Nenechte se převálcovat tunou předsevzetí. Stačí jedno měsíčně

„Ode dneška začínám,“ otevírá řada z nás nový blok s cílem pokořit letos řadu předsevzetí a stát se lepším člověkem. Ale tuto nešťastnou formuli neposílí ani příchod nového roku a prohýřené Vánoce, kdy se nám z jídla a alkoholu doslova zvedá žaludek. Dříve nebo později se vyrovnáváme s neúspěchem. Proč? A jak se k tomu postavit, aby to konečně vyšlo?
Nejste spokojená s tím, jak vypadáte? Zapomeňte na půst! Vysněné postavy lze...

Nejste spokojená s tím, jak vypadáte? Zapomeňte na půst! Vysněné postavy lze docílit zdravěji a hlavně nastálo, což hladovění nezajistí. | foto: Shutterstock

„Ten se mi bude hodit na Nový rok, ten nutně potřebuju!“ Vkládáte ke konci roku mezi vánoční dárky další krásně malovaný blok s motivačními citáty, abyste si zapisovali cíle, předsevzetí a pokroky? A abyste jej nejpozději v březnu téměř nepopsaný odložili neznámo kam? Vítejte v klubu.

„Mnoho z nás si dává novoroční předsevzetí. Málokdo je však dokáže skutečně realizovat, začlenit do svého života a změnit se. Podle jednoho průzkumu pouze osm procent lidí, kteří si předsevzetí dávali, je dokázalo také dodržet. Zklamáni z vlastních výsledků přestáváme možnosti změnit se věřit úplně: Novoroční předsevzetí? Marnost nad marnost…,“ píše na svém webu psycholog Dalibor Špok.

Ano, statistiky jsou nemilosrdné. A kdo už je mnohaletým expertem v novoroční honbě za lepším já, dobře ví, že nepomůže ani vyšší počet bloků, ani každovečerní zápis, ani chytrá aplikace v telefonu, která nás donutí splněné úkoly odškrtávat. Přitom po svátcích nám je přejedeným sladkými i slanými a mastnými dobrotami z pohledu do zrcadla smutno. A z alkoholu se nám zvedá žaludek. Návštěvy a různá posezení už upřímně toužíme utnout a celkem se těšíme na opětovnou rutinu, vyběhnutí do přírody nebo na první návštěvu fitka. Tak proč to nevychází, když stojíme na prahu ideální doby, pro předsevzetí jako dělané?

Ilustrační snímek

Nežinýruj se a vem to od podlahy...

Jedno předsevzetí? Tss, začátečnické strachy. Přelom roku nás motivuje k totálním proměnám. Chceme zhubnout, přestat popíjet a kouřit, více běhat, chodit dříve spát, zdravě jíst, udělat si čas na sebe, více pracovat, věnovat se dětem, učit se jazyk, přečíst aspoň dvacet knih... Proměna zdá se ucelená a vše souvisí se vším, tak proč ne? Když už, tak už. Jenže s takovým nasazením přepálíme zdravý a lepší start velmi záhy.

„V psychologii známe fenomén vyčerpání vůle, kdy zaváděním nového chování do našeho života snadno vyčerpáme svou vůli (pozornost, snahy, mentální energii). Vytváření nového zvyku nebo zbavování se nežádoucích návyků je situace, kdy se musíme znova a opakovaně postavit proti naučeným, zautomatizovaným a nežádoucím způsobům našich rozhodování. Ne jednou, ale stokrát, tisíckrát, deset tisíckrát musíme nepodlehnout tomuto automatickému impulzu, ale udělat něco jiného. Nedáme si cigaretu, nezůstaneme dále ležet na gauči, nezůstaneme dále v neplodné hádce atd. A to si vyžaduje enormní zdroje naší vůle. Pokud ji vyčerpáme na něco jiného, například na budování dalších návyků ze seznamu našich předsevzetí, začne nám scházet a nakonec ji nebudeme mít dostatek pro budování tohoto ani dalšího předsevzetí,“ vysvětluje na svých stránkách psycholog Dalibor Špok.

Dodává, že jedna změna chování je pro psychiku člověka velmi náročná a i když vám to prvního ledna přijde málo, skutečně stačí. Protože naše jednotlivá předsevzetí si vzájemně konkurují a ujídají si z naší vůle.

Srnčí důl je jeden z největších přírodních sportovních areálů v Česku.

V dané chvíli se tedy plně soustřeďte na jednu změnu. Vědomě ji sledujte, pozorujte, jaké je třeba vybudovat návyky, abyste k ní nakonec skutečně došli. Pokuste se o ně. A teprve poté, až si dané chování zautomatizujete (třeba se v rámci úspor naučíte zcela automaticky vařit si ranní kávu do auta doma místo toho, abyste zastavili na benzince), můžete přejít k dalším změnám.

