Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. září 2023 Zlata

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Proč chce vláda pandemický zákon a co obsahuje

  7:30
V pátek od 13 hodin budou poslanci rozhodovat o pandemickém zákonu. Koalice klíčové hlasování odložila po 37hodinovém jednání, když v sále neměla dostatek poslanců, aby přehlasovala senátní veto. Co novela zákona, kterou vláda prosazuje, obsahuje? Omezí opět obyvatele, nebo poslouží jako podpůrný nástroj v boji s pandemií?

Policejní kontroly mezi okresy (1. března 2021) | foto: Petr TopičMAFRA

Zatímco se koaliční poslanci snaží protlačit novelu pandemického zákona, jejich opoziční kolegové dělají vše proto, aby ke schválení nedošlo. Jak vysvětlil po setkání s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě ministr vnitra Vít Rakušan, v rukou pětikoalice má norma být jen oporou.

„Potřebujeme překonat rozhodné období, ale přitom vysíláme vzkaz, že jakmile to čísla dovolí, vypneme pandemickou pohotovost a vrátíme se do normálních kolejí,“ řekl Rakušan a pokračoval: „Pokud se pohybujeme pod 30 tisíci nakažených denně, tak sice klesáme, ale venku z nejhoršího nejsme.“

Dopad na život Nemá vliv na každodenní život

V době, kdy nehrozí zahlcení nemocnic nebo se neobjevila nová nebezpečná mutace, není potřeba žádné ustanovení z pandemického zákona aktivovat. K tomuto kroku by politici přistoupili právě při zhoršení epidemiologické situace. Pro lidi se jeho samotným schválením nic nemění.

„Během roku může dojít k nečekaným výkyvům, na které by vláda raději reagovala v rámci pandemického zákona, než neustálým vyhlašováním nouzového stavu,“ přidal Rakušan.

Vyhlášení Pouze při pandemické pohotovosti

K tomu, aby vláda mohla nařídit určitá omezení, musí platit stav takzvané pandemické pohotovosti. Nabytím účinnosti pandemického zákona dojde k jeho vyhlášení. Pokud se ho vláda rozhodne ukončit, není možné opatření přijímat před jeho novým vyhlášením. Lze jej ukončit usnesením Poslanecké sněmovny na návrh vlády nebo pětiny všech poslanců.

Usnesení o ukončení stavu pandemické pohotovosti a jeho obnovení se vyhlašuje ve sbírce zákonů.

Neměli jste rušit povinné očkování, řekl Zeman Rakušanovi. Šibenice odsoudil

Omezení Služby a kultura se zavírat nebudou

Novela pandemického zákona počítá v případě potřeby s omezením podniků, služeb či kultury a sportu. V praxi by to mohlo vypadat tak, že budou mít restaurace a hospody kratší otevírací dobu – například do 20 nebo 22 hodin. Ve službách, kultuře či sportu by došlo k omezení počtu účastníků a zajištění rozestupů mezi nimi.

Dobře to lze demonstrovat na příkladu hokejových a fotbalových diváků, kterých nyní může být na utkání v jednom okamžiku maximálně tisíc. Od 19. února se pak mohou kapacity hledišť zaplnit víc než z poloviny.

Zavírat se nebudou ani školy a další vzdělávací zařízení – lze čerpat takzvané pandemické ředitelské volno, školy mohou nechat děti doma až deset dní.

Omezení se může dotknout také heren a kasin, muzeí, galerií nebo hradů a zámků. Normu lze využít i ve vztahu k zoologickým a botanickým zahradám, knihovnám, divadlům, kinům či festivalům a trhům nebo dětským táborům.

Nařízení by se mohlo  dotknout také dětských či obecně ozdravných akcí a táborů, omezeny mohou být také sbory.

Ochrana dýchacích cest Zákon ji neřeší

Co naopak novela pandemického zákona neřeší, je nošení nanoroušek nebo respirátorů. Povinnost nosit ochranu dýchacích cest totiž upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví, a tak jejich používání může vláda nařídit i v době pandemického klidu.

Testování Povinné pro školáky a zaměstnance

Velká názorová vlna se zvedla v úterý poté, co náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic uvedl, že by od března mohlo dojít ke zrušení proplácení preventivních testů. Jeho slova později mírnil sám ministr Vlastimil Válek (TOP 09), jenž chce jednat s pojišťovnami o jednom hrazeném testu měsíčně. Podmiňuje to přitom schválením pandemického zákona, jenže ten hrazení testů nezmiňuje.

