Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Hypotéka
Dobrý den, prosím o radu, přes půl roku nám běží nečerpaný hypoteční úvěr, na tutu nemovitost má prodávající dědické řízení, makléřka dodala bance návrh na kupní smlovu budoucí a mi podepsali smlouvu. Jenže už to trvá strašně dlouho a podle všeho se to ani nestihne čerpat je to začarovaný kruh. Jde ukončit hypoteční úvěr bez sankce? Popř bychom měli vyhlídlou jinou nemovitost v té samé ceně, šla by hypotéka čerpat na jinou nemovitost? Jsme zoufalí děkuji a hezký den. Kateřina
Kateřina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Kateřino, zoufalství jistě není na místě.

Podle mých znalostí, lze čerpat hypotéku do dvou let. Pokud je potřeba tuto dobu prodloužit, je potřeba jednat s bankou a banky dnes mají zájem si bonitní klienty udržet a obvykle s prodloužením souhlasí. Převedení hypotéky na jinou nemovitost je komplikovaná záležitost  ale pokud požádáte stejnou banku o zrušení hypotéky s tím, že uzavřete novou, nemyslím, že by se měla banka chovat tak hloupě a odmítnout Vás.

Jednání s bankou je klíčem k vyřešení Vaší situace.


S pozdravem a přáním všeho dobrého
VS 

Hypotéka
Dobrý den, mám rozjednaný nákup nemovitosti (z doby před pandemii) a aktuálně jsem před podpisem smlouvy. Bytovou situaci řešit musím. Myslíte, že investice do vlastního bydlení a podpis hypotečního úvěru odložit? Jedná cenu nemovitosti přes 5 milionů.
Ondřej
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


chápu Vaše pochybnosti.

Zítra nejspíš ČNB sníží sazby, takže to bude za posledních čtrnáct dní o 1 celé % níž. Domnívám se, že by to mělo ovlivnit sazby u hypoték. Měl byste zkusit požádat o stanovení nové sazby.

Riziko ale vidím spíše v tom, že se může následně zvýšit nezaměstnanost a v tom případě je hypotéka velké břímě, pokud nezaměstnanost člověka postihne. Ale neznám Vaši osobní situaci.

Můžete také smlouvu podepsat a finálně hypotéku nečerpat. Je tam ale myslím sankce 5% z částky a to ve Vašem případě není rozhodně málo.


S pozdravem


VS

 


Hypotéka
Dobrý den,

moji prarodiče mi chtějí dát půlku domu a druhou půlku musím vyplatit strýce a svou sestru. Takže si hypotéku beru jen na polovinu domu. Chtěl bych se zeptat zda tam mohu poslat odhadce dané banky u které si beru úvěr hned nebo až bude můj podíl zapsán v katastru. Nechci platit daň z celé částky domu(cca 2miliony) ale jen z druhé půlky, kterou kupuji. Děkuji za odpověď.
Michal
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Michale,


tato poradna je o investicích. Vaše otázky jsou specificky k hypotéce a k daním. Nejlépe je se obrátit na daňového poradce a ohledně hypotéky vše řešit s bankou či hypotéčním poradcem.


S pozdravem VS

Hypotéka
Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat na případný úvěr nebo hypotéku, o úroky ani tak nejde hlavně aby nám ji poskytli. Chceme si s přítelkyní koupit dům, ale nemáme dostatek financí ani našetřeno. Jedná se o to zdali by nám poskytli hypotéku + úvěr který doplatí těch 20% nebo jestli je možnost celkového úvěru 1mil Kč na smlouvu, ktere uplyne zkušební doba a je na dobu neurčitou a 15 000 Kč měsíčně. Přítelkyně má téměř stejnou výplatu ale smlouvu na určitou - budou i tohle brát v potaz? Dum by jsem si vzal na sebe, ale chtěl by jsem aby bylo vidno, že máme oba prijem. Doposud jsem neměl žádnou jinou než nebankovní půjčku do 10tis. Jediná dluh, který vznikl je za vedení účtu v mládí na které jsem úplně zapomněl. A kdyby nešlo ani jedno ani druhé tak jestli alespoň na tu hypotéku mám nárok s 15tis měsíčně. Děti nemáme, doposud platíme pronájem + energie což asi nemá vliv ne, když vlastně už pronájem platit při splácení hypotéky nebudu. Děkuji
Antonio
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Antonio zdravím Vás. Toto je poradna na investice. Doporučuji se obrátit na poradce , co dělají hypotéky,  případně zajít do některé z bank. a získat odpověď tam.


