Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 26. listopadu 2022 Artur

Velký rouškový manuál. Naučte se je nosit a dopřejte jim správnou péči

  15:09
V jedné věci se odborníci shodují: aby se zamezilo plošnému šíření koronavirové infekce, je jakákoli ochrana nosu a úst lepší než žádná. Platí to však jen tehdy, když s ochrannými pomůckami správně zacházíte a dodržujete základní hygienická pravidla.

Roušky bychom teď měli nosit všichni, radí lékaři. Jenže v obchodech nejsou k dostání a nezbývá než si je ušít. Připravili jsme pro vás návod, jak si základní roušku vyrobit doma. „Běžný materiál sice zachytí jen minimální množství viru, ale zadrží část sekretu dýchacích cest, což je v době pandemie také důležité,“ říká epidemiolog Rastislav Maďar. | foto: Getty Images

Jednorázových ochranných roušek a respirátorů je na trhu akutní nedostatek. Každý se chrání podle svých možností, někdo si roušku ušil, jiný má jednorázové a další používají jeden z typů respirátorů. Ani odborníci nemají úplně jasno, nakolik jsou s to ochránit nás před virem COVID-19.

Roušky versus respirátory

Roušky mají zabránit průniku choroboplodných zárodků zevnitř ven. Jejich účelem je ochránit okolí, nikoliv člověka, který je nosí. Naopak respirátor chrání před ohrožením zvenku. Člověka, který jej používá, chrání před průnikem bakterií či virů z vnějšího prostředí.

Jak dlouho rouška nebo respirátor chrání, záleží na celé řadě vnějších faktorů – na pokynech výrobce, koncentraci infekčních látek v prostředí, teplotě, vlhkosti vzduchu. Zpravidla se doba použití uvádí od 3 do 8 hodin.

Jednorázová papírová rouška

Roušky, které jsou jinak běžně k dostání v lékárnách a obchodech se zdravotnickými potřebami, teď nejsou k mání, řada z nás má ještě zásoby z minulosti. Jak takovou roušku správně nosit a jak ji používat?

Premiér Babiš v roušce na tiskové konferenci vlády (17. 3. 2020)
 • Nošením jednorázové papírové roušky chráníte především své okolí. Před případným náporem viru vás běžná rouška neochrání.
 • Roušku používejte podle návodu výrobce. Pokud má dvě barvy, nosí se modrou stranou ven. Rouška se totiž skládá ze tří vrstev. Vnější vrstva, která často mívá modrou či zelenou barvu, chrání před pronikáním kapalných a pevných látek zvenčí. Vnitřní bílá vrstva absorbuje vlhkost, kterou vydechujeme. A střední vrstva je samotný filtr, na kterém se zachycují případné nakažlivé kapénky, kterými bychom mohli ohrozit své okolí.
 • Nenoste roušku déle než osm hodin.
 • Rouška by měla těsně přiléhat. Ohebný plastový proužek proto přitiskněte k nosu. Nosíte-li brýle, vložte jej pod ně, brýle se vám nebudou mlžit.
 • Na roušku na obličeji zbytečně nesahejte, hromadí se v ní případné zdroje infekce.
 • Pokud rouška zvlhne, zvýší se její propustnost a účinnost se snižuje. Proto je potřeba ji vyměnit.
 • Použitou roušku je třeba sundávat tak, abychom se nedotýkali filtru, tedy stáhnout vzadu za gumičky nebo rozvázat tkaničky a vyhodit. Poté pečlivě umýt ruce teplou vodou a mýdlem, případně dezinfekčním prostředkem.
 • Jednorázová rouška není určená k opakovanému použití. Po použití ji vyhoďte a umyjte si pečlivě ruce.

Látková rouška

Vzhledem k nedostatku jednorázových roušek přišly ke slovu látkové roušky, které se používaly kdysi i ve zdravotnictví. Desetitisíce dobrovolníků šijí roušky pro své rodiny, zdravotnický personál a další potřebné. Jak by měla podomácku šitá rouška vypadat?

