Předat farmu potomkům má být snazší, s návrhem po letech přichází nový náměstek

Před dvěma lety slíbil tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula, že připraví pro rodinné farmy jejich vlastní zákon. Nyní je jasno, že se to nestane. Místo toho nový pirátský náměstek současného ministra Milan Daďourek předloží novelu zákona o zemědělství, kde rodinné farmy alespoň definuje. Mělo by jim díky tomu ubýt papírování při generační výměně.

Pirátský náměstek ministra zemědělství Milan Daďourek (duben 2024) | foto: Radek Vebr, MAFRA

Ministr zemědělství vás zhruba před měsícem pověřil tím, abyste se pustil do problematiky rodinných farem. Jak to vypadá se zákonem o nich?
Vnímám tuto problematiku jako důležitou pro část zemědělské veřejnosti a mám výhodu, že jednak ji znám z praxe a jednak se díky studiu orientuji v právu. Proto jsem poměrně rychle získal představu, jak by se to dalo řešit. Opakovaně jsem se setkával se zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR, kteří předložili původní návrh legislativy. Potřeboval jsem vědět, co považují za hlavní problém. A pak jsem se to snažil předkládat našim právníkům, abychom našli průsečík, jak to lze udělat. Z obou stran to znamenalo ustoupit z původních představ – na jednu stranu připustit, že je třeba legislativní řešení, a na druhou stranu uznat, že legislativní řešení nutně neznamená jít cestou samostatného zákona.

Rodinné farmy měl podpořit zákon. Slibům navzdory se na něm práce zastavila

Půjde tedy o novelu?
Současný předpoklad – ale pořád je to v jednání a v běhu, protože musí dojít ke koaliční shodě – směřuje k novele zemědělského zákona. V ní by přibyla část, která by se zabývala rodinnými zemědělskými hospodářstvími.

Milan Daďourek

na ministerstvo nastoupil 1. března. Pochází z Liberce, od roku 2000 žije na Vysočině, kde jeho rodina v Počítkách vlastní farmu. Na té se mimo jiné pasou zhruba dvě stovky ovcí plemene Romney. Pracoval ve Správě CHKO Žďárské vrchy, jako ředitel Sdružení Krajina či jako akreditovaný zemědělský poradce.

Jak by rodinné farmy byly definovány?
V zásadě podle toho, co známe z občanského zákoníku. Jsou tam instituty společnost a rodinný závod, takže rodinné zemědělské hospodářství (RZH) by bylo zvláštní případ rodinného závodu. Musí jít o mikropodnik, musí tam být správce, což bude jedna fyzická osoba. Mezi správcem a půdou, která je obhospodařována, by měl být konkrétní vztah – správce bydlí a působí v místě, kde podnik hospodaří. Pochopitelným znakem je, že RZH vyvíjí zemědělskou činnost. Je třeba se ještě dohodnout, v jaké míře ji vyvíjí. Minimálně v míře, jak známe aktivního zemědělce, ale je možné, že se domluvíme na vyšší. A pak jeden znak, aby se zachoval určitý statut, tedy že konkrétní fyzická osoba může být společníkem pouze v jednom rodinném hospodářství. To by mělo řešit problémy řetězení, podvádění a dělení na více takových subjektů.

Půjde o mikropodnik, tedy bude mít do deseti zaměstnanců. Počítají se mezi ně děti jakožto rodinní příslušníci?
To je otázka, kterou jsme zatím neprobírali. Česko je ale vázané jak svými zákony, tak mezinárodními úmluvami o právech dětí a dětské práci. Určitě řešení nebude směřovat k tomu, že by děti byly zaměstnanci hospodářství, i když to nevylučuje podíl dětí na hospodaření ve smyslu předávání zkušeností. To je věc, která v rodinném hospodaření vždy fungovala, a je to jeden z nejlepších zdrojů kvalifikace. Obávám se, že dnešní společnost to trochu podceňuje. My si hrajeme hodně na diplomy a hledají se jasné kvalifikační papírové podmínky, zatímco na kvalifikaci získanou praxí v oboru se zapomíná.

