Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Videokonference zdarma: bez instalace, jen kliknete a máte poradu v pyžamu

  12:56aktualizováno  17. března 11:51
Potřebujete se rychle spojit s kolegy nebo přáteli? Hodilo by se vám video a sdílení obrazovky, ale nechcete kvůli tomu nic instalovat? Vyzkoušejte náš návod na jednoduchou videokonferenci přímo přes webový prohlížeč. Zdarma a bez problémů.

Účastníci se mohou připojit přímo z prohlížeče, a to jak na počítači, tak na mobilu. | foto: Whereby.com, montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Nástrojů na online konference a videokonference je celá řada: Skype, Hangouts, Zoom, Webex. Pokud se však sejde skupina lidí, kteří nemají vytvořený účet na stejné platformě, čeká vás nepříjemné nastavování, instalování a registrování.

Jak to funguje

Proto přinášíme tip na webovou službu Whereby.com (dříve appear.in), pomocí které můžete vytvořit videokonferenci na pár kliků a bez registrace. Stačí, aby účastníci měli prohlížeč. Vy jim pošlete odkaz, oni na něj kliknou a už se vidíte a slyšíte.

Nástroj Whereby.com není příliš známý a ani dvakrát zapamatovatelný, ale v tomto případě to nevadí. Důležité je, že znát jej musíte jen vy coby organizátor videohovoru. Ostatním jen přijde vygenerovaný odkaz a už se bez dalšího nastavení připojí do vaší místnosti.

Doplnění: Čtenáři nám v diskuzi dali tipy na dvě podobné služby, které rovněž zvládají videokonferenci bez registrace:

  • Meet.Jit.si – open-source nástroj pro videokonferenci z prohlížeče, má hodně funkcí, ale zprovoznění bylo o maličko zdlouhavější. Na stejné opensourcové platformě jede i český klon meet.vpsfree.cz
Jitsi Meet je elegantní, ale nenadchl nás stabilitou - na lince, kde jsme na stejném telefonu naměřili 70 Mbit/s downlink a 80 Mbit/s uplink si stěžoval na pomalé připojení a vypadával. Hezká je možnost nechat jednoho mluvčího v malém okně nad jinými

Jitsi Meet je elegantní, ale nenadchl nás stabilitou - na lince, kde jsme na stejném telefonu naměřili 70 Mbit/s downlink a 80 Mbit/s uplink si stěžoval na pomalé připojení a vypadával. Hezká je možnost nechat jednoho vybraného hovořícího v malém okně nad jinými aplikacemi.

  • Skype bez registrace – bezplatně a bez registrace to umí i Skype, při našem testování ale odmítal vygenerovat odkaz, možná kvůli přetížení

Jak zahájit videokonferenci

Registrujte se bezplatně na whereby.com. Můžete využít přihlášení Google, nebo si vytvořit nový účet. Heslo samozřejmě vyberte bezpečné, ale protentokrát si jej ani pamatovat nemusíte, služba případně na mail pošle jednorázový kód. Jakmile máte účet, můžete vytvořit místnost, tedy prostor pro videokonferenci.

Místnost vytvoříte jednoduchým pojmenováním. Tím zároveň založíte odkaz, který...

Místnost vytvoříte jednoduchým pojmenováním. Tím zároveň vytvoříte odkaz, který ostatním posíláte.

Místnost můžete zamknout, takže se do ní nikdo nedostane bez vašeho svolení. To je užitečné, protože na webovou adresu by teoreticky mohl někdo narazit náhodou. Zamknutí je schované v nastavení místnosti. Místnost zůstává funkční i pro další setkání, pokud ji samozřejmě nezrušíte. 

Místnost můžete „zamknout“, takže se do ní nikdo nedostane bez vašeho svolení....

Místnost můžete „zamknout“, takže se do ní nikdo nedostane bez vašeho svolení. To je užitečné, protože na webovou adresu by teoreticky mohl někdo narazit náhodou.

Pak už stačí lidem rozeslat adresu místnosti: e-mailem, SMSkou, kecálkem. Poté, co na odkaz kliknou, si další účastníci zvolí jméno, zkontrolují kameru a už můžete povídat. Bez instalace funguje Whereby na počítači i na mobilu.

