Česká smíšená štafeta po bronzu z loňského mistrovství světa na další medailový úspěch nedosáhla.
Matěj Krsek rozběhl svůj úsek na šestém místě, stejná příčka patřila také Ladě Vondrové při seběhu. Vítu Müllerovi se pak podařilo propracovat na páté místo těsně za čtvrté Nizozemsko. Barboře Malíkové ale v závěru nezbývalo dost sil a doběhla šestá.
Senzační zlato slaví Irové, a to především zásluhou ženských zástupkyň. Po solidním úvodu Christophera O’Donnella se na první místo propracovala Rhasidat Adelekeová, pozici v nejlepší trojce pak udržel Thomas Barr. Rozhodující nástup předvedla Sharlene Mawdsleyová, která se dokázala vzdálit Italce s Belgičankou.
Po slabém úseku Lieke Klaverové se zdálo, že favorizovaní Nizozemci zůstanou bez medaile, na posledních stovkách metrů ale aktivovala svůj magicky dlouhý krok Femke Bolová a procpala se před Belgii na třetí pozici.
Zcela odlišný spád měl závod koulařů pro dva české reprezentanty. Tadeáš Procházka se na své první velké akci mezi dospělými trápil a nepřehodil osmnáct metrů. Když se ani třetím pokusem nedokázal přiblížit kvalifikačnímu limitu, musel se s koulařským sektorem rozloučit zklamaný.
„Technicky se mi závod moc nepovedl, necítil jsem se dobře,“ zhodnotil své vystoupení Procházka.
Naopak Tomáš Staněk se mohl usmívat hned po svém prvním hodu. Obhájce bronzu z Mnichova absolvoval kvůli zranění třísla svůj první start v otevřené sezoně. To se ale na jeho výkonu neprojevilo a hodil rovnou 20,53 metru.
Staňka motivoval i film Gladiátor. Ve finále můžu hodit i o metr dál, věří |
Další pokusy už na zajištění finále nepotřeboval a raději odešel do útrob stadionu. Mezi dvanáctku nejlepších postoupil z pátého místa.
Osobním rekordem do finále
Nejmladší účastník osmistovky Dudycha nastoupil do posledního čtvrtého rozběhu, který hned od začátku nabral svižné tempo, a předvedl nejen rychlý, ale i takticky vyzrálý výkon. Český atlet se netlačil do předních pozic, naopak po velkou část rozběhu hleděl většině soupeřů na záda.
Atletika porazila míčové sporty. A teď nadějní junioři září mezi dospělými![]() |
V poslední rovince za to ale Dudycha pořádně vzal a sebevědomě prolétl na druhé místo, čímž si zajistil přímý postup bez ohledu na čas. I ten měl přitom výborný – vlastní národní juniorský rekord zlepšil na 1:44,89 a přiblížil se svým výkonem na pět setin českému rekordu Lukáše Vydry z roku 1998.
1. den atletického ME v ŘíměDopolední blok jsme sledovali podrobně. |
„Nebál jsem se, že by mi čelo uteklo,“ pravil spokojeně pro ČT sport. „Nejvíc si vážím postupu. Po Zlaté tretře jsem zažil zklamání, ale teď jsem si dokázal, že na to mám.“
Ve velkém stylu zahájil své účinkování v Římě dálkař Meindlschmid, který se dostal do nominace až dodatečně. Vítěz Odložilova memoriálu a čerstvý juniorský rekordman hned svým prvním pokusem skočil osobní rekord 801 centimetrů a splnil limit pro přímý postup do finále.
„Neskutečné! Jsem jako v jiném světě. Mám prakticky černo před očima, emoce ještě musím vstřebat,“ radoval se Meindlschmid, po Dudychovi další osmnáctiletý debutant. „Sektor je specifický, je vysoko. Ale asi mi vyhovuje. Těším se na finále a uvidíme, co ještě předvedu.“
Podívejte se na povedený skok dálkaře Petra Meindlschmida:
Chodkyně mezi elitou
Eliška Martínková se od začátku závodu chodkyň držela v čelní skupině, a když na desátém kilometru zvýšila tempo italská favoritka Antonella Palmisanová, vydržela Češka mezi jejími pronásledovatelkami.
