Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Jeden respirátor dvacetkrát. USA snižují spotřebu pomůcek sterilizací

Respirátory pro zdravotníky jsou nedostatkové zboží v řadě zemí světa. V USA proto úřady zveřejnily postup, jak tyto pomůcky sterilizovat a použít vícekrát. V Česku je situace poněkud nepřehlednější: nemocnice mají svolení sterilizovat, není však jasné, jak mají postupovat.

Zdravotnice v ochranném obleku na stadionu v indonéském Bogoru se připravuje na odebírání biologických vzorku obyvatel podezřelých z nákazy koronavirem. (7. dubna 2020) | foto: Reuters

O nedostatku ochranných pomůcek se letos mluví neustále. Při pohledu na čísla, kolik jich je během epidemie covid-19 zapotřebí, na tom není ani nic překvapivého. Před několika týdny náměstek amerického ministerstva zdravotnictví před Kongresem řekl, že země by v případě vážné epidemie potřebovala zhruba 3,5 miliardy respirátorů různých tříd.

Za běžných okolností jde většinou o produkty na jedno použití. Jejich spotřeba je ovšem ohromná, materiálu málo, a tak se zaběhnutá pravidla přizpůsobují mimořádným okolnostem. Ve Spojených státech tak Středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) doporučilo několik postupů, jak problém s nedostatek respirátorů řešit.

V USA jsou stejně jako v Evropě doporučeny pro zdravotníky respirátory zhruba odpovídající naší kategorii FFP2 – podle americké klasifikace N95. CDC raději doporučuje, aby každý zdravotník měl několik respirátorů, které by mohl nechat vždy několik dní „vyvětrat“, a každý z nich použil vícekrát. (Připomínáme, že virus SARS-CoV-2 by podle zatím dostupných údajů neměl na podobných materiálech vydržet déle než tři dny.)

Pokud to není možné a respirátory se musí „točit“ rychleji či předávat z člověka na člověka, CDC uznává možnost sterilizace respirátorů a jejich použití pro více zdravotníků. Samozřejmě potřísněných, natržených či jinak poničených pomůcek se to netýká.

Rozhodně zatím nelze říci, že by výsledky testů byly úplné. Doporučení jsou založena z velké části na experimentech, které se prováděly v minulosti pro krizové, například pandemické scénáře. (Jeden například prováděla v roce 2016 agentura FDA ve spolupráci s výrobci.) Experimenty tedy neprobíhaly s virem SARS-CoV-2, ale s jinými mikroorganismy, ale i tak jsou přenosné: zabít tento virus by nemělo být nemožné, těžší je přitom nezničit respirátor.

Zatím bylo definitivně ověřeno pouze použití autoklávu (tj. v podstatě sterilizačního zařízení) jednoho typu pro jisté druhy masek (viz schválení od agentury FDA). Využívá se přitom sterilizace parami peroxidu vodíku.

CDC uvádí, že jeden starší pokus například ukázal, že využití par peroxidu vodíku nesnížilo účinnost zkoušených typů respirátorů ani po padesáti opakováních, ale v praxi schválil počet opakování nižší. Vybrané typy respirátorů se dají tímto způsobem podle doporučení FDA sterilizovat až dvacetkrát, pokud do té doby nedojde k jejich poškození. Některá zdravotnická zařízení mají možnost recyklovat až desítky tisíc respirátorů denně, viz příklad Bostonu.

Především však CDC otevřela dveře dalším experimentům a pokusům. Na základě předchozích dílčích výsledků se považují za slibné například jak sterilizace párou (pro některé typy), tak například ozařování intenzivním ultrafialovým zářením (to platí pro profesionální přístroje, domácí UV lampa nepomůže).

Jak je to v Česku

Spotřeba respirátorů v Česku je samozřejmě řádově nižší než v USA, rozhodně však není zanedbatelná. Podle odhadů se pohybuje řádově v milionech kusů týdně, uvedl na Twitteru šéf krizového štábu Jan Hamáček.

Podle informací na stránkách ministerstva zdravotnictví (údaj k 8. dubnu) tvoří respirátory nejdražší položku mezi objednanými zdravotními pomůckami. Stát jich zatím objednal více než 40 milionů kusů za celkovou cenu přesahující 4,5 miliardy korun (32 milionů standardu FFP2 za zhruba 2,9 miliardy korun a 8,4 milionu kusů standardu FFP3 za necelých 1,7 miliardy korun). Takové množství by mělo pokrýt spotřebu Česka zhruba na dva až tři měsíce.

