Místo mozku dudlík
„Ona všechno moc prožívá!“„Dělá, jako kdybych nevěděla, jaké to je mít dítě…“ „Tímhle přístupem se z toho zblázní.“ Obdobné negativní komentáře slýchají novopečené maminky nejen od kolegů a přátel, ale někdy i od členů vlastní rodiny.
Odstřihnout pouto s dotyčnou, protože je najednou nějaká jiná, vypadá někdy jako ta nejsnadnější cesta. Ovšem než tak učiníme, je dobré se zamyslet. Pochopit, proč najednou nemůžeme s nejlepší přítelkyní, sestrou či manželkou najít společnou řeč a naše emoční propojení ochladlo.
„Ať už žena přichází do mateřské role z jakékoli předchozí pracovní či vztahové zkušenosti, tento krok mění veškeré dosavadní zvyklosti. Každodenní realita ji může vzdalovat také od představ či plánů, které měla ještě před porodem,“ nastiňuje změny týkající se mateřství Michala Rosinová, psychoterapeutka ve výcviku a systemická koučka z Institutu moderní láska.
Kromě velkého energetického deficitu způsobeného těhotenstvím, porodem, noční péčí o miminko, je žena vystavena i velkému hormonálnímu koktejlu, který může velmi individuálně ovlivňovat její chování, reakce nebo schopnost se soustředit.
Práce, svoboda, cestování i nefunkční vztahy. Proč ženy odkládají mateřství |
„K tomu si ještě připočtěte přirozené obavy o pohodlí a zdraví miminka i naprosto neuvěřitelné množství informací, které je nutné vstřebat. A pak je tu samotné tělo ženy po porodu, péče o domácnost, vaření, vyrovnání se s radami okolí i důraz na dokonalost,“ dodává terapeutka.
Upozorňuje také, že tlak okolí může být dvojsečný. Na jednu stranu máte být perfektní máma, manželka, dobře vypadat, rozvíjet se, nebýt „jen na mateřské“. Na druhou stranu ovšem, když se zmíníte, že pracujete, tak zase můžete čelit označení krkavčí matka.
„Z takového výčtu se zamotá hlava kdekomu. Mateřství je prostě zkušenost jednoduše nepřenositelná a navíc velmi individuální ve vnímání a prožívání každého člověka,“ vysvětluje Michala Rosinová.