Kde hledat informace o domácím vzdělávání, když školy uzavřela nákaza

aktualizováno  18:19
Zavřené školy nutí učitele, žáky a jejich rodiče hledat informace o distančních možnostech vzdělávání. I když asi žádná škola na své vzdělávací povinnosti zcela nerezignovala, hodí se i další možnosti, jak se ke vědomostem dostat.
Škola musela v době koronavirové přijít za žáky domů.

Škola musela v době koronavirové přijít za žáky domů. | foto: Kan AcademyProfimedia.cz

Výuka na dálku není podle ministerstva školství pro děti povinná, protože všechny rodiny nemají počítač nebo chytrý telefon. To ale neznamená, že kdo v těchto dnech a týdnech zanedbá své vzdělání, tak se mu to v budoucnu nevrátí. Po návratu do školy je sice vzdělávací instituce povinná žáky, kteří nebudou svými vědomostmi na požadované úrovni, učivo doučit, ale může se stát, že kvůli tomu budou opakovat ročník.

Škola v televizi a rádiu

Že to většina rodičů a potažmo žáků nebere na lehkou váhu, svědčí skutečnost, že tento týden spuštěný projekt České televize UčíTelka, Odpoledka a Škola doma pro vyučování přes obrazovku se okamžitě vyhoupl na nejvyšší příčku sledovanosti mezi dětskými kanály.

V rámci dopoledního programu UčíTelka je vedle samotného vysílání pro žáky prvních až pátých tříd k dispozici i studijní materiál nebo chat s učitelem. Odpoledka pak nabízí vzdělávací pořady cílené na žáky druhého stupně. Škola doma má zase pomoci žákům, kteří končí základní školní docházku a chystají se na přijímačky na střední školy.

Ani Český rozhlas nezůstává pozadu. Jeho Rádio Junior nabízí vlastní hodinový pořad mezi 10. a 11. hodinou „Skoro školní vysílání z pokojíčku Vendy, Fráni“ pro žáky prvního stupně základních škol.

Toto vysílání nemůže nahradit školní výuku, ale pomůže dětem částečně udržet školní návyky, především denní rytmus.

Rady pro školy na stránkách ministerstva školství

Hlavní tíha však leží na bedrech škol, do nichž příslušní žáci chodí. Mnoho z nich nyní testuje různé formy vzdáleného vzdělávání. Tou zatím nejčastější je asi zadávání látky a úkolů prostřednictvím některého již používaného systému typu Bakaláři nebo Škola online.

Lze tak s dětmi pracovat zejména prostřednictvím úkolů k procvičování, ale i zadávání referátů či psaní slohů. Již osvědčená je také komunikace prostřednictvím e-mailu nebo školních blogů. I když je nyní škola pro žáky zavřená, podle ministerstva školství si mohou žáci přijít pro zapomenuté učebnice.

Pokud se ovšem bude prodlužovat doba, kdy nebudou mít žáci přístup do školy, budou muset učitelé najít i další způsoby, jak potřebnou látku děti naučit.

Stránky ministerstva školství

Pomoci při tom mohou speciální stránky Na dálku, které provozuje ministerstvo školství. Jeho cílem je nabídnout základní orientaci ve vzdělávání na dálku.

Systém je rozdělen na dvě sekce, ta první je rozcestník na programy a služby, které mohou školám sloužit jako komunikační nástroje. Stručně představeny jsou zde tradiční systémy, jako jsou již zmínění Bakaláři, Facebook, Google Classroom, Microsoft Teams (my jsme o něm psali zde), hojně využívaný Moolde či Skype a desítky dalších.

Vedle toho se v této sekci mohou školy seznámit i se speciálním nástrojem na testování InspIS SET, který provozuje Česká školní inspekce. Ten je k dispozici i pro mobilní operační systémy (App Store, Google Play a Windows Store).

Druhá sekce pak nabízí rozcestník ke zdrojům informací, které mohou žáci, studenti i učitelé použít jako studijní materiály. Najdete zde odkazy na elektronické knihy, včetně učebnic.

Školy sobě

Stránky projektu Učíme online

Nejen státní úřady, ale školy si radí, jak zvládnout současnou situaci. Od pondělí spustila Smíchovská střední průmyslová škola projekt Učíme online. Na ní vycházejí texty a videa o distančním vzdělávání od odborníků i z praxe. Najít zde lze i přehled s programů pro týmovou práci se stručným popisem. Spolu s webem bylo spuštěno studentské rádio Ámos, které si klade za cíl „poskytovat informace právě pro školy a učitele“.

Pomoci s výukou v rámci základního i středního školství chtějí také vědci z Akademie věd ČR. Ti spustili web Věda na doma.

Tato stránka nabízí přednášky v přímém přenosu i ze záznamu, tipy na domácí pokusy, články, elektronické verze časopisů, online výstavy i odkazy na další zdroje. Novinky můžete sledovat na sociálních sítích Akademie věd ČR pod hashtagem #veda_na_doma.

Domácí učení

Vedle nových aktivit, které vznikly v reakci na současnou epidemiologickou situaci, reagují i tradiční společnosti.

Stránky společnosti Cermat

Například Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) zveřejnilo informace k přípravám na jednotnou přijímací zkoušku z domova. Na svých stránkách společnost nabízí informace, dokumenty a desítky testů, včetně záznamových archů a klíčů správných řešení.

Stránky společnosti Scio

Na stránkách společnosti Scio také najdete informace o tom, jaké aplikace a online nástroje je možné využít pro distanční vzdělávání a také odkazy na zdroje informací. Užitečný je přehled kurzů po vysokoškoláky. Samotná společnost pak až do otevření škol zpřístupnila zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3.–9. tříd a zaberou nejvýše 20 minut. Pro rodiče je určen tento odkaz, pro školy pak tato stránka aplikace ScioDat.