OBRAZEM: Dvoudenní boj ve Sněmovně, zásoby čokolády a energetických nápojů

Zmiňuje ale naopak povinnost testovat školáky či zaměstnance. Pokud by jedinci vyšel pozitivní antigenní test, musel by se izolovat do doby, než bude prokázána jeho bezinfekčnost. 

Hygieny Nařízení lze dát ústně či písemně

Hygienici by schválením novely pandemického zákona dostali možnost skutečně rozhodovat o karanténě či izolaci lidí ústně (telefonicky) či písemně, aniž by jejich rozhodnutí bylo napadnutelné. V obou případech ale musí bezodkladně učinit písemný zápis. 

Novinkou by byla možnost napadnutí takového rozhodnutí - v případě, že bude mít informovaný podezření, že se v karanténě ocitl omylem, může nejpozději do tří pracovních dní požádat o prošetření rozhodnutí. Orgán ochrany veřejného zdraví pak musí taktéž do tří pracovních dní verdikt buď zrušit, nebo potvrdit. Nestihne-li to ve stanovené lhůtě, karanténa končí.

Návštěva ciziny Kontrola bezinfekčnosti testem

Pokud se Češi budou vracet z cizí země, v níž existuje zvýšené riziko nákazy covidem-19, musí zamířit do karantény do doby, než bude stanovena jejich bezinfekčnost. To může trvat nanejvýš 72 hodin.

Politolog: Obstrukce SPD ukazují slabost vlády, chybí jí řečník typu Kalousek

Zároveň budou muset tito cestovatelé poskytnout orgánu ochrany veřejného zdraví své identifikační a kontaktní údaje. S tímto dokumentem, známým jako příjezdový formulář, se pravděpodobně již potkala většina cestovatelů.

Pokuty Současná vláda žádá nižší tresty

Bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) nastavila za nedodržování protiepidemických nařízení – například nenošení respirátorů – vysoké tresty, zato současný kabinet počítá v rámci pandemického zákona s jejich razantním snížením. Nová částka by měla být paušálně 20 procent z původní pokuty. 

Konec Tečky Zákon o ní nemluví

„Ministerstvo zdravotnictví je oprávněno zřídit službu mobilní aplikace pro účely epidemiologického šetření a zpracovávat osobní údaje o prostorové blízkosti uživatelů, zjištěné vzájemnou interakcí jejich zařízení, a s tím související informace,“ píše se v původním pandemickém zákoně. Novela tuto část ani nezmiňuje.

Jenže řeč není o Tečce, nýbrž eRoušce, která pomocí zapnutého 
Bluetooth zjišťovala, jestli někdo nepřišel do kontaktu s nakaženým. 

Provoz Tečky pak zákon, ani jeho novela, nezmiňují. Přitom je funkčnost aplikace jedna z věcí, kterou ministři argumentují v boji za schválení novely. 

Konečné hlasování o pandemickém zákonu koalice odložila, měla málo poslanců

Mluvčí NAKIT Lukáš Trnka pro iDNES.cz řekl, že aplikace neslouží k prezentaci aktuálního zdravotního stavu. „Očkovací certifikát nepřestává platit, pokud je někdo pozitivně testován na covid-19. Zároveň je třeba dodat, že po pozitivním testu na covid je povinná izolace, takže není možné se prokazovat jakýmkoliv certifikátem,“ uvedl dále k jednomu z problémů. Po skončení pandemie koronaviru by pak aplikace mohla sloužit jako očkovací průkaz.

15. února 2022

  • Nejčtenější

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prolomili jsme Surovikinovu linii, to už není naše největší starost, řekl generál

Sledujeme online Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země, řekl...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

Personální změny momentálně nechystám, řekl nový šéf VSZ v Olomouci Dragoun

Nový olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun v nejbližší době personální změny nechystá, zaměřit se chce v první...

Konec září se ponese ve znamení babího léta. Přinese slunce i mlhy

Počasí u nás bude podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v následujících dnech ovlivňovat...

Pavel Simon. Prezidentův kandidát do Ústavního soudu, který soudil protiústavně

Premium Osmačtyřicetiletý soudce Pavel Simon je mezi kolegy uznávaný. Aby také ne – je už od roku 2010 soudcem Nejvyššího soudu...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...