Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Velký rouškový manuál. Naučte se je nosit a dopřejte jim správnou péči

  15:09
V jedné věci se odborníci shodují: aby se zamezilo plošnému šíření koronavirové infekce, je jakákoli ochrana nosu a úst lepší než žádná. Platí to však jen tehdy, když s ochrannými pomůckami správně zacházíte a dodržujete základní hygienická pravidla.

Roušky bychom teď měli nosit všichni, radí lékaři. Jenže v obchodech nejsou k dostání a nezbývá než si je ušít. Připravili jsme pro vás návod, jak si základní roušku vyrobit doma. „Běžný materiál sice zachytí jen minimální množství viru, ale zadrží část sekretu dýchacích cest, což je v době pandemie také důležité,“ říká epidemiolog Rastislav Maďar. | foto: Getty Images

Jednorázových ochranných roušek a respirátorů je na trhu akutní nedostatek. Každý se chrání podle svých možností, někdo si roušku ušil, jiný má jednorázové a další používají jeden z typů respirátorů. Ani odborníci nemají úplně jasno, nakolik jsou s to ochránit nás před virem COVID-19.

Roušky versus respirátory

Roušky mají zabránit průniku choroboplodných zárodků zevnitř ven. Jejich účelem je ochránit okolí, nikoliv člověka, který je nosí. Naopak respirátor chrání před ohrožením zvenku. Člověka, který jej používá, chrání před průnikem bakterií či virů z vnějšího prostředí.

Jak dlouho rouška nebo respirátor chrání, záleží na celé řadě vnějších faktorů – na pokynech výrobce, koncentraci infekčních látek v prostředí, teplotě, vlhkosti vzduchu. Zpravidla se doba použití uvádí od 3 do 8 hodin.

Jednorázová papírová rouška

Roušky, které jsou jinak běžně k dostání v lékárnách a obchodech se zdravotnickými potřebami, teď nejsou k mání, řada z nás má ještě zásoby z minulosti. Jak takovou roušku správně nosit a jak ji používat?

Premiér Babiš v roušce na tiskové konferenci vlády (17. 3. 2020)
 • Nošením jednorázové papírové roušky chráníte především své okolí. Před případným náporem viru vás běžná rouška neochrání.
 • Roušku používejte podle návodu výrobce. Pokud má dvě barvy, nosí se modrou stranou ven. Rouška se totiž skládá ze tří vrstev. Vnější vrstva, která často mívá modrou či zelenou barvu, chrání před pronikáním kapalných a pevných látek zvenčí. Vnitřní bílá vrstva absorbuje vlhkost, kterou vydechujeme. A střední vrstva je samotný filtr, na kterém se zachycují případné nakažlivé kapénky, kterými bychom mohli ohrozit své okolí.
 • Nenoste roušku déle než osm hodin.
 • Rouška by měla těsně přiléhat. Ohebný plastový proužek proto přitiskněte k nosu. Nosíte-li brýle, vložte jej pod ně, brýle se vám nebudou mlžit.
 • Na roušku na obličeji zbytečně nesahejte, hromadí se v ní případné zdroje infekce.
 • Pokud rouška zvlhne, zvýší se její propustnost a účinnost se snižuje. Proto je potřeba ji vyměnit.
 • Použitou roušku je třeba sundávat tak, abychom se nedotýkali filtru, tedy stáhnout vzadu za gumičky nebo rozvázat tkaničky a vyhodit. Poté pečlivě umýt ruce teplou vodou a mýdlem, případně dezinfekčním prostředkem.
 • Jednorázová rouška není určená k opakovanému použití. Po použití ji vyhoďte a umyjte si pečlivě ruce.

Látková rouška

Vzhledem k nedostatku jednorázových roušek přišly ke slovu látkové roušky, které se používaly kdysi i ve zdravotnictví. Desetitisíce dobrovolníků šijí roušky pro své rodiny, zdravotnický personál a další potřebné. Jak by měla podomácku šitá rouška vypadat?

Adam Vojtěch v budově ministerstva zdravotnictví. (19. března 2020)

Nejvhodnější materiál je stoprocentní bavlněné plátno. Dá se vyvařit nebo sterilizovat. Rouška z bavlněného plátna je schopna zachytit zhruba 70 procent vydechovaných kapének, ta ze směsových materiálů zhruba 50 procent.