Adam Vojtěch v budově ministerstva zdravotnictví. (19. března 2020)

Nejvhodnější materiál je stoprocentní bavlněné plátno. Dá se vyvařit nebo sterilizovat. Rouška z bavlněného plátna je schopna zachytit zhruba 70 procent vydechovaných kapének, ta ze směsových materiálů zhruba 50 procent.

K fixaci roušky je vhodnější tkanička nebo tkaloun, které se uvážou kolem hlavy a krku. Guma totiž po čase začne tlačit a způsobuje bolest hlavy, to shodně říkají zdravotníci i ti, kdo roušky nosí po celý den.

I v roušce musíte dýchat. Dvě vrstvy použijte, pokud šijete z látky s řidší strukturou nebo z trička, tedy bavlněného úpletu, který je propustnější než plátno.

Skládaná nebo s tunýlkem? Druhá je rychlejší na výrobu a podle zkušeností zdravotníků lépe přiléhá k obličeji. Ušitý čtverec 20x20 cm se na bocích stáhne podle potřeby a uváže za uši nebo kolem hlavy.

Bez filtru, nebo s filtrem? Do šité roušky není vhodné vkládat filtr, pokud není výměnný, nebo to není speciální nanofiltr. Jak upozorňují lékaři, po krátké době se běžný filtr stává semeništěm infektů.

 • I bavlněná rouška časem vlhne a snižuje se její účinnost. Tehdy je třeba ji vyměnit.
 • Také bavlněnou roušku snímejte tak, že rozvážete tkaničky, aniž byste se dotýkali přední části.
 • Látkovou roušku po použití vyperte na 60 stupňů nebo vyvařte. Vyčleňte nádobu a v ní půl hodiny vyvařujte tak, jako se kdysi vyvařovaly dětské látkové pleny. Nestrkejte ji do mikrovlnné trouby, ani do rychlovarné konvice. Po uschnutí přežehlete.

Respirátory

Na rozdíl od roušek respirátory chrání nositele před průnikem virů a bakterií do sliznice. Respirátory účinné v boji s koronavirem se v lékárnách běžně neprodávají. Respirátory jsou jednorázové nebo s výměnným filtrem. Většina respirátorů je vybavena vydechovacím ventilem.

FFP3 pro nejohroženější pracoviště

Pro lékaře a zdravotníky, kteří pracují na infekčních odděleních nebo jiných místech, kde se vyskytují nakažení pacienti a kde může být vzduch kontaminovaný infekčními látkami včetně koronaviru, jsou určeny respirátory filtrační třídy FFP3. U těch je uváděna minimální filtrační schopnost 99 procent a maximální riziko průniku 2 procenta.

Respirátor FFP1

V ČR se momentálně vyrobí okolo 40 000 respirátorů typu FFP3 týdně. Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Pro většinu zdravotníků stačí FFP2

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou pro většinu lékařů a zdravotnický personál dostatečnou ochranou respirátory filtrační třídy FFP2. Tyto respirátory mají minimální účinnost filtrace 88 procent a riziko nákazy pro zdravotníka je u nich uváděno nanejvýš 8 procent.

Respirátor FFP2

FFP1 před nákazou nechrání

Respirátory typu FFP1 jako ochrana před nemocí COVID-19 neslouží, chrání pouze před prachem a jsou vhodné pouze jako ochrana při práci v prašném prostředí.

Respirátor FFP3

Filtry z nanovláken

Filtry z nanovláken dokážou zachytit až 99 procent všech mikroorganismů. Ty po krátké době usmrtí nanočástice stříbra nebo mědi, které filtr obsahuje. Respirátor s membránou z nanovlákna se proto dá používat opakovaně.

Nová rouška brněnské firmy Respilon přiléhající k obličeji bude obsahovat...

