Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prvorepublikovou zahradu v Kroměříži rodina zachovala, včetně růží a pivoněk

Soutěž
Zahrada u rodinné vilky budovaná před 85 lety, na níž se zachovala řada původních dřevin a keřů, taková se vidí málokdy. Přesto existují. Jednou z nich je rodinná zahrada čtenáře Petra z Kroměříže, který na ni má krásné vzpomínky z dětství.
Pivoňky a růže, které tu rostou na svém místě již přes 85 let.

Pivoňky a růže, které tu rostou na svém místě již přes 85 let. | foto: Archiv soutěže

„Tato zahrada byla založena spolu se stavbou domu v roce 1938. Tehdejší majitelé patrně využili služeb zahradního architekta a nechali vytvořit formální městskou okrasnou zahradu s dlouhými kordony nízkých růží, pivoňkami, skalníky, japonskými javory, smuteční vrbou, břízami, magnolií, tisem, tújemi, i několika užitkovými ovocnými dřevinami,“ píše čtenář, který prvorepublikovou zahradu u rodinné vilky poslal do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Záhony tu dodnes lemují původní, jen vyspravené široké betonové chodníky s několika odpočívadly, které prý byly přizpůsobeny pohybovému hendikepu předchozí majitelky. „I přes válečné a poválečné období nedostatku si zahrada zachovala svůj okrasný charakter, i když postupem času a nedostatkem péče poněkud pustla,“ konstatuje pan Petr.

Prvorepubliková zahrada u vilky v Kroměříži

Aby prospívala, k tomu měla zahrada dobře našlápnuto už na počátku, vznikla na místě původních úrodných polí. S postupným rozrůstáním Kroměříže se po letech náhle ocitla v širším centru města. „V porovnání se sousedními pozemky a s ohledem na svou polohou má vlastně velkorysou výměru, kolem 500 m2,“ uvědomuje si pan Petr, jak je vlastní zahrada ve města cenná.

Navíc tato rodinná vilka se zahradou leží v bezprostřední blízkosti kroměřížské Květné zahrady, památky UNESCO. „A tak pokud někdo naši zahradu obdivuje, vždy s nadsázkou říkám, že se přece nemohu nechat zahanbit blízkou konkurencí,“ dodává s nadsázkou majitel, který v péči o zahradu navázal na své prarodiče, rodiče a tetu, i když prý měl k této práci vždy spíše odpor. „Například sbírání shnilých jablek bylo pro mě v dětském věku každé léto noční můrou,“ vzpomíná jen nerad na v dětství nenáviděnou práci.

Také máte krásnou zahradu? A můžeme ji vidět?

Pochlubte se i vy a zašlete nám snímky a příběh své zahrady. Vybrané příspěvky zařadíme do 1. nebo 2. kola soutěže Nejkrásnější zahrada a můžete si zahrát o skvělé pomocníky či zahradní nábytek. O vítězích rozhodnou čtenáři iDNES.cz.

Postupem času ovšem změnil názor a práci na zahradě si prý oblíbil díky prokrastinaci. „Možná to znáte sami: v době, kdy jsem studoval na univerzitě a přicházelo zkouškové období, měl jsem napilno dělat vše možné, jen ne se učit. Doma bylo uklizeno, skříně naleštěné pomalu i zezadu, a tak nezbylo nic jiného, než upřít svoji pozornost i na zahradu. A kupodivu mě to časem začalo bavit – vytvářet vlastníma rukama něco nového; a také jsem došel ke zjištění, že fyzická práce je pro mě zároveň odpočinkem.“

Zahrada se po čase vrátila k okrasné funkci

Díky tomu se stalo, že pan Petr péči o zahradu v podstatě převzal. A jelikož se tehdy právě lámalo století, a v obchodech už bylo zeleniny a ovoce dostatek, zahrada se opět mohla navrátit ke své okrasné funkci.

„Již od počátku jsem se snažil využívat materiál a rostliny, které na zahradě byly. Opravil jsem síť cestiček, založil trávníky a postupně začal vysazovat okrasné dřeviny a rostliny,“ popisuje svůj přerod v rodinného zahradníka. I díky jeho péči jsou některé keře růží a pivoněk na zahradě dosud původní a rostou na svých místech již přes 85 let.

