A dodal, že svůj metabolismus, který má mnoho lidí častým držením diet, zpomalený, můžete postupně nastartovat.
„Zásadním problém, proč se metabolismus stává úspornějším, je příliš nízký příjem oproti výdeji. Ať už díky dietě, stresu, fyzickým aktivitám. Jedinou šancí, jak ho zrychlit, je pravidelnost v jídle a vhodné pohybové aktivity. Představte si, že roztápíte pod kotlem, postupně přidáváte dřevo a oheň rozfoukáváte. Dřevo = jídlo, kyslík = pohyb. Takže postupně přidávat a příliš nerozevírat nůžky mezi příjmem energie a jejím výdejem,“ poradil Havlíček.
Odpovědi Petra Havlíčka najdete ZDE |
Nadváhu řeší v Česku každý druhý. Na vině je rychlé občerstvení, nedostatek pohybu, stres i málo spánku.
I proto Češi podle statistik nejčastěji umírají na kardiovaskulární choroby. Většina z nich totiž souvisí právě s životním stylem.
„Pokud se sebou někdo chce něco udělat natrvalo, musí změnit sebe a svůj život,“ říká Petr Havlíček, který mimo jiné radil úspěšným sportovcům - Kateřině Neumannové, Tomáši Dvořákovi nebo Romanu Šebrlemu.
Ing. Petr Havlíček Narodil se 29. 4. 1969 v Ústí nad Labem. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně se státní zkouškou z oboru technologie potravin. Je známým výživovým specialistou, který radí sportovcům i lidem s nadváhou. Vystupoval spolu s Kateřinou Cajthamlovou v úspěšném seriálu o hubnutí "Jste to, co jíte". |
A dodal, že je potřeba nedělat změnu jednostrannou, ale zaměřit se na komplexní proměnu. To znamená nejen změnit jídelníček, ale přidat i správně zvolený sport a dostatek odpočinku.
Změnit musíte jídlo, ale i pohyb
Ideální jídelníček by měl podle Petra Havlíčka vypadat takto: bílkoviny by měly tvořit 10 až 30 procent z celkového denního energetického příjmu, sacharidy 40 až 50 procent a tuky 30 až 35 procent. Když chceme zhubnout, měli bychom mít spíše vyšší příjem bílkovin a nižší příjem sacharidů a tuků.
Důležité je také jíst dostatek zeleniny, ideální je asi 500 gramů za den. Nezapomínejte také na ovoce, ale nepřehánějte to s ním, vhodná denní porce je zhruba 250 gramů. Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim, a to okolo dvou litrů denně, převážně vody.
Myslete také na to, že je dobré zařadit pohyb do každodenního života. Nejezděte výtahem, vystupte třeba o zastávku dříve, běžte s dětmi nebo psem na procházku.
„Každý den byste totiž kvůli svému zdraví měli ujít minimálně deset tisíc kroků, což je asi 7 kilometrů,“ dodává Petr Havlíček.