Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často zapomínají na to, jak se ochrana v rámci mezilidských interakcí násobí. V interaktivní prezentaci si vyzkoušejte, proč záleží na tom, kolik lidí nosí roušky a respirátory, i na jejich účinnosti.

Překvapivá účinnost roušek a respirátorů (interaktivní vysvětlení od Aatish Bhatia a Minute Physics) | foto: montáž: Technet.cz

Interaktivní esej

Autorem této interaktivní eseje je Aatish Bhatia, fyzik, pedagog a popularizátor vědy. Jeho tvorbu můžete podpořit na Patreonu. Na tvorbě spolupracoval s Henrym Reichem z Minute Physics. Přeloženo a publikováno se souhlasem obou autorů.

Dnes již víme, že roušky a respirátory mají významný vliv na zpomalení šíření nákazy covid-19. Někteří lidé ale stále proti jejich nošení vystupují. Vnímají je jako otázku osobní svobody a volby, nikoli jako otázku ochrany veřejného zdraví.

Takový pohled ale pomíjí, že ochrana obličeje chrání nositele a zároveň i lidi v jejich okolí. Tato obousměrná ochrana dělá z hromadného nošení roušek a respirátorů výborný nástroj ke zpomalení a ukončení pandemie.

Neprskej, když mluvíš!

Napřed trocha čísel pro představu. Když člověk vydechuje, šíří do okolí kapénky slin různých velikostí. Pokud je člověk nakažlivý, pak tento jeho „prsko-sprej“ obsahuje virové částice (nejmenší jednotky viru, tzv. viriony). A tímto rozstřikováním zavirovaných slin se infekce covid-19 šíří.

  • Když nakažlivý člověk dýchá, tak vydechuje přibližně tisíc virových částic za minutu.
  • Když mluví, prská do okolí asi deset tisíc virových částic za minutu.
  • Když zakašle, vyprskne do okolí asi sto tisíc virových částic.
  • A při kýchnutí takový člověk do okolí vymrští bezmála milion částic viru.

Čím více virových částic putuje od člověka k člověku, tím vyšší je riziko, že dojde k nákaze. A když k nákaze dojde, tak platí, že větší dávka virových částic zvyšuje u nakaženého riziko vážnějších symptomů.

Scénář přenosu 1: Když je nakažlivý jedinec poblíž jiného člověka, prskáním může šířit infekci.

Roušky a respirátory tvoří bariéru, která brání těmto kapénkám v cestě. Tím pokrývka úst brání šíření infekce a snižuje riziko nákazy.

Nezapomínejme ovšem, že roušky nefungují na 100 %. Dokonce ani respirátory N95 (ekvivalent FFP2 nebo KN95), které jsou doporučeny pro profesionály, zaručují blokování pouze 95 % těch nejhůře blokovatelných částeček. A to ještě jen tehdy, když je máte správně nasazené.

Je to podobné, jako když se před deštěm chráníte pomocí deštníku. Deštník nezaručuje, že na vás nespadne ani kapka, ale výrazně snižuje počet kapek, které na vás dopadnou. A stejně jako deštník, také roušky a respirátory fungují jen tehdy, když je správně používáte.

Ale narozdíl od deštníku, který před deštěm chrání jen vás, chrání roušky a respirátory i lidi ve vašem okolí.

Bariéra před obličejem nás chrání dvakrát

Představme si, že infekční člověk má na sobě roušku s 50% účinností. 50% účinností se myslí, že pravděpodobnost přenosu nákazy na osobu poblíž se snížila o polovinu. 

Scénář přenosu 2: Když má na sobě nakažlivý člověk roušku s 50% účinností, klesá riziko nákazy o polovinu.

Co kdyby měl na sobě roušku či respirátor „příjemce“, tedy člověk stojící v blízkosti toho nakažlivého? Účinnost roušek a respirátorů je obvykle různá podle toho, zda ji sledujeme při nádechu, nebo při výdechu. Prozatím si to ale zjednodušíme a budeme předpokládat, že účinnost je oběma směry stejná. Dále si ukážeme, proč je to složitější.