S pozdravem VS.

Hypotéka
Dobry den, prosim o Vas nazor k hypotece, kterou mame sjednanou u Hypotecni banky. Fixace nam konci az za 2 roky, nicmene jiz nyni nas uhaneji zprostredkovatele s "vyhodnou" nabidkou fixace jiz dnes na 7 let se soucasnou nizkou ur.sazbou. Nevime, zda toho vyuzit ci zatim nic neresit? Dekujeme za odpoved. - otázka upravena poradcem
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


zafixovat si dnes hypotéku za nízké sazby, které zřejmě porostou, dává smysl. Ale za jakých podmínek ?  Zřejmě to nebude zadarmo.

Případně ještě napište.

S pozdravem VS

Hypotéka
Dobrý den, co bych měla udělat s částkou 1 500 000 Kč? Buď mohu umořit hypo, ale to až za čtyři roky, nebo uvažuji o koupi bytu, ovšem to by musely jít ceny dolů, nebo to nechat ležet. Rezervu mám. Tohle by bylo navíc. Mám trochu strach z peněz, raději bych měla nějakou komoditu. Neinvestuji, jsem v tom dost opatrná. Říkám si, co dostali lidé v roce 48 z akcií, které vlastnili? Dal jim někdo něco? Nebo o všechno přišli? Děkuji za odpověď.
Libuše
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


obávám se, že ceny bytů v běžných a dobrých lokalitách spíše ještě porostou.

Nemyslím také, že jsme v podobné situaci jako byli investoři po roce 1948 a že je nebezpečí , že bude vše znárodněno. To si opravdu nemyslím. Uvážená investice do dobře oceněných akcií mi přijde jako dobrá ale velmi dlouhodobá investice.  Na Vašem místě bych zvážil umoření hypotéky. . S pozdravem V.Svoboda

Hypotéka
Dobrý den pane Svobodo,

již delší dobu uvažuji o hypotéce. Orientačně bych potřeboval kolem 1 mil. Kč na nákup nemovitosti (menší rodinný domek v menší obci, v původním stavu), ale zároveň bych potřeboval financovat i následnou rekonstrukci, hrubým odhadem 700 tis. Kč. Vlastním byt v osobním vlastnictví (hodnota cca 350 000 Kč. Jednak nedokáži objektivně posoudit, zda je výhodnější byt pronajmout (za cca 5000 Kč/měsíc) či prodat. Při prodeji bych měl finance na část rekonstrukce či spolufinancování, ale na druhou stranu při pronájmu bych tímto mohl hradit splátky hypotéky a částečně bytem ručit. Dalším problémem je můj nízký prokazatelný příjem - cca 12 000 Kč měsíčně, na účet mi ale chodí cirka 20 000 Kč měsíčně... Myslíte, že existuje pro mne nějaká schůdná cesta k hypotéce, aniž bych na sebe upletl bič?
Zdeněk K.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Zdeňku,


to je trochu komplikovaný dotaz a nelze na něj zjednodušeně odpovědět. Obraťte se na dobré poradce v oblasti hypoték - např: www. hypoasistent.cz a pokuste se s nimi nalézt řešení.