Dodejme, že založená místnost je na dané adrese dostupná napořád, respektive dokud ji její zakladatel nesmaže. Můžete si tedy vytvořit místnost, do které se pak přihlašujete bez přihlášení dle libosti.

Videokonferenci lze spustit i ve webovém prohlížeči chytrého telefonu.

Videokonferenci lze spustit i ve webovém prohlížeči chytrého telefonu. V něm však nefunguje streamování obrazovky.

V bezplatné verzi webové aplikace se mohou setkat až čtyři účastníci, placená je omezena na dvanáct. Délka setkání není omezena. V neplacené verzi se do videokonference mohou připojit maximálně čtyři lidé.

Sdílení obrazovky pro konzultaci i učení

Kromě videa a zvuku nabízí Whereby i sdílení obrazovky. Můžete si vybrat, zda sdílet celou obrazovku nebo jen obsah konkrétního okna. To se hodí, pokud třeba chcete probrat nějaký dokument, doučovat matematiku, zkonzultovat s klientem návrh webu nebo prostě ukázat něco, co jste vytvořili.

Sdílení obrazovky nebo karty prohlížeče

Sdílení obrazovky nebo karty prohlížeče

Lze to použít i pro vzdálenou pomoc. Pošlete pozvánku do videokonference, navedete člověka na sdílení obrazovky a pak jej můžete navigovat. Na podporu na dálku jsou ale specializované nástroje typu TeamViewer nebo přímo ve Windows nástroj Get Help/Quick Assist (Získat pomoc/Rychlý pomocník).

Je potřeba hlídat, kdo vám vleze do místnosti. Tento pán nás chtěl začít...

Je potřeba hlídat, kdo vám vleze do místnosti. Tento pán nás chtěl začít poučovat o koronaviru.

Whereby nabízí i sdílené sledování YouTube videa, což je dobrý nápad, ale provedení se moc nepovedlo. Přehrávač je u každého účastníka spuštěn zvlášť, a není tedy zajištěno, že všichni v jeden okamžik sledují tu samou část videa.

Placená verze nabízí i další integrované nástroje (Google Drive a Trello), ale pro základní setkání to obvykle není potřeba.

Služba nabízí pár jednoduchých klávesových zkratek. Kláves v vypne nebo zapne vaši videokameru, klávesa m vypne nebo zapne váš mikrofon. Mezerníkem pak můžete dočasně přepnout mikrofon do opačné pozice. Takže si třeba můžete mikrofon ztlumit (Mute) a pak držet mezerník, kdykoli chcete něco říci.

Pokud potřebujete dlouhodobější řešení videokonferencí třeba do firmy nebo pro větší týmy, doporučujeme projít více různých nabídek a vyzkoušet si, co vám bude vyhovovat. Whereby nad konkurencí vyniká svou jednoduchostí – není potřeba nic instalovat, nikde se registrovat, nic platit – a pro rychlé setkání lidí, kteří nejsou na stejné platformě, jsme nenašli lepší nástroj.

Pokud chcete konferenci pro více lidí, zkuste třeba Zoom. Ten se musí instalovat, ale má více možností i v bezplatné verzi. Další možností je služba Hangouts od Google, ta ale vyžaduje registraci a na mobilu instalace.

Aktualizace: Na základě připomínek v diskuzi a tipů od čtenářů jsme do článku doplnili další odkazy.

Autoři: ,

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Pilot s bombardérem vyrazil do centra Londýna. A proletěl Tower Bridge

Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Přihlašujte se k Windows pohledem, otiskem prstu i PINem

Svět bez hesel se pro vás může stát už dnes realitou. Stačí využít rozpoznávání obličeje a otisku prstu, či chytrý...

Starou verzi Windows používají tři z deseti uživatelů. Jak jste na tom vy?

Někteří uživatelé se zdráhají aktualizovat Windows, není proto divu, že stále pracují v předchozích generacích...

Google polevil v omezeních, Android Auto se rozšíří o nové aplikace

Vývojáři zatím mohli pro platformu Android Auto vydávat aplikace pouze v kategoriích komunikace a multimédia. Nově...

Zapomenuté heslo k Windows můžete resetovat. Až na výjimku to jde snadno

Zapomenout heslo pro přístup do PC je děsivá představa. Stane-li se to ve Windows, existuje relativně velká šance, že...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...