Kdo má nárok na příspěvek
Nárok na příspěvek na bydlení má domácnost, jejíž náklady na bydlení přesahují 30 procent příjmů po zdanění (v Praze 35 procent).
Příjem × 0,30 (v Praze 0,35) < náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení |
Za domácnost nebo rodinu se považují všichni, kdo spolu bydlí v jednom bytě nebo domě. Při výpočtu nároku na bydlení jsou tak posuzovaní společně a jejich příjmy se sčítají.
Lidé, kteří spolu bydlí, ale nehradí své náklady společně, jsou posuzovaní jednotlivě. Musí však prokázat, že ačkoliv byt společně užívají, nežijí spolu.
Co všechno se započítává do příjmů
|
Do příjmů se nezapočítává příjem ze zaměstnání nebo prací na dohodu u nezaopatřených dětí.
Co jsou náklady na bydlení
Náklady na bydlení musí být jednotlivě rozepsané a vypočítají se jako průměr za uplynulé tři měsíce, na které se nárok na příspěvek prokazuje. Přesahují-li 30 procent (v Praze 35 procent) příjmů, žadatel má nárok na příspěvek.
Co všechno jsou náklady na bydlení?
|
Do nákladů se počítají také doplatky, které byly uhrazené v posuzovaných třech měsících. Stejně tak se počítá i s přeplatky, které se naopak z nákladů strhávají.
Pokud se rodina nebo žadatel museli v posledních třech měsících přestěhovat, jejich průměrné náklady se pro posouzení nároku na příspěvek sníží na 80 procent.
Mít trvalé bydliště v domě nebo bytě, na který se nároky vztahují, není pro získání příspěvku nutné.
Pevná palivaPříspěvek nezapomíná ani na domácnosti, které topí pevnými palivy. Pro ty platí pevně stanovené částky na měsíc podle počtu osob v domácnosti. Jedné osobě přisuzují náklady na pevná paliva 802 korun, dvěma 1 097 korun, třem 1 435 korun a čtyřem a více 1 773 korun. |
Do jaké výše se vyplácí příspěvek na bydlení
Premiér Fiala ve středu po jednání vlády řekl nepřesnou informaci o vyplácení příspěvku: „Veškeré náklady nad 30 a 35 procent jejich příjmů je stát připraven uhradit, a to prostřednictvím příspěvku na bydlení.“ Ovšem pomoc státu je zastropovaná normativem a nemůže pokrýt veškeré náklady domácnosti, jak premiér uvedl.
KALKULAČKA: Spočítejte si příspěvek na bydlení |
Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují nájemné, u vlastníků (družstevníků) pak takzvané srovnatelné náklady a ceny služeb a energií. Jsou propočítány na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikost bytu pro daný počet trvalých obyvatel bytu.
Například normativní náklady na bydlení pro tříčlennou rodinu, která žije v nájemním bytě v Brně, jsou 15 000 korun. V Praze jsou normativní náklady pro podobnou rodinu 18 312 korun, v Hradci Králové 14 399 korun.
Pro výpočet příspěvku na bydlení se jako náklady použijí buď normativní náklady, nebo průměr skutečně uhrazených nákladů za rozhodné období.
|
Domácnost, která splňuje podmínky příspěvku, se tedy nedočká větší pomoci, než je hranice jejích normativních nákladů.
Například paní Alena má příjem 14 859 Kč, z toho třicet procent je 4 458 Kč, a normativ pro Aleninu domácnost je 6 746 Kč. Část Aleniných nákladů na bydlení přesahujících částku 4 458 Kč jí stát proplatí, maximálně ale do hranice 6 746 korun.
Příjem × 0,30 (nebo v Praze 0,35) > náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení nevzniká Příjem × 0,30 (nebo v Praze 0,35) < náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení vzniká |
Jak požádat o příspěvek
O příspěvek na bydlení lze zažádat několika způsoby. Buď se žádá osobně na úřadu práce podle trvalého bydliště žadatele, kde je nutné doložit požadované tiskopisy a přílohy. Tiskopisy jsou dostupné na úřadu práce nebo na stránkách ministerstva práce.
Na stránkách lze žádost o příspěvek vyplnit také online skrz Identitu občana. Do ní se žadatel dostane jedním z nástrojů, jako je Bankovní identita, eObčanka, Mobilní klíč eGovernmentu nebo NIA ID (Jméno, Heslo, SMS).
Dokumenty lze podat i přes datovou schránku nebo e-mail s uznávaným elektronickým podpisem či poštou. Pokud žadatel pošle dokumenty e-mailem bez elektronického podpisu, musí jeho podání do pěti dnů potvrdit ústně nebo písemně.
Potřebné dokumenty k podání žádosti o příspěvek
|
Pokud má někdo problémy s vyplněním formuláře, ministerstvo práce nabízí pomoc buď přes bezplatnou telefonní linku 800 77 99 00 nebo skrz e-mail callcentrum@uradprace.cz. S vyplněním formuláře pomohou také videa zveřejněná na stránkách ministerstva. Příspěvek na bydlení se vyplácí jednou měsíčně za uplynulý měsíc. Nejpozději by měl na účet přijít na konci měsíce. Výjimkou je, když byl příspěvek vyměřen na méně než sto korun. Potom se vyplácí po třech měsících.
Vláda zvažuje úpravu
Vláda premiéra Fialy zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér.
Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová ČTK řekla, že normativy by se případně mohly zvednout od října. Resort práce zvažuje také cílenější nastavení podpory, aby víc odpovídala situaci v jednotlivých místech republiky.
„Budeme zvažovat další úpravu normativů, abychom je dotvořili tak, aby příspěvek na bydlení pomohl co největšímu počtu lidí,“ uvedl ve čtvrtek premiér. Dodal, že se vláda znovu obrátí na Energetický regulační úřad a statistiky s žádostí o aktuální údaje.
„Abychom viděli reálné ceny bydlení a byli schopni normativy upravit tak, aby odpovídaly potřebám lidí. Vláda bude chtít podněty pro úpravu žádat v průběhu příštího týdne,“ řekl Fiala. Zmínil, že průměrná dávka nyní činí přes 4 tisíce korun. Znovu vyzval k většímu využívání příspěvku.