Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

PŘEHLEDNĚ: Jak funguje příspěvek na bydlení a kdo na něj má nárok

  15:03
Premiér Petr Fiala ve středu po jednání vlády slíbil proplácet náklady na bydlení nad hranici jedné třetiny příjmů domácnosti, a to díky příspěvku na bydlení. Ovšem nezmínil, že pomoc má právní limit, je totiž zastropovaná tzv. normativem. Ten se odvíjí od počtu osob v domácnosti a od velikosti obce, kde se domácnost nachází. Redakce iDNES.cz přináší přehled, jak přesně příspěvek na bydlení funguje.

Premiér Petr Fiala a ministr zemědělství Marian Jurečka před jednáním vlády 27. července 2002 | foto: Twitter Úřad vlády

Kdo má nárok na příspěvek

Nárok na příspěvek na bydlení má domácnost, jejíž náklady na bydlení přesahují 30 procent příjmů po zdanění (v Praze 35 procent).

Příjem × 0,30 (v Praze 0,35) < náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení

Za domácnost nebo rodinu se považují všichni, kdo spolu bydlí v jednom bytě nebo domě. Při výpočtu nároku na bydlení jsou tak posuzovaní společně a jejich příjmy se sčítají.

Lidé, kteří spolu bydlí, ale nehradí své náklady společně, jsou posuzovaní jednotlivě. Musí však prokázat, že ačkoliv byt společně užívají, nežijí spolu.

Co všechno se započítává do příjmů

 • příjmy ze zaměstnání, podnikání, příjmy OSVČ (vždy čisté příjmy)
 • příjmy z nájmu
 • nemocenské dávky
 • důchod
 • podpora v nezaměstnanosti
 • výživné
 • rodičovský příspěvek
 • přídavek na dítě
 • obdobné příjmy z ciziny

Do příjmů se nezapočítává příjem ze zaměstnání nebo prací na dohodu u nezaopatřených dětí.

Co jsou náklady na bydlení

Náklady na bydlení musí být jednotlivě rozepsané a vypočítají se jako průměr za uplynulé tři měsíce, na které se nárok na příspěvek prokazuje. Přesahují-li 30 procent (v Praze 35 procent) příjmů, žadatel má nárok na příspěvek.

Co všechno jsou náklady na bydlení?

 • nájemné
 • náklady za plyn, elektřinu
 • dodávky tepla
 • voda (teplá voda, dodávky vody, odvádění odpadních vod)
 • provozní náklady domu (výtah, osvětlení společných prostor, jejich úklid)
 • odvoz komunálního odpadu, čištění jímek
 • společná televizní a rozhlasová anténa

Do nákladů se počítají také doplatky, které byly uhrazené v posuzovaných třech měsících. Stejně tak se počítá i s přeplatky, které se naopak z nákladů strhávají.

Pokud se rodina nebo žadatel museli v posledních třech měsících přestěhovat, jejich průměrné náklady se pro posouzení nároku na příspěvek sníží na 80 procent.

Mít trvalé bydliště v domě nebo bytě, na který se nároky vztahují, není pro získání příspěvku nutné.

Pevná paliva

Příspěvek nezapomíná ani na domácnosti, které topí pevnými palivy. Pro ty platí pevně stanovené částky na měsíc podle počtu osob v domácnosti. Jedné osobě přisuzují náklady na pevná paliva 802 korun, dvěma 1 097 korun, třem 1 435 korun a čtyřem a více 1 773 korun.

Do jaké výše se vyplácí příspěvek na bydlení

Premiér Fiala ve středu po jednání vlády řekl nepřesnou informaci o vyplácení příspěvku: „Veškeré náklady nad 30 a 35 procent jejich příjmů je stát připraven uhradit, a to prostřednictvím příspěvku na bydlení.“ Ovšem pomoc státu je zastropovaná normativem a nemůže pokrýt veškeré náklady domácnosti, jak premiér uvedl.

KALKULAČKA: Spočítejte si příspěvek na bydlení

Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují nájemné, u vlastníků (družstevníků) pak takzvané srovnatelné náklady a ceny služeb a energií. Jsou propočítány na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikost bytu pro daný počet trvalých obyvatel bytu.

Například normativní náklady na bydlení pro tříčlennou rodinu, která žije v nájemním bytě v Brně, jsou 15 000 korun. V Praze jsou normativní náklady pro podobnou rodinu 18 312 korun, v Hradci Králové 14 399 korun.

Pro výpočet příspěvku na bydlení se jako náklady použijí buď normativní náklady, nebo průměr skutečně uhrazených nákladů za rozhodné období.

