Nemoc dítěte jim otevřela oči. Teď zvládají pomáhat i ostatním

  0:40
Největším přáním každé těhotné ženy je přivést na svět zdravé dítě. Jenže v tomhle jsme tak trochu v rukách osudu. Maminkám z našich příběhů se tohle přání nesplnilo, přesto své děti milují, a dokonce se cítí obohacené. A co víc, neváhají pomáhat i dalším rodičům s podobným osudem.
Část 1/3

Bála jsem se o život a budoucnost dcery

Lenka Hečková a Anežka (8)

Anežka je radostné a šťastné dítě a rodina ji jednoznačně bere jako dar.

Všechno probíhá v zásadě správně. Těhotenství je bezproblémové, screeningy vycházejí dobře, doma už je jedna zdravá holčička a není nejmenší důvod domnívat se, že by to napodruhé bylo jinak. Jenže ono je to úplně jinak. Důvodem je diagnóza Downův syndrom.

„Nechtěla jsem tomu uvěřit. Říkala jsem si, proč zrovna já? A strašně jsem se o Anežku bála. Nejvíce toho, že na ni budou lidé zlí, že jí budou ubližovat, odmítat ji, vyčleňovat pro její odlišnost,“ vzpomíná dnes trojnásobná maminka na stavy bezprostředně poté, co jí lékaři oznámili výsledky genetických testů.

„Proplakala jsem celou noc, litovala jsem samu sebe a cítila strašný strach z budoucnosti a hlavně o dceru. A ráno jsem si řekla, že udělám všechno pro to, aby měla šťastný plnohodnotný život,“ dodává Lenka s tím, že je dodnes lékařům vděčná za to, jak je se stavem dcery seznámili.

Štěstí v neštěstí

„Diagnózu nám sdělila velmi laskavě a pozitivně paní doktorka Malá z Ústavu pro matku a dítě v pražském Podolí. Řekla nám, že výchova bude sice náročnější, ale že nám dcera určitě přinese spoustu radosti. A měla pravdu!“ kvituje s povděkem maminka Anežky, která zná i druhou stranu reality.

„Řada našich známých s podobně postiženými dětmi takové štěstí neměla. Některým v porodnici sdělili, že jejich dítě bude nevzdělatelné a nevychovatelné (což je naprostá lež) a že ho mají dát raději do ústavu, nebo dokonce ať se nebojí, že stejně nebude dlouho žít! Běhá mi při té představě mráz po zádech. Odložit vlastní dítě jako věc, která se mi nehodí,“ nechápavě kroutí hlavou Lenka Hečková.

Nový život

Z porodnice si manželé Hečkovi odnášeli Anežku s odhodláním, že budou aktivně pracovat na jejím co nejlepším rozvoji. „Každé dítě potřebuje stimulující prostředí, aby se mohlo rozvíjet a naplňovat svůj potenciál, a pro dítě s hendikepem to platí dvojnásob. A ještě navíc potřebuje cílenou terapeutickou péči,“ vysvětluje statečná máma.

S manželem dostáli svého slova – Anežce je dnes osm let a je to velmi šikovná holčička. „Zvládá víceméně to samé, co její vrstevníci. Jen na všechno potřebuje víc času. Máme tři báječné dcery, Anežka je prostřední z nich. Učíme ji všechno stejně jako její sourozence, do všeho ji zapojujeme. Nevnímáme ji jako postiženou, je to pro nás dítě jako každé jiné, které jen potřebuje více podpory, času a trpělivosti,“ objasňuje Lenka jejich společný postoj.

Nejslabší místo

Zatímco u zdravého dítěte existuje předpoklad, že se jednou osamostatní a vezme svůj život do vlastních rukou, u potomků s hendikepem je to všechno jinak. Přesto i Anežčini rodiče dělají vše pro to, aby se na vlastních nohou jednou udržela.

„Čím dříve začne rodina toto nevyhnutelné téma řešit, tím lépe. Při plánování budoucnosti nám pomáhá program Společnosti na podporu lidí s mentálním postižením a naším cílem je dceři zajistit pevné zázemí a co nejširší síť lidí, na které se bude moci obracet. Věříme tomu, že Anežka bude v dospělosti vést samostatný život,“ neztrácí Lenka naději.

„Už dnes začínají dobře fungovat služby podporovaného bydlení, kdy člověk s hendikepem žije samostatně nebo s někým dalším a jen s nutnou výpomocí. Dcera sice nebude mít tak vysoké příjmy jako její sestry nebo většinová populace, ale určitě chceme, aby si našla práci, která ji bude bavit a živit. Vlastně systematicky pracujeme na tom, aby byla co nejvíce samostatná. Ale sami nevyřešíme úplně všechno – jsme závislí také na tom, jak se k podpoře hendikepovaných lidí bude stavět celá společnost,“ je si Lenka vědomá určitých sociálních bariér.

Šance i pro ostatní

Lence Hečkové, jež je vzděláním právnička, není lhostejná ani situace dalších rodin, které vychovávají děti s Downovým syndromem. Rozhodla se jim pomáhat.

„Obracejí se na mě rodiče s podobným osudem, kteří potřebují poradit v právní oblasti. Hlavně v sociálně právních tématech, vzdělávání nebo otázkách svéprávnosti. Aktivně spolupracuji se spolkem DownSyndrom CZ, kde jsem členkou výboru. A profesně se jako členka týmu České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání zabývám podporou inkluze,“ shrnuje rozsah pomoci.

Autor:
  • Nejčtenější

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

31. května 2024

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku...

Smrti se nebojím. Vím, že nás po ní čeká něco nádherného, říká Jana Holcová

2. června 2024

Premium Miluje slunce a moře. Proto tak ráda jezdí do Itálie. S herečkou Janou Holcovou, jednou ze...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Každý druhý muž do pětadvaceti let ještě neměl sex, říká psychosexuoložka

5. června 2024

Premium Osm procent dospělých mužů nikdy nemělo sex, ale i u ostatních skupin zájem o něj opadá. Přesto je...

Žena naletěla o padesát let mladšímu sňatkovému podvodníkovi

31. května 2024  8:01

Třiaosmdesátiletá Iris Jonesová si ještě před časem užívala se svým o padesát let mladším manželem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Žena finguje zlomeniny, muži z jejích fotek šílí a platí za ně tisíce

7. června 2024  8:58

Chloe Welshová si před lety zlomila nohu a přišla na skvělý způsob, jak si přivydělat. Kvůli...

Roman Zach: Na cestách jsem našel balanc, tady si stěžujeme na maličkosti

7. června 2024

Premium Roman Zach je muž mnoha tváří. Ovládá divadelní i filmové herectví, skládá scénickou hudbu,...

Za znalosti o neplodnosti vyhráli knihu. Vyzkoušejte si kvíz také

31. května 2024,  aktualizováno  7.6 10:24

Každý rok přibývá lidí, kteří řeší problémy s početím. I proto jsme se během května snažili v...

Žena finguje zlomeniny, muži z jejích fotek šílí a platí za ně tisíce

7. června 2024  8:58

Chloe Welshová si před lety zlomila nohu a přišla na skvělý způsob, jak si přivydělat. Kvůli...

Nahota je součástí naší osobnosti, míní psycholožka Naked Attraction

7. června 2024

Hana Mezerová je psycholožkou a koučkou, která se zaměřuje především na vztahy. V připravované nahé...

Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!
Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!

Rodiče budou jistě souhlasit, že vybrat tu správnou dětskou chůvičku je občas dost fuška. Abychom vám pomohli s rozhodnutím, naše dvě redaktorky...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...