„Všechny aktivity a zásady původního předsevzetí budu samozřejmě realizovat dále. Ale v tuto chvíli se už bude jednat o poměrně zaběhané zvyky, možná i zautomatizované. Nikoli zásady, na které si budu muset vždy dávat bedlivý pozor. Teprve když jednu věc umím, přejdu k učení se další věci,“ dodává psycholog.

Jedno předsevzetí na měsíc

Podle odborníků je na ustálení nového chování v psychice člověka potřeba minimálně 28 dní. Tak dlouho údajně trvá, než si mozek a tělo vytvoří na danou činnost návyk. Pak bude vše mnohem snazší a přirozenější. Tento cyklus se doporučuje třeba při dietách či změnách jídelníčku. Jakmile zvládneme čtyři týdny, máme nejhorší za sebou a došli jsme pravděpodobně do bodu, kdy si naše tělo zvyklo a přijalo novinku za svou.

Dalibor Špok doporučuje na přijetí jednoho předsevzetí jeden měsíc. „Doporučuji věnovat každý měsíc jedné takové změně. Celý měsíc se nesoustředit na nic jiného než na jedno své předsevzetí. Pokud se budeme každý měsíc aktivně snažit změnit v jedné oblasti, budeme za rok realizovat dvanáct předsevzetí,“ radí.

Seřaďte si je dle priorit a logicky za sebe tak, aby vám dávala smysl. A pak se do toho pusťte, postupně, plynule, vědomě. Trvá totiž až jeden rok, než se ustálí nové vzorce chování a přijmeme změnu jako trvalou. Snažte se proto vydržet celý rok a pak už budete mít vyhráno.

Nejedna cesta vede k cíli

Psycholog radí další pomůcku, která nám pomáhá vytrvat v předsevzetí: nebojte se flexibility, k cíli nevede jedna jediná cesta. Je dobré znát a plně si uvědomovat to, čeho chci dosáhnout. Je dobré držet se zásad, ze kterých neslevuji. Ale zároveň je dobré být na cestách flexibilní a také trochu kreativní.

„Neexistuje jeden způsob, jak realizovat konkrétní změnu. A pokud takový způsob najdete, neznamená to, že u vás bude fungovat věčně. Třeba se unavíte. Třeba i vy budete potřebovat další změnu, tedy změnu ve způsobu, jakým realizujete svou změnu – své předsevzetí. Pokud se například chcete naučit jazyk, možná zjistíte, že tento týden budete sledovat cizojazyčné filmy, a příští týden se budete učit slovíčka. Zůstat flexibilní a otevřený novým způsobům, jak se blížit ke stejnému cíli, je základní předpoklad k tomu vydržet,“ míní.

Dáváte si novoroční předsevzetí?

celkem hlasů: 63

Takže experimentujte. Chcete zhubnout a zajídá se vám běhání? Zkuste fitko nebo koloběžku, jednou týdně plavat, cokoli. Aktivity, které vás baví a vedou k cíli, si pak ponechejte a třeba cyklicky je střídejte tak, aby nepřišla nuda.

Co nefunguje, jednoduše vyřaďte a nahraďte něčí jiným. „Pokud vidíte, že daná cesta funguje, ale potřebovali byste i něco jiného, hledejte i další prostředky. Pokud daná metoda fungovala dříve, ale nyní přestává mít svůj vliv, odložte ji (a někam si ji zapište) a zkuste se k ní vrátit později. Třeba si od ní potřebujete odpočinout,“ dodává Dalibor Špok.

Často se snažíme dosáhnout předsevzetí, která už nám dříve nevyšla. Ano, třeba nekonečné a stále se opakující hubnutí. Znali jste cestu, která byla účinná a vám zabrala? Vraťte se k ní a upravte si ji dle aktuálních potřeb.

Vymyslete plány akce a reakce

Máte svůj cíl v hlavě? Máte vymyšleno, kolik mu věnujete času a jakými cestami k němu dojdete? Bravo! Pro vyšší šanci na úspěch je však fajn zamyslet se nad různými překážkami a naplánovat, co uděláte, když nastanou. Náhoda přece přeje připraveným.

Zní to strašně nudně, ale připravte si seznam opatření, takový styčný bod, ke kterému se můžete vždy vrátit a který vám pomůže s neobvyklými situacemi. „Když se stane A, udělám B. V situaci X udělám vždy Y. Co musím konkrétně dělat bez ohledu na situaci, co nesmím nikdy dělat bez ohledu na situaci.“

Ilustrační snímek

„Tento seznam pochopitelně vytváříme na základě pokusů a hledání cest. Není to něco, čím bychom se měli trápit, pokud to nefunguje, ale co bychom měli být také schopni měnit. Tak aby to byly zásady pro nás, přizpůsobené naší situaci a naší osobnosti,“ radí Dalibor Špok.

