Hormony štěstí a dobré nálady. Přivoláme je objetím i správným jídlem

Autor:
  0:35
Tím, jak přesně hormony fungují, co s námi dělají a jak můžeme jejich hladinu zvýšit nebo vyrovnat, se dlouhodobě zabývají lékaři, neurovědci i farmaceutické firmy. Při vážných psychických poruchách spojených právě s hormony jsou jedním z řešení právě psychofarmaka; pro „běžnou potřebu“ ale existují i přirozené způsoby, jak jejich hladinku trochu zvýšit.

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Serotonin

Možná nejznámější „hormon štěstí“ je zároveň neurotransmiter, tedy přenáší nervové vzruchy, a má vliv na nejrůznější části těla. Je spojený se spánkovým cyklem, sexualitou, sebevědomím a pozitivním náhledem na život. Navíc má souvislost se svalovým napětím, hojením krvácivých poranění, migrénami a také s přijímáním a trávením potravy.

Lidé, kteří mají nevyrovnanou hladinu serotoninu, mohou trpět chorobnou úzkostí, depresemi nebo bipolární poruchou, se kterými jsou často spojené právě i zmíněné fyzické projevy. Zvyšuje se také sklon ke starostem, strachu z budoucnosti, zcela vymizí pocity štěstí a dobré nálady (v případě manických fází u bipolárních lidí je to zase naopak).

Máte-li podezření na psychické onemocnění, je samozřejmě potřeba se o léčbě poradit lékařem. Duševně zdraví lidé, ale i úzkostní nebo depresivní lidé, kteří už se léčí, si nicméně můžou sami pomoci, aby se jim serotonin vylučoval aspoň o něco víc.

Je prokázané, že jeho tvorbu podporuje aerobní cvičení, třeba běh, plavání nebo cyklistika, ale taky čas strávený na slunci. Při něm se v těle tvoří vitamin D a ten má zase vliv na uvolňování serotoninu. Neškodí také zařadit do jídelníčku některá jídla: mléčné výrobky, čokoládu, banány, ovesné vločky, vajíčka, ryby, oříšky a semínka. Všechny obsahují aminokyselinu tryptofan, která se v těle mění právě na serotonin.

Endorfiny

Právě ve spojení s nimi se výraz „hormony štěstí“ používá nejčastěji. Pro tělo i pro psychiku jsou velmi důležité: jsou zdrojem dobré nálady a ulevují nám od bolesti (je to vlastně tělu přirozená obdoba morfinu), v historii nám dokonce zachraňovaly životy. Právě díky nim dokázal poraněný pračlověk utíkat před predátorem, aniž by při tom cítil bolest.

Dnes si je můžeme „vyrobit“ tak, že ve volném čase budeme sportovat. Nejvíc se vylučují při anaerobních cvičeních, jako je cvičení se zátěží, gymnastika nebo sprint. Pomáhají jak krátkodobě – pro dobrý pocit a potlačení starostlivé, úzkostné nálady –, tak dlouhodobě proti chronickým bolestem. Podobně pak funguje i pojídání pálivých pokrmů.

Dopamin

Látka, kterou máme v mozku a v nervové soustavě. Když dobře funguje, přenáší informace a impulzy. Zlepšuje motorické schopnosti (nedostatek ho mají například lidé s Parkinsonovou chorobou), kontroluje chuť k jídlu a je také spojená s odměňováním. Vylučuje se, když dosahujeme cílů nebo vyhráváme soutěže, proto pak zažíváme euforické pocity a zpravidla chceme víc.

Další „šťastné“ hormony

Acetylcholin – pomáhá soustředění i sexuální "výkonnosti"

Enkefalin – uklidňuje, zmírňuje bolest i depresi

Melatonin – stará se o odpočinek a kvalitní spánek

Noradrenalin – motivuje, rozveseluje, dodává energii

Fenylethylamin – prohlubuje pocit štěstí a zamilovanosti

Dopamin se vylučuje i při nezdravých způsobech chování, třeba při užívání některých drog, sázení nebo hraní na automatech – je to jeden z důvodů, proč se na nich lidé stávají závislými.

Potěšení, které je s ním spojené, si ale můžeme dopřát i s pomocí vhodnějších aktivit: je proto dobré si v běžném i pracovním životě stanovovat splnitelné cíle, ke kterým budeme směřovat. Při jejich dosahování se dopamin uvolňuje přirozeně a průběžně.

Spolu se serotoninem nebo endorfiny se pak vylučuje i při sportu, to když si předem zadáme konkrétní a realistický cíl. Třeba uběhnout pět kilometrů nebo udělat sto sedů lehů.

Oxytocin

„Hormon lásky“ se vylučuje při tělesném kontaktu, funguje vše od obyčejného objetí po stimulaci erotogenních zón a orgasmus, a to jak u žen, tak u mužů. Ženy pak zažívají zvlášť silný příliv oxytocinu při porodu. Ve všech případech pomáhá utužovat mezilidské a partnerské vztahy, případně vztah matky a dítěte. Pomáhá nám cítit lásku, důvěru a s nimi spojené pocity štěstí; u čerstvě zamilovaných lidí způsobuje známý pocit podobný opilosti.

Nic jiného než právě fyzický kontakt nám oxytocin neuvolní. Proto i mnoho odborníků připisuje velký význam objetí – s partnerem nebo partnerkou, s rodinou, klidně i s přáteli. Podobně jako při objímání, mazlení a sexu se oxytocin vylučuje také při masáži, i proto je pro většinu lidí tak příjemná.

