Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Poradna České onkologické společnosti ČLS JEP

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Skalpel, lékař, ilustrační foto

V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt onemocnění. Na vaše dotazy odpovídali členové výboru České onkologické společnosti. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Psychologie
DOBRY DEN PANE DOKTORE,CHTELA BYCH SE ZEPTAT. MUJ OTEC 62 LET MA DIAGNOZU C64.SVETLOBUNECNY VELMI SPATNE DIFERENCOVANY RENALNI CA VLEVO S GRANULARNI PRESTAVBOU A RHABDOMYOPLASTICKOU DIFERENCIACI, pT3bNOMX GIII. WHO04 DEKUJI MNOHOKRAT
HANA CISAROVA
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jde o rakovinu ledviny.Pokud bude možné celý nádor vyoperovat, je naděje na uzdravení. V opačném případě se bohužel otec uzdravit nemůže a například biologická léčba mu může život prodloužit spíše o měsíce než o roky.Ale otec ještě není zcela dovyšetřený, MX znamená, že ještě nebylo provedeno vyšetření na metastázy, takže potom se uvidí.
Psychologie
Dobrý den, před šesti lety jsem onemocněla rakovinou prsu. Prodělala jsem ablaci, histerektomii, chemoterapii, následnou rekonstrukci prsu a až do letošního roku jsem byla v pořádku. Nyní se při pravidelné kontrole na scintigrafii skeletu a z márkrů v krvi zjistila remise nádoru do kostí. Dnes jsem byla na ultrazvuku a ještě je další nález na játrech a tekutina nad levou bránicí. Léčbu mám perfektní, hned v pátek jdu na CT a začínám chemoterapii, ale nezvládám to psychycky. Už jsem si myslela, že mám to nejhorší za sebou, ale paradoxně mě to asi teprve čeká. Co mám dělat, bydlím na malém městě, dostala jsem doporučení k psycholožce, ale ta má do 5.9.2008 dovolenou. Potřebuji nějakou pomoc, mamince to říct nemohu bude ji 80 let a je vážně nemocná se srdcem, dcera dělá 8.9.2008 obhajobu na VŠE a manžel se mnou sice jezdí k lékaři, ale jinak to asi nemůže vnitřně unést a mlčí. Díky za odpověď Eva
Eva
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Podívejte se na www.linkos.cz stránky pro nemocné, posychologická poradna. Napište tam paní magistře Kalvodové a řekněte jí, že jsem vám ji doporučil. Věřím, že vám bude moci alespoň trochu pomoci. Jinak vám přeji, aby vše dopadlo co nejlépe a abyste statečně dokázala bojovat s nemocí.
Psychologie
Pane profesore...nevím,co dělat...mám mu to říci? Jsem z toho na prášky.Jsem na dně!!!On umírá a co já mám dělat? Za pár měsíců umře ,nevím,jak se mám k němu chovat!
Olina:
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel všichni musíme jednou zemřít, to se týká vás i mě. Pacient, který umírá na chronickou nemoc to většinou ví nebo tuší, v klidu odpovídejte pravdivě na jeho otázky a na druhé straně mu informace nevnucujte, když se ně ně neptá. Chovejte se k němu normálně, stejně jako doposud. Snažte se mu pomáhat po všech stránkách a snažte se porozumět tomu co chce, co je pro něho důležité a co ne. Na dně nemůžete být, to si prostě nemůžete dovolit, umírá on a ne vy, potřebuje vás. Držím vám palce, abyste to zvládla co nejlépe.
Psychologie
Dobry den. Pane profesore ,papylarni cystadenokarcinom ovaria 3C bez makro i mikro rezudia.Rok po chemo. CA 125 5,9.Bohuzel vic informaci nemam protoze se bojim zeptat.Chtela bych vedet, jakou mam s timto nadorem sanci a jak moc se mam stresovat,ze se to brzy vrati.Dekuji za odpoved at uz bude dobra nebo spatna.
Vera
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Musim mít více informací, abych se mohl blíže vyjádřit. Pokud se ale jednalo o rakovinu vaječníku, kterou se podařilo kompletně vyoperovat a zajistit chemoterapii, máte velkou naději na uzdravení. Jistota není nikdy, ale držím vám palce, aby vše probíhalo i nadále dobře. Tak se nestresujte a užívejte života.
Psychologie
Dobrý den, strýci (74 let) byl diagnostikován dlaždicobuněčný karcinom plic, stadium IIB, bez zjištěných metastáz. Podle onkologa teoreticky ještě operovatelný, ale vzhledem k zdravotnímu stavu (agina pectoris, prodělaná mozková příhoda, diabetes) operace vysoce riskantní, navíc prý i po úspěšné operaci vyléčení velmi nejisté. Jinak možné nasadit ozařování a chemoterapii, ale nemůže se vyléčit. Co byste doporučoval Vy, má v této situaci smysl riskovat operaci?
Karel
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To je na individuálním zvážení lékaře, ale především nemocného, který musí být o všech rizicích informován a musí se rozhodnout sám, co si vybere. Vše co píšete je pravda a rozhodování bude velmi těžké.
Psychologie
Moc děkuji za odpovědi. Nikdo mně jako matce, nic neřekne podrobného. Léčí se u dr.Kindlové ve Vinohradské nemocnici, prosím, možná Vy byste informaci dostal. Syn je JUDr.Ant.Závitkovský.Držím sejen pro své syny, je mi73 a snažím se všestraně o vše zajímat. Moc Vás zdravím.
Helena Matějková
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Já bohužel nemohu tímto způsobem získávat informace a předávat je dál. Základní informace musí vždy předávat ošetřující onkolog především nemocnému a pak dalším lidem, které nemocný určí. Je mě líto, že vám v tomto nemohu pomoci.
Psychologie
Dobrý den,chtěl bych se zeptat na to když nemocný podstoupí chemoterapii,jestli se po jejím dokončení může u něj nějak změnit psychika?Děkuji
Zbyněk F.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Může se změnit, ale časem se většinou zase vrací na původní stav.