(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Hormony štěstí a dobré nálady. Přivoláme je objetím i správným jídlem

  • 14
Tím, jak přesně hormony fungují, co s námi dělají a jak můžeme jejich hladinu zvýšit nebo vyrovnat, se dlouhodobě zabývají lékaři, neurovědci i farmaceutické firmy. Při vážných psychických poruchách spojených právě s hormony jsou jedním z řešení právě psychofarmaka; pro „běžnou potřebu“ ale existují i přirozené způsoby, jak jejich hladinku trochu zvýšit.

Serotonin

Možná nejznámější „hormon štěstí“ je zároveň neurotransmiter, tedy přenáší nervové vzruchy, a má vliv na nejrůznější části těla. Je spojený se spánkovým cyklem, sexualitou, sebevědomím a pozitivním náhledem na život. Navíc má souvislost se svalovým napětím, hojením krvácivých poranění, migrénami a také s přijímáním a trávením potravy.

Lidé, kteří mají nevyrovnanou hladinu serotoninu, mohou trpět chorobnou úzkostí, depresemi nebo bipolární poruchou, se kterými jsou často spojené právě i zmíněné fyzické projevy. Zvyšuje se také sklon ke starostem, strachu z budoucnosti, zcela vymizí pocity štěstí a dobré nálady (v případě manických fází u bipolárních lidí je to zase naopak).

Máte-li podezření na psychické onemocnění, je samozřejmě potřeba se o léčbě poradit lékařem. Duševně zdraví lidé, ale i úzkostní nebo depresivní lidé, kteří už se léčí, si nicméně můžou sami pomoci, aby se jim serotonin vylučoval aspoň o něco víc.

Je prokázané, že jeho tvorbu podporuje aerobní cvičení, třeba běh, plavání nebo cyklistika, ale taky čas strávený na slunci. Při něm se v těle tvoří vitamin D a ten má zase vliv na uvolňování serotoninu. Neškodí také zařadit do jídelníčku některá jídla: mléčné výrobky, čokoládu, banány, ovesné vločky, vajíčka, ryby, oříšky a semínka. Všechny obsahují aminokyselinu tryptofan, která se v těle mění právě na serotonin.

Endorfiny

Právě ve spojení s nimi se výraz „hormony štěstí“ používá nejčastěji. Pro tělo i pro psychiku jsou velmi důležité: jsou zdrojem dobré nálady a ulevují nám od bolesti (je to vlastně tělu přirozená obdoba morfinu), v historii nám dokonce zachraňovaly životy. Právě díky nim dokázal poraněný pračlověk utíkat před predátorem, aniž by při tom cítil bolest.

Dnes si je můžeme „vyrobit“ tak, že ve volném čase budeme sportovat. Nejvíc se vylučují při anaerobních cvičeních, jako je cvičení se zátěží, gymnastika nebo sprint. Pomáhají jak krátkodobě – pro dobrý pocit a potlačení starostlivé, úzkostné nálady –, tak dlouhodobě proti chronickým bolestem. Podobně pak funguje i pojídání pálivých pokrmů.

Dopamin

Látka, kterou máme v mozku a v nervové soustavě. Když dobře funguje, přenáší informace a impulzy. Zlepšuje motorické schopnosti (nedostatek ho mají například lidé s Parkinsonovou chorobou), kontroluje chuť k jídlu a je také spojená s odměňováním. Vylučuje se, když dosahujeme cílů nebo vyhráváme soutěže, proto pak zažíváme euforické pocity a zpravidla chceme víc.

Další „šťastné“ hormony

Acetylcholin – pomáhá soustředění i sexuální "výkonnosti"

Enkefalin – uklidňuje, zmírňuje bolest i depresi

Melatonin – stará se o odpočinek a kvalitní spánek

Noradrenalin – motivuje, rozveseluje, dodává energii

Fenylethylamin – prohlubuje pocit štěstí a zamilovanosti

Dopamin se vylučuje i při nezdravých způsobech chování, třeba při užívání některých drog, sázení nebo hraní na automatech – je to jeden z důvodů, proč se na nich lidé stávají závislými.

Potěšení, které je s ním spojené, si ale můžeme dopřát i s pomocí vhodnějších aktivit: je proto dobré si v běžném i pracovním životě stanovovat splnitelné cíle, ke kterým budeme směřovat. Při jejich dosahování se dopamin uvolňuje přirozeně a průběžně.

Spolu se serotoninem nebo endorfiny se pak vylučuje i při sportu, to když si předem zadáme konkrétní a realistický cíl. Třeba uběhnout pět kilometrů nebo udělat sto sedů lehů.

Oxytocin

„Hormon lásky“ se vylučuje při tělesném kontaktu, funguje vše od obyčejného objetí po stimulaci erotogenních zón a orgasmus, a to jak u žen, tak u mužů. Ženy pak zažívají zvlášť silný příliv oxytocinu při porodu. Ve všech případech pomáhá utužovat mezilidské a partnerské vztahy, případně vztah matky a dítěte. Pomáhá nám cítit lásku, důvěru a s nimi spojené pocity štěstí; u čerstvě zamilovaných lidí způsobuje známý pocit podobný opilosti.

Nic jiného než právě fyzický kontakt nám oxytocin neuvolní. Proto i mnoho odborníků připisuje velký význam objetí – s partnerem nebo partnerkou, s rodinou, klidně i s přáteli. Podobně jako při objímání, mazlení a sexu se oxytocin vylučuje také při masáži, i proto je pro většinu lidí tak příjemná.