Při přípravě klasických kompotů potřebujete pouze vodu a cukr, pracovní postup je u všech kompotů obdobný. Důležité je především vybrat naprosto zdravé, hezké, nenahnilé a nepřezrálé, tedy pevné ovoce.
Čtěte ve středu
Ovocné kompoty (16. 7.), Kečupy a čatní (23. 7.), Okurky a zelí (30. 7.)
To se omyje a vloží syrové do zavařovacích sklenic, zalije cukerným roztokem (obvykle v poměru 1:2 ve prospěch vody) a steriluje. Většinou při teplotě 85 °C, zhruba 15 až 20 minut.
Půlky meruněk, měsíčky hrušek, jablek a další větší ovocné druhy je potřeba pečlivě naskládat na sebe, drobné bobuloviny, jako jsou jahody, borůvky či maliny se musí ve sklenici setřást. Jinak by po zavaření bylo v nádobách spíš poloprázdno a výsledkem by byla sklenice plná nálevu a nahoře plavající plody.
Na kompoty z mikrovlnky cukerný roztok nepotřebujete
Pokud máte chuť experimentovat, vyzkoušejte netradiční recept na zavařování v mikrovlnce. Náš recept je na jahodový kompot, ale stejný postup lze přirozeně použít i u jiného ovoce. Má tu výhodu, že nemusíte připravovat cukerný roztok:
Na jednu porci je potřeba: dva šálky jahod, 2 lžičky hnědého cukru a lžíce vody.
Vložte jahody ve vhodné nádobě do mikrovlnné trouby, posypejte cukrem a polijte vodou. Přikryjte keramickým talířem a vařte na nejvyšší stupeň dvě minuty.
Po vytažení z mikrovlnky opatrně odkryjte, zamíchejte a znovu vařte jednu minutu. Nechte přikryté odstát 5 až 10 minut, naplňte do sklenic, ty uzavřete a poté sterilujte výše uvedeným způsobem, tedy cca 15 minut při 85 °C.
Schovejte si léto do sklenicePřipravte si ty nejlepší dezerty z vaší zahrádky. Naservírujte spolu s nedělním obědem domácí meruňkový kompot, dýňový kompot nebo kompot z rybízu a fíků. |