Sedm tipů na domácí zavařování. Využijte, že teď je všude plno ovoce

  • 2
Léto je v plném rozkvětu a nás čeká krásné období plné sluníčka, sladkého ovoce a lahodných chutí. Co všechno se dá z plodů připravit a jak na to? Poradíme vám. Vracíme se k tomu, co dělaly naše babičky běžně, zavařovaly a zpracovávaly vše, co jim přišlo pod ruku.

Využijte možnost samosběru na farmách nebo v alejích, zpracujte každý kousek ovoce, jako to dělaly naše babičky. V zimě marmelády, povidla i kompoty jako když najdete.

První větší náraz pro hospodyňky přijde s jahodami a rebarborou a pak to pokračuje třešněmi, višněmi, rybízem, malinami, borůvkami a kdoví čím ještě… Takových chutí! Poradíme vám, co se s tím kromě mražení a rychlého zpracování dá dělat. A nebojte se, zvládne to každý.

Co všechno potřebujete?

Je nutné dodržovat pár zásad, které platí všeobecně. Zpracovávejte jen zdravé a zralé plody, natlučené, nahnilé, poškozené prostě vyřaďte – bez kompromisu. Budete potřebovat cukr, je jen na vás, jestli dáte přednost želírovacímu, nebo klasickému bílému či třtinovému.

Důležitý je také pektin, který se postará o to, aby hmota zhoustla a zželírovala. Jenže některé ovoce ho má málo, jiné dostatek. Takže přiměřeně, přiměřeně… Vysoký podíl pektinu má červený rybíz, jablka, všechny citrusové plody, meruňky, naopak minimální množství obsahují třešně či borůvky.

A ještě kyselina citronová, která poslouží jako konzervant. Na výběr máte výběr citronové šťávy nebo kyselinu citronovou v prášku.

12. června 2018

Džem, nebo marmeláda?

V džemu najdete kousky ovoce, podívejte se na video přípravy jahodového džemu jako od babičky z dílny Romany Šafránkové. Také je možné kousky ovoce před přípravou džemu zasypat v poměru 2:1 cukrem a směs nechat pár hodin odležet, pak se přidá pektin a kyselina citronová. Receptů na džemy s kousky ovoce je celá řada. A v čem je rozdíl mezi džemem a marmeládou? Do marmelády se ovoce rozmačká nebo rozmixuje na protlak.

6. srpna 2015

Jak na hladkou meruňkovou marmeládu podle blogerky Venduly Svobodové.

Rozvar či přeliv

Pokrájené ovoce se s trochou vody rozvaří na kaši, osladí (asi 4 díly ovoce na 1 díl cukru) a ještě chvíli se povaří, aby zhoustla. Používá se jako omáčka na ovocné knedlíky.

Ovocná přesnídávka

Tu milují hlavně děti. Vlastně stačí jen pokrájet ovoce na kousky a rozvařit na kaši. Tu pak ještě rozmixujte, případně propasírujte, nijak nedochucujte, prostě si pochutnejte na čisté ovocné kaši.

Barevné ovocné želé

Kostičky ovoce se spolu s citronovou šťávou a vodou svaří na řídkou hmotu, která se pak propasírujte přes jemné plátno nebo cedník a zahustí pektinem (v poměru 1:1). Místo vody lze použít pektinem nabitý jablečný mošt.

1. září 2018

Nejjednodušší postup na povidla podle pana Cuketky.

Klasická povidla

Měkké oloupané ovoce (obvykle hrušky, jablka a švestky) pokrájené na kousky se promíchají v míse s panáčkem octa a panáčkem rumu (na 2 kg ovoce) a špetkou soli a při 150 °C se peče asi 6 až 7 hodin v troubě. Pak se směs přendá do mísy a kvedlačkou rozmačká a metlou trochu našlehá.

Povidla uvaříte snadno a rychle. Vyzkoušejte tři oblíbené recepty

27. srpna 2015

Sirup

Ovocný základ se provaří asi tak 15 minut a pak se nechá přiklopený do druhého dne vychladnout. Druhý den se přecedí přes plátýnko, podle chuti dosladí (na 2 kg ovoce stačí asi 100 g cukru, ale záleží na vaší chuti), přidá se citronová šťáva a směs se ještě krátce provaří.

Naplní se do sklenic, které se ještě musí zavařit, třeba v myčce. Že nevíte jak na to? Naplněné sklenice jednoduše naskládejte do myčky asi 5 cm od sebe. Vyberte nejdelší program na 2 až 2,5 hodiny. Teplotu nastavte na 70 až 80 °C a myčku spusťte. Program nechte proběhnout až do konce, včetně sušení. Horké sklenice vyndejte a položte je na suchou utěrku víčkem dolů a nechte pomalu vychladnout.

Recept na jahodový sirup

Na 500 ml sirupu potřebujete 1 000 g jahod, 350 g krupicového cukru a 1 lžičku vanilkového extraktu.

Jahody očistíme, omyjeme a nakrájíme na malé kousky. Nasypeme je do hrnce, zalijeme 4 šálky vody a vaříme asi 20 minut. Během vaření průběžně odebíráme pěnu, která se tvoří na povrchu.

Rozvařené jahody přecedíme a necháme dobře okapat, popřípadě propasírujeme. Do šťávy pak přidáme krupicový cukr i vanilkový extrakt a za stálého míchání zahříváme, dokud se cukr nerozpustí.

Sirup necháme zcela vychladnout a nalijeme ho do čisté lahve se šroubovacím uzávěrem. Uchováváme v chladu.

Kompot z grilovaného ovoce

Vyzkoušejte třeba i kompot z grilovaného ovoce (na snímku).

Udělejte si na zimu zásobu vlastních kompotů. Stačí voda a cukr

Ovocný kompot

Očištěné ovoce nebo jeho kousky se v čistých sklenicích zalije sirupem z vody a cukru (1 : 2). Zavařuje se při 90 °C asi 20 minut nebo v myčce, postupuje se úplně stejně jako u sirupu (viz předchozí stránka).

Kompoty z mikrovlnky jsou jednodušší. Nepotřebujete cukerný roztok