Scénář přenosu 3: Když má příjemce na sobě roušku s 50% účinností, riziko nákazy se snižuje o 50 %.

Nejlepší ochrana je samozřejmě v případě, že mají bariéru oba lidé, tedy nakažlivý člověk a zároveň i poblíž stojící osoba. Rouška nakažlivého člověka sníží šanci nákazy o polovinu. A rouška druhého člověka sníží tuto poloviční šanci o polovinu.

Scénář přenosu 4: Když oba lidé mají roušku s 50% účinností, pravděpodobnost přenosu klesá o 75 %, tedy na čtvrtinu původní pravděpodobnosti přenosu.

Tento pokles je výraznější, než většina lidí intuitivně předpokládá. Účinnost ochrany se totiž vzájemně násobí. Tato dvojitá ochrana dělá z roušek a respirátorů silnější zbraň, než by se mohlo na první pohled zdát.

Zatím jsme se zaměřili jen na interakci dvou lidí. Ale jak roušky a respirátory ovlivní šíření nakažlivé nemoci v rámci celé populace?

Od jednotlivců k celé společnosti

U většího množství lidí začne hrát ještě větší roli pravděpodobnost a statistika. Kdyby roušky nenosil vůbe nikdo, je stoprocentní šance, že každé setkání, ke kterému dojde, budou dva lidé bez roušky (Scénář 1). A naopak, kdyby úplně všichni nosili roušku, docházelo by pouze k setkáním, kde by oba lidé měli roušky (Scénář 4).

Ve skutečnosti někteří lidé roušku či respirátor mají a jiní nemají. Což znamená, že virus se šíří kombinací všech čtyř scénářů. Jaký je jejich podíl? To záleží na tom, jaké procento populace nosí roušky a respirátory.

Pojďme tento matematický model aplikovat na libovolné hodnoty podílu lidí s ochranou a průměrnou účinnost ochrany. Pomocí posuvníků můžete ověřit, jaký vliv mají tyto parametry na šíření infekce.

Sami si můžete vyzkoušet, jak se propočty změní podle toho, jaká část obyvatelstva roušky nosí a jak jsou roušky v průměru účinné.

Protože lze spočítat průměrný počet jednotlivých scénářů i průměrný pokles pravděpodobnosti přenosu infekce, lze celkem jednoduše odhadnout, jaký bude dopad masového nošení ochrany obličeje na šíření viru.

Čím více lidí nosí roušky a respirátory, tím menší je pravděpodobnost přenosu infekce.

I ti, kteří roušky nenosí, jsou částečně chráněni díky rouškám ostatních. Vzduch, který vdechují, totiž neobsahuje kapénky zachycené rouškami či respirátory těch, kteří je nosí. Ale ti, kteří ochranu obličeje mají, jsou chráněni více, jelikož ochrana u nich funguje v obou směrech.

Respirátory (a částečně i roušky) filtrují vdechovaný vzduch a chrání ty, kdo je nosí. A tím, že respirátory a roušky filtrují vydechovaný vzduch, chrání všechny v okolí, včetně těch, kteří ochranu obličeje nasazenou nemají.

Jak zastavit epidemii

Když chcete uhasit oheň, musíte zamezit přístupu kyslíku. Ale nemusíte oheň od kyslíku odříznout úplně. Stačí, když přísun kyslíku snížíte natolik, aby oheň nemohl dále růst. To samé platí u epidemií – nemusíte snížit přenos infekcí úplně, na 0 %. Stačí, když přenos infekcí snížíte jen natolik, aby se šíření zpomalilo. Tím epidemii zadusíte.

Epidemiologové obvykle mluví o indexu nakažlivosti (R0, též „základní reprodukční číslo“). Udává počet lidí, kteří se nakazí od jednoho nakažlivého člověka v populaci bez imunity. Pokud je R0 vyšší než 1, tak se nákaza bude šířit stále rychleji, dokud nenakazí všechny lidi bez imunity nebo dokud se nenajde vakcína.