Nakolik by se administrativa spojená s rodinnými farmami mohla zjednodušit oproti konvenčním mikropodnikům?
Představ je hodně a většina z nich je ze strany Asociace soukromého zemědělství ČR. Z věcí, které považuji za rozumně uchopitelné, tam patří třeba prodej ze dvora. A pak také teoreticky jednodušší režim, který by dovolil bez větší administrativy upravit limity, například v rámci živočišné výroby.

Zastropování dotací by bylo pro české zemědělce smrtící, říká ministr Výborný

Jako že třeba budou moci prodávat více vajec ze dvora?
Ano, i to je možnost, ale to zadání je trochu jiné. Nejdřív jsme se shodli na tom, co je rodinná farma. Víme, že to chceme jako chráněnou značku, a zároveň chceme, aby to mělo vlastní evidenci. A ty další věci půjdou popořadě. Rejstřík, který nabízí asociace, je poměrně široký, ale neznamená to, že se automaticky půjde tímto směrem. První na pořadu dne je pravděpodobně řešení statistického sledování, přístupu ke státní půdě. Tímto směrem chceme jít.

Domluvené zatím je, že se využije evidence RZH k tomu, aby mohlo snáz docházet ke generační výměně. Tedy že všechny registrace, povolení a výjimky budou vázané na rodinné hospodářství. V případě generační výměny se tak vystřídá osoba správce, ale ostatní věci nebude třeba měnit. Druhá nejpravděpodobnější shoda je odlehčený přístup kontrol, protože se bavíme o mikropodnicích a tam si to dovedu představit.

Zmínil jste chráněné označení, tedy že i spotřebitel, který si kupuje zboží z rodinné farmy…
Bude vědět, že to z ní skutečně pochází.

Jaký je časový harmonogram? Když se hovořilo o samostatném zákonu, tak se měly jeho hlavní teze připravit do konce volebního období. Váš návrh zní o hodně jednodušeji.
Ambice je představit legislativní návrh do prázdnin a stihnout legislativní proces v tomto volebním období. Alespoň definici hospodářství a základní parametry, které zjednoduší hospodářství život. Čas je poměrně napnutý, takže se možná bude moci jít cestou poslaneckého návrhu – samozřejmě po koaliční dohodě, ta je nezbytná.

Ubývá ovcí a koz

Existují další připravované změny, které se týkají této oblasti?
Teď probíhá debata o zákonu o státním pozemkovém úřadu. Už jsme komunikovali i s panem ministrem, že by zákon mohl být příležitostí prosadit podporu začínajících a ekologických zemědělců a třeba také rodinných farem prostřednictvím pachtu státních pozemků. Zatím nad tímto tématem ale nepanuje koaliční shoda.

Europoslanci prodloužili volný obchod s Ukrajinou, unijní farmáře více ochrání

Před nástupem na ministerstvo jste byl chovatelem ovcí. Jaké jsou v této oblasti hlavní problémy?
Myslím si, že se na ty drobné přežvýkavce malinko zapomíná, protože nejsou zdaleka tak významný segment na trhu, jako je produkce drůbežího, vepřového nebo hovězího. U nás se to skopové moc nejí.

A když, tak se koupí z Německa.
Ale nejdřív se to tam od nás doveze na zpracování. A bohužel ten důsledek vidíme – čtyři roky po sobě stavy těchto chovů klesají, což určitě stojí za zamyšlení. Zároveň z informací, které mám, tak mimo jiné pan ministr pracuje na programu podpory welfare i u ovcí a koz.

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Nejčtenější

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

Velikonoční otevírací doba obchodů. Co můžete očekávat letos

Většina obchodů bude otevřená v průběhu Velikonoc, ale zákonné omezení na Velikonoční pondělí stále platí. Čerpací stanice, lékárny a obchody na nádražích zůstanou v provozu. Své prodejny uzavře také...

Nenechte se zaskočit. Jeden z řetězců zavře obchody i na velikonoční neděli

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno během některých svátků. Mezi ně patří Velikonoční pondělí, které letos připadá...