Mohla pomýšlet na vylepšení sedmého místa z posledního evropského šampionátu v Mnichově.
Jenže na třináctém kilometru vyfasovala Martínková v rychlém sledu hned tři napomenutí, dvě za ztrátu kontaktu s podložkou a jedno za nedostatečné propnutí kolene. To znamenalo jediné – dvouminutovou penalizaci a nepříjemnou komplikaci dosud perfektního závodu. Martínková ale náročnou situaci ustála a na olympijský stadion dorazila jedenáctá.
„Penalizace přišla zčistajasna, nečekala jsem to,“ přiznala „Jarem jsem se protrápila, takže už jen že jsem tu mohla být s těmi nejlepšími, byl skvělý pocit. Slíbila jsem si, že pokud dám do závodu vše, tak ho budu hodnotit pozitivně, a to jsem určitě dala. Bylo vidět, že se s holkama závodit dá, a budu to zoušet dál,“ ujistila třiadvacetiletá chodkyně.
Pro své první evropské zlato si došla s náskokem 28 sekund olympijská šampionka z Tokia Palmisanová.
Euforii domácích fanoušků podél trati i na stadionu, kde závodnice dokončovaly závod, ještě znásobila Valentina Traplettiová, která finišovala na druhém místě.
Senzační příběh nabídl souboj o bronz, který už považovala za jistý Španělka Laura García-Carová, ale na posledních desítkách metrů ji předstihla Ukrajinka Ljudmila Oljanovská.
Juška i Mäki bez postupu
Do finále se naopak neprotáhl český rekordman Radek Juška. Zkušený dálkař se postupně zlepšoval, výkonem 772 centimetrů však obsadil až 23. místo.
Kristiina Sasínek Mäki nenavázala na postup do finále z minulého mistrovství Evropy a tentokrát skončila už v rozběhu. Česká reprezentantka velkou část závodu absolvovala na vnější straně oválu, a přestože do posledního okruhu vbíhala mezi nejlepšími, nadějnou pozici neudržela.
Zkušená atletka v poslední zatáčce klesla na sedmé místo a pak už neměla sílu ztrátu dohnat. Mílařky bojovaly jen o přímý postup, časy napříč rozběhy se nezohledňovaly, což vedlo k volnějším startům a rychlým finišům. Za šestým a zároveň posledním postupovým místem zaostala Sasínek Mäki v cíli o třináct setin.
„Mrzí mě poslední stovka, protože jsem je měla na lopatě. Tlačila jsem to vším možným, ale nestačilo to. Ale odcházím s pocitem, že jsem do toho dala všechno,“ řekla v rozhovoru po rozběhu.
Zbyl na mě černý Petr. Mílařce Mäki jen těsně unikl postup do finále |
Jako první z Čechů zasáhla do programu Helena Jiranová, z rozběhu na 100 metrů překážek ale nepostoupila. Časem 13,45 zaostala za vlastními možnostmi i za jedenáctkou soupeřek, které se protáhly do semifinále. „Běželo se mi špatně, ten čas je hrůza. Přitom začátek sezony vypadal dobře,“ mrzelo ji.
Start druhého rozběhu se musel opakovat kvůli rychlejší reakci Polky Klaudie Wojtunikové a jejímu následnému vyloučení. „Ta prodleva na mě ale vliv neměla. Děláme atletiku profesionálně a na tohle bychom měli být připravení,“ vracela se Jiranová k úvodním momentům.
Účinkování diskaře Marka Bárty skončilo stejně jako před dvěma lety v Mnichově v kvalifikaci. Český atlet usiloval o postup ze skupiny B, a byť se s každým hodem zlepšoval, rozdíl mezi jeho nejlepším a nejhorším pokusem činil pouze osm centimetrů. Výkon 61,20 stačil na celkové 17. místo, k postupu by potřeboval hodit přes 62 metrů.
„Jsem rozhodně zklamaný, je to katastrofa. Tři hody v několika centimetrech. Bylo tam z mé strany pár drobných chyb, které se nabalovaly, ale nedokázal jsem ten stereotyp rozbít,“ pravil zklamaně.