Doplnil některé ovocné stromy; a ty staré, které se dochovaly do dneška, se snaží udržovat a opatrovat. „Ani ne tak kvůli úrodě, ale spíše jako vzpomínku na členy rodiny, kteří je sázeli a pečovali o ně. A tak nám na zahradě roste například stará odrůda jabloně – zlatá reneta neboli parmena; nebo 85 let staré tři hlavy vinné révy,“ vysvětluje. A dodává: „Vyšší stromové patro je v zahradě zapotřebí, protože je situována směrem na jih a v létě je zde pořádný úpal. Stromy tak poskytují potřebný příjemný stín.“

Pan Petr zahradu doplnil i o fontánu: „Využil jsem k tomu i původní sochu – v zahradě jsou umístěny dvě, dívka a chlapec.“ Tyto sochy vytvářela původní majitelka, jíž stály modelem její děti. A protože současný majitel prý díky své výchově dobře ví, že kvalitní a úrodná půda je největší bohatství, využil zeminu z výkopu fontány – zaplnil s ní betonové ohrazení původního dětského pískoviště, a vymodeloval na tom místě skalku.

Klidné místo k rozjímání i odpočinku

Na pozemku byste našli i několik míst k posezení a odpočinku, v zadní části zahrady je dokonce původní kovový kulatý zahradní stůl a židle, sloužící ke klidnému rozjímání pod slunečníkem. Z lavičky zase člověk může pozorovat fontánu a skalku?

A přímo u domu, pod velkým balkonem, který nahrazuje funkci pergoly, se nachází ratanová sedací souprava. „Křesla jsou situována pro někoho možná poněkud zvláštně v řadě, ale umožňují skvělý výhled na celou zahradu,“ popisuje pan Petr jedno z oblíbených posezení v zahradě. Mezi sloupy této „pergoly“ lze zavěsit i starožitnou houpačku nebo houpací síť. A na dlážděném dvorku nebo terase před skalkou se dá umístit další větší mobilní posezení, pokud se sejde větší společnost.

„Pro nejmladší generaci rodiny jsme na dvoře dočasně umístili menší dřevěné pískoviště a jako nutné zlo i trampolínu, která estetiku zahrady trochu narušuje; v létě pak v zadní části zahrady vždy přibude i menší skládací bazén. Z těchto věcí nejsem příliš nadšený, ale jsem si vědom toho, že i ostatní členové rodiny chtějí zahradu využívat ke své radosti a po svém,“ konstatuje čtenář, že na vícegenerační zahradě to bez tolerance nejde.

Vždyť sám vzpomíná na své dětské roky strávené na této zahradě s láskou. „Široké chodníčky doslova vybízejí k běhání a jízdě na kole a trávníky k dětským hrám. Také jsem k nim zahradu v dětství využíval a stala se tak pro mě synonymem klidného přístavu, a tak trochu uzavřeného kouzelného a bezpečného světa, v němž snad kromě odřených kolen nehrozí příliš mnoho nebezpečí,“ věří, že podobně to bude mít i nová generace.

Ani v zimě zahrada zcela neosiří. Protože čtenář Petr nemá rád dlouhé tmavé zimní večery, snaží se pro radost svoji, dětí i sousedů o adventu ozdobit stromy světelnými řetězy. Zároveň si užívá jejich příjemného tlumeného světla při večerním venčení psa.

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2024

Ceny pro 1. i 2. kolo čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada 2024 věnovala česká značka Fieldmann, která vznikla v roce 2010 a umí pomoci se zahradou, ať o ni pečujete jen o víkendu nebo každý den po příchodu z práce. Firma si stojí za funkčností, bezpečností i snadných ovládáním svých produktů a svou nabídkou pokrývá většinu potřeb spojených s péčí o zahradu a okolí domu, ale i o byt, dílnu či garáž. Nabízí nejen celou řadu sekaček, pořídíte u ní i teleskopický žebřík, svářečku nebo šavlovou pilu, techniku pro čerpání vody, dřevěný i kovový zahradní nábytek, grily, autopříslušenství či AKU přístroje (program AKU FAST POWER 20V zahrnuje 33 pomocníků pro dílnu i zahradu).

V prvním kole soutěže získá pětice výherců tyto ceny:
1. a 2. cena: Set pro upravenou zahradu.  Benzinová sekačka určená pro větší trávníky, kterou nezastaví ani náročnější terén a hustší tráva, rychlost pojezdu lze nastavit; dále elektrická strunová sekačka na nevzhledné střapečky trávy na špatně přístupných místech a aku nůžky na trávu, které se díky liště na keře umí změnit v miniplotostřih.

 

3. a 4. cena: Set akumulátorové zahradní techniky. Aku sekačka, aku teleskopické plotové nůžky, Li-Ion rychlonabíjecí stanice a Li-Ion akumulátor, tedy pomocníci pro péči o zahradu na jednu baterii. Sekat trávu či upravovat živé ploty můžete s tímto setem doslova kdekoliv.

 

5. cena: Exkluzivní kovová jídelní sestava Melisa. Tato sestava zahradního nábytku kombinuje moderní vzhled a pohodlí při stolování, je bezúdržbová a odolná vůči počasí. Tvoří ji stůl s deskou z tvrzeného skla, slunečník 3m průměru s nastavitelným úhlem stínění a 6 polohovatelných křesel s měkkým syntetickým výpletem a loketními područkami. 