Ale číslo R0 není nijak „osudově dané“. Je to výsledek dvou čísel: počtu lidí, které nakažlivý člověk průměrně potká, a pravděpodobnosti nákazy při průměrném kontaktu dvou lidí. Změna chování lidí znamená i změnu čísla R0.

R0 = průměrný počet lidí, které nakažený potká × pravděpodobnost přenosu infekce při kontaktu

Dostatečný vzájemný odstup, karanténa a uzavírání podniků snižují to první číslo. Roušky a respirátory pomáhají snížit to druhé číslo. Cílem všech těchto hromadných opatření je dostat šíření epidemie pod kontrolu. A to tak, že se R0 dlouhodobě sníží pod hodnotu 1.

Pojďme se tedy podívat, jaký vliv mají roušky a respirátory na číslo R0. Následující interaktivní graf ukazuje, co se děje s číslem R0, když stoupá podíl lidí s ochranou obličeje.

Prvním posuvníkem můžete nastavit počáteční hodnotu R0, která se u covidu-19 pohybuje mezi 2 a 3 (v situaci bez jakýchkoli opatření; každé další opatření může R0 dále snížit).

Dále můžete nastavit různou účinnost ochrany obličeje při nádechu a při výdechu. Podívejte se, jak ochrana obličeje přispívá ke zpomalení a potlačení epidemie.

Na vertikální ose grafu je číslo R0. Na horizontální ose je procento lidí, kteří nosí ochranu obličeje při setkávání s ostatními lidmi. Křivka vykreslená na základě vámi zadaných parametrů ukazuje, kolik lidí musí nosit masku, aby to stačilo na snížení reprodukčního čísla R0 pod hodnotu jedna (zelená zóna „Epidemie pod kontrolou“).

Kolik lidí tedy musí nosit 50% účinnou roušku, aby to stačilo na zastavení epidemie? A co kdyby nosili ochranu se 75% účinností? Nebo respirátory s 90% účinností? Vyzkoušejte si různé možnosti a kombinace. 

Jakou cenu platíme?

Pojďme se na sílu roušek a respirátorů podívat z jiného úhlu. Roušky a respirátory zachraňují lidské životy. Snižují totiž počet nakažených, což snižuje počet lidí, kteří během pandemie zemřou.

Čím více lidí nosí roušky a respirátory, tím více klesá reprodukční číslo R0. S poklesem R0 klesá i počet nakažených lidí. Znamená to, že čím více lidí nosí roušky a respirátory, tím větší z toho má užitek celá populace.

Možná se ptáte, jaké procento lidí musí nosit ochranu obličeje, aby se podařilo epidemii ukončit. To záleží na účinnosti nošených roušek a respirátorů.

Experimentujte s grafem výše. Uvidíte, že když budou roušky fungovat na 50 %, potřebujeme, aby je nosily alespoň tři čtvrtiny populace. Pokud by ale průměrná ochrana byla účinná na 75 %, stačilo by, kdyby takovou ochranu nosila polovina lidí a šíření covidu-19 by se zastavilo.

Všichni chceme ukončit šíření covidu-19. Každý sám z nás může za sebe udělat jen malý krůček. Pokud ale tento malý krůček udělá hodně lidí, společně jako populace – díky násobící se účinnosti roušek a respirátorů – můžeme šlápnout na brzdu. Společně můžeme zastavit šíření covidu-19.

Překvapivá účinnost roušek a respirátorů

Autorem interaktivní eseje „The Multiplicative Power of Masks“ je fyzik, pedagog a popularizátor vědy Aatish Bhatia.  Podpořit jej můžete na Patreonu. Na tvorbě spolupracoval s Minute Physics. Do češtiny esej přeložil Pavel Kasík (český překlad celé eseje na Githubu).

Článek byl pro potřeby publikace redakčně krácen. Podívejte se i na odkázanou plnou verzi (anglicky nebo česky), která obsahuje další podrobnosti.