S pozdravem   V.Svoboda

Hypotéka
Dobrý den,
moc Vás prosím o Váši radu a názor. Chceme s manželem stavět dům, manžel příjem 16 tis, já momentálně rodičovská dovolená 10tisíc. Cena RD 2,5mil, máme od rodičů pozemek v hodnotě 400 tis. Naspořeno máme v současné době 650tis. Hypoteční kalkulačka nám jako nejvýhodnější vygenerovala hypotéku u 1. mBank, 2. Raiffeisen bank, 3.Equa bank. Naše finanční poradkyně nám ale již 2x zpracovala jako nejvýhodndější nabídku pro nás hypotéku od KB, která se nám v hypoteční kalkulačce objevila až jako 10 nejvýhodnější..zároveň se ale obáváme jít do hypotéky s méně známou bankou, jestli nás chápete..
Dále bychom se ještě rádi ujistili..do ceny nemovitostí se započítává cena pozemku+kalkulace projektu RD (u nás tedy 2,9mil), je myslíme rozumné, abychom si nechali z ušetřených 650 tisíc nějaké peníze stranou (nevíme kolik, nejspíše 200tis?), výše úvěru by činila 2mil. Spoříme u ČP Invest, konec ok invest r2026.Napadá vás prosím ještě nějaká rada pro nás, je to dlouhý závazek, máme obavy. - otázka upravena poradcem
Michaela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Michaelo,

 

máte pravdu hypotéka je závazek na dlouhou dobu, mnohdy na celý život a vaše opatrnost je na místě.

Správné je, že si chcte ponechat část hotovosti jako rezervu. Až budete vydělávat více, můžete část hypotéky splatit juednorázově.

Vámi Citované banky jsou regulovanými bankami a neřekl bych, že jim hrozí riziko krachu. I kdyby se tak někdy v budoucnosti stalo ( čistě hypoteticky), tak  hypotéku převezme jiná banka a budete hypotéku splácet jí. 

 

Vaší poradkyně se zeptejte, proč trvá na KB. Může to bý tím, že má od KB větší provizi a ta je přenesana na klienta  vyšším úrokem a proto se Vám v hodnocení ocitá KB na vzdálenějším místě. Tím nechi zpochybňovat právo poradců na odměnu, spíše konstatuji fakt.

 

Přeji ať vše dobře dopadne.

 

S pozdravem VS

Hypotéka
Dobrý denm mám dotaz. S přítelem za měsíc máme svatbu a čekáme miminko. Přítel nastoupil do nové práce kde má 3 měsíční skušební dobu a potom na dobu neurčitou. Já jsem zaměstnaná v bance na dobu určitou od 10.10.13 do příštího roku ale odcházím k 1.10.14 do jiné banky ale také na dobu určitou. Kde poté odejdu na mateřskou příští rok kolem května. Přítel vyděláva 23tis. čistého já momentálne 16tis. čistého poté jak nastoupím do nové páce tak čistého přes 20 tis.. Chceme si vzít hypotéku na 1,5 mil. na domeček. Ručily bychom kupovanou nemovitostí. Nejsme v registru dlužníku a platíme pouze necelé dva tisíce auto. Jde to nějak udělat aby nám hypotéku daly v nejbližší době? Děkuji - otázka upravena poradcem
Aneta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Aneto,

 

banka obyvkle nechce poskytnout hypotéku na 100% hodnoty nemovitosti. Požaduje vlastní prostředky. Někdy stačí 15% , mnohdy hypotéční banka požaduje více. Stejně tak bedlivě poszuje schopnost klienta splácet. Pracovní smlouvy na dobu určitou či přerušení pracovního procesu z důvodu například mateřské dovolené, může hrát roli při schvalování hypotéčnío úvěru. Vaše výhoda je, že jste mladí a můžete si vzít hypotéku na dlouhou dobu a tím s nížit pravidelné splátky a také, že útokové sazby jsou na historických minimech. Výhodou také je, že cena domu není vysoká. Musíte se začít radit s odborníkem na hypotéky, s hypoptéčním poradcem či bankovním pracovníkem a pokusit se najít nejvhodnější řešení. Když Vám někde někdo řekne, že něco nejde, zkuste to jinde a nevzávejte to.

