Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Onemocnění COVID-19

1212
pomoc@idnes.cz

Koronavirus online

14:37
Česko

Domov Sedlčany na Příbramsku, největší zařízení pro seniory ve Středočeském kraji, začne s povinným testováním zaměstnanců na koronavirus v úterý, řekla ředitelka domova Jaroslava Kocíková.

14:31
Česko

Většina lyžařských areálů zůstane přes Velikonoce zavřená, přestože na mnoha místech je na sjezdovkách dostatek sněhu. Asociace horských středisek nedoporučuje spuštění vleků. Uvolnění opatření se podle ní na lyžařské vleky nevztahuje.

Zobrazit více

Zpravodajství

Bohužel stále přetrvává postoj „já ti kluka nepůjčím“, říká soudkyně

Na Okresním soudu ve Znojmě Lucie Štětinová pracuje desátým rokem – od loňska...
10. dubna 2020

Stejně jako jinde i plány na znojemském okresním soudě narušila tvrdá opatření kvůli šíření...

Vnitřní boje držím pod pokličkou, říká Francouz. Hlavu posiluje virtuálně

Pavel Francouz v brance Colorada během duelu s Carolinou.
10. dubna 2020

Hokejový brankář Pavel Francouz měl teď sbírat první zážitky z play off NHL, zřejmě jako jednička...

Rusko a vir. Zapomeňte, že jste nás vyloučili z her, hřímá ministr sportu

Ilustrační snímek
10. dubna 2020

Mezinárodní sportovní a dopingové organizace by podle ruského ministra sportu Olega Matycina měly v...

Oběd v Lánech řeší hygienici. Možná budou padat pokuty, řekl Švejdar

Z jednání expertního týmu u prezidenta Miloše Zemana v Lánech. (4. dubna 2020)
10. dubna 2020

Fotografii z oběda v Lánech, kterého se zúčastnili členové Ústředního krizového štábu, zveřejnil v...

Na tribuny nepůjdeme, dokud nebude vakcína, hrozí fanoušci v USA

Fanoušci míří na Cotton Bowl Stadium v Hostonu, dějiště duelu Winter Classic...
10. dubna 2020

Až se po koronavirové pauze rozběhnou ve Spojených státech amerických populární ligové soutěže, je...

Zobrazit více

Rozhovory

Vnitřní boje držím pod pokličkou, říká Francouz. Hlavu posiluje virtuálně

Pavel Francouz v brance Colorada během duelu s Carolinou.
10. dubna 2020

Hokejový brankář Pavel Francouz měl teď sbírat první zážitky z play off NHL, zřejmě jako jednička...

Evropská unie bude ráda, když krizi přežije, říká místopředseda ODS Vondra

Alexander Vondra ve volebním štábu ODS. (26. května 2019)
9. dubna 2020

Podle europoslance Alexandra Vondry bude Evropská unie ráda, pokud současnou koronavirovou krizi...

Premium

Gurmán Maurer: Trdelník se do ulic vrátí, je laciný. Proti gustu žádný dišputát

Milovník dobrého jídla Pavel Maurer.
9. dubna 2020

V Dánsku se dotují restaurace, které pomáhají navracet život do vylidněných lokalit a v Německu...

Zobrazit více

COVID-19 POD LUPOU

COVID-19 je onemocnění způsobené virem označeným jako SARS-CoV-2 nebo 2019-nCoV, zjednodušeně „koronavirus“. Jde o virus ze skupiny koronavirů, které jsou charakteristické svým tvarem připomínajícím sluneční koronu. Virus napadá buňky hostitele a využívá je k množení a šíření, přičemž může způsobovat řadu zdravotních problémů, vedoucích ve vážných případech až ke smrti.

Inkubační doba je až 14 dní, přičemž člověk je nejvíce nakažlivý v prvních fázích onemocnění

PŘÍZNAKY NEMOCI

 • Horečka
  nad 37,5° C
 • Suchý
  kašel
 • Dušnost

Nejčastějšími počátečními příznaky jsou horečka, bolest svalů a hlavy, únava, dušnost a kašel. Naopak se neobjevuje rýma a bolest v krku. Nemoc se může rozvinout ve virový zápal plic, selhání ledvin a smrt, ale může také proběhnout bez příznaků.