Stránky společbosti Fraus

Velkorysou nabídku zveřejnila společnost Fraus. Až do odvolání zpřístupňuje všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky zdarma. Navíc přidává 50procentní slevu na papírové pracovní sešity. Pro domácí procvičování  žáků je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem. Školy zase ocení možnost využít zdarma prostředí pro online komunikaci učitelů s žáky, portál Fred. Ten obsahuje mimo jiné nástroj pro přípravu výuky a tvorbu interaktivních prezentací a také prostor pro sdílení a komunikaci se žáky i dalšími učiteli. 

Stránky nakladatelství Nová škola

Není to ale jediné nakladatelství, které na nastalou situaci takto reaguje. Elektronické interaktivní učebnice poskytuje zdarma i nakladatelství Nová škola. „Žáci, rodiče i učitelé mohou zdarma využívat přístup ke všem interaktivním učebnicím,“ nabízí společnost. Ty obsahují více než 10 000 interaktivních cvičení a množství doplňkového materiálu, jako jsou videa a zajímavosti. Firma kvůli zájmu musela dokonce navýšit kapacitu svých serverů. Učebnice i pracovní sešity tak lze zdarma používat až do konce srpna. Nakladatelství k tomu od pondělí spustilo online výuku pro žáky 1. ročníku přes YouTube.

Stránky nakladatelství Alter.

Také vydavatelství ALTER uvolňuje na třicet dní vybrané elektronické učebnice a pracovní sešity zdarma.Jsou to materiály pro první stupeň základní školy a český jazyk pro druhý stupeň. Také dává k dispozici výukové programy pro doplňování pravopisných jevů s vyhodnocením a vysvětlením. Firma zavedla i 50procentní slevu na výukové programy češtiny a matematiky. 

Stránky projektu Red Monster

Do konce června jsou zdarma také původně placené online kurzy pro základní a střední školy projektu Red Monster, který provozuje nakladatelství Unicorn Publishing. K dispozici je šestnáct kurzů z různých předmětů, obsahují kompletní učivo daného předmětu pro celý ročník. Kurzy pro vysokoškoláky stojí 39 korun. Šikovně připravené lekce využívají výukové kartičky a otázky, které umožňují i procvičování.

Stránky Khanovy školy

Celou dobu zdarma je česká verze Khanovy školy. Ta má nyní k dispozici stovky až tisíce videokurzů v předmětech Matematika, Fyzika, Chemie, Biologie, Ekonomie, Dějepis, Informatika nebo Dějiny umění. I zde jsou sekce pro učitele, žáky a rodiče. Učitelé si mohou vytvořit virtuální třídu nebo ji naimportovat z Google Classroom. K dispozici je přehledný návod, jak systém využívat. Nedávno byla spuštěna aplikace Khan Academy v češtině. Ta obsahuje 800 videolekcí v češtině, spoustu dalších videí s českými titulky a interaktivní cvičení.

Stránky Minecraft: Education Edition

Tak trochu jiné učení nabízí Microsoft prostřednictvím hry Minecraft: Education Edition, která je až do konce června zdarma. Je třeba se ale registrovat na tomto odkazu. „Pomocí bloků se děti učí chápat, jak fungují tělesné orgány, chemické reakce a důležité mechanismy, učí se formulovat algoritmy a programovat je ve vizuálním prostředí. Učitel má tak příležitost hru řídit a sledovat, jak je látka vnímána,“ vysvětluje se na stránkách věnovaných české verzi.

Testy i rady

Stránky projektu Umíme

Výše zmíněné projekty ani zdaleka nejsou vyčerpávajícím přehledem (řadu dalších najdete na již zmíněné stránce MŠMT). Vedle nich existuje obrovské množství stránek, programů a aplikací, které se zaměřují na testování znalostí. Za všechny můžeme zmínit promyšlený systém Umíme, který podle jeho tvůrců využívá umělou inteligenci k nabídce úkolů, které má student plnit. Zdarma je prvních 125 odpovědí každý den.

Řada dalších stránek radí učitelům, jak pracovat s žáky přes internet. Poměrně obsáhlý seznam vytvořila organizace EDUin zde. Ta zveřejnila i grafické znázornění Čtyř principů výuky v online prostoru.

S vlastními zkušenostmi s online vzděláváním se můžete podělit v naší diskusi a podělit se i o tipy na další projekty.

Aktualizace: Doplnili jsme nabídku nakladatelství Alter

Střední školy
Autor:

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Obrovské množství v dokumentech uvězněných znalostí se otevírá. Díky AI

Extrakce textu z obrázků významně pokročila, nicméně stále je co zlepšovat. Své o tom ví podniky, vlády, či výzkumníci, kteří mají řadu dat stále v papírové podobě. Případně je naskenovali do...

23. dubna 2025

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

22. dubna 2025

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

21. dubna 2025

Rozbité vejce přinese zkázu Neapoli. Legenda se pojí s ostrovním hradem

Jméno neapolského Vaječného hradu vychází z legendy, podle které je v jeho útrobách ukryto vejce. Není to ovšem ledajaké vejce, alespoň co se týče jeho funkce. Legenda totiž praví, že rozbije-li se,...

21. dubna 2025

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

20. dubna 2025

Bojíte se svěřit svá data umělé inteligenci? Zkuste to lokálně. Víme jak

Premium

Kolem generativní umělé inteligence panuje řada obav. Jednou z nich může být strach o vlastní data, která při komunikaci se systémem sdílíte. Další problém může nastat, když z nějakého důvodu...

20. dubna 2025

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

19. dubna 2025

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30