Ať už máme děti, které se učily doma, partnera, který také pracoval na dálku, nebo žijeme docela sami, v každém případě byl tenhle rok docela jinou pracovní zkušeností pro mnoho z nás. Domácí pracovní rutina je totiž docela něčím jiným, než jsme byli po léta zvyklí.
Odpadlo sice otravné dojíždění a také jsme možná ušetřili, protože jsme se stravovali svépomocí a netáhlo nás to k nahodilému nakupování cestou z práce, ale na druhou stranu jsme si zvykli pracovat v pyžamu, mnozí měli problém s oddělením soukromí a práce a také sílil stres.
Nejvíce Čechům na covidovém home office vadila izolace od kolegů a vnějších podnětů (45 %), špatné soustředění (22 %) a přibývání na váze (22 %). Vyplývá to z průzkumu provedeného mezi lidmi pracujícími z domova, který iniciovala značka minerální vody Magnesia.
Úzkosti a nehybnost
41 % dotázaných uvedlo, že se při práci doma cítí psychicky podobně jako při práci na pracovišti. Necelá třetina (31 %) respondentů se dokonce doma cítí více v klidu než v práci. Podrážděnějších a úzkostnějších bylo 20 % lidí, zbylých 8 % zaškrtlo smutné „aktuálně cítím vyhoření“.
Na dotaz, zda nějak kompenzují úbytek pohybu na home office, odpovědělo 29 % dotázaných, že se hýbe o hodně méně než dříve. Stejné procento lidí alespoň nahradilo běžný pohyb procházkami, ale k dalšímu cvičení už nemá motivaci.
Ženy významně častěji než muži uváděly, že se hýbou o hodně méně než před home office (33 % versus 26 % u mužů). Naopak výrazně více než za běžné situace sportuje 9 % mužů a 7 % žen.
Lepší jídlo a opatrnost s alkoholem
Zhruba polovina respondentů (51 %) pokládá své stravování na home office za srovnatelně kvalitní jako na pracovišti. Dalších 33 % dokonce hodnotí kvalitu stravování doma jako lepší. Nárůst hmotnosti bohužel pozorovala skoro čtvrtina dotázaných (22 %).
Další čísla z průzkumu ukazují, co se Češi v domácí kanceláři naučili hlídat si pitný režim – větší pravidelnost v doplňování tekutin zaznamenalo 25 % dotázaných. Nadpoloviční většina (55 %) uvedla, že životní styl práce z domova nezvýšil jejich celkovou spotřebu alkoholu. Nárůst své konzumace alkoholu pozorovalo 11 % respondentů a snížení 15 % dotázaných.
Přes polovina lidí (52 %) pracujících na home office uvedla, že nějakým způsobem doplňuje tělu prospěšné vitamíny a minerály – 35 % potravinovými doplňky, 17 % převážně přírodní cestou. Zbylých 48 % vitamíny a minerály cíleně nedoplňuje.
Co na to odborníci?
„Lidi na home office trápí nadváha až obezita, nárůst tělesné hmotnosti, únava a psychické vyčerpání,“ uvádí nutriční terapeutka Jitka Jirků z Canadian Medical.
Neuroložka Ivana Kovářová z Canadian Medical se setkala u pacientů s dalšími zdravotními obtížemi: „Stěžují si na celou řadu problémů, vyplývající z výrazné změny dosud běžných návyků. Na začátku pandemie a zavedení home office se projevovaly bolesti hlavy či zad, bolesti a brnění předloktí a rukou, které byly důsledkem nevyhovujícího pracovního místa v domácnosti. S délkou trvání home office se přidružily pocity sociální izolace, ztráty kontaktu s komunitou, úzkostné stavy a nespavost.“
Psychiatr Radkin Honzák dodává: „Člověk je tvor sociální, a tak není divu, že nejčastější stížnost byla na izolaci a nemožnost kontaktu s ostatními. Ale to vadí i dalším spoluobčanům, nejen těm, kteří museli změnit pracovní postupy. Ty další položky jsou vesměs důsledek stresu, zásadní je například rozbití základních rytmů.“
Jak na návrat z home office?
1. Snažte se odbourávat sociální stres. Kalendář zaplněný schůzkami nemusí při přechodu do kanceláře prospět vaší psychice. Pečlivě zvažujte osobní setkání a rozložte je tak, aby vás nevyčerpala.
2. Nepřepalte to se sportem. Pohybové aktivity zařazujte postupně, aby nedošlo k přetížení těla. Kvůli možným křečím dbejte na dostatečný přísun hořčíku, který přispívá k normální činnosti svalů.
3. Dodržujte pitný režim s dostatkem minerálů. Nezapomínejte doplňovat tekutiny i při práci v kanceláři. Přidanou hodnotu budou mít minerální vody s hořčíkem, navíc z nich ho vaše tělo snáze vstřebá.
4. Jezte pravidelně. Přeneste si z home office do práce kontrolu nad tím, co a jak pravidelně zařazovat do jídelníčku.