Co mám dělat, když…

Pokud pociťujete příznaky, neopouštějte domov a telefonicky se informujte u svého praktického lékaře, na krajské hygienické stanici nebo na lince Státního zdravotního ústavu. Informujte je, zda jste byl/a s někým nakaženým v kontaktu.

Pravděpodobnost, že se jedná o infekci covid-19, je mnohonásobně vyšší, jestliže jste byl/a v kontaktu s nakaženým.

Pokud musíte opustit domov a jít na místa, kde se pohybují jiné osoby, noste roušku a kýchejte či kašlejte správným, ohleduplným způsobem.

Jestliže víte, že jste byl/a v kontaktu s někým, u koho se potvrdila nákaza, neopouštějte svůj domov a kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře či krajskou hygienickou stanici, kde vás informují o následujícím postupu.

Důležité kontakty

V případě zdravotních obtíží zvolejte informační linku 1212 nebo svého praktického lékaře.

Nonstop linka
Státní zdravotní ústav

725 191 370
724 810 106
726 191 367

Oficiální informace
www.szu.cz
www.mzcr.cz

Otázky a odpovědi

 • Jaký je rozdíl mezi lehkými a těžkými příznaky nemoci?

  Při lehčích příznacích se může člověk léčit doma s pomocí běžně dostupných léků na zmírnění teploty a bolesti, které s sebou onemocnění přináší. Těžší příznaky už vyžadují lékařskou pomoc. Vážné až kritické stavy pak i podporu přístrojů. Lidé nakažení novým typem koronaviru mají nejčastěji problémy s dýcháním. Těžké případy tak jsou na jednotkách intenzivní péče, kde jsou pacienti napojení na přístroje v podobě plicního ventilátoru či formě mimotělního oběhu.

 • Co je domácí karanténa?

  V souvislosti s výskytem onemocnění covid-19 vydalo Ministerstvo zdravotnictví mimořádná opatření, která stanovují podmínky, kdy je občan České republiky povinen telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře. Aktuálně se jedná zejména o návrat z Itálie a dalších rizikových oblastí. Po oznámení této skutečnosti je pak lékař povinen danou osobu umístit do domácí karantény. Tato osoba je povinna v rámci domácí karantény dodržovat stanovená pravidla, a to i přesto, že se cítí zcela zdráva a nevykazuje žádné příznaky onemocnění.

 • Jak se chovat v domácí karanténě?

  Zůstaňte doma. Uvolněte se z práce či z dalších povinností. Vyhněte se veřejným místům, hromadné dopravě i taxi. Zamezte kontaktu s dalšími lidmi, komunikujte s nimi telefonicky či písemně. Nezvěte k sobě domů ani rodinu či přátele. O nákup zboží požádejte blízkou osobu nebo využijte kurýrních služeb. V instrukcích pro objednání uveďte informaci, že nákup má být ponechán přede dveřmi (nebo jiném vhodném místě). Ideálně zůstaňte v jedné, dobře větratelné místnosti (s oknem, které se dá otevřít) a zavírejte dveře. Izolujte se od dalších osob tak, abyste s nimi nebyli ve stejné místnosti. Do sdílených prostor vejděte až poté, co se ujistíte, že tam nikdo není. Pokud je nezbytné izolaci opustit, vždy si vezměte roušku. Jestliže nemůžete nosit roušku, musí ji nosit ostatní členové domácnosti, jsou-li s vámi v jedné místnosti. Udržujte si odstup také od domácích zvířat. Pokud to nelze, umyjte si ruce před i po kontaktu s nimi. Myjte si ruce. Namočené ruce si natírejte mýdlem ze všech stran po dobu nejméně 20 sekund, opláchněte a osušte čistým ručníkem. Vyhněte se dotýkání očí, nosu a úst neumytýma rukama. Zakrývejte si ústa a nos při kašlání a kýchání, a to jednorázovým kapesníkem. Ihned kapesník vyhoďte – využijte separátního plastového pytle na odpadky, který bude sloužit jako rizikový odpad, a umyjte si ruce. Nemáte-li po ruce kapesník, kýchejte a kašlejte do rukávu na předloktí, ne do dlaní.

 • Jak mají rodiče naložit s průběhem covid-19 u dětí

  Mezi nejohroženější skupinu novým typem koronaviru patří senioři a nemocní lidé. Vědci se zabývají tím, jak to vypadá i v dalších věkových skupinách. Děti se podle dosavadních studií zdají být před nákazou odolnější. Web okoronaviru.cz zpracoval informace z nejzásadnějších studií a odpovídá na nejčastější dotazy rodičů.