Sterilizací by v principu ovšem mělo být možné snížit spotřebu i u nás, myslí si Martin Trojan z českého zastoupení výrobce ochranných pomůcek Moldex. Uvádí, že nemůže rozhodně mluvit za všechny výrobce, ale řada z nich – včetně jeho firmy – už na postupu pracovala: „Podle názoru našich odborníků je nejpřijatelnějším způsobem dezinfekce respirátorů a filtrů Moldex použitím sterilizace pomocí ethylenoxidu.“

O ní asi většina z nás nikdy neslyšela, jde ovšem o relativně běžnou sterilizační metodu, která se používá v průmyslu i některých velkých nemocnicích. I CDC ji považuje za velmi nadějnou, doporučuje zatím ale pouze její další výzkum. 

Situace v Česku je ovšem poněkud nepřehlednější než v USA. Ministerstvo zdravotnictví vydalo pokyn, podle kterého nemocnice „mohou pro potřebu svých zdravotnických pracovníků ověřenými sterilizačními metodami sterilizovat použité respirátory, zejména respirátory třídy FFP3, pro opakované použití, a to až třikrát.“ Z dokumentu není jasné, které sterilizační metody jsou tím míněny. (Požádali jsme ministerstvo zdravotnictví o upřesnění, do článku případně doplníme.)

Velké nemocnice oslovené redakcí respirátory v každém případě ani přes ohromnou spotřebu nesterilizují. Mluvčí nemocnice sv. Anny v Brně Dana Lipovská uvedla: „Respirátory nesterilizujeme, zatím to ani nemáme v plánu. Je nutno také říci, ze doposud ani nevznikly žádné postupy a doporučení, jak přesně respirátory sterilizovat.“ Respirátory nesterilizuje ani největší zdravotnické zařízení v Česku, nemocnice Motol.

Některé organizace však takové postupy připravené mají. Hasičský záchranný sbor má nouzové předpisy pro sterilizaci a opakované použití respirátorů, potvrdila mluvčí Nicole Studená. Zdůrazňuje, že jde o dočasné opatření: „Postup platí po dobu nouzového stavu, respektive do doby, než bude dostatek respirátorů nových.“ Přesná metodika není veřejná, podle našich informací se ovšem jedná o techniku vhodnou i do „polních podmínek“, která nevyžaduje žádné speciální přístroje, pouze relativně běžné a dostupné chemikálie.

Postup vznikl na půdě Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany (SÚJCHBO) a podle něj by se jeden respirátor měl používat maximálně třikrát. Při experimentech se prokázalo, že ani po třech použitích nedojde k významné ztrátě schopnosti záchytu drobných částeček. Pokles schopností by neměl přesáhnout deset procent.

Na zkouškách a vytváření nových postupů spolehlivé a šetrné sterilizace respirátorů pracuje podle našich informací také Státní zdravotní ústav, zatím ovšem žádný doporučený postup podle našich informací nezveřejnil.

Na svých stránkách vydal překlad zprávy na toto téma, kterou sestavilo Evropské středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (ECDC). Za v menší či větší míře ověřené postupy považuje sterilizaci párami peroxidu vodíku, možnosti dalších se zkoumají. Radí alespoň jiné metody, které mají prodloužit životnost respirátoru, například nošení roušky či obličejového štítu přes respirátor.

Oprava: Článek nepřesně uváděl, že v USA schválený postup využívá sterilizace vodní párou. Ve skutečenosti jde o sterilizace parami peroxidu vodíku. Za chybu se čtenářům omlouváme.

  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Premium Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru....

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Jak se z vyhladovělé čelisti stal nejstarší známý dinosaurus

První „praví“ dinosauři pravděpodobně existovali již v období středního triasu (asi před 245 miliony let). My však...

Strašila už Einsteina, nyní mají za popis kvantové provázanosti Nobelovu cenu

Laureáty Nobelovy ceny za fyziku jsou Francouz Alain Aspect, Američan John Clauser a Rakušan Anton Zeilinger. V úterý...

Nobelovu cena jde vědcům za stavbu molekul jako lego pomocí „click“ chemie

Nobelovu cenu za chemii pro rok 2022 dostanou Američanka Carolyn R. Bertozziová, Dán Morten Meldal a Američan K. Barry...

Jako příšera z hororu. Fotografická soutěž ocenila detailní snímek mravence

Litevský fotograf Eugenijus Kavaliauskas získal ocenění v soutěži Nikon Small World Photomicrography Competition za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...