Podívejte se také na doprovodné video s jasným vysvětlením rouškové matematiky! Video bylo podpořeno nadací Heising-Simons Foundation. Zde je roušková kalkulačka, která je vidět na videu. Obousměrný model působení roušek byl poprvé publikován v pre-printu Tian et al (Tabulka S3 a Ilustrace S4). Na to upozornil Howard et al v jejich přehledovém článku a doprovodném komentáři, a dále o tomto modelu psali Zeynep Tufekci, Jeremy Howard, Trisha Greenhalgh v článku pro The Atlantic a Atul Gawande v článku pro The New Yorker. Ten poznamenal: "Čím je ochrana účinnější, tím je dopad větší."

Tento text je publikován pod licencí Creative Commons CC BY-NC 4.0. Zdrojový kód je dostupný na platformě Github.

Zobrazit více
Sbalit
Autor:
Témata: nákaza, respirátor

Nejčtenější

Těšíte se? Na trh míří řada famózních televizorů, některé nás překvapily

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Některé jsme čekali, jiné překvapily. Na veletrhu CES 2025 jsme viděli velké množství skvělých televizorů i nových televizních technologií, které míří na trh. Některé dorazí letos, na jiné si možná...

Planety nachystaly mimořádnou podívanou. Vyvrcholí na konci února

Noční obloha nám nyní poskytuje poměrně zajímavý pohled na Sluneční soustavu. Můžeme na ní najednou vidět téměř všechny planety, i když u těch méně viditelných pomůže malý dalekohled. Jedna však ve...

Podívejte se na zázrak. Maličká krabička má výkon jako sálový superpočítač

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Nvidia představila na veletrhu CES maličký počítač nazvaný Project Digits. Je určený na práci s umělou inteligencí, výkonově a efektivitou násobně převyšuje cokoli, co jste si zatím mohli domů nebo...

Jak polozapomenutý nástroj stále usnadňuje život na internetu

V masovém měřítku to nikdy nebyla zase až tak populární internetová technologie. Možná jste o ní do dnešního dne dokonce ani neslyšeli. To je však škoda, protože stále je tu s námi, má co nabídnout,...

Muskovi se podařilo část rakety chytit „mechanickou godzillou“, o druhou přišel

Sedmý testovací let kosmické lodi Starship společnosti SpaceX plánovaný na čtvrtek půl hodiny před půlnocí měl znovu ukázat, že firma dokáže zachytit přistávací stupeň do mechanických „kleští“ na...

Našel se zdrojový kód prvního chatbota. Slavná ELIZA měla pouhých 420 řádků

Výzkumníci vyhrabali v archivech původní program ELIZA počítačového vědce Josepha Weizenbauma. Konverzoval s uživatelem podobně jako třeba dnešní ChatGPT. Byl ale daleko jednodušší.

24. ledna 2025

První kazetové pumy použil Sovětský svaz proti Finsku

Rudá armáda měla primitivní, leč použitelné kazetové pumy již od první poloviny třicátých let. K jejich většímu bojovému nasazení došlo během zimní války, vedené Sovětským svazem proti neutrálnímu...

24. ledna 2025

Revoluční chlazení utiší notebooky a zvýší výkon smartphonům

Premium

Od zpravodaje Technet.cz v Las Vegas Aktivní chlazení, které lze použít jak u notebooků, tak u tabletů, chytrých telefonů a další elektroniky, předváděla na veletrhu CES 2025 společnost Frore. Nepoužívá ventilátory, je tiché a voda mu...

24. ledna 2025

Uživatelé ChatGPT hlásí výpadky i poté, co firma oznámila, že vše funguje

Uživatelé po celém světě si stěžují na dočasnou nepřístupnost chatovacího bota ChatGPT a některých s tím souvisejících služeb společnosti OpenAI. Firma problémy potvrdila a oznámila i jejich nápravu,...

23. ledna 2025  14:34

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...