Ve večerním programu absolvovali rozběhy na 100 metrů dva čeští sprinteři. Zdeněk Stromšík sice začal svůj běh velmi silně, ke konci ale ztrácel síly a zapsal čas 10,39.
Ani Jan Veleba na nejlepší ve své skupině nestačil. Přestože výkon 10,53 byl jeho sezónním maximem, postup mu nezajistil. „Nejsem spokojený, na mistrovství Evropy by se měly běhat lepší časy. Byl to pro mě asi poslední takhle velký závod,“ připustil sedmatřicetiletý sprinter.
Cesta šampionátem se zastavila už v kvalifikaci i pro výškařku Michaelu Hrubou. Dvojnásobná účastnice finále evropského šampionátu si počínala bezchybně na základní výšce 1,76 i 1,81 metru. Na zdolání laťky ve výšce 1,85 už potřebovala dva pokusy. A sen o finále definitivně skončil na výšce 1,89 metru, který Hrubá ani třetím skokem nezdolala.
1. den atletického ME v Římě – večerní blokSledovali jsme v podrobné reportáži. |
„Je to škoda, určitě jsem na to měla. Počítali jsme s tím, že 189 rozhodne o finále, takže teď máme dva měsíce na to poladit je před olympiádou,“ říkala odhodlaně Hrubá, která se na mistrovství Evropy vrátila po šesti letech.
Domácí radost
Zlata se ve večerním finále diskařů dočkal Slovinec Kristjan Čeh, který jako jediný dokázal přehodit 68 metrů. Pětadvacetiletý světový šampion z Eugene 2022 se tak po stříbru z Mnichova dočkal svého prvního evropského zlata.
Ze stříbra se raduje rakouský diskař Lukas Weisshaidinger, který má na svém kontě už olympijský bronz z Tokia. S bronzem skončil v Římě světový rekordman Mykolas Alekna, Litevec ale nedokázal skrýt, že si po zlatu z Mnichova myslel na víc.
Medaile se v pátek rozdaly také mezi koulařkami. Hned prvním pokusem o hodnotě 18,77 metru si o zlato řekla Nizozemka Jessica Schilderová, která tím obhájila titul. Na stříbrné pozici ji doplnila krajanka Jorinde van Klinkenová. První medaili z otevřeného evropského šampionátu získala bronzová Němka Yemisi Ogunleyeová.
Páteční program uzavřela další domácí radost. Závod na 5000 metrů žen suverénně kontrolovala norská favoritka Karoline Grövdalová a svým tempem ničila jednu soupeřku za druhou. Na začátku posledního kola se jí držela už pouze Nadia Battoclettiová.
Čtyřiadvacetiletá Italka nejenže tempo Norky akceptovala, ale úspěšně na zkušenější soupeřku zaútočila a na cílové rovince už si běžela osamocená pro vůbec první italskou medaili z této disciplíny v historii. A rovnou to byla medaile zlatá.
Prvním dnem šampionátu začalo klání sedmibojařek. Nejlépe do něj vstoupila Belgičanka Nafissatou Thiamová, které se sice vůbec nevydařil úvodní běh na 100 metrů s překážkami, hned následnou výšku ale ovládla a skvěle si vedla i v koulařském sektoru. Dvojnásobná olympijská vítězka a obhájkyně evropského zlata z Mnichova uzavřela pátek 10. místem na hladké dvoustovce, a před nejbližší soupeřkou vede o 35 bodů.
Mistrovství Evropy v atletice v ŘíměFinále: Muži: Ženy: Smíšená štafeta 4x400 m: 1. Irsko (O’Donnell, Adelekeová, Barr, Mawdsleyová) 3:09,92, 2. Itálie (Sito, Polinariová, Scotti, Mangoneová) 3:10,69, 3. Nizozemsko (Bonevacia, Klaverová, Klein Ikkink, Bolová) 3:10,73, ...6. Česko (Krsek, Vondrová, Müller, Malíková) 3:14,24. Rozběhy a kvalifikace: Muži: Ženy: |