Ráno dělá den, naučte si jej pokaždé naplánovat. Dokud se naše návyky nezautomatizují, je dobré si je každé ráno připomenout, projít si seznam opatření, připravit se na možné kolize, které ten den přináší, ale také na šance, které pro nás má. A naplánovat si aktivity pro naše dané předsevzetí.

„Nezapomínejme ani na činnosti, které nám prostě zvednou náladu nebo radost během doby, kdy je provádění našich předsevzetí obtížné (například právě v případě odvykání kouření či hubnutí). Ne všechny plánované aktivity tak musí souviset přímo s naším předsevzetím – musíme přinést do našeho života také potěšení, radost, novou sílu a motivaci,“ připomíná psycholog.

Drobnější aktivity si pak rychle připomínejte i během dne, shrňte si, jak na tom prozatím jste a co ještě chybí. Tato rutina bude zpočátku nejspíš otravná, ale zajistí nám, že se vše pevně zautomatizuje.

Chyba není konec světa

Tuto radu už každý známe, ale na závěr si ji připomeňme: Chybami se člověk učí a jedním šlápnutím vedle rozhodně nic nekončí. Důležité je zbytečně se nepranýřovat, nebrat chybu za něco fatálního (ale také ji nebrat jako svolení ve svém předsevzetí přestat) a vytrvat.

„Jednou z největších překážek při realizaci našich předsevzetí je strach z chyb. Chyby patří k životu a ke každé změně. Je to právě selhání, které nás upozorní na to, co nefunguje a co musíme příště udělat jinak. Pokud se budeme chyb bát, nikdy se tuto důležitou informací nedozvíme,“ radí psycholog.

Nezapomeňte na:

  • Předsevzetí musí vycházet přímo z vás. Motivací je vám změna vás samých. Ne natruc akce někomu jinému, ne tlak vašeho okolí, ne soutěž s konkurentkou...
  • Je velký rozdíl mezi „MUSÍM“ a „POTŘEBUJI“, pokud se měníte z donucení, nikdy to neklapne. Udělejte to proto, že chcete, nebo proto, že to potřebuje vaše zdraví. Hledejte pozitivní motivaci.
  • Rozporcujte mamuta: zhubnout dvacet kilo je super, ale k tak náročnému cíli se vám půjde snadněji, pokud si určíte menší dílčí cíle. Pomalu, postupně, po kouskách, hlavně vpřed.
  • Dejte si konkrétní termíny, konkrétní čísla. Jen ať jsou reálné.
  • Nebuďte na to sami. Buď přiberte do týmu novoročních předsevzetí parťáka, se kterým se budete navzájem motivovat, nebo o svých záměrech někomu řekněte, abyste mohli probírat své dílčí úspěchy, ale také sdílet těžké momenty a krize.
  • Nepřepalte start: znáte ledňáčky? Jsou jich v lednu plná fitka. A pak tito záhadní tvorové zase na rok zmizí... pokud nechcete patřit mezi ně, zvolte si rozumnou a udržitelnou cestu.
  • Přijde krize, buďte připraveni: dříve nebo později je tu, s tím je třeba počítat. Vy však máte své zásady a seznam opatření, takže tentokrát to dáte!
  • Odměňujte se za dílčí úspěchy. Dopřejte si něco, co vás namotivuje dále, nabije, odmění, ale přitom nejde proti vašemu předsevzetí. Dopřejte si masáž, kosmetiku, krásný výlet...cokoli vám pomůže na cestě za lepším já!
Za krásnější postavou se můžete podporovat s kamarádkami. Důležité je mít však...

Nejčtenější

Nemoc ALS vás postupně paralyzuje. Před deseti lety zabila Stanislava Grosse

Začíná nenápadnými potížemi, třeba při psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi pacient zakopává, má svalové křeče a později potíže s polykáním. Na konci je úplně paralyzován a závislý na umělém...

Odmítnout, nebo strpět rychlovku? Co s tím, když vzrušený muž stále doráží

V dlouhodobých vztazích je běžné, že jeden z partnerů zrovna nemá na sex chuť, zatímco ten druhý neví, kam s apetitem. Ženy třeba po porodu, v období mateřství nebo menopauzy zažívají, že dychtivý...

Dívka doplatila na vapování, její plíce vypadají jako popcorn

Brianne Culenová se podělila o svůj příběh, aby ostatní varovala před možnými popcornovými plícemi, se kterými se potýká ona sama. Roky tajného vapování si vybraly svou daň. „Elektronické cigarety...