 

S pozdravem VS

Hypotéka
Dobrý den,chtěla bych prosím poradit ohledně společné stavby domu s přítelem.Jsme oba rozvedení já mám 20letou dceru a přítel 10letou a 15letou postiženou jeho děti žijí s maminkou mimo naši domáctnost.Já vlastním svůj rodinný domek.Momentálně zvažujeme stavbu většího rodinného domu,rodiče mi darovali stavební pozemek.Přítel nevlastní žádnou nemovitost.A já nevím jestli je lepší,abychom před uzavřením hypotéky byli manželé nebo jen partneři.Taky se bojím,abych nepřišla o svoji střechu nad hlavou a třeba i pozemek.Snad mi aspon něco málo poradíte.S pozdravem Johana.
Johana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Johano,

 

to je docela komplikovaná situace a zaleží na mnoha okolnostech, které z Vašeho emailu nejsou známy. Zkuste se poradit s nějkým hypotéčním poradcem a zajděte i do banky, která poskytuje hypotéku. Tím bych začal.

 

S pozdravem

 

VS  

 

Hypotéka
Dobrý den, čeká nás hypotéka na bydlení - chtěli bychom si manželem půjčit na nemovitost do třech milionů - půjčovali bychom si asi 85 procent. Chtěli jsme si s bankou domluvit možnost předčasného splacení (alespoň nějaké části), pokud by se nám v budoucnu naskytly nějaké finance (dědictví), což se stát může, ale také nemusí. Poradkyně nám doporučuje ČS, s čímž nemáme problém, ale rozmlouvá nám právě tu možnost předčasného hrazení - prý, pokud by se nám v budoucnu nějaké finance naskytly, je výhodnější je investovat do nějakého vkladu, nikoliv na umoření hypotéky - hypotéka se prý s podmínkami předčasného splacení stává méně výhodnou. Má pravdu? Protože je pro nás hypotéka závazek na celý život a neorientujeme se ve finančních otázkách dobře, chtěli bychom se rozhodnout správně. Prosím, poradíte nám? Děkuji!
Anna V.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Anno,

hypotéka je také dluh a asi správně cítíte, že na dluhy  je potřeba si dávat pozor. Zdá se mi, že nejlepší je zvolit si střednědobou fiaxaci hypotéky (3 nebo 5 let) a vždy k termínu fixace část   nebo celou hypotéku splatit, pokud na to budete mít. Není potom potřeba si sjednávat hypotéku s možností předčasného splacení, ta může být méně výhodná, resp.dražší.

S pozdravem VS

 

Hypotéka
Dobrý den, mám následující dotaz.
Měl jsem na sebe (za svobodna) hypotéku, kterou jsem nesplácel - exekuce v roce 2013 - prodejem bytu jsem zaplatil bance exekuci.
Nyní by si moje manželka chtěla vzít ,,pro sebe,, hypotéku na byt. Nebude jí v tom bránit moje finanční historie?
Případně jakým způsobem by se ona k hypotéce dostala, aby si mohla pořídit bydlení a začít ,,normálně,, fungovat? Nikdy žádné dluhy, ani půjčky neměla.

Moc Vám děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
gazza
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

mohlo by to tak být. Je to komlikovanější otázka. Zkuste právní poradnu, popřídě hypotečního makléře nebo i banku poskytující hypotéky, tam Vám poradí.