K fixaci roušky je vhodnější tkanička nebo tkaloun, které se uvážou kolem hlavy a krku. Guma totiž po čase začne tlačit a způsobuje bolest hlavy, to shodně říkají zdravotníci i ti, kdo roušky nosí po celý den.

I v roušce musíte dýchat. Dvě vrstvy použijte, pokud šijete z látky s řidší strukturou nebo z trička, tedy bavlněného úpletu, který je propustnější než plátno.

Skládaná nebo s tunýlkem? Druhá je rychlejší na výrobu a podle zkušeností zdravotníků lépe přiléhá k obličeji. Ušitý čtverec 20x20 cm se na bocích stáhne podle potřeby a uváže za uši nebo kolem hlavy.

Bez filtru, nebo s filtrem? Do šité roušky není vhodné vkládat filtr, pokud není výměnný, nebo to není speciální nanofiltr. Jak upozorňují lékaři, po krátké době se běžný filtr stává semeništěm infektů.

 • I bavlněná rouška časem vlhne a snižuje se její účinnost. Tehdy je třeba ji vyměnit.
 • Také bavlněnou roušku snímejte tak, že rozvážete tkaničky, aniž byste se dotýkali přední části.
 • Látkovou roušku po použití vyperte na 60 stupňů nebo vyvařte. Vyčleňte nádobu a v ní půl hodiny vyvařujte tak, jako se kdysi vyvařovaly dětské látkové pleny. Nestrkejte ji do mikrovlnné trouby, ani do rychlovarné konvice. Po uschnutí přežehlete.

Respirátory

Na rozdíl od roušek respirátory chrání nositele před průnikem virů a bakterií do sliznice. Respirátory účinné v boji s koronavirem se v lékárnách běžně neprodávají. Respirátory jsou jednorázové nebo s výměnným filtrem. Většina respirátorů je vybavena vydechovacím ventilem.

FFP3 pro nejohroženější pracoviště

Pro lékaře a zdravotníky, kteří pracují na infekčních odděleních nebo jiných místech, kde se vyskytují nakažení pacienti a kde může být vzduch kontaminovaný infekčními látkami včetně koronaviru, jsou určeny respirátory filtrační třídy FFP3. U těch je uváděna minimální filtrační schopnost 99 procent a maximální riziko průniku 2 procenta.

Respirátor FFP1

V ČR se momentálně vyrobí okolo 40 000 respirátorů typu FFP3 týdně. Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Pro většinu zdravotníků stačí FFP2

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou pro většinu lékařů a zdravotnický personál dostatečnou ochranou respirátory filtrační třídy FFP2. Tyto respirátory mají minimální účinnost filtrace 88 procent a riziko nákazy pro zdravotníka je u nich uváděno nanejvýš 8 procent.

Respirátor FFP2

FFP1 před nákazou nechrání

Respirátory typu FFP1 jako ochrana před nemocí COVID-19 neslouží, chrání pouze před prachem a jsou vhodné pouze jako ochrana při práci v prašném prostředí.

Respirátor FFP3

Respirátor FFP3

Filtry z nanovláken

Filtry z nanovláken dokážou zachytit až 99 procent všech mikroorganismů. Ty po krátké době usmrtí nanočástice stříbra nebo mědi, které filtr obsahuje. Respirátor s membránou z nanovlákna se proto dá používat opakovaně.

Nová rouška brněnské firmy Respilon přiléhající k obličeji bude obsahovat...

V Česku vyrábí filtry z nanovláken hned několik firem (roudnická firma Pardam, brněnská společnost Respilon, ale i další). Filtry z nanovláken začali vyrábět i studenti a zaměstnanci Liberecké technické univerzity, kteří také zřídili improvizovanou šicí dílnu, kde všívají filtry do plátěných roušek. Jak univerzita uvádí na svých stránkách, zatím jich vyrobila 3 000 a šicím firmám Libereckého kraje dodala 10 kilometrů materiálu, který vydá na zhotovení dalších 18 000 roušek.

