Mlezivo, probiotika a betaglukany. Sedm tipů, jak posílit imunitu

  0:22
Nachlazení a chřipky nejsou jediné důvody, proč bychom se měli snažit zlepšit svou obranyschopnost. Správně fungující imunita je důležitá neustále. Poradíme vám, jak na to.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Celý život potřebujeme chránit sami sebe před bakteriemi, viry a plísněmi, které tělu škodí, důležitá je i obrana proti vlastním buňkám, když se „zblázní“, místo aby organismu prospívaly. Nikdy neustane ani boj s toxiny.

Správně fungující imunitní systém nám zjednodušeně řečeno pomáhá přežít. Tradičně se jako recept na dobrou imunitu zdůrazňuje zdravý životní styl, jehož součástí je dostatečný příjem vitaminů a minerálů.

Kromě nich však existuje mnoho dalších látek, které dovedou podporovat naši obranyschopnost a snižovat tak riziko vzniku mnoha závažných zdravotních potíží.

1. Nenasycené mastné kyseliny

Nejdůležitějšími omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami jsou DHA a EPA, právě ony zásadně ovlivňují správnou činnost mozku, srdce a cév nebo také zraku. Rovněž omezují vznik déletrvajících zánětů, tlumí alergické reakce či eliminují riziko žilní trombózy.

Kde je najdete: Pochutnejte si na mořských rybách, pokud možno i několikrát týdně. A denně můžete zobat třeba lněná nebo chia semínka či si dát hrst vlašských ořechů.

2. Bezvadné betaglukany

Určitě už jste o nich slyšeli. Betaglukany jsou polysacharidy, které působí protivirově a antibakteriálně. Rovněž mírní projevy alergií nebo například snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Řada studií se zabývá také jejich pozitivním vlivem na nádorové choroby.

Posilujte imunitu v každém věku, pomůže vám příroda

Kde je najdete: Přirozeně se vyskytují v takzvaných medicinálních houbách (hlíva, houževnatec jedlý, lesklokorka lesklá), také se izolují z potravinářských kvasinek a skvělým zdrojem jsou i obiloviny, zejména oves či ječmen.

3. Fajn flavonoidy

Tyto látky jsou rostlinného původu a existuje jich na několik tisíc. Mezi nejznámější flavonoidy patří rutin, hesperidin a quercetin. Výzkumy potvrdily, že působí proti alergiím, zánětům a mikrobům. Flavonoidy také podporují vstřebávání vitaminu C. Když jich je nedostatek, mimo jiné se zvyšuje riziko aterosklerózy, srdečních a degenerativních chorob.

Kde je najdete: Zejména v ovoci, zelenině a čaji. Ale vyskytují se třeba i v pivu.

4. Mocné mlezivo

Kolostrum neboli mlezivo je vskutku jedinečné, jde o první stravu děťátka několik dnů po narození, pokud ho matka kojí. Obsahuje unikátní koktejl prospěšných látek, které svědčí nejen novorozeňatům, ale i dětem a dospělým. Používat ho lze jak na akutní potíže, například infekce dýchacích cest, tak preventivně u často nemocných lidí. Podporuje rychlejší hojení po operacích i úrazech, ulevuje od projevů autoimunitních chorob (včetně zánětlivých střevních jako třeba Crohnova choroba) či osteoporózy, pomáhá při vyčerpanosti.

Kde je najdete: Obecně se mlezivo tvoří u savců. Volně prodejné produkty se nejčastěji vyrábějí z kravského a kozího mléka.

5. Přátelská probiotika

Jednou ze zásadních funkcí střev je vytváření mikroflóry, která ovlivňuje celkovou obranyschopnost organizmu. Velká část buněk imunitního systému se totiž nachází ve střevní sliznici. Když dojde k narušení mikroflóry, například v důsledku nemoci nebo i její léčby (tradičním příkladem je užívání antibiotik), je třeba povolat na pomoc tělu přátelské bakterie – probiotika. Aby však mohla svou práci dělat opravdu dobře, potřebují také přítomnost prebiotik, z nichž nejznámější je vláknina.

Kde je najdete: Zejména v kvašené zelenině a kysaných mléčných výrobcích, oboje si snadno připravíte také doma.

6. Andělské antioxidanty

V našem těle se pořád něco děje a produktem těchto procesů jsou i volné radikály (dále vznikají jako důsledek kouření, znečištěného životního prostředí, stresu). V rozumné míře pomáhají, ale když je jich moc, začnou škodit – buňky a tkáně se rychleji opotřebují.

Tip

Podpořit imunitu pomáhají také mnohé alternativní terapie, včetně homeopatie, reflexologie, akupunktury nebo apiterapie, což je léčba pomocí včel a jejich produktů. 

Neutralizovat negativní působení škodlivých volných radikálů slibují antioxidanty a těch je opravdu mnoho: zejména vitamini A, B6, C a E, dále minerály jako zinek a selen, také koenzym Q10, zmiňované flavonoidy, karotenoidy a mnohé další. Část antioxidantů si tělo dokáže vyrobit, část získává z potravy.

Kde je najdete: Nejlepší je konzumovat plody výrazných barev (borůvky, brusinky, rakytník, arónii), také sladkovodní řasu, byliny a koření (oregano, majoránku, skořici, rozmarýn či hřebíček), rostlinné oleje, rovněž celozrnné produkty, medicinální houby nebo třeba luštěniny.

7. Hlavně humáty

Pomoci detoxikovat organizmus dokážou i humáty neboli humiové látky. Také vám budou nápomocny například při zánětlivých onemocněních trávicí soustavy, kardiovaskulárních nemocech i kožních potížích, též se podílí na regeneraci jater. 

Používat je lze vnitřně i zevně, ideálním zdrojem se jeví rašelina, tu ovšem nelze baštit, takže humáty tělu dodejte nejlépe v doplňcích stravy.

Autor:
  • Nejčtenější

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Leony: Odešla jsem od dětí kvůli lásce, teď mě odmítají

13. května 2024

Můj příběh se začal psát už před třiceti lety, krátce po „sametové revoluci“, kdy jsem se bláznivě...

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 13. do 19. května

13. května 2024

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Dědictví po tchyni i tamní módu. Co vynesla vévodkyně Meghan v Nigérii

14. května 2024

Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, strávili uplynulý víkend v Nigérii. Jejich cesta...

Žena kvůli plastice málem přišla o zadek, infekce ho pomalu „požírala“

14. května 2024  8:18

Modelka a influencerka Angela Babiczová chtěla svůj vzhled ještě víc zdokonalit a rozhodla se pro...

KVÍZ: Co víte o ikonických dvojicích ze slavných filmů? Zapojte se do soutěže

14. května 2024

Spojila je romantická láska, nebo jejich vztah skončil neslavně či dokonce tragicky. Některé páry z...

Důvody k svatbě se mění. Vítězí dnes láska nad rozumem, nebo je to jinak?

14. května 2024

Touha najít si druhou polovičku a vytvořit bezpečné hnízdečko provází lidstvo od nepaměti. Dnes už...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...