit, vyhlásí bankrot ?  Proto je potřeba si dobře   emitenta dluhopisu  prověřit.

Investice do dluhopisů je  skutečně pro zkušenější investory.


S pozdravem VS

Dluhopisy
Dobrý den pane Svobodo. Prosím vás o radu. Naskytla se mi možnost investovat do dluhopisů firmy Geen general energy. Jedná se o dluhopisy 8,5,3 leté. Roční výnos 8%. Myslíte že je to dobrá investice? Děkuji
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

já tyto dluhopisy neznám a ani  společnost, která je vydává.  To co si mohu přečíst na internetu mě příliš nepřesvědčilo.

Já osobně bych do nich neinvestoval.

S pozdravem

V.Svoboda

 

Dluhopisy
Dobrý den, dostala jsem nabídku na zakoupení dluhopisů společnosti 2 Crowns Capital - pevný úrok 9%, splatnost 24 měsíců. Úrok je velmi zajímavý, ale není v tom právě skryté příliš velké riziko? Mám trochu obavu, abych se se svými penězi po 2 letech opravdu setkala. Společnost nabízí výplatu úroků měsíčně, což je určitá záruka. Ale jak dlouho, než majitelé, kteří nalákají dostatek zájemců o své dluhopisy, společnost vytunelují? Dle mých informací u dluhopisů žádná záruka není (jako např. u vkladů v bankách). Doporučil byste mi tuto investici? Je mi 70 let a dala bych do toho 400.000 Kč - v podstatě veškeré své peníze v hotovosti. Děkuji moc za radu. Marie - otázka upravena poradcem
Marie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Marie,

 

vidíte to naprosto správně, co se týká rizika. Kdyby mi bylo více jak 60 let tak bych za veškeré svoje peníze rozhodně tyto dluhopisy nekoupil. To říkám zcela zodpovědně. 

 

S pozdravem  VS

 

 

 

Dluhopisy
Poraďte do čeho investovat a jak šetřit peníze, když stavební spoření ministr Kalousek osekal, spořící účty a termínované vklady mají slabý úrok, akcie jsou pouze pro hazardéry, penzijní připojištění je něco jako loterie jak to kdysi dopadne. Poraďte něco bezpečného, státem garantovaného alespoň s nějakým jistým výnosem. Nejsem zvědav na rady typu, že si máte zjistit nejdříve reference než něco někam dáte a za 20 let se Vám někdo vysměje, že jste byl hlupák. Pokud umíte nějak poradit, zkuste to prosím. Děkuji. S pozdravem Stanley
Stanley
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Stanley, tak mě napadají jen české státní dluhopisy. Jsou státem garantované a budete-li držet například pětiletý SD do splatnosti, můžete počítat s hrubým výnosem přibližně 2,5% p.a.