V ideálním případě by se měl obyčejný respirátor používat jen v řádu hodin a nikoli dní. Tak je totiž zaručena jeho maximální účinnost a jeho nositel si může být jistý, že chrání zdraví své i lidí ve svém okolí.
„Respirátor lze opakovaně sundat a znovu nasadit, ale je třeba manipulovat s ním tak, aby se člověk nedotýkal přední části a nekontaminoval skrze něj sebe ani další povrchy. Respirátor se ovládá za tkanice či za gumičky. Respirátory nejsou určené k dezinfekci běžnými prostředky,“ konstatovala Hana Tkadlecová z Centra očkování a cestovní medicíny Zlín.
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvMikrovlnku nepoužívat
Podle České lékárenské společnosti je možné respirátory používat maximálně ve třech až pěti cyklech a maximálně čtyři až osm hodin. Doporučuje ho pak sterilizovat v horkovzdušné troubě na 70 stupňů po dobu 24 hodin nebo půl hodiny v roztoku Sava a vody (10 ml Sava na 1 l vody) a posléze opláchnout čistou vodou a vysušit na radiátoru. V žádném případě by se ale ke sterilizaci neměla používat mikrovlnná trouba.
Státní zdravotní ústav doporučuje použít některou metodu dekontaminace jen jako mimořádnou poslední možnost v případě bezprostředního nedostatku osobních ochranných prostředků.
„Chirurgické roušky jsou vyrobeny pro jednorázové použití. Respirátory jsou obvykle po použití zlikvidovány, ale mohou být považovány za vybavení s omezeným použitím, to znamená, že mohou být na omezenou dobu znovu použity, dokud není riziko, že je jejich povrch kontaminován infekčními částicemi,“ uvádí ústav na svých internetových stránkách.
10. září 2020 |
SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít
Sledovat další díly na iDNES.tvPodle českého výrobce respirátorů PardamNano4fibers lze jejich výrobek nosit opakovaně i několik dnů až týdnů – závisí to na podmínkách, v jakých je respirátor používán. „Nečistí se, lze ho pouze sterilizovat. Nesmí se namáčet ve vodě ani v jiné tekutině,“ uvádí na webu s tím, že jej doporučují sterilizovat či dezinfikovat po každém použití.
„Dezinfekci je možné provést pomocí dezinfekce ve spreji, ideálně na bázi lihu či 2-propanolu, nedoporučujeme dezinfekce na bázi peroxidu vodíku,“ píší a dodávají, že respirátor je možné také sterilizovat v elektrické troubě při teplotě 70 °C po dobu 5–10 minut. „Vyšší teplotu nedoporučujeme –mohlo by dojít k poškození nanomembrány,“ upozorňují s tím, že před vložením do trouby by neměl být respirátor čerstvě ošetřen dezinfekcí, dokud důkladně neproschne, protože páry z dezinfekce by se mohly vznítit. „Sterilizaci UV lampou nedoporučujeme, může poškodit nanomembránu.“
Velký rouškový manuál. Naučte se je nosit a dopřejte jim správnou péči |
Společnost Batist Medical, která je významným dodavatelem zdravotnických a hygienických produktů, uvedla, že doporučená doba používání jednorázového respirátoru jsou čtyři hodiny, byť se u různých výrobků může doporučený čas měnit. Záleží rovněž na vlhkosti prostředí nebo množství nečistot v ovzduší.
„Respirátor je vyroben a deklarován jako jednorázová pomůcka, která by se po použití měla vyhodit. Po sundání se na povrchu mohou množit bakterie nebo může dojít ke kontaminaci povrchu z rukou při sejmutí roušky. Dále by mohlo docházet ke kontaminaci při uskladnění a podobně. Vlivem vlhkosti v dechu, průchodem vzduchu nebo filtrací nečistot z okolí se postupně snižuje filtrační účinnost,“ sdělil iDNES.cz zástupce společnosti Vladislav Formánek.
SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít
Sledovat další díly na iDNES.tvDodal, že výrobci obecně opakované použití nedoporučují. „Dokážu si představit, že při krátkodobém nošení, důsledné dezinfekci rukou a vhodném uložení se může rouška použít opakovaně, ale nedoporučuji to,“ řekl Formánek.
Podle něj nelze doporučit ani běžnou dezinfekci. „I když se zlikvidují bakterie a viry na povrchu, filtrační vrstva už je narušená a nelze ji obnovit. Samotné dezinfikování roušky může navíc narušit filtrační vrstvu, a snížit tak úroveň ochrany,“ dodal Formánek.