Zastavte svou mysl. Pomůžete imunitě a zbavíte se stresu i úzkostí

  0:31aktualizováno  0:31
Meditaci, která slaví 21. května svůj světový den, si možná spojujete jen se spirituálně založenými lidmi. Říkáte si, že to není nic pro vás, protože přestat přemýšlet nejde a vy to navíc ani nepotřebujete. Zároveň si však často stěžujete na únavu a stres. Možná ovšem meditujete, jen o tom nevíte.

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda. | foto: Profimedia.cz

Lidstvo využívá meditační techniky nevědomky odnepaměti a v dnešní uspěchané době by se dokonce velmi hodilo, kdybychom se o nich v rámci prevence učili už ve škole.

Jógou proti stresu

Zkuste během čtení tohoto článku zahýbat prsty na nohou a vnímat, jak se dotýkají bot. Uvědomte si, jakou silou tlačí vaše chodidla do země. Přesuňte veškerou pozornost na tíhu vašich končetin.

Místo klidu přijde napřed únava

Cílem jakékoliv meditační metody je zastavení se. Odedávna lidé například sedávali v kostelech a nechávali volně plynout tok svých myšlenek. Meditace není nic jiného než uvědomění si situace takové, jaká nyní je. Dost možná jste už v životě víckrát, nebo alespoň jednou, zastavili svou mysl, a ani vás nenapadlo, že meditujete. Možná jste právě teď absolvovali svou první meditační techniku v životě. Pořád se vám toto téma zdá tolik ezoterické?

Lidí s diagnostikovaným duševním onemocněním přibývá. S rozvojem společnosti zaměřené na výkon všichni, včetně těch zdravých, naprosto zapomínají na to, že i jejich mozek potře buje od každodenního shonu pauzu.

Mnoho lidí si s výrazem „meditace“ spojí člověka s překříženýma nohama, který se zavřenýma očima hlasitě vyslovuje „Ohm“. Většina technik zaměřených na zklidnění hyperaktivních mozků je přitom mnohem nenápadnější!

Jógou proti stresu, zkuste i meditaci

VIPARÍTA ŠAVÁSANA Lehneme si na zem čelem ke zdi a zdvihneme nohy kolmo k zemi...

Velkým trendem dnešní doby je mindfulness, tedy metoda všímavosti. Napadlo vás někdy přemýšlet, jak se vaše záda dotýkají opěrky sedadla? Stalo se vám někdy, že jste při jídle pracovali, a až s prázdným talířem si uvědomili, že jste si pokrm vůbec nevychutnali? Všichni jsme zvyklí přemýšlet nad tím, co bylo a bude. Málokdo se však doopravdy snaží žít v přítomném okamžiku.

„Lidé si často představují, že cvičení všímavosti jim hned přinese klid, odpočinek a úlevu od přemýšlení,“ vysvětluje psychoterapeut a lektor kurzů zaměřujících se na redukci stresu Jan Burian z českého Mindfulness klubu.

“Místo odpočinku objeví únavu, bolesti a nekonečný kolotoč otázek a informací. Děje se tomu proto, že teprve v tu chvíli uvidí realitu takovou, jaká je. To, čemu dosud věnovali jen málo pozornosti, se vyjeví v plné kráse,“ říká a dodává, že tato úvodní zkušenost pro nás může být těžká.

„Je dobré počáteční obtíže překonat a krůček po krůčku se učit přijímat únavu, nepohodlí, bolest a myšlenkové proudy jako součást procesu, který nazýváme život. Čím hlubší bude přijetí, tím větší úleva od všemožných stresorů nastane,“ říká terapeut o začátcích s objevováním nových koutů mysli.

Začněte v tichu sledovat vlastní dech

Vědecké studie ukazují, že člověk, který se naučí naplno vnímat jednotlivé podněty, se dokáže mnohem lépe vyrovnat s nepříznivými životními událostmi. Je odolnější vůči stresu, a tím pádem i méně náchylný k fyzickým nemocem. Změny jsou vidět dokonce i na lékařských snímcích mozku.