Žena si pořídila speciální auto, aby mohla za jízdy uspokojovat partnera

Devětadvacetiletá influencerka Kaylee Killionová ze San Franciska si pořídila vůz značky Tesla, aby mohla s partnerem za jízdy provozovat sex, zatímco se auto bude pohybovat po silnici bez řízení....

Šokující Extrémní proměna. Lukáš zhubl nejvíce ze všech, vážil 228 kilo

Lukášovi je čtyřicet let a váží 228 kilogramů. Těžká obezita mu dlouhodobě bere chuť do života, nyní se ovšem obává o to nejcennější: vztah se svou milovanou přítelkyní Hankou. Strach ho dohnal až do...

Nebuďte obětním beránkem, to zavání týráním. Prevencí je sebeláska

Naši předkové obětovali beránky svým bohům, aby zmírnili jejich hněv a získali si je na svou stranu. Dnes se děje prakticky totéž. Jen zvířecí roli přebírá člověk…nehrajete náhodou roli obětního...

20. dubna 2025

Jóga pro oči zlepší zrak a oddálí brýle. S čím dalším může pomoci?

Díky několika jednoduchým cvikům můžete posílit svůj zrak a zbavit se poruch vidění.

20. dubna 2025

Klidný, rozvážný, citlivý a umanutý Býk. Jaký je partner, kamarád i kolega

Lidé narození ve znamení Býka jsou kombinací vnějšího živlu Země a vnitřního živlu Voda. Toto spojení z nich vytváří jedince pevné, ale také citlivé a vnímavé. Živel Země jim dává klid a rozvahu,...

20. dubna 2025

Játra jsou pro zdraví člověka nezbytná. Pomozte jim s očistou

Játra mají v organismu člověka mnoho funkcí, mimo jiné tu čisticí. Jsou největší žlázou v těle a nedá se bez nich žít. Mají však velkou schopnost regenerace. Jak o tento důležitý orgán pečovat?

20. dubna 2025

Slavní hollywoodští sourozenci, kteří za sebou mají nejeden úspěch

Znáte všechny sourozence slavných? Někteří bodují a jsou stejně slavní. Jiní žijí ve stínu VIP sourozenců a na veřejnosti se ukazují minimálně. Podívejte se do galerie, o které sourozence se jedná....

20. dubna 2025

Velikonoční věnec

Velikonoční věnec
Recept

Střední

50 min

Krásně nadýchané pečivo se stane hvězdou Velikonoc.

Po deseti letech v Číně chápu, jak je Evropa skvělá, říká influencerka Kaplanová

Premium

Influencerka, fitness trenérka, aktérka vtipných internetových klipů a někdejší letuška Markéta Kaplanová strávila deset let v Číně, kde porodila i dvě dcery. Jak tam vypadá běžný život? Jak žijí...

19. dubna 2025

Pár měsíců posilování, žádný kebab a z ženy je jiný člověk

Pětačtyřicetiletá Lyndsey Kelly z Velké Británie bývala milovnicí rychlého občerstvení a především nemohla odolat kebabu. Roky přejídání se podepsaly na její postavě a až po čtyřicítce si řekla, že...

19. dubna 2025  11:12

Tradice na Velikonoční neděli: Co jíst, co dělat a čemu se naopak vyhnout

Velikonoční neděle nebo také Boží hod velikonoční připadá na neděli po prvním jarním úplňku. Letos vyjde na 20. dubna. Je spojena s mnoha zvyky a také s tradičními jídly, jako je třeba beránek nebo...

19. dubna 2025

Jak se slaví Velikonoce ve světě? Zvykem jsou mše a hodování

Velikonoční zvyky ve světě jsou různé. Někde odsuzují naši pomlázku, zato ale neváhají rozbít bratrovi o hlavu vejce, jinde vyšetřují zločin, jinde hodují a někde se dokonce nechávají ukřižovat.

19. dubna 2025

Prahly po plastikách, ale pak hořce litovaly. VIP, které prošly proměnou

Měly za to, že bez zkrášlovacích procedur a invazivních zákroků nebudou držet krok s Hollywoodem a přijdou o důležité pracovní zakázky. Tak se slavné krásky uchýlily k plastickým operacím a nakonec...

19. dubna 2025

Chyby při braní léků, které mohou ohrozit zdraví. Pozor na džus i dobu užití

Abychom měli z léků co největší užitek, je důležité užívat je správně. Lidé se však často dopouštějí chyb, které mohou účinnost léčby snížit, nebo je dokonce ohrozit na zdraví. Na co byste si měli...

19. dubna 2025