V Česku vyrábí filtry z nanovláken hned několik firem (roudnická firma Pardam, brněnská společnost Respilon, ale i další). Filtry z nanovláken začali vyrábět i studenti a zaměstnanci Liberecké technické univerzity, kteří také zřídili improvizovanou šicí dílnu, kde všívají filtry do plátěných roušek. Jak univerzita uvádí na svých stránkách, zatím jich vyrobila 3 000 a šicím firmám Libereckého kraje dodala 10 kilometrů materiálu, který vydá na zhotovení dalších 18 000 roušek.

3D respirátory

České vysoké učení technické (ČVUT) oznámilo, že zahajuje spolupráci s ministerstvem zdravotnictví na dodávkách nových respirátorů nejvyšší třídy vyrobených pomocí 3D technologie. Od příštího týdne může začít vyrábět až 10 000 kusů respirátorů.

„Domluvili jsme se, že je začnou dodávat do fakultních nemocnic. Teď už jen ladíme detaily,“ uvedl na twitteru ministr zdravotnictví. Odborníci z ČVUT vyvinuli respirátor na 3D tiskárně. Speciální filtr vydrží asi týden. Je to ještě vyšší ochrana než FFP3.

Odborníci z ČVUT ukazují ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi respirátory, které mohou začít vyrábět. (23. března 2020)

Nejdůležitější ze všeho je hygiena

Ani roušky a respirátory nepomohou v boji s koronavirovou nákazou, pokud nedodržujete základní hygienická pravidla. Zdůrazňují to jak Světová zdravotnická organizace (WHO), tak české ministerstvo zdravotnictví. Která to jsou?

 • Umývejte si ruce často mýdlem a vodou nejméně po dobu 20 sekund. Není-li k dispozici voda a mýdlo, použijte prostředky na bázi alkoholu.
 • Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.
 • Vyhýbejte se kontaktu se zjevně nemocnými lidmi.
 • Jste-li sami nemocní, zůstaňte doma.
 • Při kašlání a kýchání na veřejnosti si zakrývejte ústa paží nebo rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál). Používejte papírové kapesníky, použitý kapesník vyhoďte do nádoby k tomu určené.
 • Čistěte a dezinfikujte často používané předměty. Dezinfekci používejte, i když jste v kontaktu s lidmi, kteří trpí akutními respiračními potížemi.
 • Nezdržujte se v místech s vyšším počtem lidí.
 • Zdravotníci by se měli chránit obzvlášť, protože právě oni přicházejí nejvíce do styku s pacienty.
Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sebevědomí některých kuchařů bylo neskutečné, vzpomínal Pohlreich na natáčení

Kuchař Zdeněk Pohlreich vzpomínal v pořadu Jak to bylo, šéfe? na zážitky z natáčení z 3. a 4. řady své proslavené show...

Někdo má Eiffelovku, já záchod, prohlásila nevěsta. Svatba byla pohádková

Že první lásky málokdy trvají navždy? Příběh Matěje a Markéty, protagonistů nového dílu dokureality Den jak sen, svědčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kráska pracující u letectva popisuje práci v ryze mužském prostředí

Kerra Buergerová pracuje u letectva Spojených států amerických a každý den je v kontaktu především s muži. Kráska,...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Vyzkoušejte, co víte o imunitě, a vyhrajte bylinné čaje

Soutěž Obranyschopnost organismu je na podzim oslabena a je třeba ji posilovat. I proto jsme se během listopadu snažili v...

Astma mě trápí od třinácti let, pomáhají mi inhalace

Astma mám od třinácti let, tehdy jsem přechodila zápal plic. Oslabený organismus se s nemocí vyrovnal chronickými...

Na zdraví má psychika velký vliv, starší tomu ale často nevěří, říká imunoložka

Premium Pandemie zvýšila povědomí o důležitosti péče nejen o fyzické zdraví, ale i o to duševní. Zároveň zajistila lékařce...

V obličeji se holila od třinácti let, dnes s vousy vystupuje v cirkuse

Třicetiletá Dakota Cooke z Las Vegas si odstraňovala vousy z obličeje už od třinácti let. Nejprve je holila, pak...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...