Zmírní deprese, předchází infarktu, posiluje imunitu

Savasana - poloha mrtvoly je vhodná při úplném vyčerpání. Vědomě vleže...

Ale jak odpočívat, a zároveň si nepřipadat jako úplný šílenec? V začátcích je dobré se jen zastavit. Posadit se na klidné místo a položit si prostou otázku, jak se mám. Zhluboka dýchat a soustředit se jen na vzduch, který proudí dovnitř a ven.

Pokud si tolik nevěříte, zkuste si do vyhledávače zadat pojem „řízená meditace“. Zavřete oči a pár minut jen poslouchejte. 

Zmíněné techniky můžete využít kdekoliv. V MHD, na gauči, na procházce v parku, ale i u pracovního stolu v kanceláři. Není důležité místo či způsob. Hlavní je soustředit se chvíli jen a jen na sebe. Začátečníkům obvykle pomáhá, když mají kolem sebe ticho. Postupem času se však naučí odpojit od přetížení i uprostřed nákupního centra. A že je to někdy potřeba.

Meditací proti úzkosti i stresu

Meditace a cvičení mi zachránily život, říká lektorka jógy

Lektorka jógy a indoložka Barbora Hu.

Veškeré metody relaxace mají reálný vědecký základ. U meditujících lidí dochází ke zmenšení amygdaly, mozkového centra strachu a útěku. Na její úkor se naopak posílí prefrontální kortex, oblast zodpovědná za racionální a logické uvažování. Zaměřením pozornosti na „tady a teď“ zabraňujete úzkostem a strachům tvořícím se z uvažování nad budoucností. Postupně si navíc vybudujete mnohem větší odolnost vůči trablům, které zrovna řešíte.

Mnoho lidí, kteří metodu vyzkouší, narazí na problém. Přikazují svému mozku: „Na nic nemysli, soustřeď se!“ Pravdou ovšem je, že ani buddhističtí mniši nedokážou zastavit myšlenky a emoce. Fungování naší mysli přirovnávají k neposedné opici, která se usadila hluboko v hlavě, aby mohla vše komentovat a neustále povídat. Její mluvení je únavné, a protože u sebe většinou nemáme banán, kterým bychom ji umlčeli, nedaří se nám její štěbetání zastavit. A tak nás občas pěkně rozčiluje... Meditační techniky opičku dokážou zaměstnat.

Většina z nich je postavena na zaměřování se na vlastní dech. Pokud neposednému zvířátku rozkážete, aby se soustředilo na každý nádech a výdech, nebude mít šanci monitorovat každou myšlenku, která vám proběhne hlavou. Díky této jednoduché pomůcce tak budete mít čas vyřešit veškeré záležitosti, které se ve vaší mysli objevují, bez otravného kritizujícího komentáře zvenčí.

21. červen je Mezinárodní den jógy:

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.

Témata: mysl, stres, Meditace, mozek

Nejčtenější

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Miniaturní bikiny slavných hvězd. Inspirujte se, jak vyrazit na pláž

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to i s krásou. Jsme tak...

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to s krásou. Jsme tak krásné, jak půvabné se cítíme být. K moři můžeme...

Další z rubriky

Spaní u zapnuté televize či monitoru se nevyplácí. Přidá kila i roky

Ilustrační snímek

Zdravý spánek vyžaduje nejen klid a dobře vyvětranou místnost, ale také se doporučuje vystěhovat z ložnice veškeré...

Mileniálové propadli aktivní meditaci. Na tu tradiční nemají dnes čas

Ilustrační snímek

Meditace prospívá psychicky i fyzicky, ale v dnešní uspěchané době si ne každý může dovolit věnovat se jí i dvakrát...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

Najdete na iDNES.cz