Unijní peníze jsme utratili dobře. Jih Itálie spojí nová vysokorychlostní trať

Kvalitní železniční spojení napříč Evropou se dlouhodobě řadí k největším unijním prioritám. Ačkoliv třeba Česká republika se v této oblasti zatím příliš neposouvá, nové vysokorychlostní železniční...

21. dubna 2025

Čína staví nejvyšší most světa, šest set metrů nad řekou. Cestu zkrátí z hodin na minutu

Čína se chystá otevřít nejvyšší most na světě. Jeho stavba na jihozápadě země se blíží ke konci a autům se otevře už v červnu. Most usnadní dopravu a s výškou přes šest set metrů přeroste Eiffelovu...

21. dubna 2025  16:14

Nike je pod palbou čínských influencerů. V Šanghaji vybuduje nové kreativní studio

Společnost Nike chystá otevřít v Šanghaji nové kreativní studio. Volba země je nasnadě. Největší světová společnost vyrábějící sportovní oblečení investuje do jednoho ze svých nejdůležitějších trhů....

21. dubna 2025

Soutěžím poprvé, za výhru asi koupím novou lednici, říká další vítěz Megahry

Soutěž Megahra o auto zná svého čtvrtého týdenního vítěze, stal se jím pan Petr Hnilica ze Štramberka. Protože hraje v soutěži poprvé, výhra ho o to víc překvapila. Ještě si není stoprocentně jistý,...

21. dubna 2025  12:36

Jižní Korea se chystá na vyjednávání s USA o clech. Trumpovi nabídne loděnice

Na náročné vyjednání se Spojenými státy o clech se připravuje i Jižní Korea, jejíž ekonomika je na vývozu i do Spojených států citelně závislá. Pochází odtud spousta známých značek včetně automobilek...

21. dubna 2025

Kanaďané, my vás máme rádi. Americké Palm Springs zaplnily vzkazy sousedům

Navzdory eskalujícímu napětí mezi USA a Kanadou vyvěsilo kalifornské Palm Springs po ulicích transparenty, aby obyvatele Kanady ujistilo, že zde jsou a vždy budou vítáni. Čtyři desítky reklamních...

21. dubna 2025

Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti

Premium

V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na jejím místě stát volnočasový resort. Původní továrnu, která stojí v Žacléři 200 let, však nikdy...

21. dubna 2025

Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši

Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina v zemi vyrábět pouze z obnovitelných zdrojů. Deset let poté, v roce 2040 chce Rakousko dosáhnout...

21. dubna 2025

Čína pod tlakem. Pracovní místa jsou v ohrožení, firmy čekají na jasnější signály

Obchodní válka Číny s USA může citelně zasáhnout exportně orientovanou čínskou ekonomiku. Odborníci varují, že 145procentní cla ohrozí až dvacet milionů čínských pracovníků, kteří i bez ohledu na...

20. dubna 2025

Letiště, které hýbe světem. Dubaj kraluje mezinárodní dopravě

Mezinárodní letiště v Dubaji se loni opět stalo tím nejvytíženějším na světě. Odbavilo celkem 92,3 milionu cestujících, což představuje meziroční nárůst o 6,1 procenta. Pokud by se ovšem do statistik...

20. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Velmi se bojím. Změny ochromily americké spotřebitele, pod tlakem nakupují

Celní šachy prezidenta Donalda Trumpa matou americké domácnosti. Někteří lidé pospíchají s nákupy, další si pod tlakem vytvářejí zásoby. Jiní rovnou přiznávají, že je rychlé změny ochromily....

20. dubna 2025

Japonsko bude s USA jednat o clech. Bezpečnost do nich však zahrnovat nechce

Japonská vláda nebude do rozhovorů se Spojenými státy o clech zahrnovat bezpečnostní témata, prohlásil dnes japonský premiér Šigeru Išiba. Americký prezident Donald Trump přitom před několika dny...

20. dubna 2025  10:40