 

S pozdravem  VS

Hypotéka
Dobrý den, prosím o radu: je mi 50, mám slušnou práci, našetřeno 300 tisíc na stavebním spoření a chtěla bych si pořídit nové bydlení (žiju teď v bytě partnera, se kterým jsme se rozešli). Je lepší si byt obyčejně pronajmout, antebo si mám raději vzít hypotéku s tím, že se byt bude hodit dospívajícímu synovi, který teď studuje VŠ? Děkuji.
Marie
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Marie, pokud máte dobře placenou a stabilní práci, jste zdravá a budete moci pracovat alespo%n do důchodu, jste z menšího města, kde ceny malých bytů jsou nižší můžete zvolit koupi bytu a tuto financovat hypotékou. Myslete, prosím, ale na další náklady jako je nezbytné zařízení bytu,měsíční platby za elektřinu,plyn, topení, vodné a stočné, rezerva na opravy bytu a pojištění. To společně s měsíční splátkou hypotéky může činit více nežli je přiměřený pronájem. Odměnou Vám ale bude jednou vlastní byt, který je rovněž do jisté míry i pojistkou proti inflaci. Určitým faktorem, který rovněž hovoří pro hypoptéku v dnešní době je velmi nízká úroveň úrokových sazeb a tedy cena hypotéky. Pronájem obvykle volí lidé, kteří si nejsou jistí svojí prací v místě, nemají dostatečný a pravidelný příjem aby pokryli náklady uvedené výše a v případě naléhavé situace ( ztráta práce, onemocnění) se mohou přestěhovat k rodičům či příbuzným. V každém případě vše řádně promyslte, poraďte se ve Vaší bance, či s dobrým finančním poradcem nebo se známými, kteří se v probelmatice orientují. Prosím, omluvte mě za opožděnou odpověď. S přáním všeho dobrého V.Svoboda
Hypotéka
Dobrý den. Potřebujeme si vzít s přítelem půjčku a zařídit si bydlení. Tím myslím rozdělit barák na dvougenerační. Zvýšit střechu,přidělat patro apod. Vzali bysme si půjčku 400 tisíc. Je nějaká možnost,jak si jí vzít,abychom se nemuseli kvůli půjčce brát? Většinou chtějí nad 100 tisíc manželský souhlas. Děkuji Dita
Dita
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Dito, znám několik nesezdaných párů, kteří získali od bank hypotéku na byt či dům. Doporučuji jednat s více bankami a vybrat si nejlepší řešení. Stejně tak by bylo dobré jednat se stavebními spořitelanmi, pokud máte stavební spoření. Dbejte na to aby úroková sazba byla co nejnižší a do budoucna Vás platby neunosně nezatěžovaly. Sazby hypotečních úvěrů s pětiletou fixací se pohybují v rozmezí od 3,3 % p.a. do 4,0% a liší se dle jednotlivých bank. S pozdravem VS
Hypotéka
Dobrý den. Máme zadlužený byt hypotékou na 25 let, fixaci máme na celou dobu splácení :-( Potřebujeme se bytu zbavit. Co doporučujete? Pronájem, prodej? Asi těžko seženeme někoho kdo by si naši hypotéku přenechal a pokračoval ve splácení :-) Pronájem v dnešní době, nevím zda-li je to dobrý nápad? Co myslíte vy? Díky za radu. S pozdravem Marie
Marie
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Marie, neznám parametry Vaší hypotéky. Je-li to tak, že vlastníte byt či jinou nemovitost a finacujete ji hypotékou a dostáváte se do finanční tísně, prosím, komunikujte co nejdříve s tím, kdo ji finacuje. Bude to nejspíš banka. Zjistětě si jaké jsou možnosti od odložení splátek počínaje až po prodej nemovitosti konče. Variant je vždy více. Pronájem může být řešení ale je potřeba vzít v úvahu, že ale může trvatr nežli najdete toho správného, kdo bude ve Vašem bytě bydlet a hlavně bude pravidelně platit. Rozhodně řešení neodkládejte a mluvte se svojí bankou co nejdříve. S pozdravem VS S pozdravem