Voličský průkaz je určen pro ty, kteří chtějí volit ve volbách do Evropského parlamentu, ale nemohou se dostavit do volebního okrsku podle svého místa bydliště. Jsou různé způsoby, jak o průkaz zažádat.
O voličský průkaz může volič požádat osobně na obecním úřadě podle místa bydliště nejpozději dva dny před volbami do 16 hodin, tedy 5. června. Úřad vydá voličský průkaz, který bude platný pouze pro jedny volby. Vydání voličského průkazu je zdarma, neplatí se za něj žádný poplatek.
Další možností je poslat žádost písemně poštou, potřeba je ale ověřený podpis žadatele.
Třetí možností je požádat o voličský průkaz elektronicky pomocí datové schránky či přímo Portálu občana.
Kdo může žádat o voličský průkaz
Poslance Evropského parlamentu může volit každý občan České republiky, který nejpozději druhý den voleb dosáhl plnoletosti a má volební právo.
Překážkou v tzv. výkonu volebního práva je zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidí nebo omezení svéprávnosti. Hlasovat mohou i vězni ve výkonu trestu.
O voličský průkaz musí voliči požádat písemně či on-line nejpozději 31. 5. 2024 do 16:00. Osobně lze žádat nejpozději 5. 6. 2024 do 16:00 na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště.
Manuál pro voliče: kdo mohl hlasovat a kdy budou výsledky eurovoleb![]() |
Jak vypadá a co obsahuje voličský průkaz
Voličský průkaz vypadá stejně pro každé volby. Je vytištěn na speciálním papíru a opatřen ochrannými prvky proti zneužití a padělání.
Průkaz musí obsahovat označení obecního nebo zastupitelského úřadu, který ho vydal, druh a kolo voleb, pro který je voličský průkaz vydán, datum konání voleb, případně daného kola, jméno a příjmení voliče, datum narození, trvalé bydliště a nakonec podpis a razítko úřadu.
Jak o voličský průkaz požádat skrz Portál občana
Občané s trvalým pobytem v ČR mohou žádat o voličský průkaz pomocí Portálu občana. Žádost je možné podat jen přes webové rozhraní, v mobilní aplikaci není dostupná. Redakce iDNES.cz se ministerstva vnitra dotázala na důvody, odpověď prozatím nedorazila.
Na Portálu občana je podání žádosti o voličských průkaz otázkou několika kliknutí. Žádost se sama nabízí na hlavní stránce, po kliknutí na ni je potřeba jen potvrdit správnost údajů, vybrat způsob doručení průkazu (osobní vyzvednutí na úřadě či zaslání poštou) a vše kliknutím odeslat.
Za Česko chtějí do Bruselu i Slováci a Němec, šanci má až osm stran |
Pro podání žádosti o voličský průkaz z Portálu občana je nutné mít připojenou i datovou schránku fyzické osoby.
Jak žádat o voličský průkaz pomocí datové schránky
Občané, kteří vlastní datovou schránku fyzické osoby, ale nechtějí využít služby Portálu občana, mohou svému úřadu poslat žádost prostřednictvím datové schránky.
Žádost o voličský průkaz nemá stanovenou formu, ale na internetových stránkách městských či obecních úřadů jsou publikovány vzory.
V žádosti skrz datovou schránku nesmí chybět typ voleb (v tomto případě volby do Evropského parlamentu), jméno a příjmení voliče, datum narození, adresa trvalého pobytu a požadovaný způsob doručení.
Zastoupení žen na kandidátkách se zvýšilo, dámská jízda to ale nebude![]() |
Voličský průkaz si voliči můžou vyzvednout osobně na příslušném úřadě, nebo nechat zaslat poštou.
Nepovinně lze v žádosti uvést kontaktní údaje, telefon nebo e-mail, pro případ, že by vás úřad potřeboval kontaktovat kvůli upřesnění žádosti.
Jak obdržet voličský průkaz
Voličský průkaz úřad předává osobně či poštou do vlastních rukou, nebo jej vydává osobě, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem. Průkazy se začínají vydávat a rozesílat patnáct dní před konáním voleb, letos od 23. května.
Jak s voličským průkazem volit
Volič musí ve volební místnosti předloží komisi voličský průkaz i svůj doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas. Komise před volbou odebere zmíněný voličský průkaz, aby se znemožnilo vícenásobné hlasování.
Zastoupení žen na kandidátkách se zvýšilo, dámská jízda to ale nebude![]() |
Volič musí odevzdat svůj voličský průkaz i v případě, že se nakonec rozhodl volit v okrsku podle místa svého trvalého pobytu. V takovém případě průkaz s sebou mít musí, protože byl při podání žádosti o jeho vystavení vyškrtnut ze seznamu voličů.