3D respirátory

České vysoké učení technické (ČVUT) oznámilo, že zahajuje spolupráci s ministerstvem zdravotnictví na dodávkách nových respirátorů nejvyšší třídy vyrobených pomocí 3D technologie. Od příštího týdne může začít vyrábět až 10 000 kusů respirátorů.

„Domluvili jsme se, že je začnou dodávat do fakultních nemocnic. Teď už jen ladíme detaily,“ uvedl na twitteru ministr zdravotnictví. Odborníci z ČVUT vyvinuli respirátor na 3D tiskárně. Speciální filtr vydrží asi týden. Je to ještě vyšší ochrana než FFP3.

Odborníci z ČVUT ukazují ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi respirátory,...

Odborníci z ČVUT ukazují ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi respirátory, které mohou začít vyrábět. (23. března 2020)

Nejdůležitější ze všeho je hygiena

Ani roušky a respirátory nepomohou v boji s koronavirovou nákazou, pokud nedodržujete základní hygienická pravidla. Zdůrazňují to jak Světová zdravotnická organizace (WHO), tak české ministerstvo zdravotnictví. Která to jsou?

 • Umývejte si ruce často mýdlem a vodou nejméně po dobu 20 sekund. Není-li k dispozici voda a mýdlo, použijte prostředky na bázi alkoholu.
 • Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.
 • Vyhýbejte se kontaktu se zjevně nemocnými lidmi.
 • Jste-li sami nemocní, zůstaňte doma.
 • Při kašlání a kýchání na veřejnosti si zakrývejte ústa paží nebo rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál). Používejte papírové kapesníky, použitý kapesník vyhoďte do nádoby k tomu určené.
 • Čistěte a dezinfikujte často používané předměty. Dezinfekci používejte, i když jste v kontaktu s lidmi, kteří trpí akutními respiračními potížemi.
 • Nezdržujte se v místech s vyšším počtem lidí.
 • Zdravotníci by se měli chránit obzvlášť, protože právě oni přicházejí nejvíce do styku s pacienty.
Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Odpustíš mu, i když jsi kvůli němu málem umřela? Ptala se náhradní manželka

„V životě bych neřekla, že se v Praze i takhle bydlí,“ prohlásila Šárka, když se po deseti dnech v zahradní chatce se...

Klidně bych k vám šla, napsala Stropnickému a Krejčíkovi dívka z dětského domova

Dvojici Matěji Stropnickému a Danielu Krejčíkovi se přihlásila devítiletá dívka z dětského domova. „Říkal jsi, že bys...

Mini pod zadek, výstřih jak Macocha. Když světové celebrity neumí stárnout

Ano, věk je jen číslo, přesto bychom k němu v módě měly ve vlastním zájmu přihlédnout. Kdo tak neučiní, pravděpodobně...

Příběh Blanky: Kolegyně zná mé tajemství, teď mě vydírá

Jsem vdaná a mám milence. Zjistila to má kolegyně v práci, kterou jsem považovala za kamarádku. Neprozřetelně jsem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pneumoložka: Proti covidu pomůže aspirin, u rizikových lidí bamlanivimab

Rozstřel Obezita patří mezi největší rizika pro závažný průběh onemocnění covid-19. V Rozstřelu to řekla pneumoložka Martina...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

 • Další z rubriky

Máte necitlivé ruce? Viníkem může být syndrom úředníka i vážná nemoc

Máte to také? Ráno se nemůžete po probuzení hned rozhýbat. Nehybné a necitlivé ruce a prsty musíte chvíli procvičovat,...

Bez sleziny se obejdeme, ale oslabí se nám imunita. Co ji ohrožuje?

Slezina je důležitý orgán, bez kterého sice můžeme žít, ale hraje v našem organismu významnou roli. Pokud o ni kvůli...

Jak pomoci dětem s autismem? Psycholožka odpovídá čtenářům online

Pořad Infiltrace rozvířil téma problematiky péče o děti s autismem. Jaká je situace, co znamená ABA terapie či s jakými...

Nevešla se na sedadlo v letadle, tak žena zhubla osmdesát kilogramů

Pětadvacetiletá Casey Canaday z Iowy prošla velkou proměnou. Obezita už je minulostí. Ženě se podařilo shodit téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...