Nejčtenější

Slavní, kteří skončili na ulici a už se na výsluní nevrátili

Křehká psychika, závislost na alkoholu nebo drogách. To jsou důvody, kvůli kterým některé celebrity skončily na ulici a znovu už se nevrátily na výsluní. Ač mívali úspěch, na vrchol se už někteří...

Bradavky navíc i srostlé prsty. Anomálie celebritám v úspěchu nezabránily

Víc prstů nebo narození s malým ocáskem? I to jsou anomálie, se kterými se některé osobnosti šoubyznysu potýkaly. Podívejte se do galerie, o jaké známé tváře se jedná. Svou jinakost tajili třeba...

Žena vysadila po čtyřiceti letech kortikoidy, vypadá jako socha

Karyn Flettová krémy s kortikoidy na pleť používala od svých deseti let. Nyní je jí čtyřiapadesát a říká, že právě tyto krémy jí zničily pleť. „Vypadám a cítím se jako socha. Moje kůže je tvrdá a...

Celebrity, které se chovají nevhodně k asistentům a mají zvláštní potřeby

Práce čtyřiadvacet hodin denně, starost o domácí mazlíčky, spaní v jedné posteli nebo naprostá preciznost. To je jen malý výčet požadavků slavných na jejich osobní asistenty. Podívejte se do galerie,...

Fešáci z řad herců, kteří pocházejí ze států sousedících s Českem

Podívejte se do galerie na herce, kteří to na filmových plátnech „válcují“ ve státech za našimi hranicemi. Někteří z nich to dotáhli až do Hollywoodu a fanynky jsou z nich paf. Patří sem herci jako...

Příběh Markéty: Jako mladá jsem nechtěla mít děti, teď toho lituju

Narodila jsem se na konci sedmdesátých let, takže jsem listopadovou revoluci zažila ještě jako dítě, ale devadesátky už byly docela jízda. Vzpomínám si, jak moji rodiče vítali nové možnosti, které se...

23. června 2025  8:40

Jak se správně starat o zuby. Potřebují nejen pravidelnou péči, ale i výživu

Zdravé zuby nejsou jen otázkou vzhledu, ale především důležitým předpokladem celkového zdraví. Kromě každodenní péče můžete hodně ovlivnit i tím, co jíte a jaké doplňky stravy volíte. Poradíme vám,...

23. června 2025

Řasy, skutečná koruna krásy. Pečujte o ně zvenčí i zevnitř

Chcete mít svůdný pohled? Pěstujte si řasy. Můžete je mít zdravé, dlouhé a pevné v každém věku. Stačí se jim pověnovat zvenčí i zevnitř.

23. června 2025

Hojivá síla medu: léčí krk, vaši pokožku i klouby

Včelí nektar dokáže léčit zevnitř i zvnějšku. V domácí lékárničce je tak jedním z nejdůležitějších prostředků. Umíte využít všechny jeho výhody?

23. června 2025

Týdenní horoskop na poslední červnový týden. Co vás čeká od Ryb po Vodnáře?

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale také si je užili, případně se vyvarovali rozhodnutí, která by se vám nemusela vyplatit. Co vás čeká?

23. června 2025

Emoce a intriky se nemění, proto Shakespeare funguje, říká operní režisérka

Premium

Na začátku roku si podmanila světové publikum Mozartovou Kouzelnou flétnou v proslulé Vídeňské státní opeře. Nedávno se režisérka Barbora Horáková Joly, která žije od mládí ve Švýcarsku, vrátila na...

23. června 2025

Fenyklové červené zelí s bůčkem

Fenyklové červené zelí s bůčkem
Recept

Střední

120 min

Pokud máte rádi pečený bůček, určitě vyzkoušejte náš recept.

Pojď na panáka. Jak poznáme, že už jsme propadli pití a co s tím

Když se zamyslíte, určitě najdete ve své blízké či vzdálené rodině aspoň jednoho člověka, který má problém s pitím alkoholu. A není to zdaleka jen jeho problém, obvykle trpí celé jeho okolí. Co s tím?

22. června 2025

Kvetoucí zázrak ze zahrádky. Lichořeřišnice funguje jako antibiotika

Na zahrádce ji má mnoho z nás. Ale jen někteří vědí, že lichořeřišnice nemá jen hezké květy. Dokáže pomoci i našemu zdraví.

22. června 2025

Citlivý, pečující a někdy i ublížený Rak. Jaký je partner, kamarád i kolega

Lidé narození ve znamení Raka jsou kombinací vnějšího živlu vody a vnitřního živlu vzduchu. Voda jim dává velkou citlivost a vzduch zase výborné myšlení, fantazii a představivost. To vše dělá z Raků...

22. června 2025

Fešáci z řad herců, kteří pocházejí ze států sousedících s Českem

Podívejte se do galerie na herce, kteří to na filmových plátnech „válcují“ ve státech za našimi hranicemi. Někteří z nich to dotáhli až do Hollywoodu a fanynky jsou z nich paf. Patří sem herci jako...

22. června 2025

Trápí vás nadýmání, únava či anémie? Možná máte celiakii

V Česku žije podle odhadů až sto tisíc lidí s celiakií – autoimunitním onemocněním způsobeným nesnášenlivostí lepku. Až osmdesát procent z nich však o nemoci neví a své potíže často připisuje stresu.

22. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.