 

Ve druhém kole soutěže získá pětice výherců tyto ceny:
1. a 2. cena: Set pro upravenou zahradu.  Benzinová sekačka určená pro větší trávníky, kterou nezastaví ani náročnější terén a hustší tráva, rychlost pojezdu lze nastavit; dále elektrická strunová sekačka na nevzhledné střapečky trávy na špatně přístupných místech a aku nůžky na trávu, které se díky liště na keře umí změnit v miniplotostřih.

 

3 a 4. cena: Exkluzivní kovová jídelní sada Melisa. Tato sestava zahradního nábytku kombinuje moderní vzhled a pohodlí při stolování, je bezúdržbová a odolná vůči počasí. Tvoří ji stůl s deskou z tvrzeného skla, slunečník 3m průměru s nastavitelným úhlem stínění a 6 polohovatelných křesel s měkkým syntetickým výpletem a loketními područkami.

5. cena: Set akumulátorové zahradní techniky. Aku sekačka, aku teleskopické plotové nůžky, Li-Ion rychlonabíjecí stanice a Li-Ion akumulátor, tedy pomocníci pro péči o zahradu na jednu baterii. Sekat trávu či upravovat živé ploty můžete s tímto setem doslova kdekoliv.

 
Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zima, kdy umrzaly uši a v centru Prahy leželo deset týdnů na 30 cm sněhu

V posledních desetiletích zažíváme mírná zimní období – teploty přes den kolem nuly, v noci slabý mráz, sněhu minimum, přesto to často vnímáme jako diskomfort. Naši předkové museli vydržet tuhé...

Pražská zoo zahajuje stavbu Arktidy za tři čtvrtě miliardy. Ukázala vizualizace

Dvaadvacátého ledna začne pražská zoologická zahrada s výstavbou nového pavilonu Arktida pro lední medvědy. Ředitel zahrady Miroslav Bobek podepsal smlouvu se zhotovitelem, firmou Metrostav DIZ....

Hlasujte pro roztomilé mazlíčky, hrají o kočičí krmivo. Můžete získat knihu

Lednové hlasování o nejroztomilejší mazlíčky je v běhu a čtenářské hlasy rozhodnou o tom, kdo se bude radovat z kvalitního kočičího krmiva značky Pro Plan. Zalistujte galerií a vybírejte zvířecí...

Zabijačka mívala jasný scénář, kdo měl ruce, pomáhal. A všichni se najedli

Maso bylo vzácnost, a tak když se poráželo v zimě prase, sešla se u toho celá vesnice. Pod taktovkou řezníka pracoval, kdo měl ruce, a nakonec za to dostal i pořádnou výslužku. Vše mělo předem daný...

Křen vyhání nemoc z těla. Český ženšen, který najdete v každé kuchyni

Křen, typický svou ostrou chutí a nezaměnitelnou vůní, patří k uzenému, k vuřtům i do omáčky. Je také cenným pomocníkem v přírodní medicíně. Tento kořen má totiž opravdu jedinečné účinky.

Zabijačka mívala jasný scénář, kdo měl ruce, pomáhal. A všichni se najedli

Maso bylo vzácnost, a tak když se poráželo v zimě prase, sešla se u toho celá vesnice. Pod taktovkou řezníka pracoval, kdo měl ruce, a nakonec za to dostal i pořádnou výslužku. Vše mělo předem daný...

17. ledna 2025

Zmrzlina je raketový motor pohánějící generace. Eskymáci ji vyrábějí z tuku

Zmrzlina patří k pochutinám, na které si snadno vytvoříte závislost. Bez ohledu na zeměpisnou šířku či roční období pro ni má slabost daleko více lidí než pro hranolky, popcorn nebo pizzu. I když...

17. ledna 2025

Vyrobte si domácí levandulové voňavé mýdlo. Možností je celá řada

Udělejte radost vlastnoručně vyrobeným voňavým mýdlem sobě nebo někomu druhému. Není to zase tak složité, v zimě je na takové tvoření víc času a je to vlastně takový aktivní relax, navíc k tomu...

16. ledna 2025

Osm tipů, jak udržet koberec stále jako nový

Koberce různých tvarů a velikostí najdete v každé druhé domácnosti. Zútulní prostor, ale dá se s nimi dělat i víc, jen musí být dokonale čisté.

16. ledna 2025

6 doporučení pro lepší spánek dítěte
6 doporučení pro lepší spánek dítěte

Jediným znakem dostatečného spánku je dobrá nálada dítěte během následujícího dne. Neexistuje univerzální optimální spánek, přesto můžete dětem...

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...