 • Jak probíhá testování?

  Zpravidla jde o stěr ze sliznic z nosu nebo úst. Virus se přenáší kapénkami a v nich je také infekce nejvíc. Otestovat se ale dají také vzorky krve.

 • Obchody při nouzovém stavu

  Vláda 14. 3. kvůli šíření koronaviru uzavřela restaurace a obchodů s výjimkou potravin, lékáren, drogerií či čerpacích stanic. Od čtvrtka 2. dubna mohou mít otevřeno i prodejny domácích potřeb, které nabízejí ochranné prostředky. Od 7. 4. budou moci otevřít provozovny sběru a výkupu surovin, včetně kompostáren. Od čtvrtka 9. dubna tak nově otevřou hobbymarkety, stavebniny, železářství a prodejny jízdních kol. Všechny otevřené obchody budou muset mít u vchodů dezinfekci a rukavice. Na Velikonoční pondělí zavřou supermarkety.

 • Mohu sportovat?

  Zákaz vstupu veřejnosti na vnitřní i venkovní sportoviště platil od poloviny března. Individuální sportovní aktivity mimo sportoviště byly dosud možné pouze se zakrytými ústy a nosem. Lidé mohou opět na sportoviště, která jsou pod širým nebem. Nadále ale není podle vicepremiéra Karla Havlíčka možné využívat zázemí těchto sportovišť, jako jsou například sprchy nebo šatny. Vláda také lidem umožnila individuální rekreační sportování v přírodě bez roušek. „Ale pouze za předpokladu, že budou udržovat tu psychologickou vzdálenost dva metry od sebe. Zjednodušeně řečeno, pokud někdo pojede v přírodě na kole, nemusí mít roušku, pokud někdo po lese poběží, nemusí mít roušku. Pokud se někdo ale bude pohybovat uvnitř města, kde těch lidí bude více a kontakt by mohl být méně než dva metry, měl by tu roušku mít,“ uvedl Havlíček.

Nabídky pomoci

10. 4.
Celá Česká republika

Včera jsme spustili webovou aplikaci na podporu restaurací, kaváren, cukráren apod. v aktuální situaci. Cílem projektu je jednoduše ukázat, které podniky v okolí jsou otevřené a stále fungují, vydávají a rozvážejí. Podrobnější informace najdete na webu https://fungujeme.cz nebo na Facebooku Fungujeme.cz. Na apliKkci stále pracujeme a přidáváme do ní nové funkce. Za jeden den se přihlásilo 150 restaurací. Registrace všech je samozřejmě zcela ZDARMA. Celý projekt jsme vymysleli a zprovoznili během 10 dní v rámci našeho týmu Monster Media s.r.o.  

10. 4.
Moravskoslezský kraj

Rádi bychom, kdyby jste naši FB skupinu Dobrovolníci Krnov zařadili do mapy pomoci. Fungujeme jako organizovaná skupina. Naši hlavní naplní, je momentálně šítí a distribuce bavlněných roušek. Ale nabízíme i jiné formy pomoci, nákupy, převozy materiálu/osob. Pomoci se dostane každému, kdo o ni u nás požádá. Filip Wagner, tel:  +420774941402   

10. 4.
Praha

Roušky - 15 Kč/ks, pro složky IZS - 0 Kč/ks. V případě, že dodáte látku a gumičky - 0 Kč/ks z jiného materiálu odběr možný ihned. Nutné předem se domluvit přes e-mail: ivana.svarcova-irs@seznam.cz. Odběr možný kdykoliv i v ranních a nočních hodinách, během víkendu. Ivana Švarcová, Praha, Arbesovo náměstí 

9. 4.
Praha

Zoo Praha lze pomoci adopcí či sponzoringem zvířat. Pracovníci zoo připravili dva zvláštní seznamy zvířat: na prvním jsou ta, která chovatelé v době karantény představují na speciálním youtubovém kanálu „Krátce ze zoo“, na druhém pak mláďata narozená či vylíhnuvší se po uzavření zoo. Podrobné informace najdete na www.zoopraha.cz/jak-pomoci 

Zobrazit další nabídky

Najdete na iDNES.cz