 • Normativní náklady na bydlení se pro výpočet výše příspěvku na bydlení použijí, jsou-li nižší než skutečné náklady.
 • Skutečné náklady na bydlení se pro výpočet výše příspěvku na bydlení použijí, jsou-li nižší než normativní náklady.

Domácnost, která splňuje podmínky příspěvku, se tedy nedočká větší pomoci, než je hranice jejích normativních nákladů.

Například paní Alena má příjem 14 859 Kč, z toho třicet procent je 4 458 Kč, a normativ pro Aleninu domácnost je 6 746 Kč. Část Aleniných nákladů na bydlení přesahujících částku 4 458 Kč jí stát proplatí, maximálně ale do hranice 6 746 korun.

Příjem × 0,30 (nebo v Praze 0,35) > náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení nevzniká

Příjem × 0,30 (nebo v Praze 0,35) < náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení vzniká

Jak požádat o příspěvek

O příspěvek na bydlení lze zažádat několika způsoby. Buď se žádá osobně na úřadu práce podle trvalého bydliště žadatele, kde je nutné doložit požadované tiskopisy a přílohy. Tiskopisy jsou dostupné na úřadu práce nebo na stránkách ministerstva práce.

Na stránkách lze žádost o příspěvek vyplnit také online skrz Identitu občana. Do ní se žadatel dostane jedním z nástrojů, jako je Bankovní identita, eObčanka, Mobilní klíč eGovernmentu nebo NIA ID (Jméno, Heslo, SMS).

Dokumenty lze podat i přes datovou schránku nebo e-mail s uznávaným elektronickým podpisem či poštou. Pokud žadatel pošle dokumenty e-mailem bez elektronického podpisu, musí jeho podání do pěti dnů potvrdit ústně nebo písemně.

Potřebné dokumenty k podání žádosti o příspěvek

 • doklad o výši příjmu za příslušné tři měsíce (u všech posuzovaných osob)
 • doklad o výši nákladů na bydlení za příslušné tři měsíce
 • doklad o nájemní, podnájemní smlouvě nebo o vlastnictví či služebnosti
 • potvrzení o nezaopatřenosti dítěte 15+, pokud žije v rodině (potvrzení o studiu, zdravotním stavu)
 • potvrzení úhrad nájemného, nákladů spojených s užíváním bytu a energií
 • poslední vyúčtování zálohově hrazených služeb

Pokud má někdo problémy s vyplněním formuláře, ministerstvo práce nabízí pomoc buď přes bezplatnou telefonní linku 800 77 99 00 nebo skrz e-mail callcentrum@uradprace.cz. S vyplněním formuláře pomohou také videa zveřejněná na stránkách ministerstva. Příspěvek na bydlení se vyplácí jednou měsíčně za uplynulý měsíc. Nejpozději by měl na účet přijít na konci měsíce. Výjimkou je, když byl příspěvek vyměřen na méně než sto korun. Potom se vyplácí po třech měsících.

Vláda zvažuje úpravu

Vláda premiéra Fialy zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér.

Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová ČTK řekla, že normativy by se případně mohly zvednout od října. Resort práce zvažuje také cílenější nastavení podpory, aby víc odpovídala situaci v jednotlivých místech republiky.

„Budeme zvažovat další úpravu normativů, abychom je dotvořili tak, aby příspěvek na bydlení pomohl co největšímu počtu lidí,“ uvedl ve čtvrtek premiér. Dodal, že se vláda znovu obrátí na Energetický regulační úřad a statistiky s žádostí o aktuální údaje.

„Abychom viděli reálné ceny bydlení a byli schopni normativy upravit tak, aby odpovídaly potřebám lidí. Vláda bude chtít podněty pro úpravu žádat v průběhu příštího týdne,“ řekl Fiala. Zmínil, že průměrná dávka nyní činí přes 4 tisíce korun. Znovu vyzval k většímu využívání příspěvku.

Autoři: , ,

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

 • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Vystrčil a Pekarová Adamová jsou v Izraeli. Navštíví i místa útoku Hamásu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v pondělí ráno přiletěli do...

SPOLU? Stačilo! Komunisté do eurovoleb vedou dezinformátory a bývalého Piráta

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) v pondělí představila svou koalici STAČILO!, se kterou se chystá kandidovat do...

Válek se dohodl s lékaři, slíbil jim přidat od ledna až 15 tisíc měsíčně

Nabídka, se kterou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka souhlasila Česká lékařská komora (ČLK) i zdravotnické...

Palestinci jsou opice, napsal po teroru u zastávky Novotný. Vyšetřuje to policie

Policie prověřuje výroky starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, který na sociální síti X označil Palestince za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...